Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutare colegi, azi uitandu-ma pe sub masina, am vazut senzorul asta care atarna pe sub motor, eu banuiesc ca este o preechipare a masini, ptr ca nu am nici un martor aprins, masina merge bine, dar ma macina curiozitatea, ce este senzorul ala si ce rol ar avea??? Pozitia lui: se ramifica din manunchiul de fire care duce la calc. de la pompa de injectie, are o lungime de fire de cca 10 cm. Deci trebuia sa fie bagat prin apropierea calc. dar acesta nu are lacas ptr acest senzor, m-am uitat f bine. Pe ea scria DELCO TEHNICS USA si o serie. Are un orificiu c-a si cum ar fi trebuit sa aibe un furtunas bagat in el, deci.......... ce este????? pozele sunt facute cu telef. si s-ar putea sa nu se vada f clar, dar ptr cunoscatori, imediat isi dau seama. Multumesc anticipat
Skip ads

  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
este senzorul de presiune atmosferica!l-am mai intalnit la un 1.7 si tot asa statea atarnat in fire.nu intra nici un furtun in el!
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@edgstyle : Mii de scz ca nu am specificat motorul, asa este, am 1,7 dti, si ce rol are ? Presiunea atmosferica de unde? Asa treb sa stea, atarnat?
  • wio

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
senzor de presiune atmosferica,este prins de suportul calculatorului de injectie in partea de jos stinga suportului,senzorul are un ghidaj si se prinde de o tabla care vine prinsa in doua suruburi metric 5 sau 6.
Skip ads

  • wio

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
ghidajul se vede clar in prima poza cu senzorul.
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
wio a scris:senzor de presiune atmosferica,este prins de suportul calculatorului de injectie in partea de jos stinga suportului,.


Mai e un senzor ca asta sub electrovalva care deschide EGR (in partea de sus a motorului in stanga langa ECU) ala pentru ce este?
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
-@wio: mersi mult ptr raspuns, asa este, am vazut ca are un ghidaj de suport dar nu am gasit suportul, o sa mai caut, pe mine ma interesa sa stiu daca treb bagat undeva sau a iesit de undeva, dar se pare ca asa treb sa stea. Am mai vazut o mufa care o am izolata, are 3 picioruse, aia clar treb sa intre in ceva dar. Rolling Eyes .................vine pe acelasi manunchi de fire dar ceva mai sus, se vede mai bine daca se da jos suportul bateriei, ala ce o mai fi? @realcriss: pe ala nu l-am gasit inca, dar o sa-l caut , poate ne mai ajuta colegii cu sfaturi, sunt bine de stiut, cat traim ....invatam.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
realcriss a scris:Mai e un senzor ca asta sub electrovalva care deschide EGR (in partea de sus a motorului in stanga langa ECU) ala pentru ce este?

Ala este senzor boost pressure
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR