Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Ca tot e generala discutia pun si eu o intrebare si rog seriozitate ca poate unii au ce invata din concluzii.

De ce romanul vorbeste mult si prost , sau se crede mai destept decat este ?
De ce romanul e un fel de dumnezeu in ceea ce face ? adica nu mai este unul ca el si de aici consecintele de riguare ...

Sunt intrebari care nu imi dau liniste , am raspuns , dar vreau sa ascult si alte pareri si polemici , asta binenteles daca am cu cine de pe aici .

rog copii caterincosii si toti partasii care dau cu parerea de aiurea sa se abtina sau sa fie cuviinciosi.

Multumesc
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu toti romanii vorbesc mult si prost, ci doar unii: aceia care zic ca romanii sunt o natie de c...t, de hoti etc. si ca vorbesc mult si prost!
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu zic, pentru inceput, sa ne dai ceva exemple sau sa ne spui ce intelegi tu prin mult si prost precum si dumnezeu in ceea ce face
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
Este cu mult mai destept decat iti dai seama:
Un mic exemplu pe care l-am trait intr-o tara "chipurile" cu mult peste noi:
Locul - Aeroportul Klagenfurt, din Austria
Protagonisti: 11 romani printre care si cel care scrie aceste randuri si 2 austrieci.
Operatiunea: transportul celor mai sus mentionati de la aeroport intr-un oras (Villach aproximativ 60Km)
Ora: 23:00

Acum intervine problema: Cei 11 romani trebuiau transportati de la aeroport la un hotel cu un autocar. Toate bune si frumoase pana cand a trebuit sa punem bagajele in compartimentul de bagaje, stupoare - NU se deschide!?! Ce ne face? Cei 2 austrieci au inceput sa intre in panica datorita orei tarzii (la ei duopa ora 18:00 nu mai gasesti nimic deschis decat restaurantele). Au incercat sa forteze usa de compartimentul de bagaje, NIMIC. Au inceput sa sune in stanga si in dreapta pana cand a intervenit minea "romanului". Mai exact ne-au trebuit cateva minute sa intelegem de ce nu ne miscam. Idea salvatoare (la mintea oricarui roman) urcam bagajele in autocar pe locurile spate (noi eram 11 vs autocar 55 locuri Shocked ) si gata. Cand au vazut de suntem in stare erau atat de minunati incat ramasesera fara cuvinte.

Asa ca de aceea romanii sunt cu mult peste altii.

Iar daca mai vrei exemple ,traite de mine pe viu, am o desaga plina (ca tot suntem in perioada Craciunului)!

bafta
Skip ads

  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Pai ca sa dau un exemplu cu care suntem toti obisnuiti, haideti sa ne uitam la mecanicii auto: au impresia ca le stiu pe toate, multi dintre ei vorbesc dupa ureche ( ca sa nu adoarma probabil ) si cand trebuie sa faca ceva concret iese o balarie.

Am intalnit multi romani care daca au o mica idee despre cum se face un lucru ( in diferite domenii ) incep sa vorbeasca de parca le-ar cunoaste ei pe toate.

Atata timp cat la noi exista expresii de genul: "las-o ma ca merge asa", "timpul trece, leafa merge", nu ne putem considera niste oameni civilizati; cand te duci la un interviu si te gandesti ca "or sa-mi faca aia training, nu e nevoie sa am eu mari cunostinte, prind pe parcurs" deja ajungi la mentalitatea de "om bun la toate" care se "descurca el ca e baiat destept".

Nu sunt eu ala curat care nu s-a gandit niciodata ca "se descurca" ( as fi ipocrit ), dar nu consider chestia asta o calitate de lauda sau care imi face cinste.

P.S. da Mishule ai dreptate, suntem mai inventivi, dar stii care e problema ? La noi autocarul ala ar ramane cu usa aia blocata si dupa 20 de ani cand ar fi dat la casat Wink
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@B10UXP

ce-ai zis in ultima fraza este absolut fantastic de adevarat si aici cred ca noi romanii mai avem de recuperat.

bafta
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
In plus, daca autobuzul ar fi avut vreun accident, cu siguranta bagajele le-ar fi venit peste capete. Da, romanul e descurcaret, dar din pacate peste limita bunului simt. De asta ne si place vorba: "regulile sunt facute pentru a fi incalcate".
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:In plus, daca autobuzul ar fi avut vreun accident, cu siguranta bagajele le-ar fi venit peste capete. Da, romanul e descurcaret, dar din pacate peste limita bunului simt. De asta ne si place vorba: "regulile sunt facute pentru a fi incalcate".


...
bagajele au fost depozitate in asa fel incat sa nu se intample ceea ce ai spus, doar suntem romani si ne gandim la toate. Cum am spus era un autocar de de 55 de locuri iar noi eram 11, plus ca urma sa mergem pe autostrada si riscam ca la o frama sa "ne vina in cap" bagajele, asa ca ne-am gandit si la asta.

Da?!? ce sa-i faci unii chiar gandesc (ma refer la romani) nu mimeaza gandirea cand apare ceva neprevazut!

bafta
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Da, sunt sigur ca le-ati asigurat cu lanturi si nu ar fi sarit de acolo in nici un caz, nici macar la o rasturnare la 130km/h. Hai sa fim seriosi, a fost o solutie buna pe moment si a mers pentru scopul dat. In plus, solutia de care spui e mult mai comuna romanului decat austriacului, pentru ca la noi se intampla in mod curent sa urci cu bagajoaiele in autocar pe cand la austrieci e foarte rar. Deci nu e vorba de inteligenta ci de experienta.

Da, un roman e mai bun ca un austriac, dar un grup de zece romani este mai prost decat un grup de zece austrieci. Si exact asta nu intelegem sau nu vrem sa recunoastem noi.
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
eu iti vorbesc din "experienta de viata" traita in tarile pe care voi le vedeti descrise doar la televizor.

Si sunt convins ca vei chema "NICIODATA" electricianul sa-ti schimbe un bec sau instalatorul sa-ti repare robinetul. Ei nu fac nimic din ceea ce noua ni se pare normal sa facem - si cum am mai spus in fata neprevazutului sunt BLOCATI!

bafta
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
fiecare padure are uscaturile ei... SUNT MANDRU CA SUNT ROMAN....imi place tara mea...ca sunt si oameni de kkt in tara asta...asa e...dar asta nu inseamna ca suntem mai prosti decat altii ...
la noi marea majoritate a "patronilor" nu platesc un training, ci lasa omul sa se " specializeze" la locul de munca, unde este subordonat unui nene care a invatat tot la locul de munca...asa ca...
suntem noi cum suntem, dat tot cei care detin puterea pot face ca luicrurile sa fie mai bune...
in concluzie :
celor carora nu le plac romanii si Romania.... le urez mult succes la emigrare...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@mishu_b
Asta e o prejudecata. Uita-te doar pe Discovery la "I should be dead" si ai sa vezi o gramada de non-romani care s-au descurcat in conditii imposibile.

Eu chiar chem instalatorul ca sa repare robinetul pentru ca am mai multa incredere intr-un om calificat decat in mine. El a facut asta de mii de ori pe cand eu de cel mult 4 ori, deci sunt sanse mult mai mari ca eu sa gresesc ceva. Si in general, eu sunt de parere ca trebuie pus omul potrivit pentru job-ul potrivit.

Si stai calm, foarte multi romani au vazut si alte tari pe viu, nu numai tu.

@alexey
Constitutia asigura dreptul tuturor cetatenilor romani de a trai in Romania, chiar daca nu le place. Nu sunt obligati sa emigreze pentru ca nu le place. Eu zic ca ne-am castigat dreptul prin 89 de a nu fi de acord cu majoritatea si de a simti ce vrem in Romania.


Si apropo de austrieci: http://libertatea.ro/stire/...viena-268742.html
"Recunosc, cãscam gura la o clãdire, n-am fost atent ºi m-am proptit într-un BMW520 din faþa mea", noteazã Dan Negru. Vedeta de televiziune a fost ºocat de politeþea celuilalt conducãtor auto: "Ei bine, surprinzator, ºoferul a coborât politicos, m-a salutat, nu m-a recunoscut de la televizor ºi ...atenþie! el ºi-a cerut scuze...Dacã eram în locul lui, ºi un tãntãlãu care casca gura la clãdirile de pe strada s-ar fi oprit în mine, sigur ,reacþionam altfel".


Si cam asa e la romani: http://www.youtube.com/watch?v=R1Y-kOFw3x4
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Mai inteligenti nu suntem, mai putin inteligenti nici nu se pune problema. Totul tine de locul si conditiile in care te-ai nascut, una e sa faci totul din nimic si alta e sa ai totul pe tava. Din cauza "saraciei" romanul e obisnuit sa improvizeze in absolut orice situatie pe cand cei ce au trait in conditii foarte bune incep sa sune in stanga si dreapta, pe instalator/mecanic/electrician etc...
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pai romanii si inteligenta lor...fara suparare, suntem un fel de babuini Smile in lipsa de altceva, ne descurcam cum putem. Daca nu avem bani de instalator si robinetul curge, nu avem ce face, trebuie sa-l reparam, sa-i facem ceva. Nu conteaza ca 6 luni dupa ce e reparat, cand dam drumu la apa si o oprim cu patentul, si e nevoie de cel putin 2 persoane pentru a face asta, dar e reparat. Romanul inteligent stie sa se descurce pe moment...si cam atat. Dovada, dupa 20 de ani de la revolutie si experiente prin tari civilizate, romanul civilizat inca arunca pachetul de tigari langa cosul de gunoi, inca se da inteligent si dupa doua pahare il vezi cantand ca Gutza. Bineinteles, sunt si exceptii, dar din pacte prea putine, si aceste exceptii prefera sa stea la fund si sa isi vada de ale lor. Nu am nimic cu noi, romanii, doar ca suntem un neam de...neciopliti...
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
@toma_marius de ce incerci tu sa pari mai inteligent si sa pui sub lupa o natie doar pentru ca tu ai impresia ca : "romanul vorbeste mult si prost , sau se crede mai destept decat este"? Tu care esti omniscient si stii toate raspunsurile, dar vrei sa afli de la prostime daca nimeresc raspunsul corect.
toma_marius a scris:rog copii caterincosii si toti partasii care dau cu parerea de aiurea sa se abtina sau sa fie cuviinciosi.

  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am fost prin tara(numai)mai in toate zonele,si,ca si aici,romanii dau dovada de ceea ce stiu mai bine-sa-si dea cu presupusul.In toate zonele colindate (numai in concedii) toata lumea vrea ''totul'' de la celalalt,insa nu da nimic in schimb.Se arunca gunoaie in stanga-dreapta pt. ca ''are cine sa le stranga''.Si daca n-ar fi numai gunoiul propriu zis,insa din pacate unii dintre noi se comporta chiar ca niste gunoaie.De gradul de civilizatie ce sa spunem,-la altii acasa stim sa ne strangem gunoiul,la noi nu.Ce sa mai spunem de ajutorul pe care-l putem oferii semenilor,=inexistent,pt ca intotdeauna exista un [lup moralist].


ps. in general nu-mi place sa dau cu presupusul ci numai strict cat cunosc
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Astra X16XEL a scris:@toma_marius de ce incerci tu sa pari mai inteligent si sa pui sub lupa o natie doar pentru ca tu ai impresia ca : "romanul vorbeste mult si prost , sau se crede mai destept decat este"? Tu care esti omniscient si stii toate raspunsurile, dar vrei sa afli de la prostime daca nimeresc raspunsul corect.
toma_marius a scris:rog copii caterincosii si toti partasii care dau cu parerea de aiurea sa se abtina sau sa fie cuviinciosi.
hmmm nu ai inteles nimic. Nu e vorba de o natie intreaga, e imposibil sa fie vorba de o intreaga natie. E vorba doar de majoritatea, din care multi s-au rromanizat, sa zic asa. Multi romani nu isi mai respecta valorile, si nu se mai respecta pe ei. Despre ei este vorba aici. Despre cei care se lauda ca fac, ca dreg, ca stiu, iar in momentul in care ar trebui sa arate ceva, ori o dau cu bata in balta, ori o dau la intors, ca ce, doar am zis si eu (chiar ma idiotule, doar ai zis, dar ziceai serios, lumea poate se baza pe tine). Sunt si romani pentru care am tot respectul, e imposibil sa ii bagam pe toti in aceasi oala. Eu unul sunt satul de confratii mei care vin cu masini cu numere straine, in romania, cine stie, alea poate furate, deschid geamul cand afara e frig de mori, doar doar sa se auda pe toata strada instrumentala lui, si sa vada lumea tigara pe geam tinuta intr-o mana cu multe ghiuluri...
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
[quote="dodo_13"]@mishu_b


Eu chiar chem instalatorul ca sa repare robinetul pentru ca am mai multa incredere intr-un om calificat decat in mine. El a facut asta de mii de ori pe cand eu de cel mult 4 ori, deci sunt sanse mult mai mari ca eu sa gresesc ceva. Si in general, eu sunt de parere ca trebuie pus omul potrivit pentru job-ul potrivit.

Si daca se arde un bec preferi sa stai pe intuneric asteptand sa vina un electrician care a mai pus sute de becuri Question Sunt de acord ca fiecare are jobul lui dar anumite lucruri banale cred ca le mai pot face si cei care nu au 2 maini stangi. Sunt multe lucruri pe care le putem face si noi si pentru care exista meserii dedicate, ex. : schimbatul unei roti, spalatul masinii si al rufelor etc. si chiar incarcatul bagajelor pe care le-au rezolvat baietii din exemplul colegului.
Parerea mea Exclamation
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu ma prea pricep, prefer sa stau pe intuneric decat sa ma corentez. Nu crezi? Daca iti cumperi un aparat ce defragmenteaza molecular (pur fictiv vorbind) si nu sti d c, nu mai merge, s-a blocat. Ce faci, iti bagi capu inauntru sa vezi ce are? O mare parte din noi, asa ar face...mai intai ar baga capul sa vada ei d c nu merge domle', k au dat o grama de bani p el
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am subliniat "lucruri banale" nu "Aparat de defragmentat".
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR