Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • paul.opel

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Caut un suport(dispozitiv) de fixare a rotii de rezerva sub masina.Daca are cineva asa ceva astept mesaj.Poate are cineva o poza cu suportul asta sa stiu si eu cum arata.Multumesc anticipat!
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Eu l-am cumparat complet, inclusiv prinderea, de la voi din Buzau. Mai precis de la firmele care vindeau piese din dezmembrari. Fiind in tranzit am vazut o Zafira identica la ei in curte si am facut o intrebare. M-am ales cu suportul si cu roata de rezerva, dar multumesc lui D-zeu pana acum adica de 4 ani nu am folosit-o...
  • chivui

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2006 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
din pacate la reprezentanta pretul este in jur de 1300 ron, dar la firmele ce comercializeaza piese auto il poti gasi de la 500-550 ron in sus.
daca vrei sa stii cum arata cauta-ma la r3d_wolf2005 si iti dau o poza
bafta
  • Me & Astra

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2000 x 20 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
1300 lei un fier beton indoit la o anumita forma? Asta e jaf pe fata. Mai bine il confectionezi la un atelier, e simplu de facut si mai mult de 100 nu cred ca iti cere.
Skip ads

  • chivui

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2006 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
sistemul de prindere nu este compus doar din cusca "din fier beton indoit" sunt cateva componente pe care nu ai cum sa le faci, dar oricum sunt de acoord ca la reprezentatnta pretul este exagerat.
  • laurentiu.vrinceanu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am si eu o zafira A Y20DTH luata direct din germania si care de la inceput nu a avut nici suport nici roata de rezerva. Pana acum nu am avut probleme, dar saptamana viitoare plec din tara la drum mai lung si as vrea sa fac rost de suport (ca roata am rezolvat-o), asta in ideea ca mai fac un pic de loc in portbagaj.
Daca este cineva care stie de unde pot cumpara sau are de vanzare astept un semn.
Multumesc
  • chivui

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2006 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu am comandat de la reprezentanta Opel Erebus din Bucuresti si m-a costat in jur de 450 de ron nu mai tin minte exact, oricum eu am zafira b pentru a este posibil sa fie mai ieftin.
  • Blog_Buster

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!
Nici eu nu aveam astfel de suport si am vrut sa cumpar.Cand am aflat cat costa am mers frumos la un magazin de materiale de constructii,mi-am luat 4 bari de fier beton de 8(care au costat 5 ron),2 balamale(din care am folosit una),bolts and nuts si cu ajutorul unui baiat cu aparat de sudura si cu ceva inspiratie de la un alt opel dar cu suport original,am rezolvat treaba de nu se poate.
Costuri totale<100 Ron.Il folosesc de cateva luni bune si nu am probleme.Nici macar nu se vede sub masina...
Daca este cazul si sunt doritori cred ca as putea sa postez un tutorial la sectiunea dedicata,dar credeti-ma este chiar usor de facut asemenea suport.
Skip ads

  • adrian_sam

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2012

  • Mesaj Privat
are cineva o schita? multumesc.
  • mathias lucian

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Sal .dar roata de rezerva e la fel ca cea normala sau e mai mica zafira 2006
  • mathias lucian

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Blogger buster ce șuruburi vin dedesubt poți sa îmi faci poze sa mi le trimiți. ? Da poți email savyola_luci6@yahoo.com Salut
  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Atentie sa nu patiti ca mine.
Am si eu o Zafira A, motor 1.8 din 2001, si de curand am avut pana la o roata. Toate bune si frumoase, pana am vrut sa scot rezerva de sub masina (e o roata normala, cu janta de tabla). Piulita de pe tabla cu cele 2 gheare ce tine suportul rotii era atat de ruginita, incat dupa vreo jumatate de ora de chinuiala am reusit sa o rup prin rasucire. Apoi surpriza: janta era ruginita in asa hal, incat de abia a intrat pe mijlocul axului rotii. Dupa ce am facut pana, am aruncat janta, era irecuperabila, a trebuit sa cumpar alta.
Cat despre suportul rotii, pe moment l-am legat cu sarma, apoi mai tarziu am taiat surubul original cu flexul si am inlocuit sistemul de agatare si blocare cu un tirant pentru stalpi, se vede in poza.
Recomand sa verificati rezerva sa nu aveti surprize ca mina sau sa o tineti in portbagaj (eventual una ingusta, ca la alte masini).
Multumesc.


Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,455
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ingenioasã modificare! Pare ºi aspectuoasã...
  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc de apreciere. Aspectul nu este asa important (e sub masina, nu se vede), eu m-am bucurat ca am gasit ceva care sa tina solid si care sper ca nu va coroda asa de tare ca originalul.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Foarte buna idee.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR