Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Comentatorii sa traga pe dreapta daca nu primesc cartonas de o zi. Userul este bebe, are doar doua posturi si o belea pe cap, halal primire si ajutor.
Skip ads

  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
... si totusi despre ce masina vorbim?..... cat a costat?....
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:Dan sa fim seriosi acum ,cine nu declara masina ca ia fost furata!?

Gabi, eu am vrut sa cumpar o masina destul de scumpa si dupa ce am intrat la banuieli vazandu-i pe colorati care aveau si procura notariala, RAR, am aflat ca proprietarul era plecat din tara si nici nu aflase ca masina ii fusese vanduta de 2-3 ori. Laughing
Eu sunt convins si sper ca aici nu e cazul. Cauta-l urgent pe proprietar. Wink
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Hai ma ca nu e asa grav. Doar traim in romania, cunoastem cu totii povestea. Omul X vinde masina proprietate personala la singurul client interesat - un bisnitar care se tiganeste cu omul nostru pana scoate junghiul la subpret. Se face un contract intre cei doi si urmeaza ca bisnitarul sa treaca masina pe numele lui. Wrong. Gunoiul nu o sa treaca niciodata masina pe numele lui pt. ca se chinuie sa o vanda cu 3-400 eur castig (face si el un ban cinstit) Si pana la urma isi gaseste un... fraer care cumpara masina si bisnitarul nostru dispare din scena (de obicei e plecat din tara). Dupa ce trece de entusiasmul castigat in urma achizitionarii masinii visurilor, omul nostru incearca sa treaca masina pe numele lui. Surpriza nu poate da de proprietar. In cel mai bun caz gaseste proprietarul dar risca 10-20 de ani facand un alt contract v-c eliminand astfel bisnitarul fericit. Acuma, din moment ce bisnitarul din povestea noastra "e plecat din tara" in care situatie credeti ca ne aflam? Rolling Eyes
Sa auzim de bine! Embarassed
Skip ads

  • clausthaler1

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:In primul rand, tu ai contract de vanzare-cumparare cu cineva care nu este proprietar?
Inseamna ca NU esti noul proprietar al masinii?
Avea procura notariala de la proprietar sa-ti vanda masina? daca nu ce fel de frima de intermedieri v-a facut contractul?
Sunt multe chestii ilegale si imorale in ceea ce ai scris tu.
Proprietarul din acte poate declara masina furata, atunci tu cine esti?

Eu cred ca ai probleme mai mari decat crezi... BAFTA
pana la urma actul de vanzare cumparare il pot face la orice acte auto pe ce nume doresc eu ...si cu o mica atentie din partea mea.testat de un amic!!!
  • clausthaler1

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
JAC2.00tdi a scris:... si totusi despre ce masina vorbim?..... cat a costat?....
nu asta conteaza acum.....
  • clausthaler1

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Pai daca nu a avut procura notariala cel de la care ai luat masina.....cum s-a putut incheia contractul tinand cont ca numele celui din actele masinii nu este acelasi cu cel din contract? Eu asa am inteles din ce ai zis tu . El a ales unde sa incheiati contractul.....sunt niste chestii care nu le inteleg .
am fost la orice birou de acte auto...nu el a ales...
  • clausthaler1

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Felicitari! Tocmai ai achizitionat un autoturism furat. E posibil ca politia sa solutioneze cazul cu tine autorul furtului. Recomandarile ar fi urmatoarele:

1. sotia ta sa invete sa faca chiftele;
2. sotia ta sa invete sa traga cu prastia;
3. in timp ce sotia se antreneaza la primele doua puncte, tu mergi la proctolog si roaga-l sa-ti monteze o lama in fund. Prietenii stiu de ce!

P.S.: Daca sotia invata sa bage niste prafuri albe in chiftele e posibil sa nu mai ai nevoie de lama.


Succes!
Felicitari...mi-ai dat un raspun tare de tot!!!ai stat mult sa-l gandesti????tocmai ti-am spus ca nu este furata,are acte totul ok,am carte service,carte identitate,talon,asigurare,rovigieta pe un an,autorizatie folii fumurii facturi de la service...plus are si autentificarea rar facuta!merici de raspuns dar as prefera sa nu-mi mai raspunzi daca crezi ca nu te pricepi!
Skip ads

  • clausthaler1

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:Imi pare rau sa-ti spun....dar naivitatea se plateste uneori destul de scump! Cred ca major fiind, aveai detule cunostinte sau amici la care te puteai interesa si binenteles informa in ce conditii se face o asemenea tranzactie!
La acest moment tu conduci o masina care nu-ti apartine si nici nu poti face dovada legal ca ai cumparat-o, atata timp cat intre propietar si vanzatorul de la care tu ai cumparat, nu exista o procura notariala de imputernicire spre vanzare! Poate ca datele "vanzatorului" sunt cu totul altele, stiindu-se faptul ca o CI se poate falsifica extrem de usor! Un sfat ar fi ca urgent sa ajungi la adresa propietarului si sa te lamuresti cu toate informatiile pertinente de la familia lui... sau cine stie....chiar de la el! Smile De trecut pe numele tau si la fisc, nici nu poate fi vorba in acest moment.....Sa ai bafta!
LE Biela te-a felicitat Smile ...eu spun ca automanareala este sfanta! Adica stii tu proverbul cu...ce-si face omul cu mana lui.....
merci dar nu este tocmai un raspuns din care sa invat ceva si sa trag concluzii...te rog nu-mi mai scrie daca nu te pricepi si nu te-ai lovit de o problema asemanatoare,in primul rand nu este asa cum crezi tu pe aici!!!lasa locul celor care ma pot ajuta,te rog frumos!
  • clausthaler1

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:biela omu' ne roaga frumos sa-l ajutam daca se poate,nu sa-l imbolnavim de inima rea,e clar a gresit dar ca niste baieti de treaba care suntem avem doua optiuni ori il omoram sa nu se mai chinuie ori il ajutam(daca putem) sa nu se mai chinuie.
Referitor la situatia de mai sus ,am luat cel putin 5 masini pe ai caror proprietari nu-i stiam,una am dat-o tot asa ,de celelalte am dat eu de oameni si am rezolvat cu actele,poate am fost eu mai norocos.Incearca totusi sa incepi de undeva si primul pas ar fi sa gasesti proprietarul din acte,ai adresa in actele masinii nu prea se dau C.I.-ul si talonul masina si cheile fara un motiv ...ori pentru vanzare ori pentru escrocherii si asta nu afli decat batand la usa omului'.Scaparea ta o sa te coste in varianta in care respectivul e de bunacredinta ceva drumuri si ca un sfat personal nu ezita si nici nu amana incepe ceva orice ......raspunsurile clare chiar dureroase sunt mai bune decat incertitudinea iar taragantu' da oamenilor idei.Daca se tot da lovit cel din acte ,mergi la avocat si cu 600 RON ii vine acasa citatia sa se prezinte sa lamuriti ce-i cu masina,asta ca sa nu-i lasi mai multe optiuni,pana atunci asigura masina in garaj ori schimba sistemul de alarma ceva...si iti urez bafta.
merci frumos pt raspuns...am intrebat pe cineva si mi-a spus ca pot face o cerere/declaratie ,pe propria raspundere catre fisc ca proprietar nu are impozit neplatit....mentionez ca eu am dat de el intr-un fel dar nu este in tara...auzi dar daca pana la urma imi va trimite aia de la fisc nu vor face figuri la politie cand o sa vada ma masina a avut alt prop.si contractul este pe alt nume?...hai te rog...poate ma sfatuiesti tu...merci
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
clausthaler1 a scris:
JAC2.00tdi a scris:... si totusi despre ce masina vorbim?..... cat a costat?....
nu asta conteaza acum.....

Nu ti se pare totusi ca esti cam arogant? Nu ne dai decat informatiile care vrei tu. Poate oamenii aia care te ajuta merita macar sa le satisfaci o curiozitate marunta!

Inteleg ca nu iti pasa de forumul marcii Opel, insa respecta-i pe cei care ai vrea tu sa te respecte pe tine! Chiar daca dupa ce obtii informatiile cerute nu mai intri niciodata pe acest forum cu care nu ai nicio legatura, nici prin prisma masinii detinute si nici prin prisma pasiunii pentru aceasta marca auto.

Totusi te rugam sa ne informezi si cum masina iti va fi luata de posesorul de drept care a fost usurat de ea de catre recuperatori!

Succes la proctolog!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
clausthaler1 a scris:am intrebat pe cineva si mi-a spus ca pot face o cerere/declaratie ,pe propria raspundere catre fisc ca proprietar nu are impozit neplatit...

Fiule, esti pe drumul cel bun daca te gandesti la fals in declaratii!
Skip ads

  • clausthaler1

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Copiii mosului, povestea cea mai probabila e olecuta diferita. Proprietaru' cu acte al masinii s-a imprumutat la camatari. La scadenta camatarii nu au fost de gasit. Apoi au aparut sa isi ridice banii cu penalizari uriase. Omu' nu a avut de unde sa plateasca. Asa ca gandind la rece (multumita lamei reci de sabie lipite de gat) a decis sa le cedeze masina cu tot cu acte baietilor bronzati. Dupa ceva timp baietii bronzati l-au intalnit pe colegu' nostru caruia i-au vandut masina.
Puneti-va acum in locul proprietarului! Ce ati face cand ar veni la usa cel care a intrat in posesia masinii voastre?
cu siguranta spuii numai prostii...eu am nevoie de ceva ajutor ,dar ma rog daca atata poti...eu i-ti multumesc!nu era vb de nici un bronzat...nu stiu de unde ai scos-o....tu stii ce spui oricum...
  • clausthaler1

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Hai ma ca nu e asa grav. Doar traim in romania, cunoastem cu totii povestea. Omul X vinde masina proprietate personala la singurul client interesat - un bisnitar care se tiganeste cu omul nostru pana scoate junghiul la subpret. Se face un contract intre cei doi si urmeaza ca bisnitarul sa treaca masina pe numele lui. Wrong. Gunoiul nu o sa treaca niciodata masina pe numele lui pt. ca se chinuie sa o vanda cu 3-400 eur castig (face si el un ban cinstit) Si pana la urma isi gaseste un... fraer care cumpara masina si bisnitarul nostru dispare din scena (de obicei e plecat din tara). Dupa ce trece de entusiasmul castigat in urma achizitionarii masinii visurilor, omul nostru incearca sa treaca masina pe numele lui. Surpriza nu poate da de proprietar. In cel mai bun caz gaseste proprietarul dar risca 10-20 de ani facand un alt contract v-c eliminand astfel bisnitarul fericit. Acuma, din moment ce bisnitarul din povestea noastra "e plecat din tara" in care situatie credeti ca ne aflam? Rolling Eyes
Sa auzim de bine! Embarassed
merrci...la aceasta varianta m-am gandit si eu..dar nu este nici un fel de colorat in joc,este un om in toata firea cu familie etc...oricum ,merci este un raspuns intrradevar apropiat de ce m-am gandit si eu...dar ce pot face?
  • clausthaler1

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
clausthaler1 a scris:
JAC2.00tdi a scris:... si totusi despre ce masina vorbim?..... cat a costat?....
nu asta conteaza acum.....

Nu ti se pare totusi ca esti cam arogant? Nu ne dai decat informatiile care vrei tu. Poate oamenii aia care te ajuta merita macar sa le satisfaci o curiozitate marunta!

Inteleg ca nu iti pasa de forumul marcii Opel, insa respecta-i pe cei care ai vrea tu sa te respecte pe tine! Chiar daca dupa ce obtii informatiile cerute nu mai intri niciodata pe acest forum cu care nu ai nicio legatura, nici prin prisma masinii detinute si nici prin prisma pasiunii pentru aceasta marca auto.

Totusi te rugam sa ne informezi si cum masina iti va fi luata de posesorul de drept care a fost usurat de ea de catre recuperatori!

Succes la proctolog!
curiozitatea era doar a ta...si nu am vrut sa ti-o satisfac,cei care vor intradevar sa ma ajute,nu sunt curiosi ce marca este masina,pt ca,in esenta, nu asta conteaza..dar daca insisti i-ti spun marca de masina ok?...opel commodore...multumit?
  • clausthaler1

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
clausthaler1 a scris:am intrebat pe cineva si mi-a spus ca pot face o cerere/declaratie ,pe propria raspundere catre fisc ca proprietar nu are impozit neplatit...

Fiule, esti pe drumul cel bun daca te gandesti la fals in declaratii!
era avocat ,bunicule!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
clausthaler1 a scris:cu siguranta spuii numai prostii...eu am nevoie de ceva ajutor ,dar ma rog daca atata poti...

Imi cer scuze daca nu am spus ce voia sa auda psihicu' tau!
clausthaler1 a scris:curiozitatea era doar a ta...si nu am vrut sa ti-o satisfac,cei care vor intradevar sa ma ajute,nu sunt curiosi ce marca este masina,pt ca,in esenta, nu asta conteaza..

Copilu' mosului, daca ai sti sa citesti ai vedea ca altcineva te-a intrebat ce masina este si nu eu.

In ceea ce priveste avocatul, sa stii ca e cel mai bun daca te invata sa comiti infractiuni! Laughing Copile, falsul in declaratii este o infractiune. Tu ai vreo certitudine ca ala nu are datorii la fisc? Daca nu ai, cum poti da o asemenea declaratie?

Chifteeeeeleeee! Chiftele si sapun!

Io-te asa o sa canti:
http://www.trilulilu.ro/pagady/c117cc7c805a42
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
clausthaler1 a scris:dar daca insisti i-ti spun marca de masina ok?...opel commodore...multumit?

Acu' urmeaza o intrebare de 100 de puncte: Cine e Pinocchio?

Pai hai sa vedem ce scrie AICI:

clausthaler1 a scris:salut tuturor!sunt de putina vreme detinatorul unui frumos bmw 318 is din 96...oare distributia trebuie schimbata?o fi pe lant sau curea?se schimba ceva la distributia la bmw chiar daca ar fi pe lant?masina mea are 240 mii km...la cat se schimba ?aveti idee?va multumesc mult!


P.S.: Postarea e din 7 decembrie 2009.

Tu ne desconsideri mintindu-ne, insa ai pretentia ca noi sa luam pozitia de drepti si sa iti oferim rapid solutia salvatoare. Ai intrat pe forumu' asta doar ca sa iti vezi un interes de moment si deja ne tragi de urechi si ne asezi la colt pe coji de nuca.


Chifteeeeeeleeee!
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ei bine clausthaler1 cred ca nu mai e nevoie de nici o prezentare,biela este responsabil cu introducerea noilor veniti in atmosfera trepidanta a forumului si cu buna dispozitie, Very Happy din 'cauza' lui m-am autosuspendat o data ,iar acum nu mai am timp de sectiunea Probleme Tehnice unde ma taiam in sabii cu inventatorii filtrului de aer care si creste printre altele viteza aerului admis asa incat teava de esapament tine loc de ajutaj de reactie si promotorii teoriei pulsatorii a becurilor ...dar per ansamblu am incercat sa ne dam fiecare cu parerea in ideea ca vei trage concluzii care sa te ajute cu ceva.Sper spre binele tau ca nu astepti o rezolvare de aici si sa fii convins ca numai incercand ceva vei sti exact cu cine ai de-a face totusi ca o recomandare ar fi sa eviti solutiile de fentare a legilor si lasa-l in pace pe biela ca de multe ori isi ia munca prea in serios Wink dar e baiat bun si sigur o sa-l apreciezi dupa ce o sa-i scapi din maini.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mda. Tinand cont de atitudinea initatorului topicului, si de directia in care au luat-o discutiile, va rog sa va mutati la "Sa ne descretim fruntile". Aici se inchide.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR