Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • OPEL-BRI

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Si eu as dori sa trec de la Astra H 1,4, la care nu am avut probleme 5 ani, la o Zafira B, benzina
Skip ads

  • Balut

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Are cineva o oferta pentru un opel zafira B benzina motor 1,6 sau 1,8 (de preferabil dupa 2011).

Multumesc!
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salutari. Momentan am un Astra H 1.4 de care am fost multumit in acesti 3 ani si un pic, de cand am adus-o din Germania. Am mers 34000 de km fara sa imi faca vreo problema.
Viata in schimb se mai schimba si as dori sa trec la o Zafira B. Citind pe aici am observat ca cel de 1.9 120 cai ar fi cel de care o sa am nevoie in cazul in care voi putea sa imi duc planul la indeplinire. Rar cu o rulota. (1-2 pe an), ceea ce benzinarul actual nu poate face.
Problema e ca media de km pe luna tot pe la 1000 de km o sa fie, usor peste (asta e si scopul).
Intrebarea mea este: se merita pentru aceste mici placeri, sa zicem bilunare vara si mai rar iarna, sa frec Dieselul zilnic cate 12-15 km prin oras?
Am un coleg care are un Audi de 2.0 si umbla la servici 1.5 km si tot atat inapoi, iar saptamanal otata mai merge la parinti vreo 6 km si e multumit. Nici nu vrea sa auda de benzina. Eu in schimb 25 de ani, tot benzinar am fost, iar acum am Rulota in cap si nu imi da pace. Se pare ca e de la CNP si v-a trebui sa o las mai moale cu turele pe vf. Muntilor, ca ma seaca o discopatie lombara de vreo un an jumate si cred ca nu scap de cutit.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...ighlight=#2058165
Vezi comentariul lui @FBogdan.
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
De obicei trebuie una calda si una rece. Hai si cu aia calda. 😁😁😁
  • FVasilePalko

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2022

  • Mesaj Privat
Am gãsit la cineva un opel zafira din 2006 motor de 1.9 cu 150 cp lam
scos la 2500€ am fost cu ea la servis ,masina este perfectã nu are ruginã deloc are cutie automatã schimbã perfect ,as dori un sfat sunt bune zafira 1.9 cu 150 cp cu cutie automatã ?
  • FVasilePalko

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2022

  • Mesaj Privat
Zafira 1.9 motorinã 150 cp automatã se meritã sã o cumpãr ,masina aratã și merge impecabil, am mers cu ea !
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Chiar arata bine.
Daca ai verificat-o la service, ia-o.
Grija mare la regenerari.
  • Adysan99

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2023

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Daca te lasa sa bagi Opcom-ul in ea..ai sanse bune sa vezi si km reali...nu se obosesc sa ii matraseasca deep...modifica numai afisajul din bord...in celelalte calculatoare ale masinii raman cei reali


Bunã seara , știu cã topicul este vechi însã ca actual posesor de Astra G familiarizat cu Opcom-ul doresc sã fac trecerea la o Zafira 1.8 din 2007 și m-ar interesa în ce calculatoare se mai pot citi km în eventualitatea în care cineva grãbit a mãtrãșit numai km vizualizați în bord , mulțumesc .
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ECU și IPC.
  • Adysan99

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2023

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru rãspuns.
  • iaminm

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2011 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salut.
As dori sa schimb actuala mașinã cu o alta , m-am uitat spre o zafira b ,sa fie cu motor simplu (fara turbo sau altele )pe benzina, echipata cu unul din cele 2 motoare 1.8 litri , cod motor A18XEL sau A18XER.Aceste 2 sunt cu turbo sau injecție directa ?Nu am vazut / gasit multe detalii despre motorul A18XEL. cat de fiabile sunt ? Care ar fi plusurile vers minusurile la motorul A18XER ?

Despre zafira C : pe wikipedia , am citit ca ar fi un model cu motor de 1.8 fara turbo, care a fost fabricat intre anii 2012 si 2015, in schimb nu prea se gasesc informatii.Sau alt tip de motor care este fiabil.

Intenția este ca dupa achiziție sa fie montata un sistem de GPL intrucat 90 % din drumuri sunt in oras.

Multumesc celor care aveti informatii si le puteti partaja.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR