Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Meritele sunt impartite :
- in anumite situatii priceperea si experienta soferului fac diferenta . Si nu trebuie sa fie neaparat profesionist. Am vazut destui profesionisti ,,priceputi".
- in alte situatii degeaba e soferul super iscusit daca masina nu-l ajuta. Ce te faci daca de exemplu esti la Muntele Rosu cu niste cauciucuri all season cu o zapezica de doar 2 cm iar cazanu' nu vrea sa urce ? Iar Dacia 1300 urca de parca era tanc.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La cazanele noastre caroseria e cat de cat echilibrata, astfel incat masa e distribuita aproximativ egal pe cele doua punti. Necazul este ca au aderenta scazuta pe puntea fata, comparativ cu alte marci....pe de alta parte, fenomenul de supra sau subvirare apare mult mai rar...poate imi spui ce preferi...sa urci pe toate rampele inzapezite...sau sa iti fuga fata sau spatele in curbe?
Caz concret la Urziceni...tata cu Dacia: linie dreapta, pe drum lunecos-polei , viteza 30-40/h, la 500m apare un destept in depasire. Din instinct, a incercat sa se replieze spre dreapta si a 'atins' un pic frana. Rezultatul..pirueta la 720 grade.
Nu intrebati de gume de iarna...prin 86-87 nu exista notiunea la noi.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
livcro a scris:... au aderenta scazuta pe puntea fata, comparativ cu alte marci....pe de alta parte, fenomenul de supra sau subvirare apare mult mai rar...poate imi spui ce preferi...sa urci pe toate rampele inzapezite...sau sa iti fuga fata sau spatele in curbe?.

Echilibrul de care vorbesti se strica in momenul in care apar mase (greutati) suplimentare cum ar fi : o a 3 a persoana in spate , bagaj greu asezat in portbagaj pe o parte laterala.
Mai poate sa apara o franare inegala pe o roata din n motive : placuta de frana mai tocita de exemplu.
Iar in cazul unui Astra Break derapajul de spate se simte din plin. Asa ca daca ar fi sa iti raspund la intrebare : prefer sa urc rampele inzapezite pentru ca viteza de urcare e de 15-20 km / h , iar derapajul intr-o serpentina de genul celui de la Muntele Rosu e putin probabil . Sau un alt exemplu pentru cine cunoaste zona : pantele de la iesirea din Slanic Prahova spre Cheia .Acolo si VW Bora 1.9 TDI avea probleme in urcare. Noroc ca era vara.Altfel nu stiu ce ne-am fi facut ...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai nu fuge la 15-20 km/h...ci la 90-100...am derapat "controlat' cu toate rotile in lateral, cca 30-50 cm, si cu astra F si cu H-ul, pe asfalt curat, la H nici macar nu a intrat ESP; concret, intrat in curba la dreapta pe drum cu 2 benzi pe sensul meu iar pe la jumatatea curbei aparut 'bolovan' din sensul opus, pe banda mea, care m-a fortat sa intru pe banda 1 cat mai apropape de interiorul curbei; rezultat..lasat carnea anvelopelor pe asfalt cu scartait, dar fara pierderea directiei... si ambele sunt caravan.
Pe de alta parte am avut si eu parte de gratare cu peripetii, cand la plecare nu mai puteam sa urc o rampa minuscula acoperita cu iarba (cu F-ul).
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ExpressVectra a scris:De Manivela nu imi pare rau ceilalti doi colegi au intrat in jocul lui Smile cum ziceam si miercuri ca nu o sa fie ultima suspendare a domnului manivela unde apare el se inchide topicu,se deviaza de la subiect in cel mai bun caz+ suspendari . Pacat eu ia-s da pana pe 01.01.2010 poate incepe cu dreptu.Sarbatori fericite.

Observ ca exista ceva persoane care se bucura din plin ca biela-manivela a fost suspendat. Sa fie cumva din cauza ca in alte situatii ironia lui biela-manivela i-a usturat rau de tot? Laughing Tare rau trebuie sa ii fi usturat daca au inceput sa urasca asa de tare incat nici timpul trecut si nimic altceva nu ii poate face sa uite. Laughing Probabil ca daca ironia ar fi asa de muscatoare si in trafic, atunci s-ar circula mult mai corect!
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
opaaaaa, te-ai sculat colegu? Bun. Ia loc si simte-te ca acasa! show must go on! Smile
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Colegu' ce insinuezi cu sculatu' asta? Ca imi derapeaza caucioacele de iarna? Cool
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Manivela nu ma bucur, dar cand o meriti e bine venita .Ironia ta nu ma atins ma dezgusta chiar(in unele cazuri), de urat nu te urasc nu te cunosc si chiar daca te-as cunoaste tot nu te-as ura pentru ca roata se intoarce.Imi pare rau ca in unele cazuri intra si unii colegi in "jocul" tau si asta imi demonstreaza inca odata ca efectul de turma functioneaza.Oricum bine ai revenit sarbatori fericite in continuare.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Da, ai dreptate! Nu ai nicio problema cu biela si de aceea postezi despre un biela suspendat in doua topicuri diferite.
Iar faptul ca iti pare rau ca unii au fost suspendati pentru postari inteligente gen "sugi chilotii", "bah saracie" sau "esti homosexual" spune multe si despre tine!


P.S.: Ai auzit cumva de niste vechi proverbe romanesti care spun "Spune-mi cu cine te insotesti ca sa iti spun cine esti!" sau "Cine se aseamana se aduna"
Ah, scuze! Acum mi-am dat seama ca te deranjeaza si proverbele, nu doar limba romana!

P.S.2: Imi cer scuze pentru traumele profunde pe care nu ti le-au provocat ironiile mele! Imi cer scuze de asemenea ca folosesc limba romana, o limba care te enerveaza crunt, bre Expressule!


Ultima modificare facuta de biela-manivela la Lun 28 Dec, 2009 2:39 pm
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Postare dubla!
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@biela ... ce-mi place cum vorbesti tu de tine la persoana a IIIa ... vezi de atata ironie sa nu ajungi sa te intepi singur Laughing
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bre babuliule, problema ar fi doar daca intepatura ar fi veninoasa, insa io nu am venin. Cool
Skip ads

  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
....si iar s-a deraiat de la subiectul topicului...
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:... io nu am venin...

Altii tind sa creada altfel ... Laughing
Si acum sa fiu on topic : la Iasi ninge de dimineata si pe strazi se aseaza un strat consistent de zapada moale - celebra "fleshcaiala" daca mi se permite. Am iesit azi un pic la plimbare ( interes de servici Rolling Eyes ) si am vazut nu mai putin de 3 tamponari usoare, una din care era sa fiu implicat si eu.
Cred cu o convingere din ce in ce mai mare ca ar trebui sa devina obligatorii cauciucurile de iarna in aceste conditii. Nu ai masina echipata corespunzator conditiilor de drum, si mai esti si zmeu pe deasupra ... ori o lasi acasa in parcare/garaj o faci pe desteptul si suporti consecintele.
  • cocoshel

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pentru ca am gresit, vreau sa cer scuze tuturor,si mai ales lui ! Vorbesc serios, scuze, promit ca nu mai fac! La multi ani!!!!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Un alt proverb din batrani spune ca "Lupul isi schimba parul, dar naravul ba" Cool
  • cocoshel

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
E parerea ta ! Eu mi-am cerut scuze,daca accepti , sau nu , e alegerea ta ! Imi pare rau ca discutia a luat o turnura neasteptata,dar am realizat ca esti o persoana cu care se poate purta un dialog,daca nu, ne vedem la tribunal Very Happy !
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cocoshel a scris:E parerea ta !

Nu e parerea mea! Proverbul ala nu l-am inventat io! Invata sa citesti! Cool
  • cocoshel

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca tu vrei ca lupul sa-ti arate ca nu a schimbat blana! Treaba ta! UN AN NOU FERICIT! GATA!

PS: proverbul nu iti apartine,de citit stiu sa citesc,te las sa te bucuri de interpretari!
PS2 : "un alt proverb din batrani..." ... Care a fost primul?
  • cocoshel

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
PS2 : "un alt proverb din batrani..." ... Care a fost primul?
Am vazut prea tarziu pildele tale! Scuze! Esti tare, mai tare decat Anton Pann!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR