Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
livcro a scris:
titro a scris:In EPC in majoritatea cazurilor nu apare explicit si TC-ul in lista de optiuni la masinile care au ESP.
Dar 100% garantat ca toate masinile care au ESP au si TC. De altfel in multe dintre regimurile de functionare ESP-ul foloseste functia de "engine TC" pt a reduce cuplul motor la detectie de "understeer"

Livcro, tu ai facut probabil un test de indicatoare de bord, deoarece nu e chiar atat de simplu sa codezi o optiune care nu exista.


Nop...facem pariu? Nu am testat ...m-am jucat, cu un prieten prin toate calculatoarele ca sa vedem ce stie op-com.
Cu EPC e alta poveste...cu ala nu faci diagnostic. In epc bagi vin-ul si poti afla dotarile masinii la momentul cand a parasit linia de productie..e cu totul altceva.
Deci 100% garantat..pe cat facem pariu? Platesti un drum pana la tine..si un test la reprezentanta? Si daca am TC.. o sa platesc eu si drumul si testul.


Sustin pariul. Pe langa ce ai scris tu sunt deacord in plus sa mananc sistemul actual de ESP si sa ti-l inlocuiesc cu unul care are si TC in cazul in care ai dreptate.
Inainte de testul la reprezentanta pot sa iti arat cum se activeaza TC-ul pe masina (stiu eu un loc bun pt asta Wink )

Cele de mai sus sunt valabile doar daca masina nu a fost masluita (adica totul este functional la fel ca si la iesirea de pe poarta fabricii)
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Sa vin si cu ketchup? Very Happy
Imi mai trebuie un modul electronic infipt in tabloul din comp motor ...si probabil resoftat ceva p'acolo; nu a avut masina TC - mi s-a confrimat si de la reprezentanta cu tech 2. Noi am incercat sa il activam si dupa bifarea mentionata, a ramas martorul ESP aprins...
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Sa vin si cu ketchup? Very Happy
..

Da, ketchup-ul e binevenit oricand Wink


livcro a scris:Imi mai trebuie un modul electronic infipt in tabloul din comp motor ...si probabil resoftat ceva p'acolo; nu a avut masina TC - mi s-a confrimat si de la reprezentanta cu tech 2. Noi am incercat sa il activam si dupa bifarea mentionata, a ramas martorul ESP aprins.

Tablourile isi au locul in galeriile de arta nu in "comp motor"
TC-ul este o functionalitate implementata in controller-ul de ESP si se foloseste de actuatorii acestui sistem pt a functiona. De asemenea pt a cere diminuarea cuplului motor cand este cazul "discuta" pe CAN cu ECU-ul care controleaza motorul.
Toate acestea sunt disponibile pe o masina care are ESP! (si garantat si functia de TC)

Daca nu ma crezi vino sa iti arat cum se activeaza sau si mai simplu scrie un mail la Opel sa intrebi Wink
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
[/quote]Daca nu ma crezi vino sa iti arat cum se activeaza sau si mai simplu scrie un mail la Opel sa intrebi Wink[/quote]

Dacã nu sunt indiscret, cum se aciveazã TC? Din tech 2? Eu am ESP dar la testul cu tech 2 a apãrut TC: not present. Cum sã-l activez, dacã tot existã? Mersi
Skip ads

  • lestoc

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2006 Z-C/DL11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salutare. am verificat acum..scartaie amandoua rotile odata si se aprinde martorul in bord,deci am E.S.P dar nu TC
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Edwin, cand am spus "sa iti arat cum se activeaza " m-am referit la faptul ca pot sa ii arat pe masina lui o activare clasica de TC, adica un test in care TC-ul controleaza rotile. Nu e necesara nici o activare din TECH2 deoarece daca ai ESP pe masina atunci ai si TC!

Lestoc, ce ai descris tu e o activare clasica de TC!
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
lestoc a scris:Salutare. am verificat acum..scartaie amandoua rotile odata si se aprinde martorul in bord,deci am E.S.P dar nu TC


Daca ti s-a aprins martorul eu zic ca ai TC. Doar ca te mai lasa sa rupi putin aderenta. Nu cred ca vei reusi totusi sa scoti fum din cauciucuri.
  • lestoc

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2006 Z-C/DL11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2009

  • Mesaj Privat
astept sa ninga si apoi o sa o testez mai bine
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
titro a scris:Edwin, cand am spus "sa iti arat cum se activeaza " m-am referit la faptul ca pot sa ii arat pe masina lui o activare clasica de TC, adica un test in care TC-ul controleaza rotile. Nu e necesara nici o activare din TECH2 deoarece daca ai ESP pe masina atunci ai si TC!

Ok, mersi. Oricum se apropie iarna ( dacã nu a sosit deja, pentru cã astãzi a nins puþin Smile ) ºi am sã fac un test pe zãpadã. Numai bine.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai test din asta am facut si eu..pe gheata, am proptit-o cu roata intr-o bordura..si ghici...patina roata intr-o veselie. Deci numa ketcup ai nevoie? Daca are si o mica deviatie,..intra partea de ESP cu zgomotul specific de ABS..ESP-ul l-am testat premeditat pe serpentine acoperite de zapada...cu esp of si on...TC-ul..ti-am zis...intr-o parcare, pe gheata, am proprtit masina intr-o bordura, perpendicular pe bordura si am dat drumul la ambreiaj...si patineazaaaaa cat vrei.
  • lestoc

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2006 Z-C/DL11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2009

  • Mesaj Privat
patineaza amandoua odata?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu..numai una...din cauza satelitilor. :0
Skip ads

  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Vad ca s-a intins discutia despre TC.Vin si eu cu o intrebare:Masina mea are TC,figureza si in epc si l-am testat iarna trecuta.Schimband UEC-ul vara trecuta am luat masina de la cap la coada cu programarea,dar tech2 nu gaseste decat ABS,fara TC si ESP,si am lasat TC off.Din ce cauza nu vede tech-ul TC-ul?
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@lestoc: pe suprafata omogena rotile se comporta la fel si majoritatatea controlului se realizeaza prin reducerea cuplului motor.

@livcro, testul cu bordura nu e relevant. Incearca sa repeti testul cu o roata pe zapada/gheata si cealalta pe asfalt si o sa vezi ca merge.
Apropo, pt mine propunerea ta cu pariul ramane in picioare daca nu te convingi intre timp Wink
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Oki..asa nu am testat....pariul ramane on..stai numa sa dea inghetul si pe la noi. Oricum, nu stiu daca asta se numeste TC, din moment ce am aflat cu tech 2 si cu op com ca nu am TC
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
In urma celor cercetate de mine personal pe mai multe masini, dar si pe un site adiacent: vectra.c-com, tin sa il contracarez pe #titro spunandu-i ca teoria e una si practica alta Very Happy degeaba vede el niste chestii pe acolo pe la VDO pe unde lucreaza ca realitatea e alta !
Exista 1) masini cu TC si fara ESP si 2) masini cu ESP si fara TC ! De ce ? Pentru ca a asa avrut producatorul, pentru ca asa s-a cerut sau din alte n-motive. Varianta cea mai de dorit : 3)ESP si TC Wink Exista si din astea, si inca cate Smile De ce lumea de pe aici isi doreste sa aibe si ESP si TC ? Pentru ca numai in acest caz TC poate fi decuplat prin buton.
Nu intra in calcul ABS, pentru ca TOATE Vectra-C iL au.

CristianTM.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
titro a scris:@lestoc: pe suprafata omogena rotile se comporta la fel si majoritatatea controlului se realizeaza prin reducerea cuplului motor.

@livcro, testul cu bordura nu e relevant. Incearca sa repeti testul cu o roata pe zapada/gheata si cealalta pe asfalt si o sa vezi ca merge.
Apropo, pt mine propunerea ta cu pariul ramane in picioare daca nu te convingi intre timp Wink


Stai asa ca m-am mai gandit...daca una din roti patineaza pe gheata o sa aiba tendinta de a implica masina in derapaj...adica rasucire in jurul centrului de greutate..si atunci nu intra TC, ci ESP....ce zici...nu e asa? E mai concludent ce zic eu...tot cu bordura...pot sa pun o roata pe gheata si una pe asfalt, dar sa nu aiba posibilitatea sa derapeze in lateral (ca atunci intra ESP..nu TC)...daca ar fi TC ar trebui sa se transfere cuplul pe cealalta roata si sa pot urca bordura..asa mi se pare mai corect. Smile Pariu on:)
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@CristianTM: teoria e intotdeauna la fel cu practica, altfel inseamna ca teoria nu e buna sau ca nu a fost pusa bine in practica. Nu lucrez la VDO, alea sunt vremuri de mult apuse (am mai progresat intre timp Wink )
Pot sa iti garantez ca nici un client nu a cerut vreodata ESP fara TC si nici nu va cere din motive f simple:
1.TC-ul se foloseste de acelasi hardware (atat senzoristica cat si parte mecanica) ca si sistemul de ESP deci practic TC-ul vine ca si "bonus" impreuna cu sistemul de ESP
2.Toate standardele de safety impun existenta TC-ului deoarece in anumite situatii acesta este folosit de ESP pentru control. Pana si masinile cu sisteme ABS dar care au CAN bus au si partea de "TC engine" (control prin reducerea cuplului motor, folosit in special pe suprafete omogene) - vezi Dacia Logan

Livcro, la testul pe care ti l-am descris eu masina nu va intra in derapaj. Pe de alta parte daca nu te convingi singur te astept dupa sarbatori sa facem testul aici, si o sa iti arat exact cum functioneaza aceste sisteme Wink. Poate facem rost si de un sistem de data logging profesional pt masina ta si vei putea vedea exact ce functionalitati adiacente mai ai

Din citatul de mai jos sa inteleg ca lumea isi doreste sa aiba o anumita functionalitate doar ca sa o poata dezactiva din buton? Shocked
De ce lumea de pe aici isi doreste sa aibe si ESP si TC ? Pentru ca numai in acest caz TC poate fi decuplat prin buton

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
titro a scris:
Livcro, la testul pe care ti l-am descris eu masina nu va intra in derapaj. Pe de alta parte daca nu te convingi singur te astept dupa sarbatori sa facem testul aici, si o sa iti arat exact cum functioneaza aceste sisteme Wink. Poate facem rost si de un sistem de data logging profesional pt masina ta si vei putea vedea exact ce functionalitati adiacente mai ai



Nu intra in derapaj ...dar datorita ESP nu datorita TC...cred ca o sa ne contrazicem la nesfarsit asa... cer esta ca eu l-am vazut inactiv cu ajutorul interfetei. ESP-ul nu e defect pt ca functioneaza ...l-am simtit fizic, ABS-ul iarasi functioneaza in parametri, numai TC-ul lipseste cu desavarsire (si fizic)..ar fi trebuit sa nu permita patinarea, dar a facut-o. O s aincerc sa urc o bordura cu o roata pe gheata si una pe asfalt..sa vedem...dar tare mi-e teama ca o sa patineze intr-o veselie.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ESP-ul corecteaza momentul de rasucire al masinii (yaw_rate) prin comparatie cu cel cerut de sofer (calculat din unghiul volanului). In general ESP-ul nu functioneaza la viteze mici (<7 km/h) deci e exclusa interventia ESP-ului in acest caz.
Testul pe care ti l-am descris eu este un caz specific pt control-ul TC. Daca vrei da-mi o adresa de mail si iti trimit niste filmulete edificatoare ca sa intelegi cum functioneaza aceste sisteme.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR