Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Mi-a aparut urmatoarea problema. Nu mai curge apa pe la diuza de la luneta cand actionez maneta. Se aude ca pompa merge si se aude "galgait" de apa dar sa ma ia naiba daca stiu unde curge ptr ca pe luneta nu e pic de apa...cred ca se scurge pe undeva pe plafon dar nu e nimic umed... Oricum banuiesc ca e vrun furtun scos ca diuza nu pare infundata...Eu am cautat pe forum dar nu am mai gasit problema decat la Astra F si intrebarea e la a mea masina cum pot sa verific furtunasele de la diuza de apa de la luneta? sau e necesar sa merg la service? sau ce sa fac daca ati mai patit asta?


Ultima modificare facuta de Forbes la Mar 28 Mar, 2006 12:25 pm
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am aceeasi problema. O sa desfac capitonajul la hayon sa vad ce se intampla. Cand rezolv te anunt. Am avut aceeasi problema si la duzele din fata, am desfacut si am suflat cu aer din exteriorul duzelor, aveau niste dopuri..., din ceva gelatinos (si nu am pus decat solutie de curatat parbrizul)!
  • Laur45

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2005

  • Mesaj Privat
si eu am patit la fel si am rezolvat problema prin umplerea bazinului cu lichid de spalare ... banuiesc ca furtunul care duce pana la luneta este pozitionat mai sus decar cel care spala parbrizul ...
incercati sa umpleti bazinul si poate ... poate
  • Marian79

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 C16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
sa nu se fi infundat duza.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La mine sunt probleme cu debitul de apa...si am luat-o pe traseul furtunului incepand de la rezervor...cred ca si la corsa trece tot prin stalpul din partea dreapta..eu de acolo pana la duza am scos tot furtunul. Cand am probat cu furtunul scos, avea debit destul de bun, dupa ce l-am remontat...aceeasi problema. Ultima solutie care mi-a trecut prin cerebel a fost ca ar fi obturata partial duza...am incercat sa o scot ..si dupa ce am reusit sa zgariu vopseaua, am renuntat. Alta posibilitate..sa fie furtunul spart intre bidonas si stalp...portiunea care nu a fost verificata...
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
La mine era furtunul spart exact deasupra geamului din spate dreapta ( cel fix).
Nu am incercat sa il repar ...
desi ar fi trebuit sa desfac toata partea din spate a plafonului.
Shocked
So .. m-am lasat pagubas.
Daca e spart pe undeva sigur curge pe acolo.
Duza e ultima si ii trebuie ceva presiune apei sa ajunga tocmai in spate si sa iasa cu presiune pe gaurica aia mica.
Incearca sa vezi daca nu cumva este canalul infundat cu ceva .. Scoate-l din stutzul de la pompita si sufla pe el... Pune pe cineva sa vada daca se simte ceva la duza.
  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
M-am 'inervat azi Twisted Evil si m-am dus sa-l repar singur...si am reusit...Iar minunea e ca am reusit fara sa rup/stric altceva(cred...sper). Ideea e ca se desface plafonul in spate( e prins cu arici) si se gaseste un furtunas care atarna(vine de sus de la duza) si se conecteaza cu furtunul care vine din fata (pe care il cauti vreo 15min si te chinui alte 10min sa-l scoti) si se afla in partea stanga in cel mai neaccesibil loc. Am conectat cele doua matze, le-am dat si prins cu o banda sa mai tina si gata...MEREEEE!
  • a1ur3l

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare:D: unde se afla acel rezervor pt luneta din spate(adica este separat de cel de la parbriz?) ca caut ceva legat de chestia de vreo 3 ore in cont si mi`sa cam taiat:((please help me
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu este separat, e acelasi. Cand pompa se invarte intr-un sens, da la parbriz, cand se invarte in sens contrar, da la luneta. Dupa cum e comanda din maneta. Din corpul pompei ies 2 furtune, unul fata, unul spate.
  • relubr

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2007

  • Mesaj Privat
La mine este deasupra rotii din stanga fata , se ajunge usor la el ( la rezervor ) dupa ce scoti aparatoarea de noroi a rotii......
  • a1ur3l

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am gasti rezervorul.idee este ca nu imi ajunge apa in spate desi pompa se aude ca functioneaza:-?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR