Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • soto

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
riky a scris:am cam 500 de km cu masina....nu am turat-o prea mult,inca este in rodaj...dar sunt super multumit de cum se comporta....mai ales in curbe si cu viteza maricica....pe autostrada nu am ajuns sa ma dau,dar cred k nu m-ar dezamagi....abea dupa 2000 si ceva de turatii incepe sa traga,dar nu-i nimic....

app:sunetul pe care il scoate cand intra turbo,mi se pare demential:) sunt 100% multumit de alegerea facuta si nu regret ca nu mi-am luat golf....singura chestie care nu este pe gustl meu,este faptul ca nu gasesc harta RO pt navi:((

numai bine la toti si asteptare usoara!

deci per total multumit de performantele motorului sa inteleg. astept si eu sa imi vina masina, tot 1.4T si din discutiile de pe aici deaja cam regretam ca nu am ales 1.6T
Skip ads

  • oni_cs

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 2.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
daca intrebai pe VW club sigur acum ai fi avut in parcare un golf. Eu unu asi fi ales golful chiar daca mai aveai unul in parcare. daca nu ai avut probleme cu el inaeamna ca e buna ca masina. Sau la 18.000 iti luai cea mai ieftina varianta de scirocco care totusi nu e nici golf nici astra. si care are destule optiuni....
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Sau poate nu avea chef sa dea 2000eur in plus doar pe sigla VW, nu? Si parca nu se face Scirocco in 5usi, dupa cate stiu eu...

Dar ma rog, hai sa ne dam cu parerea pe banul altuia, ca doar e gratis.
  • oni_cs

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 2.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
dodo_13 te-am inteles ca esti fan inrait opel dar daca omu nu ar fi vrut sa ne dam cu parerea nu ar mai fi deschis acest topic.
Si din ce a spus el reiese ca i-ar fi placut o masina sport (scirocco e chiar super- parerea mea) chiar daca e in 2 usi nu cred ca a mentionat ceva de numarul usilor.
Cum am spus si mai sus daca era deschis topicul pe VWclub acum avea golf.
Si inca un lucru tu cat platesti pentru un post? ca eu inca sunt in modul free
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
E destul de evident ca omul cauta o masina cu 5 usi. Scirocco? Da, e dragut, scumputz si...cam atat.

Tot nu m-ai lamurit de ce ar da 2000EUR in plus pe VW.
  • oni_cs

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 2.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
e un topic in care ne spunem parerea si aia e parerea mea. bafta
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca VW e premium...normal ca se plateste. Rolling Eyes

http://www.autolatest.com/r...vs-vw-golf-vi-tsi

"Concluzie

Opel Astra ieste clar invingator in fata Golf-ului datorita unui motor mai puternic, mai economic echipat si cu o distributie pe lant. Mai mult noul Ecotec Turbo merge cu benzina de 95 in timp ce concurentul sau trebuie sa alimenteze cea mai scumpa benzina de pe piata.

In rest pretul de achizitie inferior al noii Astra devine arma decisiva in castigarea bataliei."

Personal,am analizat de aproape Astra J,mi se pare o masina incantatoare,seamana nitel cu Leon,dar are niste trasaturi caracteristice Insigniei care o definesc perfect.Pe scurt,as cumpara-o fara sa stau pe ganduri dpdv al designului,restul informatiilor referitoare la motorizarile Turbo,le gasiti accesand linkul.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu conteaza, tot vw e mai bun, are calitate premium, motoare care consuma putin, trag bine si rezista milioane de km. Nu mai conteaza ca sunt mai scumpe daca au sigla W cromata pe bot.
Skip ads

  • Mentos

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Nu conteaza, tot vw e mai bun, are calitate premium, motoare care consuma putin, trag bine si rezista milioane de km. Nu mai conteaza ca sunt mai scumpe daca au sigla W cromata pe bot.


Da tonytm ai dreaptate pentru ca si eu am un prieten cu o masina de asta premium cum ii spui tu (vw passat 2006 1.9 TDI), la cumparat la 18.000 de km iar acuma are 100.000 cu el.
Pe langa ca mananca ulei de rupe, a mai schimbat pana acuma: volanta,valva egr, pompa de motorina din rezervor, discul de ambreiaj iar acum cei de la reprezentanta au zis ca in curand cade si turbo.
Asa ca daca vrei tu sa faci milioanele alea de km cu o masina de asta premium care are sigla cromata VW pe bot esti invitatul meu.
  • Italian Style

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Putem sa facem comparatia intre VW si Opel la nesfarsit...caci fiecare are ce nu are cealalta...este un fel de echilibru.Da intr-adevar ce scrie Mentos...cam este veridic, am vazut cum se plang posesori de VW mai des decat cei de Opel Wink
Iar eu inclin mai mult spre partea Opel...mi-a enumerat mai multe calitati decat VW...si asta nu o spun pt ca sunt proaspat posesor de Opel...reflect doar realitatea!
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu cred ca tonytm era ironic,ca si mine de altfel la ceea ce am spus mai sus... Wink
  • Italian Style

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Si inca un lucru foarte foarte important...variaza un pic cam exagerat la preturi, VW sarind calul la unele modele de VI deci inca o bila alba pentru Opel...stiind ca pretul uneori intre cele 2 este cam decalat.Si nu cred ca la capitolul calitate Opel ar sta mai prost.
Skip ads

  • soto

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu numai pretul conteaza in alegerea pe care o faci. Noua astra e o masina reusita din mai toate punctele de vedere
  • Italian Style

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Chiar au reusit sa iasa din impas cu noile modele de Astra, aici e inclusa si Sports Tourer Wink
E faina rau!
  • soto

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
O sa apara si GTC-ul si o sa fie colectia complecta.
  • riky
  • OP
  • 240 mesaje
  • din 13 Dec 2009
  • Astra 2010 1.4 100 sau 140 CP
  • Dolj
  • riky

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 1.4 100 sau 140 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Gata,nu va mai certati!Am ales Opel Astra din cauza pretului mai mic,a designului mult mai tineresc(am 21 de ani) si a faptului ca este o masina aparuta la sfarsitul anului 2009,deci nu o sa se invecheasca prea mult!Normal,G6 avea unele elemente mai calitative la interior,dar nu este asta problema,Astra se ridica la 85% din calitatea Golfului,la interior(aici tr sa recunosc ca G6 o intrece pe Astra).In plus am mai multe optionale pe Astra,un motor mai puternic,jante mai frumoase...o silueta de invidiat si am mai economisit si 2000 de euro(e criza doar).

Am 2300 de km cu masina si tin sa va spun ca este un deliciu la condus!este peste asteptarile mele si nu sunt subiectiv!Azi m-am intalnit cu un vechi prieten pe care nu l-am mai vazut de aproape un an(plecati la faculte diferite) si este posesor de G5 si mi-a zis ca este cea mai buna alegere facuta.Desi are VW,imi zise k nu si-ar lua niciodata G6 pentru ca arata prea plictisitor,in schimb Astra este o masina cu totul si cu totul noua!

Nu regret ca nu am luat G6.As face oricand aceeasi alegere!

Scirocco este o masina foarte frumoasa,si cred ca as fi scos-o in banii pe care i-am dat pe Astra,dar fara multe optiuni pe care mi le-am dorit neaparat.Nu avea rost sa o iau numai pentru aspect exterior si la interior sa nu fie asa cum mi-as fi dorit eu!Sunt un tip mai perfectionist si o chesti elipsta pe care mi-as fi dorit-o mi-ar fi provocat multe nopti albe!Si in al doilea rand nu mi-as di dorit prea mult o masina in doua usi(sunt si comod pe deasupra).

Masina este o mica bestie care atrage multe priviri=>in timp ce mergeam spre tara,soferul din spatele meu si pasagerul din dreapta imi faceau poze la masina,ceea ce mi s-a parut super:P

Consumul imi cam da batai de cap...se incapataneaza sa ramana la 10-10,3 l/100km dar sper sa se stabilizese dupa vreo 5 mii de km cum s-a intamplat la cealalta masina!
  • one_just_dany

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Aleg fiat bravo ultimul model Wink) urmat de astra si g6 ...
  • cosmin92

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Astra J clar.... singurul model care imi place de la vw Passat cc
  • nicuiry

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
vw das auto, si asta spune cam tot comparativ cu opel
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
nicuiry...mda

Volksvagin, dos auto,

sa reformulez, auto de dos
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR