Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
De cateva zile Mp3-ul de pe masina nu mai scoate un sunet, cunostintele mele de electronica ma fac sa cred ca sunt prefinalii sau ceva din circuitele digitale de procesare a sunetului.... din pacate cred ca e de competenta unui "profesor" in ale electronicii, si nu vreau sa ma bag in el pana nu sunt sigur ca in comunitatea noastra nu exista cineva tare in electronica, care sa ma ajute si pe mine cu o diagnoza, sau o reparatie, sau cel putin un sfat, contracost bineintes.

Modelul este Siemens-VDO 2703, unitatea se comporta absolut normal fiind functionala 99% adica afiseaza, invarte cd-ul, merg butoanele, arata numele melodiei si vu-metrul se misca doar ca nu scoate nici un sunet. Stiu ca nu e vorba de cine stie ce jucarie scumpa, dar nu prea as vrea sa bag bani in unul nou pana sunt sigur ca nu se poate face nimic cu asta, isi facea treaba cu brio mai ales ca am boxele originale pe masina, care nu sunt prea capabile.
Skip ads

  • sorin ion

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Ne-am interesat pt dvs

am vorbit cu un electronist (coleg de-al meu) i-am transmis exact cele scrise de tine si a spus asa:
daca este finalul (pe care il vei cumpara tu te indruma el de unde) va dura un pic probabil 2,3 zile, orice alt defect se repara mai repede si mai ieftin.


p.s. daca esti interesat da un semn pe PM
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru reaspunsul prompt, ai pm...
  • peter

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am avut si eu o peoblema asemanatoare.La mine s-a dovedit a fi unul din filtrele de la boxele de pe spate.Totul functiona dar nu se auzea nimic si cand miscam de unul din filtre intr-o anumita pozitie se auzea miscam in alta pozitie nu se mai auzea.Filtrele erau stranse cu suruburi de tabla din spate unde sunt boxele si a trebuit sa mai desfac acele suruburi si nu am mai avut probleme.
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Am verificat impedanta pe fiecare canal in parte in mufa ISO a masinii si toate indica normal, 4 ohmi, deci nu e nimica in scurt, iar eu am boxele din spate pe direct, sunt cele ale masinii, doar pe fatza sunt pe componente...
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Alimentaza'l de la o sursa 220 - 12 V/3Amin stabilizat si verifica tensiunea si curentul pe pinul de alimentare al C.I. final audio .
Pentru asta iti trebuie configuratia pinilor la C.I. care o gasesti pe net . Daca iesirea se face prin condensator electrolitic atunci pe pinul de iesire al C.I. final trebuie sa ai jumatate din tensiunea de alimentare daca nu atunci e defect . Pentru teste iti mai trebuie un difuzor oarecare cu impedanta 4-8ohm .
Mai poti sa verifici daca pe pinii de intrare semnal audio ai semnal audio , normal cu o casca inseriata cu un condensator electrolitic de 1microF .
Acuma in funtire de ce obtii la primele masuratori mergi mai departe pe "fir" Idea ... discutia poate fi mai lunga decit reparatia in sine . Laughing
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Aham, mersi iso, am sa folosesc ca sursa stabilizata o sursa de calculator, si cred ca as putea sa vad si daca am semnal pe iesirile pre-out, din preamplificator, ca are 4 de 4V, presupun ca finalul e un TDA din seria 16xx, ca din cate stiu cam alea sunt folosite la casetofoane auto cu puterea asta (desi pe el scrie MOSFET, nu am vazut tranzistori separati pe fiecare canal, cel putin la prima vedere), am sa ma apuc sa investighez azi dupa ce vin de la intalnirea Opel. Daca nu e finalul, am sa recurg la sfatul lui sorin, si anume sa ma duc la un centru specializat cu el, ca un final pot sa schimb si eu, dar mi-e frica sa nu fie si ceva de la comanda digitala de ton si volum, ca uneori mai facea chestii ciudate, actiona ca si cum as fi apasat butoanele, adica se dadea volumul +1 /-1 comuta pe radio, dar destul de rar..... (aici ma gandesc ca ar putea fi si partea de telecomanda in infrarosu, as putea sa-l las fara senzor IR (fototranzistor) sa vad daca mai face). Mersi mult ISO, pacat ca nu esti din Bucuresti, ca te-as invita la o bere si ti-as impuia capul cu o gramada de intrebari.... Smile Smile Smile. Te tin la curent cu chestia asta si mersi de ajutor.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sa'mi spui numai ce final are si te asist . Wink
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Asa... l-am facut bucati, finalul e un TDA 7560,pentru care am luat datasheetul si care cred ca e ok, pe in-uri nu am semnal, am incercat nu niste boxe active sa amplific semnalul si nu se aude nimik, dar daca mai amplific semnalul de iesire se aude foarte incet si distorsionat muzica.... deci cred ca e din prefinali....
Ai putea sa-mi dai id-ul de mess sa mai vorbim?

P.S. nici pe iesirile preamp nu am semnal
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Preamplificatoarele sunt 2 TDA8574T, in care nu am semnal audio amplificabil nici la intrare nici la iesire, asa ca am coborat la procesorul digital de sunet TDA7342, unde am semnale si pe in-uri si pe out-uri...... nu stiu ce sa mai cred....
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
L-am rezolvat, bata-l vina de final Smile, acu l-am terminat de montat si merge.... ca de obicei am ramas cu un surub Smile Smile Smile, m-a costat 35 de lei finalul dar s-a meritat, mai nasol cu orele de munca Sad
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
daca a ramas inseamna ca nu era foarte important... Razz
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Lexxx , abia "ti se da mina" daca se mai strica o data , arta cere sacrificii ... Laughing
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Mi s-ar fi dat mana mai bine daca as fi avut ocazia sa lucrez in domeniu, cu electronica "cochetez" din clasa a 5-a, dar mereu a fost pe un plan foarte secund din pacate, si nu am apucat sa invat prea multe. Asta e.... omul cat traieste invata Smile
  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Lasa Lexxx nu fi suparat. Mai sunt si oameni de incredere nu doar hoti. Totul e sa-i gasesti.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nu sunt suparat Smile , asta e viata nu poti sa le stii pe toate, am descoperit si de la ce mi s-a ars finalul... Noroc ca inainte sa pun mp3-ul inapoi pe masina am avut o "sclipire" sa vad daca nu cumva am un scurt la masa pe vreuna din boxe, ca impedanta boxelor era ok , verificata in prima faza. Ghiciti ce.... pe boxa dreapta spate aveam ciupit undeva cablul si dadea scurt in masa., n-am apucat sa vad unde, ca nu prea am timp in timpul saptamanii sa surubaresc, dar macar am deconectat cablul din mufa iso sa nu mai prajesc un final. Smile . In wikend am de munca, deci cu ocazia asta schimb si jafurile de boxe din spate, cu alte jafuri dar un pic mai bune Razz .
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR