Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
as vrea sa mai intreb si alti vectra-owners Smile - pana acum am obtinut de la prietenii cu vectra A raspunsuri afirmative - daca este o problema generala a vectrelor A, zgomotul / trancanitul trenului de rulare (suspensia etc) la un nivel mult peste limite.

Am toate amortizoarele cu vechme 1 an (sachs supertouring spate, monroe fata) - atunci cand merg pe drumuri autentice romanesti - la denivelari se aud numai trancanituri la nivelul suspensiei de innebunesti - inca 2 prieteni cu vectre A spun ca au aceeasi problema.

unii spun ca arcurile uzate ar fi de vina, si ca degeaba am schimbat amortizoarele daca nu schimb si arcurile ca dupa atatia ani si km, chiar si metalul ala nenorocit in forma de spirala Smile isi pierde elasticitatea.

in schimb pe drumuri ok nu are nici pe dracu, masina are stabilitate ok.

asa cum am zis, sper sa nu repet intrebarea, am dat search dar nu am avut rabdare sa caut amanuntit - iar primele rezultate nu prea aveau legatura

thanks
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
si la mine e la fel. tot monroe pe fata si sachs pe spate. eu am dat vina pe modul in care sint prinse amortizoarele fata. adica nu sint prinse in capatul de jos in nici un fel. pur si simplu stau in cilindrul ala.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Bucsele le-ati schimbat? Rolling Eyes Ca la mine nu se mai aude nimic Wink ---- Pivotii, bucsele de la bascula, bieletele anti-ruliu, flansele de la amortizoare, bucsele de la puntea spate.
Intr-adevar ca sa fiu sincer e mai zgomotoasa decat Vectra C de la drive-test (ceea ce mi se pare normal) insa e chiar silentioasa a mea acum, cu astea schimbate. Spun acum pentru ca inainte sa schimb amortizoarele si bucsele incepuse sa troncane rau. Acum pot trece linia de tramvai cu 40-50 la ora fara mare zgomot Wink
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
in afara de bielete, totul.
si depinde de sine. sint unele peste care trec fara nici un zgomot, altele unde face urit (la intrarea pe lizeanu) si altele unde mai bine trec cu 50 decit cu 20.
Skip ads

  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
mai nu stiu dar a mea nu troncanea dacat cand aveam flansele duse
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
@ Sezran - eu as schimba si bieletele - sunt cam 350.000 bucata deci merita.
Inca ceva: uitati-va bine sa nu joace toba pe sub masina la gropi (a patit un prieten la o astra) si sa nu fie spoilerele desprinse din vreo clema.
La mine am avut spoilerul din spate desprins din 2 cleme si nu se vedea nimic, dar la gropi lovea in tabla si trancanea de mama focului. De fapt am schimbat si amortizoarele spate prematur din cauza aia Embarassed
Eu sunt un pic mai disperat asa.... sa nu se auda nimic la gropi Embarassed Laughing
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
La mine nu troncane nimic... Smile

Doar pasajul de plastic de deasupra rotii dreapta, fiind spart, freaca de roata cand iau curbele spre dreapta la maxim, dar o sa-l inlocuiesc in curand.

In rest, chiar si pe denivelari mari, nu troncane absout nimic...
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu tocmai am fost si am verificat tot pe roti.Este in regula tot,am arcuri H@R si amortizoare reglabile Koni.Din cauza suspensiilor sport,dar si a gumelor late 205/50/15 si la mine se aude trenul de rulare si se simt toate gropile.M-am obisnuit asa,poate asta e unul din punctele slabe ale Vectrei.Dau muzica mai tare.
Skip ads

  • peter

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pe partea stanga fata se aude si la mine un troncanit dar foarte slab si nu tot timpul si nu stiu de unde provine.Abia astept sa vine caldura sa trec la surubarit pe la masina.E posibil sa atinga si toba de esapament cum spuea "eu".
  • Six

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Mda si la Vectra C se aude acelasi troncanit in fata Confused
  • Jacks

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Oradea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2005

  • Mesaj Privat
daca zgomotul e sub forma de clonc si vine din fata atunci cred ca e vorba de bucsele de la telescoape sau rulmentii lor si se poate verifica exact cum verifici telescoapele. pe spate ai verificat bucsa trapez?
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
problema e ca troncanitul e cam peste tot si numai peste drumuri clasice romanesti, adica rupte in 2...

acum vroiam sa va mai zic o faza..separat se aude de peste jumatate de an, un zgomot pe care il asociez casetei de directie...adica chiar in stanga fatza se aude sunet de metal pe metal..de zici ca se rupe Smile care sunt sansele sa se desprinda caseta de directie in conditiile unui condus normal (nu am incercat off road adventures Smile ) ?
Skip ads

  • Thunder_02

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu am telescoape Sport pe ea (pe gaz) si troncane toata la gropi. Din cate imi dau seama (la mine) nu troncane telescoapele, ci troncane plasticul ala de la portbagaj, care e desprins (masca din jurul sistemului de inchidere la portbagaj), pe sub care mai trec si niste fire. Oricum telescoapele pe gaz is prea rigide pt. gropile noastre... dar pe sosele bune, la viteze de 200 KM/h sta lipita pe drum Smile
  • GKoo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Am avut aceeasi problema. In weekendu asta am schimbat amortizoarele pe fatza pentru ca nu se mai putea aveam impresia ca se rupe in 15 la cea mai mica groapa. M-am dus la un prieten de-al meu mecanic si .. surpriza ... amortizoarele vechi erau prinse prost si din cauza aia erau si stricate de tot si bateau in ultimu hal. Care era faza ? In partea de sus unde geamba sta lipita de oala aia exista o piulita care tine capu amortizorului. La mine piulita asta era inversata cu una mai groasa si cand puneam peste ea capacul care trebuia sa tina tot ansamblu de caroserie asta statea in aer nu lipit de oala si la gropi tot ansamblu troncanea. ( Nu stiu cat de bine am explicat dar sper sa intelegeti ) Am schimbat piulitele alea cu unele subtiri si voiala ... e ca noua.
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
o sa verific...ca amortizoarele pe fata au fost schimbate de altcineva, nu mecanicul meu...si nu ar fi mare mirarea sa fie cum zici tu si la vectra mea
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Am avut si eu tacanit de ma dispera.

Pana la urma am descoperit ca aveam un arc rupt. Practic s-a rupt jumate din ultima coala (partea de jos), si ramasese in suportul in care sta arcul. Si pe gropi se atingea de restul arcului si producea zgomotul deranjant

Masina arata ok, nu parea sa stea stramb. Inca merg asa, desi mi-am comandat deja arcuri noi pe fata

Mi s-a spus ca e o problema foarte des intalnita (ruperea ultimei coale a arcului)
  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Si la mine troncane dar am telescoape KONI pe gaz si cauciucuri 185/65/14 umflate la 2.4 atm fata si spate, ce am obs ca este foarte rigida masina in curbe nu se inclina mai deloc?!
  • peter

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu am rezolvat problema.S-a dus o bieleta antiruliu 32 roni piesa (ceva spaniola,nu originala) si manopera am facut-o singur, este foarte simplu.Bataia a disparut.
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
da..culmea..am schimbat un capat de bara dus si se pare ca am scapat de zgomot sau cel putin e atenuat cam 90%.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR