Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Vreau sa stiu si parerea voastra in legatura cu alarmele auto. Vreau sa-mi cumpar una si nu-s hotarat. Eu oscilez acum intre Maat 7500 si Viper.
Voi ce pareri aveti din experienta proprie cu alarmele si care o considerati cea mai buna si greu de evitat de catre hoti ?
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
asta e ca treaba cu virusii si antivirusii (pe calculator). pentru orice alarma e un hot care o poate evita. nici daca pui un jandarm cu ciinele linga masina nu esti 100% sigur.

cred ca e greu sa spunem din experienta. ar insemna sa fi avut mai multe masini cu alarme diferite si sa fi avut probleme cu hoti la toate (ma rog, poate nu chiar toate).

depinde si de masina, ce fel de imobilizator are din fabrica, daca are. am vazut un renault megane in service, cu o alarma automate (una simpla de la viper), pe care hotul nu a reusit sa o dribleze in nici un fel. a tras fire, a incercat conexiuni ... draci. nu a putut sa o ia. cred ca o importanta mare a avut imobilizatorul masinii.
asta nu spune nimic despre comparatia intre viper si maat.

amindoua au o gramada de functii (nu ai precizat totusi care viper). ar trebui sa faci comparatia intre listele de facilitati si preturile lor. un lucru interesant mi se pare localizarea prin gps a masinii in caz de nevoie, cu eventuala oprire a motorului. (asta nu cumva costa suplimentar si te leaga de o societate de paza? e o reclama pe la radio in sensul asta). la maat 7500 nu vad asta. la viper exista versiuni care au.

manualul maat7500: http://www.scribd.com/doc/1...-Car-Alarm-Manual
situl viper: www.viper.com

(probabil ca le stiai deja)
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daca iti iei Viper sa nu o montezi la Falcon Electronics. Oamenii aia sunt niste carpaci.
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
un prieten din timisoara (ovidiutm) mi-a zis ca la noi in oras Falcon este nr 1 la montat alarme, dupa aia LOGimatics si dupa CAR systems... o fi asa oare ? la voi ce firme is de top ?
Skip ads

  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Eu am Maat dar nu stiu exact ce model, oricum mai slaba ca 7500, dar nu sunt multumit de ea. Parerea mea ca Viper e mult peste Maat.
Si ca recomandare ar fi Viper 9500, dar e mai scumpa.
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:asta e ca treaba cu virusii si antivirusii (pe calculator). pentru orice alarma e un hot care o poate evita. nici daca pui un jandarm cu ciinele linga masina nu esti 100% sigur.


ca tot ai adus vorba. mai intai este creat virusul si apoi apare antidotul. asa ca nimic nu este sigur 100%.

depinde ce cauti tu! am avut Maat si a crapat dupa 3 ani. am Ungo de 2 ani (cu garantie pe viata) si inca rezista eroic.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Stie cineva care-i treaba cu acel modul de comunicare intre alarma si calculatorul masinii?
Parca-l cheama CAN. De fapt ar fi generatia urmatoare de alarme?

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=5370

oare nu e aceiasi tema?
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
CAN = Car Area Network. reteaua informationala a masinii. modulul ala se conecteaza la CAN, dar nu cred ca se numeste CAN.
Skip ads

  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
pardon desteptule : Controller Area Network
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
ai o problema? te maninca pe undeva? daca am gresit ceva corecteaza-ma, dar pastreaza-ti frustrarile pentru tine.
  • paultudor10

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu am alarma cu senzor de perimetru si credeti-ma sunt multumit de ea,adica nu mi-a fost sparta masina niciodata.am prieteni la care l-ea fost sparta si de doua ori. te apropii la juma de metru de ea si incepe sa te avertizeze.. din pacate nu stiu firma ,daca doriti voi cauta cutia
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Oare e noua generatie de alarme care copereaza direct cu calculatorul masinii?
Este interesant de aflat mai multe daca chiar asta ar fi?
In principiu sunt patit cu alarma de moft, clifford G4 ....etc, montata de kkt de firma cica serioasa. De basta ar fi f. interesant si binevenite informatii pertinente.
Cred ca nu e interesant despre cat de buna e alarma mea fata de... ci strict tehnic prin performante si mod de conectare a alarmei cu respectivul protocol de comunicare.
Acei instalatori profesionisti si autorizati o cam bajbaie in legatura cu problema, scuza lor fiind ca e un model nou....bla, bla....
Skip ads

  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Doi Pitbulli infometati pe scaunele din fata
  • <sorin>

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cea mai buna alarma este full casco, in plus te protejeaza de mult mai multe daune decat cea mai buna alarma. Ce-i drept costa... Eu am optat pentru ea si nu am pus o alarma care nu face decat galagie atunci cand imi zgarie unul masina, casco - o si repara.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Nea sorine mai citeste contractu, ca se pote in caz de vandalism sa cam uite casco de ea sa o asigure!
Sau poate ziceai de o dunga zdravana dela alta masina?
  • <sorin>

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Include si vandalism, suplimentar polita - 12 E/an Smile
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
robytza a scris:un prieten din timisoara (ovidiutm) mi-a zis ca la noi in oras Falcon este nr 1 la montat alarme, dupa aia LOGimatics si dupa CAR systems... o fi asa oare ? la voi ce firme is de top ?

Eu am avut alarma montata la falcon si m-am intors la ei de 5 ori pentru probleme cauzate de montaj, apoi am renuntat sa ii mai vizitez.
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Cum mai zicea cineva mai demult aici pe forum, alarmele sunt cum sunt, montatorii sunt de-a dreptul IDIOTI! Mai ales astia de la firmele de profil... Eu am un Maat cu pager, merge bine, dar m-am intors in decurs de 2 ani de 3 ori cu ea garantie, ca facea figuri. De 2 ori a fost din vina montatorilor. Ultima oara isi pierduse pagerul frecventa.
  • Andrei_11_dny

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
cu alarma maat 7500 si eu am avut probleme.Prima revenire la instalator a fost la nici 1 luna dupa ce am montat-o (emitatorul dadea alarma false) am mers baieti au inlocuit-o a mers ok pana acum vreo 3 saptamani cand am mers de miam pus folie pe luneta si laterale,cum au desfacut/prins baieti acolo plasticele alea de la hayon ca nici bine nu am ajuns akasa ca si a inceput sa sune iara de nebuna.Pe pager imi aparea pictograma cu capota si hayonul deschis.Am desfacut emitatorul am lasat-o asa vreo 3 zile si akum observ ca si-a revenit.Depinde foarte mult si de NOROC zik eu
  • sergyu

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2005 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Din pacate nu exista asa ceva, doar hoti care nu sunt profesionisti. Vorbesc din experienta. Very Happy , am avut de lucru cu astfel de "baieti" .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR