Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Sunt bulversat Smile
Daca au pus motor nou, turbina (de DTH), cutia (F40), galeria de admisie (cu clapeti) - este evident ca au instalat un DTH, indiferent ce au scris la RAR Smile
LBS este DTH-ul.
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Asa cum am mai zis..nu bag mana in foc...DTH-LBS imi da op.com-ul. In prima faza am crezut ca motorul poate sa fie cu alt cod, ptt ca interfata citeste practic informatiile din ECU, ECU fiind cel cu care a iesit masina de pe linia de productie.(drept este ca ma cam gadeam dupa un timp ca prea vin piesele de dth) Ptr elucidare, cu prima ocazie can mai ajung pe la service, o sa rog baietii sa se uite daca cumva identifica vre.un cod stantat pe motor.
P.S.: nu am avut rabdare si am sunat acasa...in civ scrie..."cod motor DT nu este valabil". Pe motor este pansonat DT... In aces timp un nene de acolo a zis ca nu corespunde cu ECU...iar cf a nu stiu ce, trebuie sa fie DTH...si uite asa...oricum, teoretic cred ca rebuiaubsa treaca fara serie/seria nu este pansonata...
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:2009-2011 - totul e la fel, mai putin cutia (M32 vs F40) - codurile A20DTC, A20DTJ, A20DTH
A20DT si A20DTL au primit turbine mai mici, cu wastegate. Injectoarele au alt cod, nu am verificat daca sunt si ele mai "mici". Dar si-asa se ating 200CP fara probleme.
Cat despre DTH-uri, ca-i 2009, 2012 sau 2014 - toate-s la fel, toate-s la fel...

Ei au ajuns la concluzia ca-s diferite injectoarele pe partea de debit. NU stiu daca au masurat sau nu. Spun doar ce mi s-a spus. Codurile difera de la 130-la 160 Cp,foarte adevarat. Ramane sa le pun o intrebare (pentru a juta membrii forumului,mai ales pe Cretuv) vis-a-vis de injectoare daca le pot m,asura. Dar, asta insemna sa merga si cretuv si eu sa ne dam jos injectoarele pentru acest aspect. Sau poate se face acest lucru din Tech 2? Caci daca da,e simpla treaba. Cu op-com,nicio sansa din cate stiu.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Gandind logic pe partea injectoarelor...ele cu siguranta au alt cod(s.a spus mai sus ca ar trebui inscris daca unul se schimba)...insa sa fie diferite ca specificatie tehnica intre 131 vs 160cp ma.ndoiesc...si sa fie(sa zicem) diferenta ar fi destul de mica...iar aceasa ar fi compesata de ecu care da comanda pe pompa de.nalte/injectoare. Consider ca nici pe varianta de 131 si nici pe 160cp injectoarele nu vin "turate" pe maxim...cum zicea si @maiandrei ca se pot scoate 200cp din ambele!
P.S.: cel mai corect ar fi un banc si testate cele "2 tipuri" de injectoare
Skip ads

  • CretzuV

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH160HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Ar fi interesanta o solutie mai simpla pentru aflarea lucrurilor astea.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Din zi in zi sunt tot mai incantat de alegerea facuta (remap), masina se comporta exemplar, urca pantele cu usurinta, raspunde foarte bine la solicitari, iar depasirile sunt o incantare...pentru sofer... Cool
Recomand cu incredere... Wink



  • Mirabela

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Recomanzi pe cine?Smile

edit: ah, stai ca am vazut semnatura. Mda, numai in Bucuresti ofera... Mad
  • CretzuV

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH160HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Vreau sa schimb luminile de 1310 din interior si sa pun niste led-uri, insa habar nu am ce led-uri se potrivesc.


http://www.led24.ro/cumpara...50-canbus-2746820 (sper sa nu se considere reclama)

Acestea sunt bune ? Le pot pune si la oglinzile din panourile solare ?
Skip ads

  • vvede

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Desfa lampile si vezi ce fel de becuri sunt, apoi cumperi.
Asta daca nu cumva apare in manual
  • Mirabela

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
CretzuV a scris:Vreau sa schimb luminile de 1310 din interior si sa pun niste led-uri, insa habar nu am ce led-uri se potrivesc.


http://www.led24.ro/cumpara...50-canbus-2746820 (sper sa nu se considere reclama)

Acestea sunt bune ? Le pot pune si la oglinzile din panourile solare ?


Asa ceva http://www.ebay.de/itm/Opel...Gc0AAOSwZd1VX5HG? Vrei sa porti ochelari de soare noaptea cand deschizi usa?Smile
  • CretzuV

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH160HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc de sugestii. Am pus deja folie de aluminiu in geamuri , imi mai trebuie doar becurile si o fac solar !
  • Mirabela

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
LOL! La un moment dar m-am gandit si daca sa pun insa combinatia de lumina orbitoare + intunericul din jur (noapte fiind) mi s-a parut aiurea. Personal nu am simtit niciodata nevoia de mai multa lumina decat dau becurile standard insa fiecare cu preferintele lui.Smile

edit: daca stau sa ma gandesc singurul loc unde poate nu ar strica ar fi in portbagaj...
Skip ads

  • CretzuV

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH160HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Mie nu imi place nuanta deloc. Galbenul ala ma deranjeaza la ochi si led-urile acestea le-am vazut la cineva intr-o masina si lumineaza frumos.

Poate ca ar merge maxim 3 SMD-uri ... dar voi vedea... Deocamdata inca stau pe ganduri.
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
CretzuV a scris:Multumesc de sugestii. Am pus deja folie de aluminiu in geamuri , imi mai trebuie doar becurile si o fac solar !


Daca te referi la interior, sunt becuri tip W5W. Eu am folosit leduri cu 5 SMD culoare 4500K.
Rezultatul, se poate observa în poze Wink

  • CretzuV

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH160HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Super duper. Deci cele din link-ul de l-am pus eu is bune.
Multumesc !
  • deleted-103883

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Știți cumva cum si unde pot modifica evacuarea la mașinã? Curent la mine e îndreptatã în jos și nu e vizibilã și vreau sa adaug una care sa iasã în exterior.
Trebuie decupat și din bara de plastic pentru a instala asa ceva nu?
A mai fãcut cineva operatia asta pânã acum?
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pai...fie cumperi un tips(ornamentul final cromat) si bandoul din plastic negru cu decupatura( la asta poti sa.l decupezi si pe cel de pe masina....dar se va cunoaste)...e ceva mai complicat atat pe partea tobei ca va trebui sa tai cotul de la tevusca finala cat si pe parte bandoului; fie cauti pe net o toba care are deja montat tipsul si eventual un bandou cu decupatura de fabrica. Preturi estimative prr SH: toba finala 350 lei, bandou 150 lei....Bafta!
  • deleted-103883

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Mulțumesc, mã apuc de cautat sa vad ce pot gãsi. Revin cu poze
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Vezi ca a facut colegul 86_kmn, poti lua legatura cu el
  • Kalikov

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Postez si eu in acest topic :
Am trecut si eu zilele astea pe la EDS pentru remap/soft
Masina a ajuns de la 160cp la 205. Accelereaza mult mai liniar , beneficiezi de putere de la o turatie mai scazuta, nu mai plafoneaza pe la ~4000rpm .
Sunt foarte multumit de remap !
Recomand cu incredere !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR