Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu as schimba opelul (indiferent de motel) cu un duster nici daca ma platesti....mi`am format deja o parere despre "dacia" si nu mi`o poate schimba nimeni...
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
l-a filmat cineva
http://www.autoextrem.ro/20...ilmata-in-strada/
  • georgex2

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005 1.6twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2009

  • Mesaj Privat
aveti si voi o mentalitate de lumea a 3 , spre exemplu motorul de 1.6 16 valve de pe logan face varza un 1.6 twinport, deci nu mai ganditi asa,e o masina buna cred,arata naspa ,dar cred ca cei care vor ceva drumetii pe la munte sau se duc la vanatoare vor opta pt aceasta masina.e f bine ca ai de unde sa alegi,d c nu toata lumea isi ia ww ca doar opelul e inferior acestei marci,trebuie sa ii dam incredere, eu as merge cu un logan fara probleme sau cu un sandero, pt ca sunt masini bune , daca nemtii saraci le cumpara de ce nu am face si noi acest pas.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Poate ne traduci si noua ce ai incercat sa scrii mai sus. Nu de alta dar nu am inteles "cum face varza" un motor 1.6 de reno un 1.6 de opel. Si "ww" e peste opel in capul tau.
LE: Vad in profilul tau astra 1.6 2005. De ce nu ai luat un logan de ala bun?
Skip ads

  • georgex2

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005 1.6twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pai am luat un opel ca atat mi-am permis dar asta nu inseamna ca am cea mai buna masina, iar daca t uiti la performantele unui motor de renault de 1.6 16valve ca performante e mult mai bun.si da consider ca ww e mai buna ca opel
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu as da nici o masina la schimb pt Duster, dar daca as avea vreodata nevoie de o masina din gama asta as alege Dusterul fara sa ma gandesc. Dacia a demonstrat ca stie sa faca masini bune.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
georgex2 a scris:pai am luat un opel ca atat mi-am permis dar asta nu inseamna ca am cea mai buna masina, iar daca t uiti la performantele unui motor de renault de 1.6 16valve ca performante e mult mai bun.si da consider ca ww e mai buna ca opel


Nu ne intelegem georgele. Atat de mare fan foltzwagen esti incat nici nu stii cum se scrie. De banii care i-ai dat pe astra ta puteai sa iti iei lejer o bijuterie de logan sau chiar un animal TDI. Si nu mai erai fortat sa cumperi ce iti permiti. Iti luai cea mai buna masina din lume - ww.
  • beynur

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006 Y2,2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut.eu nu as schimba opelul(am 2 opeluri)cu masina aia foarte urata si clar si dotarile de c.....(scuze) Embarassed am condus mereu daciile lu tata si cand a aparut dacia papuc cu 5 locuri(nu mai stiu cum se numeste tipul,,pick up sau double up,,vraja)cu motor 1,9diesel,cica de megan,am zis ca e mai buna,dar dupa o luna a cazut planetara,si in timpul garantiei de 1 an juma a mai avut mici probleme,in timpul garantiei vroiau sa ne manance de vii cu preturile lor la reprezentanta,ca sa schimbe uleiul,noroc ca tata aducea uleiul lui(castrol si moca) si asa mai scapam de preturile lor de hotomani.dar cum a scazut garantia(parca stiau ei cand vor cadea toate piesele,de aceea au facut garantia pe un an juma)au inceput sa cada toate la motor,distributie,radiator,planetare,ventilator aer,bujii si multe,multe altele Sad ,care eu cu corsa b din 1999 nu am avut atatea probleme(de 2 ani de cand o am,decat un electromotor schimbat)
asa ca mai bine opel decat vrajelile astea de dacii noi si cand incep sa cada(bineinteles dupa garantie)vor cadea mereu si bine
si aici in italia am vazut o gramada de logan caravan si sandrero,poate pentru export le fac mai bune.dar nu cred.
jos cu dacia
mereu opel
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Esti subiectiv...daca si-a luat pick-up diesel, nu l-a luat ca s ail tina in curte si s aiasa numa seara cu el la plimbare (cum, probabil faci tu cu corsa)...chiar daca aveti nr de km anual facuti echivalenti, nu poti compara uzura la un papuc cu cea a unui turism...si eu am 2 opel-uri facute si proiectate pt asfalt...nu pt craterele de la noi..si l-as da pe cel mai vechi si cu garda mai coborata pe un sandero, in situatia in care as castiga sandero la tombola or smth...hai sa fim realisti.
  • beynur

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006 Y2,2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut.@livcro.opelul ce este in tara (corsa b)si il foloseste acum fratele meu face aceleasi strazi ca si papucul,nu folosim papucul ptr carat marfuri ptr ca nu avem firma sau ceva de gen,rar il folosim sa caram cate ceva la tara si in rest tata face naveta casa-munca,ptr lucruri de carat foloseste raba de la munca.
asa ca dacia ramane tot dacie Smile in rest numai bine si craciun fericit colega
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Beynur, nu compara Dacia aia care s-a facut acum 10 ani cu ce se fabrica in ziua de azi. Eu consider ca nici macar nu poti face o vaga comparatie intre modelele vechi si cele noi de la Dacia.
OK, nu contest faptul ca la dotari e departe de altii, dar e o masina corecta pt pretul ei. Dovada faptul ca se vand in draci, i-a scos pe Renault din faliment. Asa ca sa fim un pic obiectivi. Iti pot da si eu exemplu de taximetrist care la Logan in 150.000 km nu a schimbat decat consumabile. Nici macar electromotorul.
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu cu siguranta nu as da o Vectra C din 2007 pe un duster din 2009 -2010-2011....deoarece la banii aia multi pe care ii cer imi iau un 4x4 adus din Germania cu rodajul facut si are si o sigla cu faima..(desi sunt adeptul masinilor noi prefer una de 2-3 ani SH decat unaq noua romanesca)...dar daca imi aduc aminte ca in urma cu vreo 7-8 ani am cumparat un opel astra distrus(teapa de la un bisnitar) si nu putem merge 10 km fara sa ridic capota as fi facut schimb cu duster....oare in interior tot plastic ieftin de logan are?
P.S. Am auzit ca in Germania Opelul e dacia neamtului .....prefer dacia neamtului decat cea a romanului,daca este adevarata povestea
Skip ads

  • beynur

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006 Y2,2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@forbidden27.salut,dacia e facuta in 2005,motor diesel de renault(motor de megane 2 parca)asa ca nu e de acum 10 ani.e facut-a in acelasi timp cand se faceau si loganurile,daca nu ma insel.deci dacia ramane tot dacie.se strica cand iti e lumea mai draga si mergi mereu cu trusa de scule in portbagaj,constient de faptul ca o sa iti trebuiasca.(la fel ca si pe vremea cand aveam dacia 1300,aveam pompa de benzina,bujii,electromotor,etc,de schimb)poate nu esti patit si nu ai cum sa stii ce inseamna sa iei dacie noua cu un motor care zici ca e bun(ptr ca e strain)si cand vezi ce patesti Sad sigur nu o sa iti mai arda vreodata sa mai cumperi dacie si cred ca nu sunt singurul.numai bine Smile
  • bossake

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa fiu rau, insa daciile alea pick-up au fost cele mai mari tepe posibile. Pacat ca ai ales (tu sau familia ta)sa dati banii pe asa ceva. Si aici ma refer in special la pret, stiu ca erau vreo 5-6000 de euro(ENORM)...
Desi era facuta in 2005, tu nu ti-ai dat seama ca e o dacie normala, ca si una din 90? Interior-exterior-platforma pe care a fost construita IDENTICA cu dacia din 90. Nu poti compara 1.9 D cu 1.5 dci pe logan;Apropo motorul ala 1.9d s-a folosit prin 93-94 la renault, nici vorba sa fie pus pe megane2 Very Happy. pe megane 2 este 1.5dci, ala da.
La fel si daciile alea pe injectie care s-au facut pana prin 2004-2005. tot dacii erau, in afara de motor cu NIMIC mai bune decat una din 90.

Ceea ce nu se poate spune despre logan, sandero sau duster care se vand in draci. De ex loganul se vinde si acum ffff bine, daca ar fi asa prost, l-ar mai cumpara lumea? Ca vorba aia e de 5 ani la vanzare, isi facea lumea impresie proasta daca era prost si nu mai cumpara Smile.
  • beynur

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006 Y2,2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@bossake,salut.ai dreptate cu platforma,interior,exterior,asa auzisem de motor ca ar fi de pe megane 2,de la prieteni,asta e,am aplecat urechea aiurea.dar parerea mea e lumea le cumpara(loganurile) ptr ca costa putin.si am auzit o gramada de loganuri ce s-au rasturnat in curbe ptr ca au garda prea sus si altele ce au luat foc de la circuitul electric,probabil au inceput sa le faca mai bune,am vazut si eu ca sa umplut de loganuri in toata romania dar si in italia(numai loganuri caravan sau break,daca asa se numesc,ca habar nu am)imi pare rau ca am ales masina aia,am vorbit cu tata si mi-a zis ca a ramas cu frana de mana,in mana,de cel mai mare rasul,halal dacie.gata pana aici cu laudatul rablei lu tata.inchid discutia.numai bine tuturor si imi cer scuze incepatorului topicului ca am fost off topic
  • IonutzM

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2009

  • Mesaj Privat
cea mai urata masina din lume! Mai bn un opel din 93 decat un logan nou sau duster! parereea mea
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
opelGTS a scris:cea mai urata masina din lume! Mai bn un opel din 93 decat un logan nou sau duster! parereea mea

iar exagerari...generatia 93 la opel avea bube mari la tabla (am dat eu astra cu praguri duse si buson benzina la fel), apoi bube la caseta directie... si ar mai fi cate ceva..si la logan sunt bube, nu zic nu. Ca si dotari, iti dau dreptate...ce se pune acum pe logan se punea pe opelul de acum 3 generatii. Daca ar fi noi ambele, normal ca ar fi de preferat opelul. Dar intre un opel de 15 ani si un logan nou, hai sa fim realisti. Sunt fan opel, am rulat 4 opel-uri pana acum...dar nu am ochelari de cal...de la fan pana la fanatism...e ceva diferenta.
Cred ca diferenta o fac veniturile si scopul, utilizarea autoturismului. Daca ai sta la cucuietii din deal, cu 30 km de drum de tara pana la asfalt...spun eu sigur ca preferi dacia aia veche care se muleaza pe bolovani mai bine decat un opel nou.
  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
motorul de 1.9 disel de pe papuc parca a fost pe megan 1. Oricum cand cumperi masina , o cumperi in functie de niste necesitati. Restul e vrajeala....parerea mea. Daca ai bani sa cumperi un Antara, normal ca nu te uiti la Duster, daca nu ai de antara, atunci poti sa alegi intre o masina SH si una noua, si aici e in functie de preferinte. Daca ai mai multi bani , nici nu te uiti la Antara. Probabil te uiti la un Bmw sau un Volvo, Land/Range Rover. Eu de pilda nu as da GTC-ul meu pt Duster. Doar de aia mi-am luat coupe. Aaaa daca ar scoate Dacia un coupe , de ce nu.....doar sa arate si sa se comporte bine.
  • Mentos

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ai dreptate nu s-a pus pe megane 2, dar pe megane 1 in anul 1999 http://suchen.mobile.de/fah...&pageNumber=1 motorul inca exista, deci nici vorba de 93-94.
  • bossake

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Chiar nu am stiut ca se punea si pe megane1 motorul asta; nu am auzit pe nimeni in romania cu motorul asta pe megane1,stiam de 1.9 DTI care are 98 de cai..

totusi motorul chiar a fost lansat prin 93-94 uitati 2 exemple:
http://suchen.mobile.de/fah...&pageNumber=1

http://suchen.mobile.de/fah...&pageNumber=1
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

opel vs duster
raman cu opel 80%
duster 19%
458 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR