Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • nedbear28

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
In seara asta cand am vrut sa inchid masina am apasat pe telecomanda si usile au iceput sa si inchida si sa se deschida intr-una..Smile)..stiu suna ciudat...actuatorii faceau ca toti dracii pe toate usile...dupa ce terminau reprezentatia usile ramaneau inchise.

O deschideam si cand inchideam inca o data...la fel usile se inchideau/deschideau de vreo 4 ori.

A treia oara nu a mai mers deloc telecomanda iar cand ba cheia sa inchid usa de la sofer se inchide numai ea....mecanic...deci centralizata e moarta.Am incercat resincronizarea telecomenzii si nimik....am inchis fiecare usa manual.

Problema 1 : ce sa aiba instalatia?....asa deodata sa fi crapat?

Problema 2 : Cum naiba inchid portbagajul? Bag cheia in butuc si incerc sa invart stanga/dreapta si cheia ramana fixa(nu am folosit niciodata inchidera cu cheia la portbagaj).

Va multumesc anticipat pentru ajutor
Skip ads

  • nedbear28

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Chiar nimeni nu ma poate ajuta cu vreun sfat?... macar cum sa inchid portbagajul...ca de 2 zile stau cu el deschis.

Bag cheia in butuc si nimik...nu se roteste stanga dreapta!

Este vreo manevra speciala de inchidere?

Plz help...manualul de utilizare il am in germana si din poze nu imi dau seama daca tre sa fac ceva in mod special
  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ai butucul intepenit, el in mod normal trebuie sa mearga, baga niste WD-40, o sa-si revina, nu forta cheia.
Se inchide si se deschide la 90 grade
  • nila04rrw

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
manevra e cam asa-te uiti prin interiorul capotei de portbagaj acolo unde e iala si o sa vezi ca intre iala si acuator e o tija metalica. cand scoti tija se incuie manual, iar cand o pui la loc se incuie centralizat.
Skip ads

  • nedbear28

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Merci frumos....am reusit
  • Micu 87

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2009

  • Mesaj Privat
nila04rrw a scris:manevra e cam asa-te uiti prin interiorul capotei de portbagaj acolo unde e iala si o sa vezi ca intre iala si acuator e o tija metalica. cand scoti tija se incuie manual, iar cand o pui la loc se incuie centralizat.

Sincer,nu prea am inteles mai nimic din ce ai zis,asta e sunt mai greu de cap Laughing .Si eu am o problema cu inchiderea,in sensul ca daca incui din telecomanda,se incuie si se descuie imediat,daca incui manual merge.Ma gandesc ca buba a fi de la usa soferului.Mentionez ca daca incui din interior,de la tamburusul acela,functioneaza.
HELP
  • smechheru

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Daca va ajuta cu ceva ..Exista o metoda de a reseta cheia (in cazu in care nu mai merge deloc sa se inchida )Se introduce cheia in contact si se actioneaza butonu inchidere ,deschidere ...si in mod normal se sincronizeaza cheia si inchiderea din nou (nici eu nu am stiut si a trebuit sa platesc 30 de ron asistenta)Sper sa va fie utila inf,,,,
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@Micu 87, problema ta este ca unul dintre motorasele de inchidere, merge greu si din acesta cauza, se inchide, vede ca una dintre usi nu s-a inchis, si imediat se deschide. Urmareste care dintre martorii de inchidere a usilor nu coboara atunci cand inchizi din telecomanda si ai sa descoperi defectul. Acel motoras (aqtuator) este cel care-ti face probleme. Il demontezi, il ungi pe interior cu vaselina, ii faci cateva comenzi de inchis-deschis si ai rezolvat problema.
Skip ads

  • Micu 87

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Sincer sa fiu de cand am luat masina,adica de un an,nu am bagat de seama ca atunci cand incui usile,fie din cheie,fie din telecomanda,martorii de inchidere a usilor din spate nu imi coboara.Sa inteleg ca nu e normal asta.
@nickm:inseamna ca buba e de la actuatorul din usa de la sofer.Am dat intr-o zi fata usii la o parte,dar nu am putut ajunge la actuator.
  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nu neaparat actuatorii sunt de vina, verifica si firele de legatura dintre stalp si usa. Poate ai firele rupte in tubul de cauciuc.
  • Micu 87

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2009

  • Mesaj Privat
si cum se scoate tubul ala nenorocit,ca mi-e frica sa trag aiurea de el,sa nu-l rup
  • campary

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Micu 87 a scris:
nila04rrw a scris:manevra e cam asa-te uiti prin interiorul capotei de portbagaj acolo unde e iala si o sa vezi ca intre iala si acuator e o tija metalica. cand scoti tija se incuie manual, iar cand o pui la loc se incuie centralizat.

Sincer,nu prea am inteles mai nimic din ce ai zis,asta e sunt mai greu de cap Laughing .Si eu am o problema cu inchiderea,in sensul ca daca incui din telecomanda,se incuie si se descuie imediat,daca incui manual merge.Ma gandesc ca buba a fi de la usa soferului.Mentionez ca daca incui din interior,de la tamburusul acela,functioneaza.
HELP


Actuatorul de pe partea stanga fata merge mai greu. El este cel care le comanda pe celelalte. Parerea mea este sa-lasi in pace, e din cauza gerului. Vaselina din el s-a ingrosat de frig, o sa-si revina odata cu incalzirea vremii.
Skip ads

  • Micu 87

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Iti zic sigur ca nu e de la frig,fiindca nu imi mai merge din vara.Sa ma uit maine la firele alea care intra in usa.
  • t-balt

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 XE20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare. cum functioneaza actuatorii acestia? pe ce principiu. Ca il am pe cel de la usa soferului care nu se mai inchide/deschide singur din telecomanda. merge doar din cheie, dar restul usilor se inchid/deschid automat (atat din telecomanda cat si din cheie). Iar acuma ca a dat frigul si cele doua portiere din spate fag figuri, in sensul ca se inchid si se deschid singure numai cand vor ele din cetralizata si trebuie sa le incui manual.Uneori merg si greoi sa le deschizi sau trebuie sa le fortezi ca sa poti baga martorii aceia ca sa se incuie. Temperaturi au fost si de -25 si de +8 grade dar simptomele au ramas, tot cum vor ele fac. Daca imi spuneti cum le pot da jos cum le pot verifica ar fi super si dupa ce sa ma uit.
  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
uite aici un link:
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR