Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
salut
de curant am o problema
uneori, cam 10% din semnalizari, numai cand am farurile aprinse pe faza scurta, trece pe faza lunga sau da un blitz scurt
m-am mai jucat pe la maneta si am bazut ca de la ea e problema pt. ca uneori si maneta pe pozitie neutra, daca imping sau trag f.f.f.f. putin de ea, ori trece pe faza lunga ori da un blitz scurt, desi miscarea ei este f.f.f.f. mica, pe orice directie
se poate desface maneta respectiva si repara ceva la ea sau nu prea merge si trebuie schimbata?
a mai patit cineva asa ceva?
Skip ads

  • LiviuBena

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Da, am patit si eu aceeiasi chestie, chiar mai rau, la aproape fiecare semnalizare se aprindea faza lunga. Solutia a fost schimbarea blocului de lumini (cel putin in cazul meu) Am luat de la un magazin de dezmembrari cu 500 mii. La un magazin cu piese Opel era 1 mil. L-am montat singur, ca e usor. Pe cel vechi l-am desfacut si l-am curatat (dar dupa ce l-am luat pe celalalt Smile ) si m-am chinuit ceva sa-l asamblez la loc, dar pana la urma s-a putut. Nu stiu acum daca cel vechi mai e functional, dar cel cumparat merge bine deocamdata.
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
aceasi problema am avut-o la Astra - cand revenea semnalizatorul cpula si faza lunga (cand era pe faza scurta): am incercat sa-l curat dar fara rezultat, intre timp am vandut-o

solutia cea mai buna ar fi piesa respectiva din schrot
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
deci piesa din maneta de la volan sau blocul de lumini e buba? eu zic ca cea de la maneta de la volan pt. ca daca misc incetisor de ea face figuri
Skip ads

  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
piesa din maneta de la volan (maneta semnalizator/faza lunga - scurta)

are un sistem capsulat de parghii ce nu am reusit sa-l desfac sa u sa-l repar, de schimbat se schimba f usor: toate firele vin pe o mufa

ps: eu faceam asa ca sa nu mai comute: cand revenea semnalizatoru tineam degetul pe el ca sa nu faca "tsac!" ci sa se opreasca mai lin... in telegi tu ce vreau sa zic - si atunci nu cupla faza lunga
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
am demontam maneta, nu este capsulata, se poate demonta cu putina atentie pt. ca are cleme care se vad f. usor, m-am chinuit cam 10-20 minute sa inteleg care pargie si contact si ce face si apoi am reparat-o, se indoise o tija f. putin, acum merge perfect
  • tclaudiu

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Buc
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Exact aceeasi problema am avut-o si eu. Tot singur am desfacut-o si tot vreo 20 min m-am uitat la ea sa-mi dau seama cum functioneaza, am indreptat una din lamele si s-a rezolvat problema, merge perfect. Pacat ca am vazut subiectul prea tarziu, iti dadeam niste sfaturi sau o revolvam impreuna.
Bine ca ai rezolvat-o.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
impreuna de rezolvat mai greu era pt. ca is cam 400km distanta intre noi, dar e bun ca am rezolvat-o si ca se poate usor, e bine de stiut pt. altii care pot avea probleme
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si eu am o pb cu acea maneta aceasta dar la mine nu cand semnalizez face figuri nu face contact pe faza scurtã. Adicã atunci cand aprind luminile din butonul din stanga se aprind pozitiile si apoi dau pentru faza scurta ea ramane pe poziþii si tre sã miºc de maneta ca sã se aprindã fauza scurtã. Iar cand trec peste denivelãri mi se sting luminile daca sunt pe fazã scurtã. Oare o merge reparatã sau necesita o alta nouã. E oarecum nasol ca atunci cand dai in gropi si mai vine si masina din sens opus sa ramai pe intuneric.
  • Dragster

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
am si eu o problema asemanatoare... aparuta de curand, sper sa ma puteti ajuta. In speta, mi-a ramas blocata faza lunga aprinsa.... in timp ce-i dadeam flash-uri unuia pe autostrada... (asta ca sa-mi fie lectie) . A trebuit sa deconectez becurile de faza lunga pt ca altfel nu aveam cum sa inchid luminile - stau deschise chiar daca nu e cheia in contact, daca e masina inchisa, etc...

Semnalizarea merge perfect... any ideea?
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
si eu am avut aceeasi problema, am schimbat-o pt ca imi era firca ca o desfac si raman cu ea pe masa si cu masina in parcare pana iau alta maneta...

sandumbogdan a scris:... se indoise o tija f. putin

dupa ce am schimbat-o am desfacut-o pe cea veche de curiozitate, da nu m-am prins care lamela trebuie indoita.
Poti sa o descri un pic?... ca ma prind si fara poze Smile

Merci
  • Drambales

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu legata de semnalizare/faza lunga?Trebuie neaparat mana unui electrician sau pot sa o rezolv si eu?Pentru ca deja a devenit suparator, mai ales noaptea.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=11114 Laughing
  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Drambales
Iti ia 5 minute sa o schimbi si aprox 100 RON sa o cumperi. Eu am dat 80 RON pe una nou nouta. Bafta!
  • umbra

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
scuze, am postat aiurea
  • Drambales

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am rezolvat-o cu 15 ron la un electrician...merge perfect...Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR