Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da, am raspuns la prima intrebare si am uitat sa confirm si eu: intr-adevar se merita 100% sa cumperi Zabira B. Eu o recomand cu caldura celor care o si folosesc. Am un vecin care si-a cumparat un Passat cu 8000 E si circula cu masina cca. 30km pe saptamana Rolling Eyes Asa nu se merita...nici Zafira B. Dar daca mergi cel putin 1000km pe luna e o alegere foarte buna. Si inca ceva: daca circulati foarte mult prin oras, pe distante mici, nu va cumparati Zafira B ( mai ales cu DPF ). Orientati-va spre o masina cu motor mic...mult mai indicata penru acest gen de exploatare.
Skip ads

  • alghe21

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
asa e...eu am scos dpf-ul....
  • bolkonski

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Mersi de informatii, de acord cu toti cei ce mi-au raspuns. Ok, atunci cam pana la cati km poti conta ca este o masina buna? Stiu ca depinde de multi factori cum si pe unde au fost facuti acei km, dar as vrea sa stiu cam in medie ce pica pe la 150k, 200k sau mai mult. In general, pot conta ca sunt pe o directie buna cu zafira sau sa-mi schimb optiunea spre alta marca sau model?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca cumperi motorizarea Z19DT, pe la 150-200k km "cade":
1. Volanta ( trebuie sa schimbi si kitul de ambreiaj ). Costa in jur de 3000 ron.
2. Punte diode...daca te pricepi scapi cu 100 Ron, daca mergi la service ajunge si pana la 300-400 Ron.
3. Clapeta de acceleratie ( mai rar ). Costa in jur de 600 ron ( noua ) sau 200-300 Ron SH.
In rest consumabile: filtre, acumulator, becuri, etc..nimic iesit din comun.
Am o cunostinta cu Zafira B ( face taxi ). Cand ne-am intalnit m-a intrebat cati Km are motorul. Cand i-am spus ca 220k a ras is a spus:" pana la 490k mai ai mult si bine"...si ii merge si acum motorul impecabil.
Daca ia grija de motor nu vei avea probleme..este foarte fiabil.
Esti pe o directie buna cu Zafira B...dar tine cont de cea ce am scris mai sus. Succes Wink
Skip ads

  • nicu genes

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Eu am zafira din 2006 noiembrie si am 123000km.
Masina a fost cumparata de noua.
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Si a mea e din 2006 si acu 2 saptamani am schimbat prefixul ( 300000 km. ) . Pana asta primavara nu am schimbat nimic la ea in afara de distributie cand am luat-o la 200000 si in rest consumabile. Asta vara am constatat ca i-a fost schimbata turbina ( cred ca inainte de a o vinde neamtul). In primavara am mers la service pentu un RK (tinand cont ca nu am umblat de loc la ea 2 ani jumate ) si am schimbat din nou distributia competa, kit-ul de ambreaj ( care si acesta a fost original) , pus directia la punct si schimbat parbrizul. Asta toate m-au costat 5000 de lei fara 10 lei inclusiv si transportul dus intors Ceahlau-Bucuresti. Deci de 3 ani ce cind o am nu cred ca am bagat mai mult de 7000 de lei tinind cont de vechime si km. Recomand cu caldura masinile cu motoare de 1.9 DT 101 SAU 120 cp. Usor de intretinut si economice.
  • gheorghita.cristian

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Saluuuut Smile

Sunt posesorul unui Astra G 1.4 benzina din 2009 si de vreun an de cand avem un nou membru in familie + inca unul pe aproape Smile am decis sa trecem la Zafira .
Initial mi-ar fi placut C Tourer 1.4 140 CP, dar pretul m-a descurajat asa ca am trecut la a cauta o Zafira B luata din Romania, as fi preferat tot motor pe benzina dar nu am gasit decat 1.8 cu foarte multi KM (primul criteriu e sa fie luata din RO pt a putea-o verifica cu usurinta).

Asa ca de vreo saptamana incoace, dupa ce am epuizat (zic eu) toate posibilitatile online m-am oprit la un Zafira B din 2010, 1.9 CDTI 150 CP, doar ca am niste curiozitati legate de modelul asta inainte de a merge la dealer.

In primul rand o va descriu ce am gasit : masina are 61600 KM din 06/2010, e Euro 4 cu taxa platita si nerecuperata, zice dealer-ul (firma de leasing unic proprietar) ca nu are daune (ramane de vazut), iar din caietul de service pe care mi l-au trimis pe mail apar toate reviziile facute ceas.
Pana aici mi s-a parut ok, dar necunoscand modelul am cateva intrebari :
1. toate modelele Zafira B au ESP? nu imi este clar din ce vad in pozele cu consola masinii daca are sau nu..venind de pe astra g esp-ul e o necunoscuta pt mine Smile
2. cum aflu daca masina are filtru de polen si care ar fi inconvenientul lui la un rulaj mediu de cca 30 km/zi in Bucuresti? poate fi eliminat din schema?
3. la dealer Opel ar putea sa vada daca s-a umblat la KM dupa ce a iesit din garantie? masina e luata de la Radacini din Buc si teoretic e verificabila pe perioada celor 2 ani de garantie.
4. imi puteti spune cam ce verificari se cer facute la acest model la un dealer autorizat pt a avea o idee clara despre starea masinii ?

Pentru intrebarea 1. o sa va las link-ul sa vedeti poza din bord : http://carlex.ro/Opel-Zafir...ira-1-9CDTi-150CP

Voi merge la dealer sa vad masina saptamana viitoare dar fiind prima data cand caut o masina SH as vrea sa ma pun la curent cu cat mai multe informatii inainte sa ajung acolo.


Multumesc
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut

Nu toate modelele au ESP, din poze nu se vede, daca are, dar banuiesc ca da. Cel mai simplu este sa ceri VIN-ul masinii si iti trimit toate dotarile cu care masina a iesit din fabrica. KM reali nu se mai pot verifica. Numai bine
Skip ads

  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Din imaginile postate nu are uzura interioara (volan ,butoane pe volan si altele ),pare ok. si arata f. bine masina; fa un test de anduranta prin gropi si pe autostrada si vezi cum se comporta daca are mici defecte se pot repara, masina este ca si noua ,tinand cont ca este varianta de echipare cosmo pretul ei de noua a fost peste 24000 mii de euro,eu zic ca merita la dotarile astea nu gasesti nimic pe piata ,motorul este f, puternic o sa vezi ca nu pre iti sta nimic in fata ,intretinerea este f, ieftina ,toate au filtru de polen ,piesele de schimb sunt cele mai ieftine fata de alte marci inclusiv dacia, cum a spus si dl. Edwin mai sus,nu prea merita de oras mai ales daca are DPF dar tot ce este diesel si este mai noua are dpf. euro 5 au toate,si inca ceva ,aceasta masina se mai fabrica inca DE CE? ARE APROAPE 10 ANI de la lansare .Si in Bucuresti sunt mai multe reprezentante Opel decat marca autohtona Dacia .
  • gheorghita.cristian

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:Salut

Nu toate modelele au ESP, din poze nu se vede, daca are, dar banuiesc ca da. Cel mai simplu este sa ceri VIN-ul masinii si iti trimit toate dotarile cu care masina a iesit din fabrica. KM reali nu se mai pot verifica. Numai bine


Am pus mai jos carte de service ai cea a masinii unde se gaseste si VIN-ul pt verificare.
De ce spui ca nu se mai pot verifica km?


https://www.dropbox.com/sh/b...woh04x/gXf2q_URqN
  • gheorghita.cristian

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2012

  • Mesaj Privat
badea daniel a scris:Din imaginile postate nu are uzura interioara (volan ,butoane pe volan si altele ),pare ok. si arata f. bine masina; fa un test de anduranta prin gropi si pe autostrada si vezi cum se comporta daca are mici defecte se pot repara, masina este ca si noua ,tinand cont ca este varianta de echipare cosmo pretul ei de noua a fost peste 24000 mii de euro,eu zic ca merita la dotarile astea nu gasesti nimic pe piata ,motorul este f, puternic o sa vezi ca nu pre iti sta nimic in fata ,intretinerea este f, ieftina ,toate au filtru de polen ,piesele de schimb sunt cele mai ieftine fata de alte marci inclusiv dacia, cum a spus si dl. Edwin mai sus,nu prea merita de oras mai ales daca are DPF dar tot ce este diesel si este mai noua are dpf. euro 5 au toate,si inca ceva ,aceasta masina se mai fabrica inca DE CE? ARE APROAPE 10 ANI de la lansare .Si in Bucuresti sunt mai multe reprezentante Opel decat marca autohtona Dacia .



Asa este, pare sa fi fost relativ intretinuta. Voi merge sa o vad si sa o si conduc, dar inafara de simptome ce ar putea fi sesizate la drum nu m-as pricepe sa imi dau seama de prea multe. Cel mai probabil tot la service autorizat as ajunge cu ea dupa test drive.
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ca problema la toate modelele cu motorul de 150 CP este tija swirl (vezi tutorilalul https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0 ) si kitul de ambreaj sau mai bine spus volanta cu masa dubla (la toate motoarele de 1.9 asta dupa ce trec de 100000 km ) . Eu unul as opta pentru modelul de mijloc la zafira (cel de 120 CP ) asta in ideea ca zafira mea are peste 300000 km si deocamdata nu a fost umblat la motor si cutie, mai putin cosumabilele insemnand kitul de ambreaj + clapeta de acceleratie schimbata acu 2 saptamani . Este identica mai putin ansamblu motor+cutie de viteza . Succes.
Skip ads

  • gheorghita.cristian

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Neata

Edwin uite VIN-ul masinii : w0l0ahm75ag083392.
Daca ai putea sa ma ajuti cu cateva informatii despre masina ar fi perfect ,,sapt asta as vrea sa dau o fuga sa o vad si ar fi bine sa am ceva sa le dau Smile in caz ca a avut probleme.

Multumesc
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ai PM cu detalii. Succes Cool
  • gheorghita.cristian

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc Edwin pentru informatii.
Am sunt azi dealer-ul si mai cerut confirmari pentru cateva detalii ce nu figureaza in anuntul lor si una din cele care ma cam "agata" e ca nu are ESP(s-ar fi uitat el in BC si nu a gasit nimic...nici butin nu are de in bord si nici de TC).
...Stiti pe cineva care vinde o Zafira B Smile mai din zilele noastre?
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Daca nu te grabesti , uite un site cu licitatii din Europa http://www.autorola.de/ . Din cate am vazut esti interesat de o masina din Romania. Poate gasesti ceva interesant pe acolo si ai noroc, tinanad cont ca masinile sunt destul de noi si destul de detaliate informatiile. Succes.
  • gheorghita.cristian

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Am aflat pana la urma de la dealer ca masina are ESP dar nu are buton, am aflat si valoarea de vanzare a masinii care este dubla fata de pretul de SH. Acum ramane sa o vad si sa o testez.
Mai am insa o intrebare. As putea gasi pe cineva cu un tester sa imi verifice KM reali ?
Si inca ceva...este adevarat ca verificarea de ECU e cea mai edificatoare la acest capitol? Valorile din ECU nu se pot modifica ?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu exista buton de ESP...daca "dealer-ul" ti-a spus ca exista asa ceva..."e de rau" Sad Exista doar un martor in bord ( de culoare galbena, cu o masina derapand ). Acest martor se aprinde cand pui contactul dupa care se stinge.
Se pot modifica km si in ECU si nimeni nu-ti mai poate spune exact km reali.
  • gheorghita.cristian

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2012

  • Mesaj Privat
asa știu si eu, dar in fisa de comanda a masinii, cea cu care a ieșit din fabrica, se pare ca scrie ca are opțiunea "program de stabilitate electronic". mi s-a spus ca a fost cerut si ca il are doar ca nu are butonul pt dezactivare. o sa trag de ea in test sa vad daca apare si daca frâneazã pana la urmã singura.


Ultima modificare facuta de gheorghita.cristian la Joi 09 Jan, 2014 12:23 pm
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Butonul de dezactivare ESP este butonul " Sport" de pe consola centrala.
Vezi daca ai martorul cu masina derapand in bord. Daca nu exista acel martor cred ca masina nu are ESP.
Succes
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR