Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca pierdeti din vedere subiectul topicului: nu dezbatem utilitatea cauciucurilor de iarna, ci o prevedere (abuziva, parerea mea!) a societatilor de asigurare de a-si limita riscul. Solicitarea nu vine de la Politie, ci de la acesti asiguratori. Sa caut pe forum si sa vedem cati "beneficiari" ai excelentelor servicii de asigurare avem?
De ce nu se solicita montarea de ABS pe toate masinile? Nu ar fi mai sigure? (si nu ma refer numai la cele noi). De ce nu impun un test-drive la semnarea politei, sa vada cu ce sofer au de-a face, ca sigur vor mai gasi niste limitari?
Adica, e normal ca toata lumea sa vrea profit, dar trebuie sa iti asumi si niste riscuri. Altfel ... afacerea se numeste tun.
Skip ads

  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:tannu, e mai mica probabilitatea unei rasturnari unde sa te incurce centura decat cea a unei coliziuni frontale sau laterale. Din pacate cunosc prea multe cazuri de soferi care au murit din cauza ca nu aveau centura si au ricosat pe airbag fix cu capul in montantul din stanga parbrizului. Iti garantez ca la ce decelerari apar intr-un accident degeaba se propteste soferul musculos in volan, cu exceptia accidentelor foarte usoare.

Despre faptul ca centura jeneaza, pot confirma ca si pe mine m-a deranjat la inceput, dar mi-am impus sa o tolerez si acum mi se pare aiurea daca nu o am. Poti incerca si tu.
Nu ma intelege gresit. Nu sunt impotriva purtatului centurii, ba chiar o recomand (atat pasagerilor, cat si tuturor soferilor). Singurul lucru cu care nu sunt de acord este impunerea purtarii ei de catre sofer, in loc sa fie lasat la latitudinea lui sa aleaga.
Si crede-ma ca am incercat sa ma acomodez cu ea, dar nu pot. Ma incomodeaza. Mai ales ca in "tineretile" mele am avut sternul fisurat si am o oarecare sechela (mai mult de ordin psihic, recunosc) cu chestii stranse pe piept, pe stomac sau pe gat.

Uite si poze cu accidentul de care iti ziceam. La cei din spate nu prea a contat ca au purtat sau nu, dar la cei din fata chiar a contat lipsa ei.







Sa revenim la subiect ca am ajuns la centuri de siguranta de la caucioace de iarna... Indiferent cine vrea chestia asta, daca se va impune, eu sunt de parere ca este o chestie foarte buna si folositoare. Si asta o recunoaste unul care nu a avut niciodata caucioace de iarna pe niciuna dintre masini, in 11 ani de zile !

PS: Moderatorii, am o problema cu editorul de mesaje si anume: cand trece de jumatatea spatiului vizibil mi se "plimba" randurile si nu mai vad ce scriu... E ceva general sau doar la mine ?
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
E general. Ca sa te faca sa fii concis Very Happy
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
tiry213 a scris:Nu neaparat. Si in vest ia mita. Dar doar de la Romani.

In foarte multe cazuri nu ai cui sa dai spaga Smile
Mergi la cumparaturi,cand iesi gasesti amenda la stergatoare pentru lipsa rotilor de iarna(in luna octombrie,insa erau 1-2°C)....nu ai cu cine sa vorbesti(sa dai spaga).
Treci pe culoarea rosie,primesti amenda prin posta cu poze,detalii legate de timpul depasit(ai trecut cu 0,7 secunde mai tarziu)....la fel,degeaba il lingusesti pe postas.
Te ia radarul,iti vine amenda acasa.
Parchezi in locuri nepermise,iti face poze,iti lasa hartiuta in parbriz si LA REVEDERE.Nu te ia nimeni de urechi sa te intrebe de ce ai parcat acolo(poate asteptand sa-i dai ceva).etc. etc. etc.
Skip ads

  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa fim obiectivi, sa nu ne inchipuim ca cei de afara sunt altfel de oameni. Astept cu nerabdare sa vad cum se dezvolta si la noi instincte de genul celor de afara, sau sa vad cum brusc romanul devine autodidact de frica legii. Si cel de afara cand baga mana in buzunar pentru amenda, il frige, nu ca ar avea constiinta. Despre cauciucuri de iarna,no coment, din noiembrie ar trebui sa fie obligatorii la conditiile climatice de la noi. Poate ca n-am mai vedea la stiri atat de multe masini in santuri odata cu primii fulgi. Iar despre autostrazi blocate de zapada am mai vazut si la nemti si la italieni, dar nu s-a panicat nimeni, cu natura dezlantuita nu te poti pune. M-a distrat jurnalista de la Antena3 acum 2 zile cum se agita ca s-a inchis autostrada A2 ca era viscol pe la Drajna si vezi doamne ea spusese ca nu sunt drumuri inchise de parca poti sa-i spui vicolului unde , cand si cata zapada sa spulbere pe carosabil. Mare e gradina ta D-ne si multi ... sar gardul.
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
doru_a a scris:Ar trebui sa fim obiectivi, sa nu ne inchipuim ca cei de afara sunt altfel de oameni. Astept cu nerabdare sa vad cum se dezvolta si la noi instincte de genul celor de afara, sau sa vad cum brusc romanul devine autodidact de frica legii. Si cel de afara cand baga mana in buzunar pentru amenda, il frige, nu ca ar avea constiinta.
Gresit. Prin alte parti oamenii chiar sunt altfel; au constiinta, bun simt si sunt mult mai disciplinati ca noi (si ca altii) fara frica amenzilor.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
tannu, permite-mi sa
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Din cate tin minte poti lua o adeverinta de la medic daca nu poti purta centura.

Oricum, cativa s-au prins ca e buna centura si asa deranjanta. Daca tineti minte si aici pe forum ne-a scris cineva ca a lovit din spate o remorca iar prietenul lui din dreapta a ramas fara dinti.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
tannu a scris:
doru_a a scris:Ar trebui sa fim obiectivi, sa nu ne inchipuim ca cei de afara sunt altfel de oameni. Astept cu nerabdare sa vad cum se dezvolta si la noi instincte de genul celor de afara, sau sa vad cum brusc romanul devine autodidact de frica legii. Si cel de afara cand baga mana in buzunar pentru amenda, il frige, nu ca ar avea constiinta.
Gresit. Prin alte parti oamenii chiar sunt altfel; au constiinta, bun simt si sunt mult mai disciplinati ca noi (si ca altii) fara frica amenzilor.


Chiar astazi vorbeam cu un neamt si-mi povestea ca e exact la fel si la ei. Primele zile de ninsoare se lasa cu orase blocate, masini in santuri sau autostrazi inchise.
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
vladf - nu are pentru ce sa imi dea

tonytm - generalizam; nu ma refeream strict la dezapeziri, ci la orice. Suntem mult sub, iar vorba cu "50 ani in urma" este perfect valabila. Intreaba-l pe neamtul ala in cat timp se revine la normal dupa primele zapezi, in cat timp asfalteaza ei o artera (si eventual cat timp tine asfaltul pana sa necesite refacere), etc. si compara cu situatiile de la noi. Si pana la urma, de frica legii sau nu, ei macar se comporta omeneste si nu ca animalele salbatice, cum ne comportam noi. Noi oricum ne c**m pe ele de legi (poate si din cauza ca legile sunt in cea mai mare parte de c***t). Asa ca nici nu avem cum sa "evoluam". Am permis tiganilor sa ne faca de ras pe tot mapamondul, de ne arata o lume intreaga cu degetul si la TV vedeam campanii anti rasism cum sa iubim minoritatea rromilor, minoritate care cum te prinde seara la colt de strada te burduseste bine si te lasa fara telefon si fara bani. De ce s-or fi dus aia de la TopGear intrun sat de tigani ? Ca se autointituleaza rromi si au crezut ca aia sunt adevaratii romani...

biela - marfa iconita, n-o stiam
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pãrerea mea despre pãrerea voastrã despre obligaþiile din DE, respectiv AT este urmãtoarea: pânã nu citiþi, nu vorbiþi. Nu întelegeþi, întrebaþi.

Surse clare:
ADAC Germania: http://www1.adac.de/adac-im...4&location=33
ÖAMTC Austria: http://www.oeamtc.at/index....;menu_active=0194

Fiþi mai civilizaþi în anul ce vine, adaptaþi-vã mersului normal al lucrurilor ºi ajutaþi þara noastrã sã sarã de pe primul loc la mortalitatea pe ºosele.
Anvelope de iarnã, lanþuri scoase de la naftalinã, mai urmãriþi prognoza meteo ºi dacã e de belea, staþi naibii acasã, nu umpleþi ºtirile trustului Media Pro sau încercaþi sã n-aveþi convorbiri telefonice dintre nãmeþi în direct cu Realitatea TV.

Adaug legat de amenzi citând din öamtc.at: "Wer nun bei winterlichen Fahrbahnbedingungen ohne Winterreifen fährt, riskiert eine Strafe von 35 Euro. Werden andere Verkehrsteilnehmer gefährdet, drohen theoretisch sogar bis zu 5.000 Euro Strafe. "
Sã vã traduc sau continuãm sã susþinem cã la noi în þarã noi suntem mai deºtepþi ca alþii?
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bre, tradu ce ai scris acolo! Daca e adevarat ce mi-a iesit la traducerea cu goagãl, io sunt de acord cu textu'!
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
@Byke
noi suntem mai `profesori` si mai destepti in toate .
chiar daca s-ar aplica pe Romenia, multi ar fi pe `langa`.
si ce e mai important: la noi se ``negociaza`` tot.

@biela , urat topic ai deschis.
se cunoaste ca am lipsit doua zile.[faci cam ce doresti d-ta p-acilea]
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pai daca nu mi-ai lasat numarul de telefon sa te consult...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
criss_slc a scris:Cred ca pierdeti din vedere subiectul topicului: nu dezbatem utilitatea cauciucurilor de iarna, ci o prevedere (abuziva, parerea mea!) a societatilor de asigurare de a-si limita riscul. Solicitarea nu vine de la Politie, ci de la acesti asiguratori. Sa caut pe forum si sa vedem cati "beneficiari" ai excelentelor servicii de asigurare avem?
De ce nu se solicita montarea de ABS pe toate masinile? Nu ar fi mai sigure? (si nu ma refer numai la cele noi). De ce nu impun un test-drive la semnarea politei, sa vada cu ce sofer au de-a face, ca sigur vor mai gasi niste limitari?
Adica, e normal ca toata lumea sa vrea profit, dar trebuie sa iti asumi si niste riscuri. Altfel ... afacerea se numeste tun.


cred ca are o mare obiectivitate parere a ta .
despre ce vorbim aici ? la cat de saraci suntem pune un amarat cu o dacie din 1800 toamna sa dea bani pe gumele de iarna , in conditiile in care el nu circula cu masina decat de doua ori pe saptamana
din aceste zile de tot rahatul , cauzate de prima zapada observ asa :
- asiguratorii care-s nervosi ca n-au pastarnacii gume de iarna si ca se busesc si ca tre sa sara cu banu' pe criza asta
- pasarica aia de e director la cnadr care iese si ne cearta ca ce domle ca vrei sa lucreze lama pe viscol .... chiar daca viscolul tine trei zile , lasa-i pe fraieri sa stea in zapada
- si fraierii care platesc asa :
a) impozit la masina la municipalitate , ca sa faca aia misto de ei si sa scoata niste nene cu basca care se lupta cu zapada cu lopetile in mana
b) rovignieta alias taxa de drum .... nu o ai te-a ars militianu ca pe ultimul penal
c) accize in carburant nu de .... 0,5 lei sau 1 leu ci de 2 lei / litru ...
Bun acum ce i se da lu fraieru de se isi permite sa umble cu masina in anul 2010 la o banala ninsoare ? Nu i se da nimic , il ardem sa-si cumpere in puii mei gume de iarna , de parca cand troianul e cat masina , te mai scoate din camp Dunlopul.....

Hai sa fim seriosi .... Stiti ce va urma ?
Vor fi aceeasi dobitoci care conduc tare pe zapada , vor fi aceeasi inconstienti care isi permit pe banii lor sa umble cu masina pe viscol ( nu de alta dar poate o fac obligati si nu se duc la vreun party prix )
Si stiti ce va face sistemul ?
Mai intai o sa-ti masoare uzura gumelo0r de iarna si o sa puna militianu sa vada daca ai 5mm sau 20 de cm la gume , nu la altceva , si iti da amenda sub 5mm
Dupa care daca si asa fac astia accidente ne obliga pe toti iarna sa ne cumparam landcruiser


P.S. : Precizez ca am gume de iarna si nu am vreo frustrare in sensul asta
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Eu zic sa ne luam cate un Kraz si rezolvam orice problema Laughing
  • radu_print

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
domnilor, eu respect legea circulatiei mult mai mult decat o faceam acum 2 ani de exemplu. De ce? Pentru ca din rahatul meu de salariu nu-mi permit sa platesc o amenda de viteza, sau o linie continua, sau mai stiu eu ce. Deci frica de amenzi functioneaza la unii (la cei cu posibilitati financiare mari nu va functiona niciodata).
pe de alta parte, sunt de acord si cu impunerea cauciucurilor de sezon obligatorii. Din 2 motive: 1. clar sporeste siguranta in trafic, foarte mult, nu mult. 2. societatile de asigurari sunt afaceri, se conduc ca niste afaceri; asta inseamna ca vor sa faca profit. multe accidente inseamna profit diminuat. profit diminuat inseamna prime deasigurare mai mari. prime de asigurare mai mari inseamna ca eu iar raman cu mai putini bani la salar.
Sunt curios cati dintre cei care nu sustin obligativitatea cauciucurilor de iarna le-au folosit pe zapada, si cati le considera un mit...
Cu lanturile ii cam aceeasi chestie, am intalnit n cazuri cand mergeam spre o statiune montana sau alta, cand o trebuit sa stau cateva ore bune ca unii destepti incercau sa urce fara gume de iarna si fara lanturi, evident ca nu reuseau si drumul era blocat.
Chestiunea cu autoritatile, daca ar fi o lume perfecta ati avea dreptate,a r trebui deszapezite TOATE drumurile in 15 minute de cand o inceput sa ninga, da din pacate nu se poate. Poate nu-s destule lame, poate nu au pe unde trece ca parcam majoritate pe strada, poate nu-s salarii pentru soferi. Parerea mea ii ca prea mult asteptam de la altii in loc sa ne ajutam in primul rand noi pe noi insine...
Numa bine va doresc Smile
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Gresit. Prin alte parti oamenii chiar sunt altfel; au constiinta, bun simt si sunt mult mai disciplinati ca noi (si ca altii) fara frica amenzilor.

Nici aia de afara nu au fost mai diferiti decat romanii. Au devenit autodidacti cand si-au luat amenzi de nu le-au platit platii. Romanul nu stie decat de frica. De cand mi-am luat o amenda petru depasire pe linie continua, mi-a cam iesit din cap fenta asta.
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
tiry213 a scris:
Gresit. Prin alte parti oamenii chiar sunt altfel; au constiinta, bun simt si sunt mult mai disciplinati ca noi (si ca altii) fara frica amenzilor.

Nici aia de afara nu au fost mai diferiti decat romanii. Au devenit autodidacti cand si-au luat amenzi de nu le-au platit platii.
Depinde cum privesti notiunea de "amenda". Mentalitatea altora s-a conturat in urma evenimentelor istorice. Faza este ca acest lucru s-a intamplat, in cea mai mare parte a cazurilor, acum foarte mult timp si, normal, in ziua de astazi a devenit ceva obisnuit. insa o parte din generatiile noi mai strica din ea, altfel ar fi mult mai bine.
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
On topic: eu sunt de acord cu obligarea la roti de iarna sau cel putin all sezon. Ieri eram aproape de semafor si un idiot cu o Nova a franat brusc. Cred ca va inchiputi ce s-a intamplat, tampitu a facut 180* norocu lui a fost ca nu au fost masini stanga dreapta. Eu unu nu am cauciucuri de iarna pe Opel deci l-am lasat de 1 saptama in parcare ca nu mor daca merg cu metroul. Poate o sa o scot si eu dupa ce imi achizitionez unele, dar doar la urgente.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR