Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • maop

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
De vreo 2-3 zile nu imi mai baga caldura. Motorul se incalzeste la 90 grade dar in interior baga numai putin dezmortit.Furtunele care intra in calorifer sint doar caldute.Ce ar putea fi?
  • trakker

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
maop a scris:De vreo 2-3 zile nu imi mai baga caldura. Motorul se incalzeste la 90 grade dar in interior baga numai putin dezmortit.Furtunele care intra in calorifer sint doar caldute.Ce ar putea fi?



La opelul meu y1.7 dt din 2000 am avut aceeasi problema in toamna aceasta. Pe tevile din plastic tur si retur din fata radiatorului sub bord se afla un robinet actionat electric in momentul in care dai aer cald sau rece (se deschide sau inchide). La mine s-a rupt ceva din acest ansamblu. S-a rezolvat prin inlocuirea ansamblului tevi+motoras doar cu tevi fara motoras(aprox 300 cu tot cu manopera). Pt detalii ionutgrosu83@yahoo.com
  • Justincase

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 1.7 CDTI 110cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2008

  • Mesaj Privat
inainte de toate verifica daca ai suficienta apa in vasul de expansiune
  • maop

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Antigelul in vas este la nivel. Intre timp am fost la un service si am verificat pompa de apa care era in regula(spunea mecanicul ca s-ar putea sa fie rupte paletele la pompa). Am inlocuit termostatul, care nu cred ca era defect, dar oricum arata cam rau. A desfacut unul dintre furtunele care intra in aeroterma si a suflat intii cu gura apoi cu presiune pe furtun. Se pare ca a fost infundat. Acum, dupa ce se incalzeste motorul da caldura doar in turatie si se incalzeste doar un furtun(cel de deasupra). O sa incerc sa mai suflu pe furtun, daca nu o sa o duc la un meserias sa desfaca radiatorul si sa verifice electrovalva care inchide si deschide caldura. Multumesc pentru sfaturi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR