Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
x678001 a scris:noua skoda octavia 2.0 TDI 140CP sau opel insignia 2.0.TDI 130CP?
diferenta este de vreo 5-6.000 euro

ma intereseaza masina in general si service-ul la fiecare (scump/acceptabil).
care din ele?

multumesc


La diferenta de 6000EUR si aceleasi dotari, e clar ca Octavia e alegerea cea mai buna. Sa fim seriosi, 6000EUR e CASCO pe 6 ani sau motorina pe 4 ani (la 20mii km pe an si consum de 7.5l/100km). Diferenta de design nu merita 6000EUR decat daca intorci banii cu lopata.


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Joi 06 Mai, 2010 10:53 am
Skip ads

  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:
La diferenta de 6000EUR si aceleasi dotari, e clar ca Octavia e alegerea cea mai buna. Sa fim seriosi, 6000EUR e CASCO pe 6 ani sau motorina pe 4 ani (la 20mii km pe an si consum de 7.5l/100km).


lucifer, uite-un raspuns obiectiv.
multumesc dodo

apropo, mai aveam eu un prieten, si-a strans toti banii, impurmuturi etc sa-si ia un Audi A4 si urmatoarele 12 luni il tinea in fatza blocului ca nu mai avea bani nici de benzina...
dar avea omu audi. deh, un alt guru...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Ce vrei, pentru unii masina e mai importanta ca serviciul, copiii, nevasta, ... E dreptul lor si e in natura romanului. Si pe vremea raposatului erau proprietari de Dacia 1300 care toata ziua spalau si bibileau pe la masina lor cea iubita scumpa cat un apartament.

Cunosc cazul unui patron din Pascani care are vreo 3 farmacii si s-a dus in Germania sa incheie contracte. Dar mai intai si-a luat un Tuareg de la un autohaus, ca tot ii era in drum. Cand a ajuns la intalnirea cu patronul unui lant de depozite foarte mare din Germania, care conducea un "rahatel" de Golf4 1.9TDI, neamtul (de altfel multimilionar in EURO) i-a spus ca medicamentele trebuie ca se vand foarte bine in Romania de vreme ce romanul nostru se plimba cu Tuaregul.
  • kly_rogue

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
revenind la subiect eu am ales insignia dupa cum am spus din instict, plus ca si viitoarea sotie a avut o contributie.. i-a placut si ei masina. eu sper ca e o alegere buna.

Skoda mi-a placut si imi place si acum dar am luat insignia. Parerea mea este ca ce iti place tie si in ce te simti bine aia sa iti iei, nu conteaza ca e dacia logan sau mercedes X6.

Pui la calcul si concumabilele si tot si feeling-ul masini, tragi o linie aduni si vezi cu care iesi cel mai bine.

Succes si sa faci alegerea cea mai buna pentru tine.
Skip ads

  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
apropo de service, cum e la opel?
scump, acceptabil?
imi puteti da cateva exemple in lei/euro de costuri de revizii, la 50k km, la 100k km

mai mult, ma intereseaza daca se fura oglinzi, etc la opel, ca e vanatoare la mine in sect 3...
adica e "pe lista" sau mai rar...
  • ten_diesel

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
bmw are modelul x6, nu mercedes
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Service e la fel de scump ca peste tot la reprezentante. Plus ca te trezesti cu chestii schimbate numai pe hartie. Cat despre oglinzi, deocamdata nu cred sa fie o problema ca nu's asa de multe Insignii, dar nu se stie peste vreo 2 ani.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
""La diferenta de 6000EUR si aceleasi dotari, e clar ca Octavia e alegerea cea mai buna. Sa fim seriosi, 6000EUR e CASCO pe 6 ani sau motorina pe 4 ani (la 20mii km pe an si consum de 7.5l/100km). Diferenta de design nu merita 6000EUR decat daca intorci banii cu lopata.""

observatia asta e corecta si daca faci comparatia intre logan si octavia, insignia si seria 5, etc. in octavia fratelui meu care are motor doar de 1,4 sunetul motorului se aude de cel putin 2 ori mai tare decat in masinile pe care le-am avut(vectra b, c), nu mai vorbesc de insignia. asta e una din diferentele de clasa, respectiv de pret dintre ele. insignia o compari cu superbul de la skoda, octavia cu astra.
Skip ads

  • kly_rogue

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
sorry am gresit, ma gandeam la bmw si am scris mercedes Very Happy
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@sever iulian
Zic mai intai sa te urci intr-un Superb si abia apoi sa incerci sa compari Insignia cu Superb. La Insignia scartaie plasticul ala de pe coloana centrala de mori, asa ceva nu ai sa vezi la Superb. Da, Insignia arata mai bine, dar la calitate sa fim seriosi, Superb e clar peste.

Vorbesti de Octavia1 sau mi se pare mie?
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Moshule, din start noi nu te putem ajuta cand compari mere cu pere.
Du-te pe forum la Skoda Octavia si cere pareri acolo daca tot esti asa de incantat de ea...
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
vorbesc de o2 2009.
referitor la skoda, intra te rog la vw forum si citeste probleme la posesori de superb si passat cc(masina net superioara superbului).
eu in general ca sa imi dau seama de calitatea unei masini ma uit la pret/ topuri de vanzari. in conditiile in care insignia e usor mai scumpa, se vinde de 10 ori mai bine ca superbul in europa.

si sper ca la octavia de 140 cp e vorba de noul CR nu de tdi-ul mare iubitor de ulei.
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Lucifer_The a scris:Moshule, din start noi nu te putem ajuta cand compari mere cu pere.
Du-te pe forum la Skoda Octavia si cere pareri acolo daca tot esti asa de incantat de ea...


Marit Lucifer, atunci cand citesc posturile tale, ma apuca brusc o durere de burta (o fi de la ras sau de la constipatie Shocked )
Ai unele idei perfecte...
De cand a ajuns Opel un brand de masini incomparabil...? sigur ca toti de aici (unii posesori de Opel, unii mai putin) iubim masinile, dar de la a refuza comparatia intre Opel si Skoda si pana la realitate e cale lunga.
Eu am, intamplator masini de la ambele branduri in discutie, si cu toate ca nu-mi place sa o spun (si o sa-mi asum asta) Skoda nu este cu nimic mai prejos (poate design) decat Opel, la un anume domeniu (asamblarea interioara) este chiar MUUULT mai sus...

Ca Insignia arata muuuult mai bine este adevarat...sau poate este "doar" a 10-a din oras.... dar asta este de obicei un motiv hotarator pentru "impresionisti". Cunoscatorii se uita la un ansamblu de aspecte pe care tu nu reusesti sa le "procesezi" printre care intra si "cum ma simt la volan?"

O zi buna.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@sever iulian
Eu cand vreau sa vad calitatea unei masini, ma urc in masina, apas toate butoanele si plasticele, ma arunc pe scaun de la vreo juma de metru sa vad cum face si apoi o iau la test drive pe drumuri de tzara si vad cum se comporta si ascult ce se aude. Si crede-ma, atat Insignia cat si AstraNG nu mi-au trecut testele la interior. Pe cand Superb e cu adevarat...Superb. Cat despre fiabilitate, hmmm, ramane de vazut si la Insignia. Astept sa treaca vreo 3-4 ani si apoi discutam.

@calin
Bine grait.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:@sever iulian
Eu cand vreau sa vad calitatea unei masini, ma urc in masina, apas toate butoanele si plasticele, ma arunc pe scaun de la vreo juma de metru sa vad cum face si apoi o iau la test drive pe drumuri de tzara si vad cum se comporta si ascult ce se aude. Si crede-ma, atat Insignia cat si AstraNG nu mi-au trecut testele la interior. Pe cand Superb e cu adevarat...Superb. Cat despre fiabilitate, hmmm, ramane de vazut si la Insignia. Astept sa treaca vreo 3-4 ani si apoi discutam.

@calin
Bine grait.


din pacate nu toti oamenii pot fi jeremy clarkson. eu personal in ultimile luni am avut masini de serviciu un 320 d nou si un accord 2008 automatic. nu ma simt mai prost in insignia mea decat in cele doua de mai sus, dar promit sa fac un drive test cu superb.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu sunt de parere ca daca tot te inhami la rate de 400EUR pe luna, ar cam trebui sa fii carcotas ca si Clarkson. Nu e ca si cum ti-ai lua un aspirator de 300RON, nu? Ca sa nu mai spunem ca si la aspirator incerci vreo 4-5 pana il alegi pe ala care te satisface cel mai mult.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu desconsider Skoda pentru ca este o masina corecta ca pret/calitate, dar la plasticele din interior e campioana Laughing
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:
Lucifer_The a scris:Moshule, din start noi nu te putem ajuta cand compari mere cu pere.
Du-te pe forum la Skoda Octavia si cere pareri acolo daca tot esti asa de incantat de ea...


Marit Lucifer, atunci cand citesc posturile tale, ma apuca brusc o durere de burta (o fi de la ras sau de la constipatie Shocked )
Ai unele idei perfecte...
De cand a ajuns Opel un brand de masini incomparabil...? sigur ca toti de aici (unii posesori de Opel, unii mai putin) iubim masinile, dar de la a refuza comparatia intre Opel si Skoda si pana la realitate e cale lunga.
Eu am, intamplator masini de la ambele branduri in discutie, si cu toate ca nu-mi place sa o spun (si o sa-mi asum asta) Skoda nu este cu nimic mai prejos (poate design) decat Opel, la un anume domeniu (asamblarea interioara) este chiar MUUULT mai sus...

Ca Insignia arata muuuult mai bine este adevarat...sau poate este "doar" a 10-a din oras.... dar asta este de obicei un motiv hotarator pentru "impresionisti". Cunoscatorii se uita la un ansamblu de aspecte pe care tu nu reusesti sa le "procesezi" printre care intra si "cum ma simt la volan?"

O zi buna.

Citeste toate topicurile de la forumul "Insignia" si ai sa vezi acolo astfel de posturi de-ale mele...stai tu linistit....
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pai uite ce am scris si eu in acelasi topic.... "Despre tuning la Insignia... arata bestial si stock... singurul lucru care l-as face daca as avea bani de asa masina ar fi sa-mi cumpar cele mai mari roti care le are in optionale, de 19 de 20... nu am probleme le rinichi asadar nu astept contra-pareri."

Dar tu ai venit aici sa iti dai cu parerea ca Opel este incomparabil cu Skoda... fara sa ai argumente...in afara trimiterilor pe forumul Skoda sau VW... vrei sa te uiti atent si pe ClubOpel la topicurile cu plangeri? Smile
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am spui ca Insignia e incompatibila cu Octavia nu cu toata clasa....vad ca fiecare intelege cum il taie capu' - daia e Romania in situatia asta dezastruoasa...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR