Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • cimpianadryan

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
La capitolul confort nu prea exceleaza seria 3 e46 de la seria 5 incolo sa vad diferente. un vectra c sau mondeo e mai confortabil decat seria 3 zic eu chiar si passatul se tine bine, numai ca aceste masini ar intra in competitie cu seria 5. multi nu considera ca motorizarea masinii are treaba cu confortul eu zic ca da...
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Slash a scris:Ca daca-ti pica ceva important la Mertanul ala ai pus-o. Dai iama si in pensia parintilor, ca tu nu mai ai bani ca doar ai rate ptr Mert.
D-aia s-a cocalarizat Romania, ca toti isi cumpara Mert si n-au bani sa mai traiasca, deci nici bani de RCA si CASCO.

Noroc cu posesorii de Opel ca sunt mai chibzuiti. De aceea majoritatea cauta piese prin parcurile de dezmembrari si deja mici mecanici din tutorialele de pe net isi fac masina bucati in spatele blocului.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
petre.ion a scris: Aha, si de ce ma rog ti-ai luat Opel SH cand puteai sa-ti iei un Logan daca zici ca felul in care te duce mai exact confortul unei masini nu este important?
Tu ai impresia ca un Bmw 320 an 2003 , este mult mai scump la intretinere decat un Vectra C? Nu pot sa zic decat ca te inseli... max 10 % in plus pentru Bmw dar in multe cazuri sunt egale preturile.


Pentru ca Logan nu e masina, stiu asta pentru ca unchiul si matusa mea lucreaza de vreo 25 ani la Mioveni.
Am vazut cum se face praf un Logan in accidente, e tabla ca pe casa pe ea, e praf la siguranta, sistem franare si am ales sa dau familiei mele o sansa in plus, la pret achizitie comparabil., sa nu uitam, nu la pret aproape dublu
Ca sa nu ma zic ca piesele de schimb la Logan sunt fff scumpe, comparabile VW, Skoda, Opel
Eu n-am zis ca nu conteaza confortul, dar alegerea unei masini pe criteriu de confort este abordare de om bogat.
Cumnatul meu a avut un 318 tds 97-98 si un 320d din 2002 , cunosc bine ambele masini, am mers si la volan si in dreapta distante f mari si in tara si in Europa si cu masina full si in doua-trei persoane. De Vectra C nu mai zic. N-am avut , dar am condus destul.
BMW e in alta liga, faptul ca are un pret accesibil la un moment dat, nu inseamna ca tre sa ti-o cumperi. Este marca premium si nu da bine in combinatie cu garsoniera sau ap cu chirie la etajul 4 si restante la intretinere.
Ca daca vrei confort iti iei un apartament confort 1A si gata, ai confort.
Si daca n-ai CASCO la ea si ti-o freaca toti gusterii prin parcari de bloc si de supermarket de ajungi sa o carpesti pe la cate un service obscur cu toti "meseriasii" parca iar nu se cade.

daniel, depinde si cum isi alege fiecare masina. Unii sunt chibzuiti si isi limiteaza sansele de a lua teapa , altii se duc in gura lupului, in targ sa cumpere cu 80.000 km, asta insa e o cu totul alta discutie.
  • petre.ion

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Slash a scris:
BMW e in alta liga, faptul ca are un pret accesibil la un moment dat, nu inseamna ca tre sa ti-o cumperi. Este marca premium si nu da bine in combinatie cu garsoniera sau ap cu chirie la etajul 4 si restante la intretinere.

Vezi tu ca si achizitia unui Astra H vechi de 7 ani se incadreaza in aceeasi categorie cu "aia cu garsoniera" pe care-i mentionezi mai sus. Cool Daca nu erai "in categorie" cu ei iti luai Astra H nou.
Eu vroiam sa sugerez faptul ca asa cum ti-a placut tie la Astra H : calitatea materialelor, spatiul interior, DOTARILE, consumul poate in acelasi mod ii place altuia un Passat cu 2 ani mai vechi dar la aceeasi bani.
P.S. ... am vazut ca ai pus anunt :" Cumpar rulment SH Astra H" . Daca n-ai bani de intretinere de ce ti-ai luat H ?
Postul asta este ca o replica pentru toti cei pe carei-ai facut "chiriasi" doar pentru ca sunt posesori de Bmw.
Oricum sunt destui care nu-si permit nici macar Astra G , dar se imprumuta si isi iau model mai nou domle Astra H.
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Demostreaza-mi prin ce metoda vrei tu, ce faci tu un Romania pe strazile noastre cu un Passat de 9 ani sau cu Astra H nou si nu poti face cu Astra H de 3 ani ( l-am luat in 2008) sau chiar de 7ani, ca sa merite sa-mi cumpar.
Prefer sa-mi iau masina de bun simt de 3-4 ani vechime decat sa cumpar "marca" sau o masina noua doar de dragul de ma vedea lumea.
Nu-ti face griji, nu m-am imprumutat de bani sa trec de la G la H. Daca tot m-ai verificat ca un securist adevarat, iti spun eu ca dupa 3 G-uri mi s-a luat.
Am spus tot timpul ca G e mai bun ca H, dar cel mai important, nu am stat nemancat/neimbracat doar de dragul de a-mi lua H. Daca-mi duci grijia, iti multumesc,dar poti sta linisitit.
Bineineles ca am bani de intretinere ( n-am nici restante Wink ), chiar mi-am cumparat rulment original de 700 RON, din magazin.
Numai ca intr-un final nu era de la rulment, problema era de la circuitul de ABS al masinii, un contact imperfect, cateva fire intrerupte. Rulmentul a fost inapoiat la magazin, mi-am recuparat integral banii si cu asta basta.
Verifica la toate firmele de leasing, pe toate site-urile listele cu masini recuperate scoase la vanzare.
Peste 80% sunt BMW, Mercedes, Audi, Lexus, Porsche, VOLVO, toate tipurile de SUV-uri, Jeep etc... Numai marci scumpe/premium pe care "chiriasi' d-astia nu l-au mai putut plati.
Suntem off topic de mult asa ca ma opresc aici.
  • ascatrix

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Senator 1980
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Slash a scris:
Pentru ca Logan nu e masina, stiu asta pentru ca unchiul si matusa mea lucreaza de vreo 25 ani la Mioveni.


Dar ce zic unchiul si matusa care lucreaza la mioveni de faptul ca nemtii cumpara Dacia in draci, la fel francezii, si altii...
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nemtii le-au luat ca au fost convenabile la pret pentru o masina noua, dar in raport si cu ce bani au primit de la Stat.
Si pe cat de repede le cumpara pe atat de repede le pun in vanzare, stai linistit.

Bine ai venit in Clubopel !
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am mai spus-o de cateva ori. Nemtii le cumpara si pentru ca Dusterul aici arata si e finisat intr-un mare fel. Maine sigur prind unul sa va fac si poze.
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Discutia era despre Logan, Duster e totusi altceva.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Slash a scris:Discutia era despre Logan, Duster e totusi altceva.

E acelasi lucru. Bordul de Logan in Germania nu e facut din plastic de penar etc etc.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Duster tocmai iesit prost la teste de siguranta, a fost cotata cu 3*.
Cam cat avea Opel Vectra modelul din 97.
Foarte intersant cum da in poze...
  • wargasm

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Tot citind p-aici, am observat ca a fost introdus si focusul in discutie, dar nu si cruze.
Am fost la radacini si am intrat in interior. Copie de astra/insignia, materiale bune, dotari standarde mai bune ca la Opel si mai ieftin.
Din pacate stau prost cu limbajul pe partea de motorizari diesel, doar 2.0. Am citit in schimb ca anul asta baga 1.7 cdti pe cruze.
Daca o safie la pret bun, ma gandesc serios sa-l iau.
Skip ads

  • ascatrix

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Senator 1980
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Slash a scris:Duster tocmai iesit prost la teste de siguranta, a fost cotata cu 3*.
Cam cat avea Opel Vectra modelul din 97.
Foarte intersant cum da in poze...


Daca analizezi, vei intelege ca dusterul a iesit bine. Vectra B efectiv se rupe in doua la impact
  • vasea77

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
aþi vãzut noul golf 7? seamãnã cu golf 6, care la rândul lui a fost un facelift al lui golf 5. Astia nu-s în stare sã scoatã un model nou!
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Chiar crezi ca "nu sunt in stare" ? Eu as zice mai degraba ca ei isi doresc sa pastreze cat de cat designul un pic mai clasic al Golfului. Mie, personal, imi place cum arata si crede-ma, daca ar dori, ar putea sa il schimbe complet, dar ce folos ar avea ? Poate au facut studii de piata si au constatat ca le-ar scadea vanzarile daca ar implementa un design mai "futurist" Smile) Cu ce e mai presus Astra J fata de Golf 6-7 chiar si la capitolul design ? Unora le place mai clasic, altora mai modern, e o chestie de gust pana la urma, nu ca 'nu sunt in stare' Very Happy
  • vasea77

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Astra J e mai presus faþã de golf 6 la design, ºi mai ales la FIABILITATE. Eu unul nu am auzit pânã acum sã se plângã cineva de Astra J.
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Designul e SUBIECTIV. Mie de ex imi place mai mult Golful. Si la fiabilitate este subiectiv: cat la suta din Golfuri au avut probleme in primii ani si cat la suta din Astre ? Asa, pe vorbe, nici eu nu am auzit pe cineva sa se planga de Golf, dar nu este prea relevant

http://www.1asig.ro/HONDA-c...2,3,193-44091.htm

unde e opelul ? Shocked


Ultima modificare facuta de andreyyy la Mie 18 Jul, 2012 12:14 pm
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@vasea77,
Am impresia ca nu prea citesti topic-uri de forumul asta.Vei fi surprins de cate probleme au colegii cu Astra J ,mai ales cei care mai au cateva luni pana la expirarea perioadei de garantie. Shocked
  • vasea77

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Or fi ºi câteva probleme la Astra J dar cred cã sunt minore ºi oricum se compenseazã cu faptul cã Astra J este o maºinã extrem de frumoasã!
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Cred ca iti doresti o masina frumoasa care sa stea in parcare sau in service in locul unei masini cu care sa mergi la service doar pentru reviziile de intretinere. Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR