Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • emilul

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am de gand sa fac un drum de germania , doar pana la Munchen...
as dori niste sfaturi , daca sunt calatori care au facut acest drum , ma intereseaza urmatoarele lucruri :
-ce benzina sa folosesc pe autostrada? de 99? eu folosesc in tara doar 95
-este instare masina asta sa merga constant cu 130 km/h ? mai multe ore?
si orice alte sfaturi utile puteti sa imi dati , multam anticipat.

opel Agila 1,2 2001
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1. Pe autobahn este de preferat CO99, iti asigura un mic plus de putere
2. Merge de bubuie si 48 de ore linistit, eu cu 1,0 am facut raly prin Bulgaria si Grecia, a vazut si 160km/h la vale desi mai mult de 142 teoretic nu putea.
3. Consum la 130km/h constant e cam 6% maxim pentru 1,2L.

Sfat:
- sonda ulei schimbata sau in masina cu cheia aferenta
- trusa de chei (eu nu plec fara ea la drum) ca nu se stie...
- pompa benzina schimbata sau sa ai cu tine
- ceva ulei si antigel
- neaparat cauciucuri de iarna ca altfel iei o amenda de nu te vezi
- lanturi nu strica sa ai mai ales pentru RO
- lichid pentru stergatoare
- nu alimenta din granita sau pompe mici

Alte sfaturi daca nu ai mai fost pe afara:
- cum merg ei mergi si tu
- daca cel din spate pune semnal de depasire semnalizezi si tragi dreapta
- daca intri de pe drum lateral nu jena, astepti pina cind ai loc, adica masina la macar 400m, ei nu pun frina ca esti tu roman
- pe autobahn la jonctiuni cu alte drumuri lasi banda 1 libera ca e a celor care intra, treci pe 2.
- in Ungaria mergi corect ca te lasa fara bani aia, un GPS e bun ca sa nu intri in Budapesta
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Vorba lui Dan, merge de bubuie Very Happy
Eu am mers de la Torino pana la Braila non stop (opriri doar pentru refill), 25 de ore (2600 de km) si n-a patit nimic
dimpotriva.... ii prieste. Dupa primii 100 de km facuti constant la 130-150 de km la ora, zburda, nu alta.
Mai adaug la ce zice Dan: trusa de becuri musai, te cauta ungurii si austirecii sa ai, faza proasta e ca daca nu ai becuri si ti se arde vreunul, in benzinarii poti sa dai si 10-15 euro pe un bec si daca te prind fara bec pe autostrada e cam 50-60 de euro amenda.
Benzina faci un plin la Oradea (sau pe unde iesi), si mai alimentezi la Hegyeshalom la Shell.
De acolo iti iei si vigneta. Ai mare grija la rest la Shell ca mie de fiecare data au vrut sa imi dea cu un euro in minus...
Daca vrei benzina mai ieftina in Austria, intra in orasele mici si gasesti ci cu 30 de centi mai ieftin. Mancare la fel... Daca ai GPS sau nu, e foarte usor sa te intorci pe autostrada. Sa nu ai la tine detecor de radar in habitaclu, sa fie in bagaj in cel mai greu accesibil loc. Sa scoti de asemeni si ventuzele. In austria mergi fara grija si cu 140 ca nu zice nimic radarul.... pe la 150 incepe sa iti faca poze.
Daca pica ceva la masina, nu e mare problema, repr opel sun la tot pasul, superserviabili, amabili si bine pregatiti. Eu am sondat preturile la manopera si sunt foarte apropiate de cele de aici. O sonda de ulei insa nu e rau sa ai la tine. Daca mai vrei si alte detalii iti stau la dispozitie.
Consum mediu pe autostrada intre 5,5 si 6,5 la suta functie de trafic
  • emilul

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru sfaturi , de becuri nici prin cap nu mi-ar fi trecut sa iau cu mine, restu le am toate (vorbesc de cele necesare lanturi, antigel , ulei, cabluri de dat curent, de tras, exctinctor, trusa medicala, GPS, Antiradar , etc).
Despre sonda de ulei si pompa de benzina nu cred ca am bani sa cumpar acum , merg pe mana agilutei .

Sa inteleg ca Vigneta nu se cumpara cand intri in tara? (Ungaria , Austria) ?

Inca odata multumesc , acum am mai multa incredere in masinuta:) sper sa nu pice nimic .
Si ca o idee (nu stiu daca o fi deja) nu ar strica un post nou cu cele necesare de stiut pentru incepatorii care pleaca din tara cu masinile , cu aceste sfaturi mai mult decat utile , ce sa ai l atine , pe unde sa mananci , pe unde sa alimentezi , etc
Skip ads

  • csongi

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Mures
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Neaparat sa-ti iei trusa de becuri. Sonda de ulei nu este scumpa.
In Ungaria vigneta iti trebuie numai daca mergi pe autostrada, te costa in jur de 2500 de forinti pe o saptamana (valabil 10 zile) sau 1200 pe 4 zile.
Budapesta o ocolesti pe centura MO (pe MO poti sa mergi si fara vigneta).
Vigneta o cumperi de la oricare benzinarie. La fel, vigneta si la austrieci pe autobahn tot la benzinarii. Daca nu ma insel, poti sa cumperi vigneta austriaca si la benzinariile din Ungaria din apropierea frontierei.
La nemti nu iti trebuie vigneta, dar vezi ca ei nu au limita de viteza pe autobahn, deci cu grija, daca nu ai mai condus pe acolo.
Eu am fost cu Agila de 1.0 prin Bulgaria si pana in Budapesta, daca masina este OK merge fara griji, am scos in medie 5,3 la 100. Desi cu motorul asta mic nu prea merita sa merg pe autostrada: incarcat deja incepe sa se chinuie de la 120 in sus (mai mult de 142 nu poate), plus ca este si destul de zgomotoasa.

Pe autostrada nu opresti in banda din dreapta numai daca ai ramas in pana! Sunt parcari amenajate cu wc destul de frecvent, si benzinarii destule, unde poti sa te odihnesti.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Iarna este bine sa nu folositi frina de mina decit daca este absolut necesar.
  • vicogeo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
sa nu folosesti proiectoarele (daca ai) in localitati... eu eram sa-mi iau amenda la unguri...
  • tax90bul

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
si mare grija cand incepe apa sa fiarba rau o pai ajuti cu caldura dai drumul la caldura la maxim pana mai scade
Skip ads

  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Si ceva ce va scapat : vesta reflectorizanta si un al doilea triunghi. In rest sa ai drum bun.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Al doilea triunghi parca e obligatoriu acum...

+ o punga cu nisip
+ lanterna
+ verificare baterie auto
  • emilul

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Multe si bune sfaturi:)
Daca nu e pe numele meu agilluta imi trebuie ceva imputernicire de la proprietar? sau e suficient sa ai toate actele masinii indiferent pe ce nume e?
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Procura. De la notariat.
Skip ads

  • lznicu

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1978
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
vicogeo a scris:sa nu folosesti proiectoarele (daca ai) in localitati... eu eram sa-mi iau amenda la unguri...


proiectoarele se folosesc numai pe ceata, nici nu va dat seama cat de mult orbesc proiectoarele pe ceilalti, asta e si motivul pentru care se da amenda.
  • emilul

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Hmm nu ma gandeam ca trebuie , am intrebat mai mult asa sa imi confirm ca nu trebuie ...... si daca nu am proprietar pe aproape sa imi faca procura? ce mi se intamla dincolo daca din greseala sunt oprit si am doar actele mele si ale masinii fara procura?
  • Mifares

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Pai ce poti sa patesti? Pe romaneste ... Shocked
Procura iti trebuie, eu ii trimit cumnatului in fiecare luna cate una de la firma de leasing. Si a fost intrebat de cateva ori in trafic - prin Roma, ce-i drept. Ar trebui sa intrebe astia la iesirea din tara, dar nu se mai face asta.
Daca o persoana fizica este proprietarul, in 15 minute ai procura si nici nu e scumpa (pe la notarii mei 15-20 lei).
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Daca nu ai procura te poate intoarce la vama daca iti cere talonul.
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
lznicu a scris:

proiectoarele se folosesc numai pe ceata, nici nu va dat seama cat de mult orbesc proiectoarele pe ceilalti, asta e si motivul pentru care se da amenda.

Proiectoarele de ceata, daca despre asta se vorbeste, nu orbesc pe cei care circula din sens opus. Singura conditie e ca ele sa fie bine reglate. Ele sunt concepute sa fie folosite pe timp de ceata si in acelasi timp cu farurile.
Faptul ca se ia amenda pentru asta e altceva. Personal, nu sunt pentru folosirea proiectoarelor in mod abuziv si consider ca ar trebui date mai multe amenzi si pentru reglarea farurilor aiurea. Acestia chiar deranjeaza si nu sunt putini.
Scuze de off topic!
  • emilul

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ok , am de toate , complet , mai trebuie sa fac curat , plinul si pe marti dimineata am si proprietar sa fac procura Smile
La notar sper ca ajunge si stie el despre ce e vorba (vazusem pe net ca trebuie in nu stiu cate limbi ...)
Multumesc mult de sfaturi si sper sa se foloseasca si alti novici de ele ,
marti noaptea plec via Oradea
Sarbatori fericite si toate cele bune la tot clubu`!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In Ungaria, ia autostrada, daca nu, vei da spaga la politai ce nu ai dat pe vinieta si respecta limitarile de viteza. MERGI CU FARURILE APRINSE Exclamation
NU FOLOSI farurile de ceata decat pe ceata..
In rest, nu ar fi probleme, sunt civilizati...
Intre AUS si GER (+/- 2 km de la frontiera) ai un hotel relativ ieftin, poti sa accedezi 24/24 cu cartea de credit.
Conform spuselor varului meu, cauciucuri de iarna NU sunt obligatorii, dar nu ai voie sa depasesti 130, eu nu mi-am pus niciodata cand am fost la neamuri in Germania (iarna, desigur...)
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pe un topic referitor la anvelope de iarna era un link spre ADAC...si acolo zicea ceva de amenzi de la 20 la 40 euro pt lipsa gumelor de iarna...si parca si pt Austria era la fel.

Surse clare:
ADAC Germania: http://www1.adac.de/adac-im...4&location=33
ÖAMTC Austria: http://www.oeamtc.at/index....;menu_active=0194
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR