Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
mishu_b a scris: ar trebui sa mergem toti la "service" unde (teoretic) se gasesc oameni "specializati" in domeniul auto. Corect?

Eu unul nu mai merg de mult in service pentru diverse operatii tehnice auto, si stii de ce? Pentru ca imi place sa fac eu cu mana mea, si daca stric = invat, daca fac bine = SUNT foarte bucuros de reusita.
bafta


Asta e problema: noi ne-am obisnuit sau am devenit obligati sa facem singuri treaba, pentru ca nu avem parte de profesionisti adevarati...si nu ne convine ca un ageamiu asa-zis meserias sa isi bata joc de bunurile, sanatatea si chiar vietile noastre; de asta la noi fiecare se descurca el cum poate, pentru ca oricum nu prea are o alternativa mai buna, in tara in care trebuie ori sa te pricepi la toate, ori sa ai prieteni buni in toate domeniile, ca sa nu fii tepuit, inselat...sau furat.
Skip ads

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Treaba dureroasa e ca sunt putini meseriasi. MAjoritatea angajatilor din service-uri sunt baietasii care nu au scoala si nu pot sa lucreze in prea mult locuri. Sa nu crezi ca au vreo scoala de mecanica , etc. Doar ce au furat si ei meserie de la altii. Sunt si mecanici priceputi dar nu prea ii gasesti .
Eu daca as avea timp si toate sculele nu as mai trece pe la ei.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Poate ti-ar mai trebui si olecuta de documentatie scrisa. Cool
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Bineinteles. Am manualul de vectra.
Skip ads

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
tiry213 a scris:Treaba dureroasa e ca sunt putini meseriasi. MAjoritatea angajatilor din service-uri sunt baietasii care nu au scoala si nu pot sa lucreze in prea mult locuri. Sa nu crezi ca au vreo scoala de mecanica , etc. Doar ce au furat si ei meserie de la altii. Sunt si mecanici priceputi dar nu prea ii gasesti .
Eu daca as avea timp si toate sculele nu as mai trece pe la ei.

Subscriu! Mi-au trecut prin mana foarte multe masini si am fost in foarte multe service-uri si dupa 13 ani pot sa va spun ca nu cunosc decat un singur mecanic adevarat iar ce s-ar mai apropia cat de cat incap lejer pe degetele de la o mana. Sincer si trist, din pacate. Eu daca nu stau langa mecanic cand lucreaza dupa ce iau masina nu am liniste pana nu o verific eu din nou de multe ori chair a fost necesar acest lucru.
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu plec de langa masina. Si nu de putine ori am vazut ca gresisera cate ceva. Cea mai nasoala problema de pe urma lor am avut-o cand unu mi-a pus placuta invers ( cu fierul pe disc) si mi-a rupt jumate din disc. De atunci, casc bine ochii cum le pun .
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
FRATILOR ramenem oftopic sau incercam sa gandim ? nu e vorba de meseriasi de austrieci sau de masini , aveti tone de posturi cu masini , e vorba de natia asta , de ce vrem , de unde vrem sa ajungem , hai sa nu aberam , pastrati linia
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Acum ceva timp ascultam la radio, intamplator. O romanca stabilita in Canada era in direct. Zicea ca s-a suparat pe colegii ei de munca ca tot vorbeau urat de romani si Romania. I- intrebat DE CE ! ca doar nu ii cunoaste. Un canadian i-a zis: Deschide televizorul, uitata-te pe la emisiunile voastre cu ce va faceti ,,reclama'' si dupa aia vino si spune-ne noua cum ar trebui sa va privim...si avea mare dreptate.
Skip ads

  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Iscander_88 a scris:Acum ceva timp ascultam la radio, intamplator. O romanca stabilita in Canada era in direct. Zicea ca s-a suparat pe colegii ei de munca ca tot vorbeau urat de romani si Romania. I- intrebat DE CE ! ca doar nu ii cunoaste. Un canadian i-a zis: Deschide televizorul, uitata-te pe la emisiunile voastre cu ce va faceti ,,reclama'' si dupa aia vino si spune-ne noua cum ar trebui sa va privim...si avea mare dreptate.


aici am vrut si eu sa ajung ...
cel mai bine ne facem singuri reclama tarii! mult, putin -- bun, frumos sa fie.

bafta
  • FanBertone

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Fratilor daca topicul asta era pe un site de prin tarile vestice sunt sigur ca era gol;acolo cam fiecare isi vede de treaba lui,are cineva o parere ceilalti o respecta,sunt sau nu de acord cu ea nu mai conteaza,pentru ca o respecta!Iar la noi in cateva zile s-au scris aproape patru pagini din topic..fiecare vrea sa-si spuna parerea si mai ales fiecare vrea ca ceilalti sa deduca din spusele lui cat de inteligent si destept este el.Concluzia:initiatorul topicului are deplina dreptate,fapt confirmat de noi.Craciun fericit la toata lumea!
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pai sincer. faptul ca s-au scris in cateva zile 4 pagini ma ingrijoreaza, tinand cont ca un topic despre spaltul pe maini (inainte sau dupa treaba de la baie) a avut vreo 2 pagini (fara nici o remarca la autorul acelui topic)... Cred ca mi se pare mai util sa fi interesat despre noi ca natiune decat despre cum si cand se spala fiecare. Si nu mai9 spune ca in afara nu zice nimeni nimic...eu nu am fost in afara, dar vorbesc cu oameni stabiliti acolo de ceva timp, si fiecare tara are scursurile ei. Si acolo sunt nesimtiti, prosti, si incultura. Toata chestia este ca ei nu o scot in evidenta
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Pai nici noi nu scoatem lucrurile rele ale natiei in evedenta. Ies ele singure, de cum coboara strainul din avion si da de taximetristii din aeroport si apoi de drumurile pe care merge si apoi de hotelieri si apoi de cersetori, de ciorditori...n-o sa mai continuu ca umplu singur patru pagini!
Skip ads

  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
G.i.M. a scris:Pai nici noi nu scoatem lucrurile rele ale natiei in evedenta. Ies ele singure, de cum coboara strainul din avion si da de taximetristii din aeroport si apoi de drumurile pe care merge si apoi de hotelieri si apoi de cersetori, de ciorditori...n-o sa mai continuu ca umplu singur patru pagini!
bine zis! Si chiar daca o mare parte din vina o poarta cei ce ne conduc...sa fim seriosi, putem si noi s aruncam ambalajul la cosul de gunoi si nu pe o peluza...
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Da, am putea sa aruncam pachetul de tigari sau paharul de plastic la cos si nu pe geamul masinii, am putea sa nu lasam pungile si casoletele acolo unde facem gratar, am putea asculta manelele cu geamurile inchise la locuinta sau masina, am putea semnaliza la schimbarea directiei de mers, am putea sa nu aruncam guma de mestecat, pe jos, in fata la Carrefour, am putea sa nu depasim coloana de masini care stationeaza la un accident sau cand se toarna asfalt, teoretic am putea fi si noi civilizati si ne-am putea respecta unii pe altii, insa nu prea o facem.

Ce-i cel mai rau este ca topicul asta il alcatuim si il urmarim numai cei care mai avem o urma de buna purtare in noi si care ne-am dori ca toti sa ne comportam asa! Dar asta nu se mai poate!
Romanul e haiduc, romanul trebuie sa se descurce singur pentru ca nimic nu-l ajuta in tara asta, nu se poate baza decat pe el, in nici un caz pe conducatori sau pe vreo institutie a statului.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pentru cei care cred ca in strainatate umbla toti cu manusi cu tine, le recomand un traseu detaliat prin Paris, la cerere.
In afara de toate lucrurile frumoase pe care Parisul le are aflati ca are si cartiere in fata carora ORICE ghetou de Bucuresti paleste, acolo sunt "baietii adevarati" pe care nici macar politia nu-i deranjaza, poate parea bizar dar printre cei mai temuti sunt si romani...
Acelasi lucru se intampla in alte doua orase mari din Italia: Roma si Napoli... asa ca bucurati-va cat mai aveti timp, o sa vina vremea cand toti o sa cautati sa va blocati usile dupa ce urcati in masina, sau o sa fie cartiere unde nu o intrati decat daca cautati femei ieftine si prafuri...( nu ca acum nu ar fi, dar se poate si mai rau)
Bafta
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Din cauza cartierului linistit in care locuiesc nu am avut net de pe 28 decembrie pana azi. Dragii mei vecini au avut ingenioasa idee sa fure cablurile de telefon....asa ca la multi ani! Si in privinta cartierelor de care spui..sunt sigur ca peste tot este asa. Dar nu am auzit ca francezii sa fie deportati din romania sau de prin alte parti, si din cate stiu, Franta este printre primele locuri in topul tarilor civilizate, iar Romania, undeva mai in urma, mult mai in urma. Asta in mod sigur s-a intamplat pentru ca acele cartiere sunt doar cateva, nu fac un general...
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 719
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Daca tot veni vorba de ROMANI , nu mai departe sa va dau exemplu de romani ºmecheri. Am cautat pe un site romanesc de vanzari auto ( AUTOVIT), o Zafira b ºi mi-a sarit in ochi un anunt dat din BIHOR cu o masinuta super la pret acceptabil. Anunþul e stufos cu tot felul de prezentãri, inclusiv datele masinii ( km. reali , garantie etc.) . Am consultat Mobile de. si am gasit aceeasi Zafira (din poze) cu alte date (alþi km., mai mulþi ) si pret mai mare. In cazul acesta ce se poare crede despre ROMANI ? Vã las pe voi sã hotarati.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
aflorii nicusor a scris:In cazul acesta ce se poare crede despre ROMANI ?

Ca au si ei samsari.
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
domnilor suntem cu adevarat in stare sa iesim din aceasta stare sau ajungem precum mayasii din ziua de azi , niste cersetori mestecatori de coca la coltul strazii si cu mana intinsa asta pentru cei care stiu la ce ma refer, sau avem demnitatea de a sta cu capul sus siaici nu e vorba doar de tara noastra e vorba de o lume intreaga , eu vreau ca cei al nostru sa fie recunoscut si sa nu mai fim bagati sub pres , numai simpla idee imi proaca scarba , vreau sa tin fruntea sus si as vrea sa pot determina pe mai multi sa isi schimbe atitudiea asta bolnava - sai frec de fanarioti imputiti
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
toma_marius a scris:... si as vrea sa pot determina pe mai multi sa isi schimbe atitudiea asta bolnava - sai frec de fanarioti imputiti


Si cum te-ai gandit sa faci?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR