Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Laur R.

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Si eu sunt tot de parere ca daca autoritatile si-ar face treaba nu ar mai exista astfel de blocaje si s-ar circula mult mai bine, indiferent de cauciucuri
Skip ads

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu neaparat. Si in vest ia mita. Dar doar de la Romani.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ziku a scris:Si eu sunt tot de parere ca daca autoritatile si-ar face treaba nu ar mai exista astfel de blocaje si s-ar circula mult mai bine, indiferent de cauciucuri


autoritati+cauciucuri= iarna.
eu stiu ca trebuie sa am anvelope de iarna full pe masina.

p.s. in doua zile si 400km prin Respublic of Roumenia , peste 70% din colegii de trafic erau `incaltati` de vara.
toti rulau cu 30-40 km/h.
ma uitam la cauciucurile lor si nu-mi venea a crede.
economia la buget e cea mai importanta sau `` las-o bre ca merge s-asa`
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ziku a scris:
economia la buget e cea mai importanta sau `` las-o bre ca merge s-asa`

Ce economie ? Acum 2 ore m-a sunat unul ca a proptit masina intr-un parapet si e varza airbag-uri sarite, cutie sparta, motor atins si el, vrea sa o vinda pentru piese dar mai mult de 300euro nu primeste pe ea. Mama natura a facut economie la neuroniii lor.


Ultima modificare facuta de dancuciureanu la Joi 17 Dec, 2009 12:59 pm
Skip ads

  • Laur R.

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Evident ca masina trebuie echipata cu cauciucuri de iarna. Si nu doar din cauza poleiului ci si datorita temperaturii, de aceea e recomandat sa fie montate cand vine frigul, nu numai cand dam de polei s.a. Dar sa declari ca nu dispui de nu stiu ce solutie pentru curatat strazile, ci doar de niste nisip, din lipsa banilor, e nesimtire. Si tot noi trebuie sa platim, ca ''nu avem cauciuri de iarna'' Embarassed
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ziku a scris:Evident ca masina trebuie echipata cu cauciucuri de iarna. Si nu doar din cauza poleiului ci si datorita temperaturii, de aceea e recomandat sa fie montate cand vine frigul, nu numai cand dam de polei s.a. Dar sa declari ca nu dispui de nu stiu ce solutie pentru curatat strazile, ci doar de niste nisip, din lipsa banilor, e nesimtire. Si tot noi trebuie sa platim, ca ''nu avem cauciuri de iarna'' Embarassed


@ ziku azi noapte Calarasi -slobozia era full option polei.
ce inseamna `autoritati`

@dancuciureanu , de-abia a venit iarna, multi au uitat ca trebuie `lasat` acasa , `stilul` de vara.
alte asfalte,alte precipitatiuni. Nexam Autoritati.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Solutie se da doar in localitati, de fapt orase si doar pana pe la -5 grade ca dupa aceea ingheata. In afara, oricat de buna ar fi lama, tot nu poate curata perfect si tot dintr-o data si permanent. De aceea trebuie anvelope de iarna. Sunt de acord cu introducerea obligativitatii lor.
Lanturile sunt solutii extreme pentru situatii care depasesc posibilitatile oricarei anvelopa. Nu prea pot fi folosite pe asfalt decat daca zapada este foarte mare sau batatorita.

P.S. Am din toamna pana in primavara, anvelope, lanturi si lopata.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
tannu a scris:Ce nu e logic sa fie obligatoriu este purtarea centurii de siguranta la sofer. Asta este numai pentru siguranta proprie si nu pentru a celor din jur. Si nu e normal sa iti impuna cineva, ceva pentru siguranta proprie, atata timp cat nu toti oamenii gandesc, se comporta si reactioneaza la fel.

Stimabile, daca eu intru in tine centura ta de siguranta face diferenta intre o banala contraventie si o infractiune, adica intre un accident banal fara victime si unul cu victime.
Sunt de acord sa nu fie obligatorie centura de siguranta doar daca este considerat accident fara victime accidentul in care isi rupe gatul un individ fara centura.
jE a scris:In alta ordine de idei, sunt de acord sa se bage o asemenea obligativitate, desi parca la un moment dat auzisem ca pe anumite dimensiuni (gen 12-13 inchi, cat are tico si matiz) nu exista gume de sezon.

Exista cauciucuri de iarna si pentru Tico si Matiz.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:@dancuciureanu , de-abia a venit iarna, multi au uitat ca trebuie `lasat` acasa , `stilul` de vara.
alte asfalte,alte precipitatiuni. Nexam Autoritati.

Mare adevar graiesti, bre! Nici nu mai stiu de cate ori am lasat intre mine si cel din fata un spatiu de siguranta si se gasea cate un idiot sa considere ca acolo este loc pentru el.
  • Z_Junior

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1986 16DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si eu sunt de acord cu aceastra lege. este diferenta f. mare de alea de vara la cele de iarna=zero stres.

LE: tare faza cu semi-slick-urile
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
coforumist a scris: Eu unu era sa mor in Bucuresti am cauciucuri de vara si cand am plecat marti era sa nu mai ajung acasa. Noroc cu claxonu in cateva interectii a trebuit sa ma fac auzit ca sa pot sa trec, saniuta lu Mos Craciun cred ca aluneca mai putin decat masina mea, mai ales ca au fost draguti cei de la drumuri si nu au facut nimic. Acum iar ninge nu poate sa sa astepte macar pana la Craciun Sad


De cate ori ati mai auzit pasajul de mai sus? Mie mi se pare ca a ajuns mai murmurat ca un slagar si e iarna doar de cateva zile.

P.S. Nu este in spiritul acestui topic sa dam exemple de genul "nu faceti ca ei" asa ca numele autorului nu are nici o relevanta.
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Exista cauciucuri de iarna si pentru Tico si Matiz.

Te rog sa-mi gasesti si mie 4 pe 12 de Tico. De orice fel. De oriunde. Ca eu caut de doua saptamani. Si pana la urma am pus azi de vara (alea vechi erau cam netede...)
Totusi sunt ceva semne bune. Ieri am stat cu masina unui coleg la coada la vulcanizare sa-i pun roti de iarna(lui i-a fost frica sa o miste pe zapada). Am ajuns acolo la 16. M-am asezat la coada. Am plecat la 21. Si asta era o vulcanizare aproximativ libera. Pe la Autosoft pe Dudesti si pe Fundeni cica ar fi fost cozi de 50-60 de masini. Deci criza, necriza, s-au scormonit si au facut rost de bani pentru anvelope de iarna. Ceea ce nu poate decat sa ma bucure...
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bre Claudiule, zgarcit mai esti daca pui cauciucuri de Tico pe Astra!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sa va mai zic una de sezon:

- Care e diferenta intre o anvelopa si un negru?
- Anvelopa nu canta cand o pui in lanturi. Cool
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
claudiu__ a scris:Te rog sa-mi gasesti si mie 4 pe 12 de Tico. De orice fel. De oriunde. Ca eu caut de doua saptamani. Si pana la urma am pus azi de vara (alea vechi erau cam netede...)


http://cauciucuridirect.ro/

Cauti la cauciucuri de iarna 145/70/r12.

Multumitus?
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cresterea sigurantei pe naiba. Daca ar fi venit din partea Politiei, poate as fi crezut. Venind din partea asiguratorilor ... sunt convins ca este doar o forma de a mai face niste economii.
Care este rolul politei obligatorii? Acela de a ma asigura pe mine, cetatean cinstit si onest, ca in cazul in care sufar un accident, voi fi despagubit, indiferent de conditia financiara a vinovatului. Insa punand tot felul de restrictii, isi pierde complet sensul: daca a consumat bauturi alcoolice ... nu e acoperit, daca nu are cauciucuri de iarna ... nu e acoperit. Nu mi se pare firesc. Atunci ar trebui sa nu raspunda nici daca viteza de deplasare este peste limita legala pe acel sector de drum, nici daca nu face dovada ca a urcat odihnit la volan si lista poate continua.

Eu fac parte din cei care nu am cauciucuri de iarna. Si merg cu inconstienta (si nu e ironie) si mai departe si spun ca nici macar o data in viata mea nu am condus o masina incaltata de iarna. Si nici nu am de gand sa o fac. Nu e vorba numai de partea financiara (care nu e de neglijat) ci si de inconvenientele ulterioare: ce fac cu gumele de rezerva? le tin in balcon? O sa imi spuneti ca exista vulcanizari unde le poti tine. Acum da, dar cand toti vor avea doua seturi de gume ... Ia sa facem un calcul: 1.700.000 masini inmatriculate in Bucuresti inmultit cu 4 (sa nu fiu arogant sa pun 5) egal 8.500.000 cauciucuri de depozitat. As merge cu calculul si mai departe sa determinam si volumul necesar, dar cred ca m-am facut inteles.

Pentru doua zile de zapada pe an, mai bine ar obliga firmele sa isi faca treaba si sa curete asfaltul. Va aduceti aminte de Berceanu? "Cine ramane inzapezit si nu are rovigneta va fi lasat acolo". Daaa? Si cine are ... de ce a ramas inzapezit?
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
criss_slc a scris:Pentru doua zile de zapada pe an, mai bine ar obliga firmele sa isi faca treaba si sa curete asfaltul.

Cred ca ai inteles gresit! Nu era vorba de cauciucuri de zapada, ci de cauciucuri de iarna.
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
tannu a scris:Ce nu e logic sa fie obligatoriu este purtarea centurii de siguranta la sofer. Asta este numai pentru siguranta proprie si nu pentru a celor din jur. Si nu e normal sa iti impuna cineva, ceva pentru siguranta proprie, atata timp cat nu toti oamenii gandesc, se comporta si reactioneaza la fel.

Stimabile, daca eu intru in tine centura ta de siguranta face diferenta intre o banala contraventie si o infractiune, adica intre un accident banal fara victime si unul cu victime.
Sunt de acord sa nu fie obligatorie centura de siguranta doar daca este considerat accident fara victime accidentul in care isi rupe gatul un individ fara centura.
Ca sa ne intelegem, eu ma refer strict la cazul soferului, care are volanul in mana, observa primul si intrun timp record desfasurarea evenimentelor, ia deciziile in manevrarea masinii, poate anticipa si se poate "propti" cel mai bine in cazul unei coliziuni. Nu ma refer la pasagerii autovehiculului, care depind de sofer si nu au cum sa acorde situatiei, atentia pe care o acorda soferul. Pentru acestia, da, centura trebuie sa fie obligatorie. Iar daca ai centura, asta nu inseamna ca si scapi; si nu o sa exagerez cu zburat in prapastii (desi.. nu prea te mai ajuta centura la un caz de genul), ci o sa ma rezum la coloane rupte, sternuri rupte, bazine rupte, sarcini pierdute, etc.., toate din cauza centurii de siguranta. Mai pot sa adaug ca fiecare are "pasarelele" si indispozitiile lui, asa ca unora le poate provoca stari de voma, stari de tuse, disconfort, dureri de stomac, etc.. Deci nu este logic, ci doar recomandat. Ceea ce spui tu sunt teorii, iar eu vorbesc de fapte. Poti sa ai ghinionul cate unui eveniment in fiecare luna sau poti sa traiesti o viata intreaga fara. Eu, in 11 ani, n-am avut parte de un eveniment descris de tine pentru ca le-am evitat, dar am avut parte de altele si nu am purtat centura niciodata. Si daca nu o port, nu o port din cauza disconfortului si nu din cauza "smecheriei"; in schimb, pentru tata e ca si cum si-ar lua o bluza pe el, nici nu o baga in seama. Asta am incercat sa subliniez, ca sunt aspecte ce difera de la om la om. Iar ca exemplu as putea sa iti dau un accident de acum multi ani de zile in care 5 prieteni de ai mei au lovit un cap de pod cu un Cielo, masina s-a rasturnat pe o parte, s-a dus taras pe contrasens si s-a oprit cu plafonul intrun copac. Niciunul nu avea centura de siguranta si toti sunt ok. O sa caut poze ca sa iti imaginezi cum s-ar fi terminat povestea daca ar fi avut centura de siguranta. Deci, este cu dus si intors purtarea centurii, de aceea nu trebuie impusa purtarea ei, cel putin nu in cazul soferului (care in povestea de mai sus are aproape 2 m inaltime si ar fi murit daca purta centura).
Ca sa fiu mai explicit, nu poti impune cuiva anumite lucruri pentru siguranta proprie, ci doar i le poti recomanda. Asa cum nimeni nu ar trebui sa iti poata impune sa iesi din casa cu o casca etansa in cap pentru a evita virusii, in cazul in care nu este o epidemie de "ceva" la nivel national.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
tannu, e mai mica probabilitatea unei rasturnari unde sa te incurce centura decat cea a unei coliziuni frontale sau laterale. Din pacate cunosc prea multe cazuri de soferi care au murit din cauza ca nu aveau centura si au ricosat pe airbag fix cu capul in montantul din stanga parbrizului. Iti garantez ca la ce decelerari apar intr-un accident degeaba se propteste soferul musculos in volan, cu exceptia accidentelor foarte usoare.

Despre faptul ca centura jeneaza, pot confirma ca si pe mine m-a deranjat la inceput, dar mi-am impus sa o tolerez si acum mi se pare aiurea daca nu o am. Poti incerca si tu.
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:... peste 70% din colegii de trafic erau `incaltati` de vara. toti rulau cu 30-40 km/h...


Cu toate ca am cauciucuri de iarna, nu depasesc 30-40 km/h in localitate. Paza buna trece primejdia rea.
Caz concret : eram aseara pe un bulevard din Iasi, mergeam usor pe banda I, vine un nervos din spate cu un Ford Fusion, flashuri si claxoane ... nu stiu unde vroia sa ma dau sa treaca el. Trece pe banda a IIa, si accelereaza nebun. In 50m, la urmatoarea trecere de pietoni semaforizata era de-a latul strazii, aproape calare pe un pieton. Am oprit in dreptul lui si i-am facut cu mana. Halal ...

LE : Cine trateaza cu indiferenta masurile clare de prevenire trebuie sa suporte consecintele. General valabil.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR