Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Pietonii surprinsi si accidentati, ca urmare a traversarii pe rosu, prin locuri nepermise sau nerespectind alte reguli de circulatie, poarta intreaga responsabilitate pentru accidentarea lor. Conditia este ca soferul care i-a lovit sa fi respectat regulile de circulatie din acel sector de drum. Medicii de familie au si ei un rol in siguranta rutiera: cel care observa afectiuni incompatibile cu sofatul la un pacient cu permis de conducere este obligat sa atentioneze politia. Daca nu o face si pacientul omoara sau accidenteaza pe cineva, ca urmare a afectiunilor sale, medicul e pasibil de inchisoare de la 3 luni la 2 ani. De asemenea, s-a renuntat la pedepsirea soferilor cu inchisoarea pentru o concentratie de peste 0,4 miligrame/litru de alcool pur in aerul expirat.

Repertoriul de sanctiuni contraventionale se imbogateste cu punctele-amenda si cu punctele de penalizare. Un punct-amenda va fi unitatea de masura dupa care se va calcula cuantumul unei amenzi si va reprezenta valoric 10% din salariul minim brut pe economie, care la ora actuala este de aproximativ 3.300.000 de lei vechi.

15 puncte te lasa fara permis

Acumularea punctelor de penalizare, acordate in functie de gravitatea contraventiei, atrage suspendarea carnetului. La 15 puncte acumulate, 30 de zile de suspendare. La 15 puncte acumulate in mai putin de un an de la ultima suspendare, 60 de zile. La savirsirea anumitor fapte in mai putin de sase luni de la ultima suspendare, 90 de zile. Punctele de penalizare se anuleaza la trecerea a sase luni de la constatarea contraventiei sau la suspendarea permisului. •

Penalizare pe puncte
• 2 puncte pentru:
- depasirea cu 10-20 km a vitezei maxime

- lipsa sau defectiunea luminilor

- nepurtat centura de siguranta

- folosirea telefoanelor mobile

• 3 puncte pentru:

-depasirea cu 21-30 km a vitezei maxime

-intoarcere, mers inapoi, schimbarea benzii, daca s-au soldat cu accident

-nerespectarea distantei regulamentare, daca provoaca accident

-patrunderea in intersectie, daca circulatia e blocata

• 4 puncte pentru:

-depasirea cu 31-40 km a vitezei maxime

-nerespectarea indicatorului STOP

-mers fara lumini noaptea sau pe ceata

• 6 puncte pentru:

-depasirea cu 41-50 km a vitezei maxime

-stationarea sau parcarea neregulamentare pe autostrada

-mers inapoi sau schimbarea sensurilor pe autostrada

-nerespectarea semnelor de la calea ferata

Meniul amenzilor include si semnele obscene
Intre 700.000 si un milion de lei

- mers cu 10km/h mai incet decit limita minima de viteza

- nesemnalizarea

- nerespectarea regulilor de catre pietoni

- nepurtarea centurii de siguranta

- trecerea pe galben

Intre 1,3 si 1,6 milioane (suspendare carnet o luna)

- nerespectarea semnalelor politistilor

- depasirea coloanei oprite la rosu sau la calea ferata

- neacordarea de prioritate pietonilor

- depasirea neregulamentara

Intre 2 si 2,6 milioane (suspendare carnet doua luni)

- trecerea pe rosu, neacordarea prioritatii

- distanta insuficienta fata de vehiculele din sens opus

- deschiderea usilor masinii in mers sau pe loc, fara sa te asiguri

- ridicatul motocicletei pe o roata

Intre 3 si 6,6 milioane (suspendare carnet trei luni)

- sofat sub influenta alcoolului

- neoprirea la semnalele de la calea ferata

- depasirea cu peste 50 km/h a vitezei maxime admise

- savirsirea de gesturi obscene, proferarea de injurii si expresii jignitoare sau vulgare altor participanti la trafic de catre soferi sau pasagerii acestora (fara a lua carnetul)

Intre 7 si 33 de milioane (pentru persoanele juridice)

- practicarea actelor de comert pe carosabil, acostament sau trotuar

- nesemnalizarea corespunzatoare a drumurilor publice sau a trecerilor de cale ferata

- executantul unor lucrari la carosabil nu aduce drumul public cel putin la starea dinainte de a incepe lucrarile

legea aici : http://webapp.senat.ro/pdf/04L572FP.pdf
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sa fiti fericiti, ma noi nu sunt decat 12 puncte... (eu mai am 10, plus o poza la 190 kmh, plus condusul la postul de jandarmerie intre motociclisti, plus o gaura de 90E in buget... Crying or Very sad )
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Revin cu niste stiri noi si eu ....

Noul Cod Rutier
Incepand din luna septembrie a acestui an va intra in vigoare noul cod rutier. Acesta prezinta modificari majore in ceea ce constau buna desfasurare a traficului iar greselile soferilor sunt penalizate prin puncte. Prin acumularea a mai multor puncte soferul risca sa-si piarda carnetul de conducere iar pentru a-l recupera va trebui sa apeleze din nou la o scoala de soferi pentru a da din nou examenul de strada, astfel va prezentam cateva din cele mai importante modificari ...

Contraventii penalizate cu doua puncte (700.000 de lei):
- folosirea incorecta a luminilor de drum - nerespectarea obligatiei de a folosi luminile de intilnire si pe timpul zilei pe autostrazi, drumuri expres si pe drumurile nationale europene (E) - folosirea telefonului mobil in timpul mersului - nefolosirea centurii de siguranta - depasirea cu 10-20 km/h a vitezei legale - refuzul inminarii actelor la cererea politistului - circulatia pe drum cu accesul interzis.
Contraventii penalizate cu 3 puncte (1.050.000 de lei):
- oprirea nejustificata/circulatia pe banda de urgenta - depasirea cu 21-30 km/h a vitezei legale - nerespectarea regulilor privind intoarcerea - mersul inapoi, peste limita de distanta (50 m) prevazuta de lege - schimbarea benzii, daca din aceasta cauza s-a produs un accident - nerespectarea distantei corespunzatoare pina la vehiculul din fata.
Contraventii penalizate cu 4 puncte (1.400.000 de lei):
- nerespectarea indicatorului STOP - depasirea cu 31-40 km/h a vitezei legale - conducerea pe spatiul destinat tramvaiului, atunci cind drumul public are mai multe benzi - nerespectarea obligatiilor care revin conducatorului auto in cazul vehiculelor ramase in pana sau avarie (scoaterea acestora de pe carosabil)
Contraventii penalizate cu 6-8 puncte (2.100.000-2.800.000 de lei):
- refuzul de a permite imobilizarea vehiculului sau verificarea tehnica - depasirea cu 41-50 km/h a vitezei legale - nerespectarea semnificatiei indicatoarelor de trecere a caii ferate - incalcarea liniei continue la virajul spre stinga - patrunderea intr-o intersectie dirijata prin semafoare, daca manevra blocheaza circulatia
Contraventii penalizate cu 9-20 puncte (3.150.000-7.000.000 de lei)
- conducerea unui vehicul cu defectiuni la frina sau directie - conducerea unui vehicul cu termenul inspectiei periodice expirat - gesturile obscene sau aruncarea de obiecte pe sosea - conducerea sub influenta bauturilor alcoolice - depasirea cu mai mult de 50 de km pe ora a vitezei maxime admise • Valoarea unui punct de penalizare este de 10 la suta din salariul minim brut pe economie, adica 350.000 de lei. • La 15 puncte penalizare, carnetul se suspenda pentru o perioada de 30 de zile. O recidiva in urmatoarele 12 luni inseamna o noua suspendare a carnetului, dar pe o perioada de 60 de zile. • Contravenientul, cu exceptia persoanei juridice, poate achita, in termen de doua zile lucratoare de la data primirii procesului-verbal de constatare a contravenientei, jumatate din minimum amenzii prevazute de lege. Persoanele juridice (societatile comerciale) vor fi obligate sa plateasca amenzile la valoarea lor maxima.
Fara suspendare sau amenda
Noul Cod Rutier va sanctiona cu inchisoare fapte pentru care in prezent faptasul poate scapa cu suspendarea pedepsei sau amenda penala. In cazul infractiunilor, noile sanctiuni financiare ating chiar si 35.000.000 de lei.

Preluat de
AICI
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Contravenientul, cu exceptia persoanei juridice, poate achita, in termen de doua zile lucratoare de la data primirii procesului-verbal de constatare a contravenientei, jumatate din minimum amenzii prevazute de lege. Persoanele juridice (societatile comerciale) vor fi obligate sa plateasca amenzile la valoarea lor maxima.


cam straniu...
adica eu conduc masina firmei unde sint angajat si nu iau eu amenda ci firma care e obligata sa plateasca integral?????
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Forma corecta e art. 93 (5):
Contravenientul, cu exceptia persoanei juridice, poate achita, in termen de doua zile lucratoare de la data primirii procesului-verbal de constatare a contravenientei, jumatate din minimum amenzii prevazute de lege.
Se face specificarea ca se poate plati jumatate in 48 ore doar de persoanele fizice (pt depasirea vitezei e amendat soferul - pers fizica, chit ca e sofer pe autobuz). Nu spune nimic de platit maxim, ar fi anacronic, esti persoana juridica, indiferent de gravitatea fapte iei amenda maxima.
Amenzile pentru persoanele juridice sunt pentru nesemnalizarea drumurile, nerespectarea diferitelor norme (nesemnalizarea transportului, etc).
  • black mamba

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Stie cineva care este procedura legala in cazul in care gasesti masina lovita in parcare? Mergi la politie pentru constatare in vederea obtinerii autorizatiei de reparatie sau direct la asigurator?

L.E.:
"ART. 72
Proprietarul sau deþinãtorul al cãrui autovehicul, remorcã sau tramvai a fost avariat în alte împrejurãri decât într-un accident de circulaþie este obligat sã anunþe imediat poliþia pe raza cãreia s-a produs evenimentul, pentru întocmirea documentelor de constatare."


B.R.P. - Accidente usoare?

P.S.: Observ o mare "solicitudine" pe acest forum. M-as fi multumit si cu un simplu "Nu stiu, intreaba la politie.".
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
am facut si eu 3 puncte pana la 15 mai sunt multe.
problema nu sunt punctele ci amenda
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pt. ca am ignorat un indicator de obligatoriu la dreapta, deci am luat`o la stanga si am calcat si o dunga continua, am luat amenda de 250 RON in 48h (500 RON de fapt) si 6 puncte de penalizare. Ma grabeam si am fentat intersectia, dar asta este. Pe viitor, sper sa nu se mai repete.
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
sa nu se mai repete ca n-o sa mai faci tu sau sa nu se mai repete sa te prinda ei... ?Wink
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
alex_arhire a scris:Pt. ca am ignorat un indicator de obligatoriu la dreapta, deci am luat`o la stanga si am calcat si o dunga continua, am luat amenda de 250 RON in 48h (500 RON de fapt) si 6 puncte de penalizare. Ma grabeam si am fentat intersectia, dar asta este. Pe viitor, sper sa nu se mai repete.


Esti ghinionist e deja a doua amenda Laughing cate puncte ai, am inteles ca la 15 puncte iti dau ei un cadou
  • dany_m2v

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2008

  • Mesaj Privat
are cineva idee? la acumularea a 15 pct penalizare cum trebuie procedat -- trebuie sa ma duc eu la sediul judetean al politiei rutiere sa predau permisul...sau cum se procedeaza? plz dak stie cineva....
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ia uita-ti ce bucurie a soferilor....! ....




O noua modificare a codului rutier
Publicat la 25/03/2011

O veste buna pentru toti soferii din Romania. Senatul a aprobat un nou proiect de lege pentru modificarea Codului Rutier, ceea ce le permite conducatorilor auto sa fie mai linistiti in privinta amenzilor.

In ceea ce priveste viteza, conducatorii auto pot depasi limita cu 20 km/h sau se pot deplasa cu 10 km/h sub limita obligatorie si primesc ca sanctiune doar un avertisment. De asemenea, avertismentul a inlocuit multe sanctiuni ce constau in puncte de penalizare.
De acum inainte, soferii vor primi doar un avertisment daca: nu respecta regulile de semnalizare a schimbarii directiei, daca nu opresc in spatele tranvaiului cand exista o singura banda si daca nu se supun obligatiei de a purta centura.
O modificare ce cu siguranta ii bucura pe majoritatea soferilor este aceea ca, avertismentul se aplica si in cazul in care conducatorul auto foloseste telefonul in timpul condusului. Mai mult, cei care nu pot prezenta actele de identitate sau certificatul masinii la cererea ofiterului de trafic vor fi sanctionati tot cu un simplu avertisment.

De la aprobarea legii, conducatorul auto nu mai poate fi sanctionat cu amenda pentru contraventiile de mai sus decat in cazul in care a mai primit un avertisment. Pe scurt, daca esti prins a doua oara, pentru aceeasi contraventie, primesti amenda. Avertismentul este anulat dupa 6 luni de la constatare.
Skip ads

  • raresh3r

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Codul Rutier se va schimba: Amenzile vor fi mai mari ºi va fi eliminatã penalizarea cu puncte.

sursa: http://ziarero.antena3.ro/1...lizarea_cu_puncte
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR