Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Smile @nicury prima data sloganul a fost folosit de opel.
Skip ads

  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Golf 6 este foarte reusit ca model, fata de golf 5 care avea lacune mari de design si calitate a materialelor. Se vede asta si in pret de fapt, un Golf 6 slabut dotat e cat o Astra J full options poate chiar mai scump.
Astra J e foarte reusita ca design, cel putin la interior, fata si laterale, mie unul spatele nu-mi place deloc dar fiecare cu gusturile lui.
N-am sa compar motoarele pt. ca parerile sunt impartite si sa nu uitam ca totusi Volkswagen a avut niste motoare extraordinare (remember 1.9 TDI Passat si Golf de 90, 105 si 115 cai parca) si multe din ele merg si astazi dupa 10 ani si 500 k km sau mai mult.
O sa ma rezum la interior care la Astra J mi se pare fascinant, iar daca iei motorul turbo pe benzina exista butonul sport care inroseste toate luminile si te simti ca o bestie gata sa zboare cu peste 200 km/h atinsi foarte rapid. Minusul mare la Astra J este spatiul mic la picioare si cap pt. pasagerii din spate ...comparativ cu Astra H care este generoasa la acest capitol si portbagajul mult mai mic la J decat la predecesorul sau.
Golful 6 nu are aceste probleme de spatiu, insa interiorul sau desi e cu mult mai bun gust facut si cu materiale mai de calitate decat Golful 5, are totusi un aer prea clasic si plictiseste repede devenind monoton.
De asemenea Golf 6 pare mult mai agresiv decat Golf 5 si in opinia mea cel putin pe partea de caroserie este foarte bine imbinat intre classic si modern cu iz de masina sport daca e privit din fata ...farurile alea fac toti banii Smile.
Daca ai pana in 30-35 de ani as sugera Astra J, se preteaza mai bine celor tineri, insa cei mai maturi ar opta pt. Golf 6 in opinia mea.
Pretul si concurenta dintre ele vor stabili care-i mai buna Smile
bafta multa!
  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,
Am avut ocazia sa merg cu un Golf 5 1.4 TSI 170BHP cutie DSG. Senzatii adevarate!. Din pacate am inteles ca pe G6 nu mai sunt disponibile dacat TSI-urile de 122 BHP...pacat
Nu stiu daca noul model de Astra are transmisie automata. Ca si design parca imi place mai mult Astra - e un model nou fata de Golf la care 6 este un 5 defapt cu un usor facelift...
Daca ar fi sa aleg intre cele 2 as face un test drive cu ambele modele si le-as compara direct tinand cont de lucrurile pe care le urmaresc si care conteaza mult pentru mine. As alege un motor turbo neaparat (benzina) si o cutie automata. Restul sunt detalii...
Cele bune
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Personal, n-am motive sa-mi iau VW in viata asta, abia astept in 3-4 ani sa-mi iau J Sports Tourer
Skip ads

  • Alex92

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
am zis ca nu mai deschid un topic nou pentru asta


  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Astra j da foarte bine pe ecran, in realitate mai putin, mai ales daca e vorba despre un entry level, care nu are nici jante aliaj, acelasi lucru se poate spune si despre golf poate chiar mai accentuat avand in vedere faptul ca, versiunile de baza de golf 6 nu au nici manerele de la usi, nici oglinzile vopsite in culoare masinii....

Mare diferenta intre ele nu este....cel mai important factor pe care trebuie sa l iei in considerare este dupa parerea mea, devalorizarea masinii, capitol la care opelu sta mult mai prost, si totodata faptul ca intr-un an doi, o sa fie plina tara de astra j, probabil si de golf 6 dar intr-o proportie mai mica.
  • Alex92

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
cam orice masina entry level arata prost daca-i pana acolo; opel intotdeauna a stat mai prost la devalorizare dar poate in viitor lucrurile vor sta altfel; si oricum ma gandesc ca daca tot iti iei masina de noua nu o iei ca sa o tii 1 an sau 2.
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca ar trebui adaugat in acest versus si Noul Ford Focus :


Cel putin la capitolul interior, parerea mea e ca le da clasa celor doua...
Skip ads

  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
singura problema a focusului 3 e ca, arata mai rau ca precedentul...
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Mie nu mi se pare... Interiorul este mult mai luxos(chiar super parerea mea), iar exteriorul este diferit fata de cel al altor compacte... eu cred ca va prinde bine, la fel cum s-a intamplat si cu Focus 1
  • Alex92

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
si mie mi se pare ca e mai nereusit ca precedentul; chiar m-am urcat intr-unul la expozitia din weekendul asta; m-a cam lasat rece. Fiecare cu gusturile lui pan` la urma.
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
si focusu are aceiasi problema ca astra(din punctu meu de vedere), e prea comun, cand am avut focus 2 la inceput nici nu mai imi doream alceva, era perfecta pt mine, a trecut un an, doi...si tot mai putin imi placea din cauza ca tot mai multe apareau, s-a umplut orasu de ele.....dar ST nu au multi Very Happy
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
andreyyy a scris:Mie nu mi se pare... Interiorul este mult mai luxos(chiar super parerea mea), iar exteriorul este diferit fata de cel al altor compacte... eu cred ca va prinde bine, la fel cum s-a intamplat si cu Focus 1


Shocked

Sinonim cu luxul Ford-ul asta.
  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Desi nu sunt fan Ford am avut sansa sa merg cu noul Focus Turbo de 160cp. Mi-a cam placut. Interiorul m-a impresionat deasemenea. O masina reusita dupa parerea mea care cred ca va prinde bine. Mai frumoasa decat modelul precedent....
  • Alex92

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
pai masinile is facute ca sa apara dupaia cat mai multe (sa se vanda is facute) daca vrei masina exclusivista iti iei altceva - da, eventual un ST Very Happy; ford-ul si el se devalorizeaza destul de rapid (vecinul si-a luat un focus din 2008 diesel cu 6000~ E); interiorul mi se pare destul de mic in partea din fata...
  • banderas_232003

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Astra, Golf Focus
  • ascatrix

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Senator 1980
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2012

  • Mesaj Privat
astra poate bate golful doar la design exterior. Atat!. Dar si aici e o chestie de gusturi!
In rest Golful 6 e peste Astra din toate punctele de vedere: siguranta (sa nu uitam ca in 2009 Golf 6 a fost declarata ce mai sigura masina din europa), fiabilitate, confort, valoare de revanzare, spatiu interior, raport pret/calitate, design interior (pur si simplu nu suport cele 1000 de butoane si butonase colorate de pe bordul astrei...)....etc.
Golful 6 in echiparea de baza e full electric, iar astra are manivele la usile din spate, ca la dacia 1300...Iar pretul astrei e mai mare ca al golf-ului.
Deci votez golf 6, cea mai vanduta masina in europa la clasa ei!
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Iar Astra are manivele ca la 1310 Laughing ... De cate ori ai folosit geamurile spate?Daca te folosesti de aspectul asta doar ca sa demonstrezi ca Golful e superior Astrei,atunci inseamna ca esti unul dintre cei care ar da 2000-3000E in plus doar pentru pachetul "Full Electric" Laughing
Vectra mea are navigatie,senzori de ploaie,de parcare,dublu climatronic,etc si am MANIVELE pe spate; tin sa precizez ca niciodata nu m-a deranjat aspectul asta si nici n-am simtit vreodata nevoia geamurilor electrice spate. Rolling Eyes
Am inteles,Golful e un pic mai mult campion la siguranta,o fi si cea mai vanduta masina din clasa compacta (irelevant),dar ceva stim sigur,cei de la DEKRA au stabilit faptul ca Astra J e masina cu cele mai putine defecte din clasa ei,valabil si pentru Insignia la clasa medie,iar pentru mine detaliul acesta e mult mai important decat ceea ce ai mentionat tu pana acum.

http://www.autostiri.ro/ast...-pentru-calitate/
  • b13jyz

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Mie mi se par perfect comparabile..Eu as alege,la aceleasi dotari:
Golf in locul Astra Hatch
Astra Gtc in loc de Golf
Insignia in loc de Passat
Passat CC in locul Insigniei,dar diferenta de pret este destul de mare
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Y-GreK a scris:
Am inteles,Golful e un pic mai mult campion la siguranta,o fi si cea mai vanduta masina din clasa compacta (irelevant),dar ceva stim sigur,cei de la DEKRA au stabilit faptul ca Astra J e masina cu cele mai putine defecte din clasa ei,valabil si pentru Insignia la clasa medie,iar pentru mine detaliul acesta e mult mai important decat ceea ce ai mentionat tu pana acum.

http://www.autostiri.ro/ast...-pentru-calitate/

Asa de suparat ce eram azi, dar postarea ta m-a facut sa rad.
Observ ca mai sunt inca persoane mature care cred in mos craciun.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR