Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Tocmai am auzit de la stiri ca de anul viitor va fi obligatoriu si la noi sa avem anvelope de iarna in timpul sezonului rece. In caz de accident daca vom avea cauciucuri de vara asigurarile nu vor plati niciun leu. N-am inteles daca e vorba numai de casco sau intra si RCA-ul in combinatia asta, insa tind sa cred ca va fi valabil si pentru RCA.
Skip ads

  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu unul sunt de acord. Am cauciucuri de iarna pe masina si diferenta este enorma fata de cele de vara!
Nu mai tarziu de aseara acordam prioritate la o trecere de pietoni si din spate venea loganul ca un sarpe de nu i ajungea strada! Bine ca nu venea nimeni din sens invers si a avut loc sa opreasca paralel cu mine! Evil or Very Mad
Ma gandeam apoi si parca l vedeam dand din umeri " Asa este.... conditii de iarna ...se mai intampla!" Evil or Very Mad
  • wlf

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si daca avem mixte ce poate sa ne faca ?(mai e o clauza am auzit cica daca ai roti de alte marimi pe masini si nu corespund cu cartea nu iti vor onora asigurarea )
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Asta cu cauciucurile de iarna mi se pare foarte buna, macar de frica sa-si puna lumea gume de iarna.

Ieri spre exemplu am ramas blocati cu Dacia pe drum drept(in sensul giratoriu Very Happy). E adevarat ca avea cauciucuri de circuit... semi-slick.

Asta e doar partea comica, urmeaza partea cu siguranta, din pacate mai putin comica.
Skip ads

  • vl30tax

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
este de mult vorba asta ca nu o sa mai poti beneficia de asigurare in caz de accident daca nu ai cauciucuri de iarna ,bine dar inca nu sa pus in aplicare nici pana acum si nu stiu cand se va pune pentru ca la noi se promit multe dar mai nimic nu se face
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Oricum, e cu 2 taisuri.
Daca te loveste vreunu' fara gume de iarna si n-ai casco risti sa plangi mult si bine.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
wlf a scris:Si daca avem mixte ce poate sa ne faca ?(mai e o clauza am auzit cica daca ai roti de alte marimi pe masini si nu corespund cu cartea nu iti vor onora asigurarea )


marii producatori de anvelope au inceput sa renunte usor usor la anvelope mixte(all season) pt ca gurile rele spun ca ele nu respecta in totalitate conditiile impuse de noile legi europene...e doar un zvon Wink

toate cele bune
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere, as impune sa se faca controale in trafic si sa fie amendati cei care nu isi echipeaza masinile corespunzator, asta in plus fata de sanctiunile enumerate de @biela-manivela
Dimineata a trebuit sa ajung cu masina in Otopeni si mi s-a confirmat inca odata ca anvelopele de iarna trebuie sa fie obligatorii. Foarte multi "inconstienti", considera anvelopele de iarna doar un moft...
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ma indoiesc ca se va aplica la o tara cu clima Romaniei aceasta prevedere
In Finlanda sunt obligatorii
In Germania sunt recomandate , asta insemnand ca daca ai comis-o asiguratorul nu va despagubi daca ai avut gume de vara sau all
Ce-i drept am fost lovit anul trecut de un bizon cu un bmw 330 xd cu gume de vara pe ud , in conditiile in care eram in coloana si asteptam la semafor . Iar cand reparatiile costa 17.000 lei si cand masina nu mai fusese lovita niciodata , ti se cam pune pe suflet
  • dariuse

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2009

  • Mesaj Privat
si eu am patit anul trecut vara cu cauciucuri all season, nu stiu ce asfalt au pus pe o portiune de vreo 100 de metri, caci mam oprit mai greu, pe asfalt-ul acela iti patina rotile daca franai mai brusc
  • vali B 44 PIV

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2007

  • Mesaj Privat
in GERMANIA este data legea asta de vro 20 de ani, daca nu ma insel sunt obligati incepand cu data de intai octombrie sa puna anvelope de iarna cele mixte nu intra in discutie, daca te prinde cu anvelope de vara iti da amenda, iti mareste asigurarea masini cat si pe cea de viata, daca faci accident si nu erai echipat nu se deconteaza decat 30 sau 40 %, deci daca maine ar fi ultima zi de supravietuire Romania ar mai tari cel putin 20 de ani , de daca am ramas in urma apropo daca ai 4X4 si nu sti sa mergi cu el stai acasa am vazut o duduie cu un PORCHE CHAYNE care nu putea sa iasa din parcare avea 20 cm de zapada in spatele masini , ea a zis ca a apsat pe toate butoanele si masina merge in lateral acum Very Happy smecheri astia de la porche , facuse o varza in modul de cuplaj ia trebuit 15 min sa poate sa decupleze toate nebuniile si dupa la o simpla rotire a justikului sa cuplat pe greu si ai iesit cat ai clipi , mia multumit si a plecat fericita ca ce masina are , DACA AI MASINA DESTEAPTA nu inseamna ca esti si tu la fel Very Happy
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Avand in vedere ca in Bulgaria existe anumite restrictii de mai bine de un an, sunt convins ca si la noi se vor aplica, cat de curand.

- folosirea proiectoarelor de ceata este interzisa in oras
- cauciucurile de iarna sunt obligatorii (noiembrie-martie, parca)
- odata cu luna noiembrie lanturile anti-derapante intra in categoria trusa medicala/triunghi reflectorizant/stingator

In toate cazurile se ofera cu drag amenda, iar in unele se retine si talonul. Nu mai stiu exact in care. Ideea e ca la ei cauciucuri de iarna inseamna noiembrie-martie, parca.


Ultima modificare facuta de tannu la Joi 17 Dec, 2009 11:24 am
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ma faceti sa rad cu topicu` asta fratilor.
cauciucuri pe sezon
rovagineta
rca
lumini aprinse non - stop.
toate astea ,de ani grei nu-mi lipsesc niciodata.
asta tine si de respect, constiinta, siguranta,bun-simt.........,.

p.s. ma opreste un `gaborel` acum vreo 2 saptamani in braila [ 02.00 a.m.]
zice el extrem de mirat:
`` chiar aveti toate actele in regula Question Question ``
`` incredibil , ca din 20 controlati , 19 nu aveau , ba rca,ba rovigneta, ba certificat....,``
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Chiar daca imi echipez masina cu cauciucuri de sezon , mi se pare o mare prostie. De ce sa ma oblige ? Pana la urma o sa te oblige sa pui si stergatoare bosch, fiindca altfel nu vezi bine.
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Pai, intrun fel e logic sa te oblige pentru ca lipsa anvelopelor de iarna afecteaza si siguranta celor din jur, nu numai pe a ta.

Ce nu e logic sa fie obligatoriu este purtarea centurii de siguranta la sofer. Asta este numai pentru siguranta proprie si nu pentru a celor din jur. Si nu e normal sa iti impuna cineva, ceva pentru siguranta proprie, atata timp cat nu toti oamenii gandesc, se comporta si reactioneaza la fel.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
te obliga ca sa nu ramai pe drum si sa blochezi circulatia.tu si cu altii.imi pare o regula de bun simt.si cum la noi educatia se face cu parul....sa bage regula mai repede.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
stai sa vezi, daca chiar baga regula asta, cum or sa inceapa gurile rele sa vorbeasca ca si-a luat ceva mogul fabrica de gume, si e blocata linia pe produs modelul de iarna, si acuma astia incearca sa ii asigure productie
In alta ordine de idei, sunt de acord sa se bage o asemenea obligativitate, desi parca la un moment dat auzisem ca pe anumite dimensiuni (gen 12-13 inchi, cat are tico si matiz) nu exista gume de sezon.
La faza cu lanturile.... hm. asta mi se pare cam exagerata. Conduc de 7 ani, si inca nu am ajuns sa am nevoie de lanturi. Cum se monteaza am invatat asta iarna, cand am mers cu un prieten la Straja. Cu masina lui. Oricum nu ne-au ajutat, cand am dat de zapada si am pierdut demarajul (a venit unul de sus, si ne-am blocat, ca nu incapeau 2 masini) chinuindu-ne sa manevram masina am rupt lanturile. Ceea ce spune multe despre calitatea lor. In plus lanturile te ajuta in cazuri extreme, care, hai sa fim seriosi, nu ar trebui sa se intalneasca la noi, daca autoritatile si-ar face treaba
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Razvan V. a scris: Foarte multi "inconstienti", considera anvelopele de iarna doar un moft...

Ai sa fii surprins cati din inconstientii astia au tub de bass si statie,dar pentru gume de iarna nu au gasit bani,taindu-le de pe lista de investitii...`Merg mai incet`..asta e solutia llor simplista..
tannu a scris:Avand in vedere ca in Bulgaria existe anumite restrictii de mai bine de un an, sunt convins ca si la noi se vor aplica, cat de curand.

- folosirea proiectoarelor de ceata este interzisa in oras
- cauciucurile de iarna sunt obligatorii (noiembrie-martie, parca)
- odata cu luna noiembrie lanturile anti-derapante intra in categoria trusa medicala/triunghi reflectorizant/stingator

In toate cazurile se ofera cu drag amenda, iar in unele se retine si talonul. Nu mai stiu exact in care. Ideea e ca la ei cauciucuri de iarna inseamna noiembrie-martie, parca.

Asa este,si as mai putea sa comlpetez obligativitatea fazei scurte,tot in aceiasi perioada.In restul anului nu e obligatoriu,ci doar recomandat.
Cat despre amenzi,de regula se impart cu generozitate,dar in cazul romanasilor e mai altfel...Zice gaboru`o suma de intepenesti,si automat sare romanul cu spaga,care de cele mai multe ori e de fapt mai mare de 2-3 ori decat amenda reala.. Razz
Cele mai multe sunt de 15-20-25 eur,cred eu pt.ca la ei se tine cont de nivelul de trai al populatiei.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tico e pe 12'' si echiparea de uzina e Hankook all season, merge excelent pe zapada de da ceata la toti cu ele, exista si anvelope iarna sau vara. Matiz e pe 13'' cu tot felul de porcarii din fabrica, exista vara sau iarna dar nu se apropie de ce poate Tico.
La Opel indiferent de model fara cauciucuri de iarna iti maninci nervii, doar cine nu a vazut diferenta poate spune ca nu trebuie.
Eu ma bucur ca a nins in Iasi, acum ciumpalacii stau cu masina pe dreapta de gasesc si eu loc de parcare la serviciu.
In Germania, Austria stiu sigur ca sunt obligatorii cauciucurile de iarna si amenda este usturatoare. Daca se da lege atunci cred ca ar fi singura buna emisa de iubitii nostri alesi.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
s-au mai dat 714 legi de-astea `obligatorii`
romanului are o deosebita placere de a fenta si ocoli legea .
cand e vorba sa iasa din tara [ vest in special], nu ai sa vezi sofer mai corect ca romanul.
acolo din fericire nu `parlamentezi`,`negociezi` te `eschivezi` cu legile si mai ales cu Politia.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR