Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • aurelian

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Omega 1990 C24NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2006

  • Mesaj Privat
exista acest motor pe Vectra,stiti ceva despre el ?
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu nu am auzit de aceasta motorizare
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
E singurul motor cu 6 cilindri de care va mai dispune Opel in urmatorii ani. E de provenienta Holden si vor exista mai multe variante ale acestuia.Cea de 230 de CP mi se pare inutila in conditiile in care mai e si turbo , exista in anii trecuti motorul Y32SE 3.2 V6 cu 211/218 CP care era foarte bun si apropiat ca performante si nu mai trebuia adaptata nici o constructie de pe alte continente.

Vectra OPC va dispune de o varianta de 255 de CP care in urma testelor se pare ca se cam lupta cu gasirea aderentei Twisted Evil fiind vorba de tractiune fata.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Dap, nici eu nu stiu cat de utila e folosirea acestui motor , mai ales ca Z20LET-ul sau LER-ul, nu stiu exact exista si in configuratia de 260cp mai nou (Opel GT), plus ca daca nu ai un 4x4 sau macar tractiune spate, degeaba ai un astfel de motor pe masina (asta in conditiile de utilizare cotidiana)... parerea mea Smile Smile Smile
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
aurelian a scris:Ce stiti despre motorul 2,8 ,V6,turbo,230CP ?exista acest motor pe Vectra,stiti ceva despre el ?

2,8 - in traducere 2800cc, V6 TURBO de 230 CP ce cod are acest motor ce vresiune de Vectra echipeaza/sau a echipat ?
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
http://www.webwombat.com.au...l-vectra-2006.htm

uite aici!

treaba e ca eu as fi preferat 3.2 aspirat de pe gts-ul de pana anu' trecut.

e adevarat si ca asta turbo lasa mult loc pentru tuning > cred ca cu anumite modificari(intercooler, chip, ambreiaj sport, serpisori etc) ajunge usor la 300=400 de cai ! ma rog, nu sunt expert dar imi placea mie mai mult cum suna 3.2 ! Razz
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
roBERT a scris: 2,8 - in traducere 2800cc, V6 TURBO de 230 CP ce cod are acest motor ce vresiune de Vectra echipeaza/sau a echipat ?


Motorul echipeaza Vectra C2 / Signum A2 (2005-->) si are codul Z28NEL in varianta de 230 de CP si Z28NET in varianta de 255 de CP rezervata noului Vectra OPC.

Faptul ca au fost introduse aceste motoare in program trebuie totusi privit ca un lucru bun , altfel paleta de motoare pe benzina ar fi cuprins doar variante cu 3 si 4 cilindri. Chiar daca cei 240 de CP ai Z20LEH sau cei 260 ai variantei de varf a "noului GT" ajung in sferele de putere ale motoarelor V6 acest lucru nu e nici pe departe suficient pentru a le inlocui.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
multam pentru info
  • aurelian

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Omega 1990 C24NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2006

  • Mesaj Privat
multumesc pentru informatii
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR