Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
am niste probleme cu stergatoarele. am observat ca atunci cand ploua lasa o dara destul de groasa fix pe mijlocul parbrizului din partea mea care la un moment dat se duce dupa cateva secunde. dar e destul de stresant. acum ca a venit iarna au inghetat si nu curata ca lumea..in aceeasi zona ramane un amestec apa/gheata....ce as putea sa fac? sa le dau cu ceva solutii de dezghetat?
ar trebui sa cumpar altele mai bune? (sunt noi)
Skip ads

  • conek_tt

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Acum depinde si cat de bune sunt....ca degeaba sunt noi daca sunt de slaba calitate...tremura pe parbriz?
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
pai sunt din fabrica odata cu masina (au 7 luni)....nici eu nu stiu cat de bune sunt...nu stiu daca se comprima cauciucul de la inghet si nu mai atinge parbrizul in zona aia ....dar am zis ca aveam probleme si cand ploua.
nu tremura pe parbriz
  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca sunt asa de noi precum spui ,ori sunt de proasta calitate ,ori nu iti preseaza bine pe parbriz.Incearca sa mai arcuiesti putin tija bratului si mai unge un pic articulatia in zona arcului .
Skip ads

  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
GL99VRC! a scris:daca sunt asa de noi precum spui ,ori sunt de proasta calitate ,ori nu iti preseaza bine pe parbriz.Incearca sa mai arcuiesti putin tija bratului si mai unge un pic articulatia in zona arcului .


pai nu au facut asa de la inceput...scuze dar nu prea am inteles ce sa articulez si ce sa ung...mi-e sa nu rup ceva Smile
niste stergatoare bune de unde as putea sa cumpar si cam cat ar costa si cum ar trebui sa fie?
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Daca am un stergator care tremura pe parbriz , e defect ? Trebuie schimbat ? Uneori tremura mai vizibil alteori nu .

Multumesc .
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
revin la problema cu stergatorul...acum si cel din dreapata nu sterge pe mijloc. am dat sa ia o combinatie de zapada putin topita...si nu vrea...daca le las sa se dezgheta isi revin sau s-au stricat lamelele iremediabil?
  • Bebel

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2008

  • Mesaj Privat
si eu am aceasi problema la stergatorul din dreapta. nu mi sterge deloc. pana acum stergea la revenire, insa de ieri nu mai sterge deloc. si pe langa asta mai si tremura. aveti idee daca trebuie ceva strans, vreun surub ceva sau...?
Skip ads

  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
update la problema cu stergatoarele...multumesc celui care mi-a zis sa trag de arcurile alea sau ce or fi...a rezolvat partial problema. adica locul unde nu sterge este mult mai mic...dar dupa un timp (30 min) apar iar problemele..cred ca e de la cauciuc ca ingheata si se umple si de zapada pe care o ia si ingheata pe el....ma insel eu? solutii? ma gandesc ca daca e sa plec undeva cu ninsori ca lumea nu ce e acum o sa am probleme (si chiar o sa plec)
  • costy-costy

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Aceeasi pr am avut si eu si am cumparat stergatoare alka made in germania 9 lei buc ,inainte luam chinezari si in o luna doua se duceau asa ca iti recomand cu caldura sa cumperi de calitate, dar sa stii ca acolo unde sunt cele 2 tije mici se poate aduna zapada si stergatorul nu mai apsa pe tota suprafata geamului asa ca te dai jos si indepartezi sapada si i faci miscari cu mana sa culiseje usor cel doua tije, si inca ceva foloses solutie de geamuri si pune solutie concentrata pe stergator mai ales cand masina stationeaza nu va ingheta
Stergatore doar cu lamele nu am avut niciodata si nu stiu daca articulatia lor ingheata ,a avut cineva?
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
pai vreau sa imi iau inca o pereche de rezerva..pt ca plec la drum lung si nu se stie niciodata. acum am tot dat pe ele cu lichid de sters geamuri...si am vazut ca topea gheata.
am vazut ca ca sistem de prindere de brat e un fel de carlig...se trage stergatorul de acolo sau cum se face? (ASTRA G)
de stergatoarele BOSCH AeroTwin A503S ce stiti. sunt bune de ceva? ma intereseaza cum se comporta iarna. am inteles ca sunt in jur de 100 Ron...eu as da banii astia daca sunt bune iarna si fac bine fata la inghet.
ce dimensiuni au stergatoarele standard la Astra G? am citit pe undeva ca 50 cu 48 pe fata...
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am avut Bosch Aero Twin si am fost foarte multumit de ele, insa dupa 3 seturi furate in 3 luni fix din acelasi loc am trecut pe chinezarii. Acum m-am mutat si vreau sa imi cumpar iar Boschuri.
Skip ads

  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Am avut Bosch Aero Twin si am fost foarte multumit de ele, insa dupa 3 seturi furate in 3 luni fix din acelasi loc am trecut pe chinezarii. Acum m-am mutat si vreau sa imi cumpar iar Boschuri.


pai d-asta mi-e frica...sa dau o groaza de bani pe ele si sa mi le fure....si la mine in cartier sa sparg masini la greu...ca peste tot de altfel
  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Se unge arcul de sub articulatia bratului,deoarece nu mai tensioneaza cum trebuie .adupa ungere si citeva miscari, ai sa vezi ca tensionarea pe parbriz este mai buna.Va avea alt efect.Nu strica ca inaintea plecarii cu masina sa ai si o sticluta cu alcool(spirt medicinal) si sa umezesti lamelele stergatoarelor.Pentru articulatii poti folosi si glicerina de miini.
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
GL99VRC! a scris:Se unge arcul de sub articulatia bratului,deoarece nu mai tensioneaza cum trebuie .adupa ungere si citeva miscari, ai sa vezi ca tensionarea pe parbriz este mai buna.Va avea alt efect.Nu strica ca inaintea plecarii cu masina sa ai si o sticluta cu alcool(spirt medicinal) si sa umezesti lamelele stergatoarelor.Pentru articulatii poti folosi si glicerina de miini.


cu ce se unge? cu glicerina? unde gasesc? zicea cineva de farmacii
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Bosch am pe spate... super multumit de el ...
am vazut ca mai nou au adus prin Carrefour, Valeo cu preturi incepand de pe la 40 lei bucata (cele de 480mm parca) ...
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Eu am bosch pe fata...pana acum "iarna" eram multumit de ele stergeau perfect...acum mai greu "ingheaa si ele" trebuie sa sterg bine lama si sunt ca noi...acum ma intreb cu ce sunt mai bune aceste stergatoare...
  • Bogdanna

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2011

  • Mesaj Privat
S-a cam depus praful pe acest subiect si m-am gandit sa il sterg un pic cu aceste stergatoare care le folosesc de cand am luat masina ,mai exact de 4 ani , asa ca mihai 0308 sunt bune ,isi fac treaba insa au si ele tipul lor de uzura la fel ca la cele firma...... dupa cum le uzezi ,mai mult sau mai putin Wink
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu am luat din benzinarie 2 stergatoare flat unul de 500mm si unul de 480mm ,sterg minunat ..
  • Bogdanna

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2011

  • Mesaj Privat
nu conteaza de unde le iei ,important este sa iti stearga bine, ca mai vrei si design asta e alta , insa risti sa ramai fara ele ,acum depinde de pretentiile fiecaruia si bugetul bineinteles ce si cum sa aleaga Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR