Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • kly_rogue

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Exact. Asta a si fost problema....
Skip ads

  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
kly_rogue a scris:Exact. Asta a si fost problema....


Ciudat, eu m-am intalnit cu un tip sa vad sports tourerul si avea geamuri fumurii si haion electric standard. Poza atasata am facut-o in Germania in parcare la un hotel. Avea geamuri fumurii.


  • kly_rogue

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Pai sunt in standard la cosmo. Nu am zis ca nu sunt in standard. Nu au geamurile fumurii in fabrica sa poata sa fabrice masina. asta am spus.... intreaba si tu dealer-ul unde ai facut comanda... parca codul era ceva cu a... nu mai stiu exact care este codul.
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
kly_rogue a scris:Exact. Asta a si fost problema....


Ce prostie. Si adica livreaza masina cu geamuri normale, sau asteapta si intarzie livrarea pana le vin geamurile?

Pan la urma cat e termenul real de livrare. Cel de 10-12 saptamani va fi depasit?
Skip ads

  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
kly_rogue a scris:Pai sunt in standard la cosmo. Nu am zis ca nu sunt in standard. Nu au geamurile fumurii in fabrica sa poata sa fabrice masina. asta am spus.... intreaba si tu dealer-ul unde ai facut comanda... parca codul era ceva cu a... nu mai stiu exact care este codul.

Nu stiu daca esti interesat dar la Ecomax Cluj au unul pe stock dar are in plus fata de cosmo piele si navigatie pusa la ei cu magazie dvd si camera de marche-arriere.Gri Technical.Pretul e 26 k dar cred ca poti obtine discount.Masina e super.
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@luc1979 cat a fost pretul pentru configuratia ta?
undeva in iulie sau august opel nu fabrica nimic pentru ca sunt concedii. eu am dat avansul si mi'au dat termen 4 luni(e drept nu ma grabesc foarte tare) pentru ca o luna e inchisa fabrica(termenul e 3 luni ca sa aiba o marja de eroare, in mod normal ziceau ca dureaza cam 2 luni).
ce nu inteleg eu este de ce dealerii de la noi sunt tratati altfel decat dealerii din vest. banii nu au miros din cate stiu eu...
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
crybabyro a scris:@luc1979 cat a fost pretul pentru configuratia ta?
undeva in iulie sau august opel nu fabrica nimic pentru ca sunt concedii. eu am dat avansul si mi'au dat termen 4 luni(e drept nu ma grabesc foarte tare) pentru ca o luna e inchisa fabrica(termenul e 3 luni ca sa aiba o marja de eroare, in mod normal ziceau ca dureaza cam 2 luni).
ce nu inteleg eu este de ce dealerii de la noi sunt tratati altfel decat dealerii din vest. banii nu au miros din cate stiu eu...


Sincer nu stiu, ca masina e de la firma si e pret negociat de flota. Mi-am configuat-o eu, am avut un buget de leasing. In principiu e undeva la 20.000 fara TVA.
Cand inchid exact fabrica? Din calculele mele masina ar trebui sa vina pana la mijlocul lui august (atunci se fac 3 luni). Daca a fost comandata acum o luna, ar trebui sa stie deja data intrarii in productie? Sa ii pun pe cei de la firma sa intrebe la dealer?
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@luc1979
Cand am dat avansul in 14 iunie imi zicea nea caisa de la vanzari ca inca nu s-a confirmat data intrarii in concediu. Cam cand eram pe terminate m-a anuntat ca Opel a confirmat luna de concedii dar sincer nu stiu care, iulie sau august Very Happy
Dealerul a zis ca undeva la 2 luni e termenul de livrare; la mine initial au trecut 4 luni dar m-am sesizat si au pus 3, pentru ca una era de condcedii.
Skip ads

  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
crybabyro a scris:@luc1979
Cand am dat avansul in 14 iunie imi zicea nea caisa de la vanzari ca inca nu s-a confirmat data intrarii in concediu. Cam cand eram pe terminate m-a anuntat ca Opel a confirmat luna de concedii dar sincer nu stiu care, iulie sau august Very Happy
Dealerul a zis ca undeva la 2 luni e termenul de livrare; la mine initial au trecut 4 luni dar m-am sesizat si au pus 3, pentru ca una era de condcedii.


A mea a fost comandata in jur de 20 mai. As avea sanse sa o am pana pe 1 august (au dat termen 10-12 saptamani)?
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Tocmai am sunat la Ecomax.S-au tinut de cuvand masina e fabricata.In 27 iunie trebuie sa ajunga in Ungaria si in 5 iulie in CJ.Abia astept.Comandata in 29 aprilie, benzina ce-i drept.
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
vectragts1 a scris:Tocmai am sunat la Ecomax.S-au tinut de cuvand masina e fabricata.In 27 iunie trebuie sa ajunga in Ungaria si in 5 iulie in CJ.Abia astept.Comandata in 29 aprilie, benzina ce-i drept.


Deci cam 9 saptamani. E ok. La mine mi s-a spus ca dureaza mai mult, la Sports Tourer, cam cu 10 zile. Sper sa vina la inceputul lui august.
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Astazi m-au sunat Razz .Masina e in Ungaria.In maxim 2 saptamani e in cluj in functie de transportator Crying or Very sad .Imi vine sa plec eu dupa ea.Am platit azi si diferenta Evil or Very Mad
Skip ads

  • kly_rogue

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
vectragts1 a scris:Astazi m-au sunat Razz .Masina e in Ungaria.In maxim 2 saptamani e in cluj in functie de transportator Crying or Very sad .Imi vine sa plec eu dupa ea.Am platit azi si diferenta Evil or Very Mad


Felicitari, esti dintre cei norocosi. Sa o stapanesti sanatos si sa ai multi km fara probleme.
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
kly_rogue a scris:
vectragts1 a scris:Astazi m-au sunat Razz .Masina e in Ungaria.In maxim 2 saptamani e in cluj in functie de transportator Crying or Very sad .Imi vine sa plec eu dupa ea.Am platit azi si diferenta Evil or Very Mad


Felicitari, esti dintre cei norocosi. Sa o stapanesti sanatos si sa ai multi km fara probleme.

Multumesc frumos!Sper sa-ti gasesti si tu ceva pana la urma .poate chiar o insignia:)
  • Dante66

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2010

  • Mesaj Privat
acum 3 minute m-au anuntat ca a sosit INSIGNIA mea .... Very Happy

acum ma duc sa o vad ..... Very Happy
  • blitz
  • **
  • 99 mesaje
  • din 27 Feb 2010
  • Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Alta tara
  • blitz

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
sa ai muult moroc de ea si foarte multi km fara probleme. sa postezi niste poze.
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Dante66 a scris:acum 3 minute m-au anuntat ca a sosit INSIGNIA mea .... Very Happy

acum ma duc sa o vad ..... Very Happy


Sa fie intr-un ceas bun.Sa te bucuri de mashinuta si sa ai noroc de ea Razz
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
luc1979 a scris:
crybabyro a scris:@luc1979
Cand am dat avansul in 14 iunie imi zicea nea caisa de la vanzari ca inca nu s-a confirmat data intrarii in concediu. Cam cand eram pe terminate m-a anuntat ca Opel a confirmat luna de concedii dar sincer nu stiu care, iulie sau august Very Happy
Dealerul a zis ca undeva la 2 luni e termenul de livrare; la mine initial au trecut 4 luni dar m-am sesizat si au pus 3, pentru ca una era de condcedii.


A mea a fost comandata in jur de 20 mai. As avea sanse sa o am pana pe 1 august (au dat termen 10-12 saptamani)?

Salut.
In august nu se intra in concediu ci mai degraba e luna in care ei fac anumite modificari/upgradeuri la liniile de productie. Deci posibil o productivitate mai mica. E posibil insa sa iti vina cand ti-au zis. Oricum, acum constat ca de fapt dealerii in general trag cate o minciuna, mai mult sau mai putin nevinovata. Mie initial mi-au spus ca august sau iulie e luna moarta si ca nu se produce nimic(astazi alt reprezentant a pomenit de productivitate mai mica si nu oprire a fabricatiei).

Pe langa faza cu minciunica, dealerii din ro nu se dezmint : pana ai dat banu e perfect, te "tin": in puf. Dupa aia..pa. Se pisha pe tine.
Legat de marirea TVA am mers sa vad care e situatia pe acolo, expunandu-le ca eu am pretul final trecut in contract(e si pretul cip si pretul ddp si finalul pe care il platesc eu, dar fara a se preciza valoarea tva 19 sau preconizat 24 la venirea masinii). Mai voalat am sugerat ca nu as mai prefera sa dau 800 eur diferenta de 5% tva pentru ca in contract e scris clar pretul final. Au tot scaldat-o cu stai sa vedem ce o fi, ca poate nu se aplica, insistand sa asteptam ca tva sa fie 24%(in speta sa vedem normele de aplicare ce contin). Vazand toate astea, am sugerat ca in momentul asta as prefera sa imi restitue avansul si sa caut altceva care e pe stoc, de la alt producator pentru a nu plati extra 5% tva. Flexibilitate zero. Ca nu se poate ca penalizarile la Opel sunt mai mari decat avansul ca nu se poate si gata. Clientul e stapanul nostru pana ne da un avans, dupa aia...praf de el. Dealerul este din Sibiu, dar nu cred sa aibe vreo importanta asta...toti sunt la fel. Din start plec cu pata pusa pe ei .
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@luc1979
Revenind la concedii la Opel; sotia a lucrat pana acum vreo doi ani in industria auto si isi aminteste ca in august nu se faceau livrari pentru gm.
LE : astazi am primit detalii despre fabricarea masinii : saptamana 33 16-20 august incepe fabricarea si in saptamana 36 6-10 septembrie e in ungaria. Deci se lucreaza si in August(sau asa dau ei estimarea productiei).
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Ultima bomba.Mashina mea e in Ungaria de 10 zile.Eu am achitat prdusul integral dar desteapta de la Opel m-a anuntat ca tva-ul e 24%.In contract nu scrie nimic de asa ceva.La Porsche Romania am inteles ca e stipulat in contrcte ca daca statul modifica legislatia clientul trebuie sa se comformeze.La mine nu scrie asa ceva.spunet-mi ce sa fac?mashina nu e in tara inca.Eu am facut contractul cu tva 19% si am platit toata suma.Nu mai dau 1000 de Euro.Bag...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR