Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Am o intrebare pentru o Corsa D noua care are oglinzi electrice .Problema este ca nu sunt si incalzite .Asa a venit de noua .Cei de la reprezentanta au spus ca nu se pot pune .Este posibil sa fie cablajul si tot ce trebuie pt. oglinzi incalzite si din eroare sa se fi pus fara ? E posibil sa livreze Opel-ul cu oglinzi electrice dar neincalzite . Daca se pricepe cineva , poate sa faca o constatare ceva sa vada despre ce este vorba ?

Multumesc .
Skip ads

  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am avut si tot ce pot sa iti spun este ca eNjoy era cu oglinzi electrice, fara incalzire, dar dealerul a intrebat daca vreau si cu incalzire si s-a rezolvat. Mentionez ca totul s-a intamplat la comanda masinii si a durat cateva luni pana a sosit masina (nu din cauza oglinzilor incalzite, ci pt ca atat dura pe vremea aia). Dupa ce iti vine masina.. nu stiu cum sta treaba; daca poti sa ii pui sau nu... Teoretic se poate.
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Da e posibil, daca nu a fost mentionat cand ai luat masina ca vrei cu incalzire oglinzile (echipare essentia si enjoy). Nu e nici o eroare. Constatarea o poti face tu simplu dai pe dezaburire luneta si daca nu se incalzesc oglinzile asta e, nu ai incalzire la ele.
Daca vrei neaparat cu incalzire se pot pune indiferent daca e sau nu fir tras pt incalzire la oglinda Wink
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

@ovidiu.SB : Cu siguranta nu sunt cu incalzire .Ideea era daca are fir tras pt. incalzire din fabrica .Daca nu are , poti sa-mi spui mai detaliat de ce as avea nevoie ? S-a cerul cu incalzire dar cand au dat comanda nu au fost atenti .Cand s-a constatat eroarea lor au zis ca , costa peste 3000 EURO si ca trebuie sa dea bordul jos etc .In schimb au oferit o revizie cadou . Era bine daca as fi sigur ca are fir tras .Probabil ar fi trebuit sa cumpar doar oglinzile cu incalzire .

Multumesc .
Skip ads

  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Pe vremuri am vrut sa-mi pun oglinzi incalzite la Cielo, care nu numai ca avea oglinzi cu reglaj manual, dar nici nu avea optiunea de oglinzi incalzite.
La momentul respectiv am dat de un nene pe la un service Daewoo(pe undeva pe Mosilor, prin spatele blocurilor, nu mai stiu cum ii zice) care facea operatiunea asta pe oglinzile existente: Demontat sticla, lipit rezistenta pe spatele sticlei, tras fire frumos prin usi, pe sub bord. Partea mai complicata a fost sa aduca inca un fir pana la butonul de la dezaburire a lunetei(care la Cielo e undeva sus, in stanga(sau dreapta, nu mai stiu acum) volanului. Dar toata operatiunea a durat maxim o ora si jumatate, si a costat 200 de lei. De 3000 de euro demontezi si montezi bordul de 30 de ori...
Putin probabil sa aiba oglinzi cu reglaj electric si sa nu aiba si firele pentru oglinzi incalzite. Cel mai simplu e sa sapi nitel prin spatele sticlei de la oglinda sa vezi daca ai vreo mufa/vreun fir in aer. Si indiferent ca ai sau nu fir, daca te hotarasti sa iti pui oglinzi incalzite n-o sa fie nevoie sa cumperi decat sticla.
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pai desfa oglinda ca e simplu, daca ai 3 fire va trebui tras fire (2). Daca ai 5 fire ce intra in oglinda atunci esti fericit Very Happy. Daca nu cauti si instalezi TIS2000 pe pc si o sa gasesti acolo ce si de unde Smile .
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Multumesc .
  • nicuiry

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
B74LEL a scris:Salut ,

Multumesc .

se pot monta fara probleme, am montat eu da-mi un tar la 0766 587 585
Skip ads

  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

@nicuiry : Multumesc . Corsa D este a unui prieten care inca nu e menbru . M-a rugat sa caut daca se poate pune sau nu .I-am dat nr. tau de telefon si a spus ca o sa te sune . Sper sa reauseasca si sa fie ok . Multumesc pentru ajutor .

Bafta ,
  • ungureanuflorinn

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ce s-a mai intamplat? Ce s-a rezolvat? Ne puteti spune si noua?

Multumesc!
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Pot sa spun ca nu s-a rezolvat . Nu avea fire trase pt. incalzire oglinzi . Asa cum se si presupunea , se pare ca la Corsa nu e precablata instalatia . Urmeaza sa caute o solutie de montaj . Pe zapada asta erau chiar bune .

Multumesc ,
  • bluemihai2000

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
ce varianta de echipare are prietenul asta al tau la corsa pe care vrea sa isi faca oglinzile incalzite?
Skip ads

  • strutzzy

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Din experienta pot spune ca nu este o regula ca o anumita echipare (sa zicem Enjoy) sa aiba un anumit cablaj.
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Echiparea zicea ca e Enjoy . Am vazut o singura data masina si oricum nu stiu sa fac diferenta intre echipari .Sper sa rezolve pana la sfarsitul lunii . Oricum l-am convins sa stea linistit ca se rezolva in timp .

Multumesc .
  • pricop_t

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut

si eu am corsa njoy 1.2 benzina, si am oglinzi electrice insa nu si incalzite.
as fi interesat sa stiu si eu cum se poate face modificarea pr incalzirea lor, si voi studia TIS si apoi voi apela si la nr de tel de mai sus.

intrebarea mea este: de ce trebuie sa schimb oglinda ? asa cum spunea claudiu__ ? ce are asta ca re e montata acum? nu se potriveste? si daca trebui schimbata cam cat costa o bucata?

mersi
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Trebuie schimbata oglinda
pt ca nu ai pe ea rezistenta de incalzire (de ex pe luneta ai niste rezistente ce au acelasi rol Very Happy )
Pt preturi te duci la reprezentanta sau orice magazin de piese auto cu talonu sau cauta si intreaba aici https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=13 si https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=47
  • pricop_t

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2008

  • Mesaj Privat
mersi frumos de info
  • mrsnac1977

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2000 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut, a montat cineva oglinzi electrice si incalzite pe corsa b din 2000? Eu am desfacut azi fata de usa si am costatat ca am cele 5 fire trase pana in dreptul oglizii. Astept informatii despre aceasta operatie . Multumesc!
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Daca ai cele 5 fire , trebuie doar sa-ti iei oglinzi electrice dupa caz cu incalzire .Si se pare ca-i mai trebuie un releu in panoul de sigurante . Esti un fericit .

Bafta ,
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
La Corsa b a mea am si mufa cu cele 5 fire la oglinzi si cind am schimbat becurile la consola centrala am gasit si mufale pentru incalzirea in scaune . Deci instalatie completa . Acum ma gandesc ce-i pun prima data : scaune sau oglinzi? Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR