Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • clausthaler1

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cristian_christiann: buna ziua!ma numesc XY.va rog frumos sa ma sfatuiti ce pot face in urmatorul caz:In urma cu aprox o luna de zile am gasit un autoturism de vanzare pe net la cineva din alta localitate,mi-a placut,am vorbit cu vanzatorul,am negociat la telefon,ne-am inteles si zis si facut ..am fost la dumnealui in localitate sa-l vad pe viu si sa-l cumpar,problema este ca nu era dumnealui proprietarul autoturismului respectiv,in acte talon,si cartea de identiate a masinii figura alta persoana,...mi-a spus ca este un amic de-al lui care este plecat in strainatate,si ca nu este nici o problema,ca ia incredintat masina sa o vanda...mia parut foarte serios dl respectiv,si am mers impreuna la biroul de acte auto am facut actele(contract vanzare/cumparare pe numele meu)dar in contract figureaza dumnealui ca vanz
cristian_christiann: ator
cristian_christiann: deci cel cu care m-am intalnit eu,nu proprietarul di n C.I.a masinii,dupa cum v-am spus ,proprietarul mi sa spus ca este plecat in strainatate...deci am facut contract de vanzare/cumparare cu numele dumnealui si al meu in baza buletinelor de identitate si a talonului si a c.i.auto
cristian_christiann: ...i-am dat banii...mi-a dat masina,actele toate(cartea de identitate,talon,cheile,si alte acte ..gen cea cu taxa de imatriculare,autorizatia geamuri fumurii,rca,rovinieta etc...cam tot ce se poate da la o masina)
cristian_christiann: si singura care ramasese era fisa de la fisc precum nu are datorii...si am hotarat sa mi-o trimita prin fun courier
cristian_christiann: zis si facut,ne-am strans mainile eu am plecat spre orasul meu el sa dus unde avea treaba..
cristian_christiann: problema este ca nu mi-a trimis acel act de la fisc nici pana acum si nici nu mai dau de el
cristian_christiann: o singura data am reusit sa vb cu el,mi-a spus ca nu este in tara si ca trebuie sa iau legatura cu proprietarul ca sa o radieze de la fisc
cristian_christiann: acum nu mai dau de nici unul
cristian_christiann: ce ma sfatuiti sa fac si daca am gresit ca am cumparat-o ...?as putea avea unele probleme,in legatura cu masina?
cristian_christiann: cum pot sa o ia in evidenta la fisc in orasul meu fara acea fisa fiscala?
cristian_christiann: cum o pot trece pe numele meu ,daca nu am acea fisa care imi va trebuii la dosar la politie pt schimbarea numerelor
cristian_christiann: ?
cristian_christiann: daca contract de vanzare cumparare este pe un nume si actele pe alt nume va fi si aceasta o problema?
cristian_christiann: va multumesc!
Skip ads

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Da nu puteai sa iti iei si tu o masina care avea totul in regula ? Era singura masina de vanzare ?
  • clausthaler1

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
tiry213 a scris:Da nu puteai sa iti iei si tu o masina care avea totul in regula ? Era singura masina de vanzare ?
dar este in regula...nu este furata sau cine stie ce...am fost la rar ,i-am facut autentificare!!!numai ca nu era dl acele proprietar in acte!
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
In primul rand, tu ai contract de vanzare-cumparare cu cineva care nu este proprietar?
Inseamna ca NU esti noul proprietar al masinii?
Avea procura notariala de la proprietar sa-ti vanda masina? daca nu ce fel de frima de intermedieri v-a facut contractul?
Sunt multe chestii ilegale si imorale in ceea ce ai scris tu.
Proprietarul din acte poate declara masina furata, atunci tu cine esti?

Eu cred ca ai probleme mai mari decat crezi... BAFTA
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pai daca nu a avut procura notariala cel de la care ai luat masina.....cum s-a putut incheia contractul tinand cont ca numele celui din actele masinii nu este acelasi cu cel din contract? Eu asa am inteles din ce ai zis tu . El a ales unde sa incheiati contractul.....sunt niste chestii care nu le inteleg .
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Felicitari! Tocmai ai achizitionat un autoturism furat. E posibil ca politia sa solutioneze cazul cu tine autorul furtului. Recomandarile ar fi urmatoarele:

1. sotia ta sa invete sa faca chiftele;
2. sotia ta sa invete sa traga cu prastia;
3. in timp ce sotia se antreneaza la primele doua puncte, tu mergi la proctolog si roaga-l sa-ti monteze o lama in fund. Prietenii stiu de ce!

P.S.: Daca sotia invata sa bage niste prafuri albe in chiftele e posibil sa nu mai ai nevoie de lama.


Succes!
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Daca zice ca a fost la rar si a trecut cred ca nu-i cazul de lame in posterior Laughing
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Imi pare rau sa-ti spun....dar naivitatea se plateste uneori destul de scump! Cred ca major fiind, aveai detule cunostinte sau amici la care te puteai interesa si binenteles informa in ce conditii se face o asemenea tranzactie!
La acest moment tu conduci o masina care nu-ti apartine si nici nu poti face dovada legal ca ai cumparat-o, atata timp cat intre propietar si vanzatorul de la care tu ai cumparat, nu exista o procura notariala de imputernicire spre vanzare! Poate ca datele "vanzatorului" sunt cu totul altele, stiindu-se faptul ca o CI se poate falsifica extrem de usor! Un sfat ar fi ca urgent sa ajungi la adresa propietarului si sa te lamuresti cu toate informatiile pertinente de la familia lui... sau cine stie....chiar de la el! Smile De trecut pe numele tau si la fisc, nici nu poate fi vorba in acest moment.....Sa ai bafta!
LE Biela te-a felicitat Smile ...eu spun ca automanareala este sfanta! Adica stii tu proverbul cu...ce-si face omul cu mana lui.....


Ultima modificare facuta de D_M_G la Lun 21 Dec, 2009 7:50 pm
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mai ai vreun martor ca ai cumparat masina de la respectivul? Si aici ma refer la cineva care poate sa-l recunoasca pe cel care ti-a vandut masina.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
biela omu' ne roaga frumos sa-l ajutam daca se poate,nu sa-l imbolnavim de inima rea,e clar a gresit dar ca niste baieti de treaba care suntem avem doua optiuni ori il omoram sa nu se mai chinuie ori il ajutam(daca putem) sa nu se mai chinuie.
Referitor la situatia de mai sus ,am luat cel putin 5 masini pe ai caror proprietari nu-i stiam,una am dat-o tot asa ,de celelalte am dat eu de oameni si am rezolvat cu actele,poate am fost eu mai norocos.Incearca totusi sa incepi de undeva si primul pas ar fi sa gasesti proprietarul din acte,ai adresa in actele masinii nu prea se dau C.I.-ul si talonul masina si cheile fara un motiv ...ori pentru vanzare ori pentru escrocherii si asta nu afli decat batand la usa omului'.Scaparea ta o sa te coste in varianta in care respectivul e de bunacredinta ceva drumuri si ca un sfat personal nu ezita si nici nu amana incepe ceva orice ......raspunsurile clare chiar dureroase sunt mai bune decat incertitudinea iar taragantu' da oamenilor idei.Daca se tot da lovit cel din acte ,mergi la avocat si cu 600 RON ii vine acasa citatia sa se prezinte sa lamuriti ce-i cu masina,asta ca sa nu-i lasi mai multe optiuni,pana atunci asigura masina in garaj ori schimba sistemul de alarma ceva...si iti urez bafta.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pe langa mustrulaiala de rigoare ca ai luat o masina de la o persoana care nu e proprietar si de care nu stii nimic primul pas e sa dai de urma lui. Si asta cat mai urgent. Poti sa ceri si ajutorul unui avocat si al Politiei daca e nevoie. Pana la urma tu poti conduce o masina care poate fii furata.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Si totusi poate nu o fi dracu asa de negru ,tinand cont ca are toate actele masinii-cel mai important -cartea de identitate a masinii .Zic eu ca f important este cartea de identitate la vanzarea unei masini atunci cand actele de radiere nu se fac pe loc.dar sa tinem cont ca aceasta carte ia fost data cand a cumparat masina de catre asa zisul vanzator..Oricum pina nu vine proprietarul nu o poate radia fiscal.
In mod normal daca nu faci radierea pe loc ,atunci nu ai dai cumparatorului cartea de identitate.
Ca masina ar fi fost furata -excludem ,mai ales ca i sa facut identificare la RAR .
Oricm parerea mea este ,nu stiu daca are alta alternativa --sa se duca la adresa din acte a proprietarului sa vada pozitia acestuia ,apoi la politie sa faca o reclamatie ca proprietarul nu vrea sa faca actele ,invocand diferite motive.--nu stiu in ce masura poate rezolva dar cel putin incearca .
Asa se intampla cand nu belesti ochii....
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris: avem doua optiuni ori il omoram sa nu se mai chinuie ori il ajutam(daca putem) sa nu se mai chinuie.

Optez pentru prima varianta.
Lasand gluma la o parte, situatia este extrem de complicata. Prima data, fiindca cel care a semnat actul de vanzare-cumparare a vandut ceva ce nu-i apartinea. Ca urmare a acestui fapt, proprietarul din acte poate avea la randul lui pretentii asupra masinii sau a unei sume de bani.
Chiar daca acel proprietar este totusi un om intelegator urmatorul pas ar fi sa-ti faca el un nou contract de vanzare-cumparare pentru a putea tu sa iei adeverinta de scoatere de la impozit. Si aici este posibil sa fie dificulati intrucat, de la data la care el a vandut-o pana te duci tu sa-ti faca acte, trebuie platit impozitul si ghici cine o sa-l plateasca.
Ar mai exista posibilitatea ca masina sa fie vanduta cu contract de vanzare-cumparare si scazuta de la impozit. Atunci, singura posibilitate ar fi sa o inscrie la impozit cel ce ti-a vandut-o.
Vei avea mult de alergat si iti vei face multi nervi dar vei avea exact masina pe care ti-ai dorit-o.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bandi a scris: Si aici este posibil sa fie dificulati intrucat, de la data la care el a vandut-o pana te duci tu sa-ti faca acte, trebuie platit impozitul si ghici cine o sa-l plateasca.

Asta ar fi cea mai mica dintre probleme. Important e sa gaseasca proprietarul din acte si sa se inteleaga cu el!
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Atat vanzatorul cat si cumparatorul ar putea fi clienti la proctolog. Vor imparti amarul impreuna .De ce ?
Primul a vandut un lucru ce nu ii apartinea . Al doilea nu trebuia sa cumpere acest lucru , si ca un bun cetatean al acestei tari trebuia sa anunte organu in drept.
Poate daca vanzatorul ar avea o procura autentificata la notar pentru vanzarea masinii , ar fi o treaba.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Corect. Amandoi puteti intra la incurcaturi. Masina poate a trecut identificarea la RAR pentru ca poate nu a fost declarata furata. Sa speram ca totusi proprietarul stie de vanzarea autoturismului. Tu oricum cauta-l cat mai repede si lamuriti problema.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Dan sa fim seriosi acum ,cine nu declara masina ca ia fost furata!?,masina are acte in regula ,in mod sigur ,atata timp cat a trecut de RAR.Important este sa-l gaseasca pe proprietar.El stie mai bine situatia.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:Dan sa fim seriosi acum ,cine nu declara masina ca ia fost furata!?

Cine nu stie... Smile Asta in cel mai rau caz..Mai putin rau ar fi sa aibe proprietarul datorii mari la fisc si sa nu poti face financiarul LEGAL,sa fie la parnaie sau chiar sa fi murit si `prietenul`lui sa zica ce ti-a spus tie..Aici e cam incurcata..
Este f.posibil ca sa fie intr-adevar plecat,dar cand lasi lacatul cuiva,tb.sa-i lasi si cheia,recte procura. Ce mi se pare ciudat este ca nu ai incercat sa bati la adresa din acte,sa vezi ce se intampla..Poate o fi lasat-o omu`garantie pt niste bani,ceva..In cazul asta chiar nu stiu..
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Copiii mosului, povestea cea mai probabila e olecuta diferita. Proprietaru' cu acte al masinii s-a imprumutat la camatari. La scadenta camatarii nu au fost de gasit. Apoi au aparut sa isi ridice banii cu penalizari uriase. Omu' nu a avut de unde sa plateasca. Asa ca gandind la rece (multumita lamei reci de sabie lipite de gat) a decis sa le cedeze masina cu tot cu acte baietilor bronzati. Dupa ceva timp baietii bronzati l-au intalnit pe colegu' nostru caruia i-au vandut masina.
Puneti-va acum in locul proprietarului! Ce ati face cand ar veni la usa cel care a intrat in posesia masinii voastre?
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
L-as intreba cat a dat pe ea !
Ca sa stiu daca mai am de dat sau de luat restu. Laughing
In cazu A sa pregatesc diferenta de bani , in cazul B ... oricum nu ii mai recuperez
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR