Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • eduard14

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Omega 1995 2.5
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2009

  • Mesaj Privat
buna Very Happy am o belea cu electromotorul cred #-o. cand ii pun borna la baterie incepe singur sa se invarta fara sa pun contactu sau macar cheie in bord . se invarte singur de nebun cred ca imi face un scurt ? imi puteti spune si mie ce se intampla ? pls help
Skip ads

  • laur702

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega 1996 y25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2009

  • Mesaj Privat
bobina blocata pe automat , daca ai schimbai o bobina , sau daca vrei sa te convingi dai bobina jos si incearcal atunci pui masa pe el si plus pe firul ramas ,
  • eduard14

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Omega 1995 2.5
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2009

  • Mesaj Privat
laur702 a scris:bobina blocata pe automat , daca ai schimbai o bobina , sau daca vrei sa te convingi dai bobina jos si incearcal atunci pui masa pe el si plus pe firul ramas ,


si pot cumva sa o deblochez ? fara sa mai demontez electromotorul ?
  • laur702

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega 1996 y25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2009

  • Mesaj Privat
deci stai putin , tu acum ai electromotorul pe masina ? si cum pui borna bateriei se apuca singur si da la automat? in cazul asta desfa firul cel subtire de pe bobina , apoi pune din nou borna vezi tot asa face , ca este posibil sa ai si pe masina ceva in scurt sau cunva .
daca tot asa face si cu firul subtire atunci da este bobina , si trebuie data jos , tot nu scapi de desfacut.
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
laur702 ti-a dat primul pas de urmat inainte de a demonta...daca faci ce ti-a spus el si tot invarte singur....e cazul sa-l faci bucati alta varianta nu mai este.
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sal. am si eu o probleme tot cu electromotorul.. pe un y22dth, cand dau la automat invarte 1-2-3 ori si s blocheaza, nu are un nr anume de rotatii pana sa se blocheaze... adica nu mai invarte si cred ca ramane si bendixul cuplat pe volanta...unu nou e de la 750-1200 ron...ce ar putea fi..? carbuni sau bendix...amandoua.. poate scap ieftin...
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sa scapi mai ieftin nu este decat o cale....verificat totul cu atentie;alternator(incarcare),acumulator,contacte,fire,...si in fine electromotorul.Poate fi oricare din cele spuse deja si surpriza apare de unde te astepti mai putin,inclusiv cum spui tu carbunii.Electromotorul se reconditioneaza si pretul nu e nici pe departe 700-1200 problema este sa nu-l mai folosesti asa ca vei avea un rotor distrus in curand,de la flamele pe care le fac carbunii pe colectoare ...deci e o problema si de timp.
P.S. O reconditionare prof. doar carbuni,si curatat,masurat etc....aprox 200-250 RON.
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
si te gandesti la cineva anume...? stii pe cineva cu demontat,montat... ?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ai putea incerca pe Nerva Traian parca,pe la mijloc e un atelier care repara alternatoare si electromotoare.N-ai cum sa ratezi,e in curba cumva,si sunt o gramda de masini cu capota ridicata acolo...
  • eduard14

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Omega 1995 2.5
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2009

  • Mesaj Privat
laur702 a scris:deci stai putin , tu acum ai electromotorul pe masina ? si cum pui borna bateriei se apuca singur si da la automat? in cazul asta desfa firul cel subtire de pe bobina , apoi pune din nou borna vezi tot asa face , ca este posibil sa ai si pe masina ceva in scurt sau cunva .
daca tot asa face si cu firul subtire atunci da este bobina , si trebuie data jos , tot nu scapi de desfacut.


mc mult Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR