Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • andrei13

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1993 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut ! Detin de putin timp o Tigra din 1995 motorizare X14XE si am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva.....si anume cati km se mai poate merge din momentul in care s-a aprins becul la benzina sau cati litri de combustibul se mai gasesc in rezervor si daca imi poate spune cineva cum se manifesta becul de averizare .....mai are vreo treapta in care palpaie sau pur si simplu ramane aprins pana alimentezi sau ramai fara benzina ! De asemenea o viteza maxima prinsa de cineva ! Confused
Skip ads

  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
daca vrei sa fi sigur incearca astfel:
pui benzina in rezervor cat sa se stinga martorul si iei un bidon cu benzina in portbagaj. cand martorul se aprinde dai jurnalierul de bord la zero si mergi pana ramai fara benzina , astfel vezi cat mergi pe rezerva
pt a fi cat mai exact trebuie sa vezi cand se aprinde martorul si sa incerci metoda asta de cateva ori dupa care poti face o medie
sper ca te ajuta ce am scris
bafta
  • andrei13

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1993 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfat ! nu vreau sa fiu rautacios dar asta o pot face si eu.....nu m-am apucat pentru ca e vremea de asa natura si nu stiu cat merge pe bune si cat patineaza.....mai pui si 2 impotmoliri si gata ai un rezultat complet eronat ! problema e ca sunt dezamagit de acest forum, ma asteptam macar aici sa nu fie pareristi....dar se pare ca da....nu pot sa cred ca din toata lumea de aici nimeni nu a avut curiozitatea asta...si hai sa fim seriosi ca la toti ni se aprinde becu si tragem de el cat mai mult cu putinta ! raspunsul pe care il asteptam trebuia sa vina din partea propietarilor care sustin ca s-au nascut pentru a conduce aceasta masina si ca o iubesc si cunosc ca in palma sau din partea celor care detin manualele masinii sau pana la urma din experienta fiecaruia ! Toate cele bune !
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
din ce stiu eu mai poti merge aprox 100 Km ,depinde si de conditiile de trafic
cand se aprinde becul mai ai aprox 7 litri in rezervor
aku sa nu crezi ce spun eu ...convingete ..ca e doar o afirmatie a unui parerist
daca esti dezamagit de forum poti sa nu-l mai frecventezi
Sarbatori Fericite
Skip ads

  • andrei13

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1993 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru informatie.....daca te consieri paresrist nu e decat afirmatia ta...ceea ce ai scris a fost de ajutor! iar in legatura cu frecventatul, crede-ma ca daca ar fii si alte obtiuni as faceo......
  • andrei13

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1993 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
In fine si in sfarsit.....eu personal am vazut cum a ajuns la prima liniutza rosie a stat becul aprins putin timp .....dupa care a ajuns la a doua liniutza rosie iar a stat aprins si dupa ceva timp s-a stins iar cand a ajuns la a treia liniutza rosie respectiv ultima s-a aprin si asa a ramas dupa care am alimentat ...ma astaptam sa raman fara benzina dar nu a fost sa fie.....in continuare am curiozitatea daca se mai intrampla ceva dupa aceasta faza (palpaie becu sau orice altceva) sau daca se considera ca esti pe rosu de la aprindera becului pentru putin timp la liniutza a treia sau de la ultima liniutza cand ramane in permanenta becul aprins !
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
La corsa prima oara se aprinde si apoi palpaie, din auzite atunci cand se aprinde mai sunt aprox. 7L si cand palpaie vreo 5.
  • alin_afronie

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 1400cm
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca faci un calcul impartind liniutele care sunt la 46litri cat are cica rezervorul..obtii cam 8 litri ba chair 7...deci poti merge ..depinde de trafic in medie 70km,...eu tot asa trag de benzina si nu ma miau dupa led ala..ca in functie de pozitia masinii pe carosabil...fiind in panta plutitorul nu sta drept si-ti va arata eronat..deci...cum ti s-a aprins ledul tine minte c amai poti merge maxim 80-90 km trasi de par asa....deci ar fi mai bine sa mergi doar 70 ca sa nu ramai cu ea in drum...asculta-ma pe mine ca am patit-o de 4 ori;))
Skip ads

  • andrei13

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1993 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Astazi stateam la semafor pe loc drept si deodata mi-a facut cu ochiu prietenul bec......in dreapta mea era benzinarie asa ca am decis sa-i fac plinul in momentul in care s-a aprins becul la prima liniutza...... au intrat 41 de litrii (41,35 litrii) pana sus in buza busonului de alimentare si cu o mica dara pe aripa.....in urma celor discutate pe aici se pare ca cei 7 litii care se gasesc pe rosu sunt repartizati pe lungimea celor 3 dungulite ...astra ar fii o prima concluzie trasa de mine, oricum astept sa se usuce afara si o sa merg cu ea pana se opreste sa vedem daca mai palpaie becul sau nu ! Numai bine.....Smile
  • alin_afronie

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 1400cm
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da...o dungulita de fapt are cam 2 litri de benzina cu o marja mica de eroare ...cu exactitate cam 1,6litri...!
  • TigrulBlue

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Si eu patesc la fel .Am alimentat ieri cum ar fi de 50 de Lei..Si astazi de 30 de Lei..si era trecut de acele trei liniute rosii era spre cea alba de langa ele..doua zile.a fost bine apoi pac cum a ajuns la a 3-a s-a aprins.Nu am bani momentan.Dar o scot numai cu treaba nu sa ma plimb..
  • Robben

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1998 WOL0SAF
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Eu din cate am auzit la tigra unii spun ca se arde pompa daca ramane pe uscat fara gram de benzina ....
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
se arde pompa daca ai gpl pus pe ea si nu bagi deloc benzina, mergand doar cu gpl. Taximetristii sunt cel mai des afectati de problema asta.
  • Robben

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1998 WOL0SAF
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Nu stiu am spus si eu din auzite si acum m-ai convins tu , nu o las sub 7 litri dar se mai intampla sa fi pe undeva unde nu e peco pe aproape si mai mergi si la risc cel putin acum pot merge linistit ! Smile
  • CV50NIK

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Tigra 1996 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
La tigra nu palpaie inainte sa ramai fara benzina, eu stiu ca palpaie doar la opelurile mai noi.
  • TigrulBlue

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Nu Nik nu palpaie.Ramane aprins pana ramai astazi 24-12-2013..Smile) am ramas.. noroc ca am ramas la coltul strazii:))
  • TigrulBlue

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2013

  • Mesaj Privat
In Sport Style,merg undeva la 55-60-maxim 70 daca si pe aia 70 2500+rpm 90 km/h+ In acele 3 liniute rosii ai aproximativ 6.5L aproximativ
Trage de ea cat poti cand nu ai vreun peco pe langa tine schimbari rpm 1500-+depinde de drum si de aglomeratie.Daca esti in Bucuresti Iti doresc multa Bafta!Smile)
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Se poate merge pana se termina benzina sau pompa.Depinde care e mai tare.
  • TigrulBlue

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Da:)) de regula pompa ca numai poate sa traga..dar Exista riscul sa o arzi.Ea isi face racirea prin combustibil nu? Sau numai la cele pe gaz pe aplica astea? mai mult taximetristii:))
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
TigrulBlue a scris:In Sport Style,merg undeva la 55-60-maxim 70 daca si pe aia 70 2500+rpm 90 km/h+ In acele 3 liniute rosii ai aproximativ 6.5L aproximativ
Trage de ea cat poti cand nu ai vreun peco pe langa tine schimbari rpm 1500-+depinde de drum si de aglomeratie.Daca esti in Bucuresti Iti doresc multa Bafta!Smile)


Nu am inteles ce vrei sa spui in postarea asta! Cei cu 1500 rpm?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR