Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • chatuiesc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Sal. vrea sa cumpar de la un intermediar un Astra G incris in Romania.

Omul are toate actele, certificat fiscal ( datat 7 dec, pe numele celui din carte), CV intre el si vanzator, carte masina, talon( nu stiu daca e scris ca a fost instrainata), fisa inmatriculare.

Masina nu a fost incrisa pe numele lui, pe carte apare numele vanzatorului de la care a cumparat.

Acum ce am de facut, odata cu CV sa faca inca o fisa intre mine si el(el ca find proprietar) si eu cumparator + fiscal de la el , sa fiu mai asigurat.

Pe unde am intrebat mi sa zis ca pot face contractul intre mine si vanzatorul de la care a luat intermediarul, implicit fisa de inmatriculare a lui ( la cumparator- sa ma puna pe mine in loc de el,varianta spusa si de el.)

Mi sa mai spus ca certificat fiscal este valabil pe luna in cursul caruia este scos, sau 30 de zile, asa este ?

Oricine are un o ideie...sa posteze.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca intermediarul poate sa ia legatura cu vechiul proprietar sa faci actele direct cu el, are rost sa te incurci. Daca nu poate, mai bine renunta. Este posibil sa gasesti un "cap patrat" la inmatriculari sau la primarie si sa nu-ti inmatriculeze masina pana nu o inmatriculeaza si intermediarul pe numele lui.
Mai sunt catva pe forum care au ramas cu banii dati si masina neinmatriculata.
  • chatuiesc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Bandi a scris:Daca intermediarul poate sa ia legatura cu vechiul proprietar sa faci actele direct cu el, are rost sa te incurci. Daca nu poate, mai bine renunta. Este posibil sa gasesti un "cap patrat" la inmatriculari sau la primarie si sa nu-ti inmatriculeze masina pana nu o inmatriculeaza si intermediarul pe numele lui.
Mai sunt catva pe forum care au ramas cu banii dati si masina neinmatriculata.


sal..... am inteles...cine mai are pareri sa...posteze.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Asa cum a scris si colegul meu, vezi sa nu te abureasca ala ca e un prieten, ruda, etc., si apoi sa nu ai cum sa dai de el. Au mai fost cazuri de-astea. Ai grija.
Skip ads

  • chatuiesc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2009

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Asa cum a scris si colegul meu, vezi sa nu te abureasca ala ca e un prieten, ruda, etc., si apoi sa nu ai cum sa dai de el. Au mai fost cazuri de-astea. Ai grija.


da...nu sun chiar asa..bata....prefer sa ma interesez inainte...
  • chatuiesc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2009

  • Mesaj Privat
se poate inchide...am rezolvat.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si care a fost solutia? Spune-ne si noua ca sigur vor mai fi si altii in aceeasi situatie.
  • chatuiesc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am luat de la altcineva....pe scurt.

Problema statea in felul asta....el intr-o luna dupa ce a cumparat trebuia sa o puna pe rol la taxe si impozite....si pe urma daca o dadea mai departe...adica mie... trebuie sa imi dea fiscal + fisa de la el (intermediaru) + fisele si actele de la primul proprietar ( pentru continuitate)

Fiscalul e valabil o luna...daca e pana in 25 ale luni...eliberat daca e dupa 25 e valabil si luna urmatoare.

Cel mai bine..e sa te documentezi...inainte.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR