Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Situatia este destul de delicata. Pana la urma aceasta taxa adica TVA-ul este taxa clientului final - nu pe cei de la Opel trebuie sa-i injuri si pe ratatii aia din PDL. Ce bine-mi pare ca a iesit iar Basescu ca sa moara toti prostii de l-au votat de foame!
Ca sa revin la subiect - ori ii platesti ori nu o mai cumperi...
Skip ads

  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Nice...si dac eu am facturile cu suma achitata integral.si in contract scrie ca pretul DDP este 18976 Eur inclusiv Tva.De ce sa dau 1000 de euro in plus.Stiu ca nu sunt ei de vina dar nici eu.De ce nu mi-au adus masina dupa ce eu am platit-o integral in22 iunie?De ce mi-au cerut toti banii pana nu am vazut masina?
  • Zenith

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Lucifer_The a scris:Situatia este destul de delicata. Pana la urma aceasta taxa adica TVA-ul este taxa clientului final - nu pe cei de la Opel trebuie sa-i injuri si pe ratatii aia din PDL. Ce bine-mi pare ca a iesit iar Basescu ca sa moara toti prostii de l-au votat de foame!
Ca sa revin la subiect - ori ii platesti ori nu o mai cumperi...



Ca mare dreptate ai.... ca daca iesea Tamara cu termopanu' aveam acum opel cu tva 9%, un plin pe luna gratis, impozit 2% si 2 milioane de bugetari nesimtiti care frunzareau 2 hartii..

Cat de retard poti sa fi ca sa sa faci asemenea afirmatii?
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
vectragts1 a scris:Nice...si dac eu am facturile cu suma achitata integral.si in contract scrie ca pretul DDP este 18976 Eur inclusiv Tva.De ce sa dau 1000 de euro in plus.Stiu ca nu sunt ei de vina dar nici eu.De ce nu mi-au adus masina dupa ce eu am platit-o integral in22 iunie?De ce mi-au cerut toti banii pana nu am vazut masina?


zici ca ai facturile? probabil sunt de avans... Sad
cat despre contract, citeste mai bine si o sa gasesti ca scrie ceva cu care sa se scoata Wink
ti-au cerut toti banii pentru a plati masina la extern... deoarece ei nu au de unde...

Sper sa rezolvi favorabil.
Skip ads

  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:
vectragts1 a scris:Nice...si dac eu am facturile cu suma achitata integral.si in contract scrie ca pretul DDP este 18976 Eur inclusiv Tva.De ce sa dau 1000 de euro in plus.Stiu ca nu sunt ei de vina dar nici eu.De ce nu mi-au adus masina dupa ce eu am platit-o integral in22 iunie?De ce mi-au cerut toti banii pana nu am vazut masina?


zici ca ai facturile? probabil sunt de avans... Sad
cat despre contract, citeste mai bine si o sa gasesti ca scrie ceva cu care sa se scoata Wink
ti-au cerut toti banii pentru a plati masina la extern... deoarece ei nu au de unde...

Sper sa rezolvi favorabil.


Crede-ma, am rasfoit contractul de zece ori.Nimic nu e scris cu care sa se scoata.Spune clar pretul inclusiv tva e 19876 eur.Si mai scrie ca diferenta trebuie achitata in cel mult 5 zile de la momentul instiintarii ca masina a ajuns in Ungaria.Eu am achitat diferenta in 22 iunie.Acum puteau face factura sau puteau aduce mashina.Nu eu i-am impiedicat.
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@vectra
Am o rugaminte, pui un scan sau reproduci capitolul trei(cred) modalitati de plata?
Forate nasol ce ti s-a intamplat, nesimtire mare a astora ca nu au facut pe dracu in patru sa iti aduca masina pana in 30 iunie.
Faina masina pacat de dealeri.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Si voi, ca si copiii...
Dealer-ul incearca, de ce sa dea un discount de 4.2%? Poate pune clentul botul....
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
crybabyro a scris:@vectra
Am o rugaminte, pui un scan sau reproduci capitolul trei(cred) modalitati de plata?
Forate nasol ce ti s-a intamplat, nesimtire mare a astora ca nu au facut pe dracu in patru sa iti aduca masina pana in 30 iunie.
Faina masina pacat de dealeri.

Am copiat mai jos contractul in intregime Shocked
[editat] srl
CONTRACT DE VÂNZARE - CUMPÃRARE
pentru cumpãrare de autoturisme OPEL
Nr. 1694 din data : 29/04/2010
încheiat astãzi, 29/04/2010, între urmãtoarele pãrþi contractante:
S.C. [editat] S.R.L., cu sediul în [editat] înmatriculatã la Oficiul Registrului Comerþului de pe lângã Tribunalul Cluj sub nr.[editat], având C.U.I. [editat] Atribut fiscal RO, cont bancar IBAN: [editat], deschis la [editat], legal reprezentatã prin Administrator dl. [editat], în calitate de Vânzãtor
ªi
Dl. .....
Vânzãtorul ºi Cumpãrãtorul fiind denumiþi împreunã în continuare Pãrþile în prezentul Contract, denumit în continuare astfel sau Actul.
OBIECTUL CONTRACTULUI:
Art.1 - Subscrisa Vânzãtoare vinde iar subsemnatul(a) Cumpãrãtor(oare) cumpãrã l (unu) autoturism OPEL INSIGNIA 4 UªI EDITION A18XER MT6 (benzinã) Euro 5, denumit în continuare Produs.
Art.2 - Autoturismul care face obiectul prezentului Act este identificat prin parametrii tehnici ºi constructivi ai acestuia, conform descrierii din Anexa 1 ºi Anexa 2 care fac parte integrantã din Contract.
PREÞUL ªl MODALITÃÞILE DE PLATÃ:
Art.3 - Preþul DDP Cluj-Napoca (cu TVA inclus) al produsului ce face obiectul prezentului Contract este de: 19.876 EUR.
Art.4 - Cumpãrãtorul va achita preþul în echivalent LEI, la cursul de vânzare al [editat] din ziua efectuãrii plãþii preþului sau pãrþii din preþ. Plata preþului se va face prin virament bancar în contul bancar indicat de Vânzãtor sau prin depunere în numerar la casieria [editat].
în cazul în care cumpãrãtorul va prezenta în termenul prevãzut de Ghidul de finanþare a Programului de stimulare a înnoirii parcului auto naþional pe anul 2010 (dar nu mai târziu de 15 iunie 2010) documentele menþionate în acesta, va putea beneficia de prevederile Programului, adicã contravaloarea tichetului(lor) valoric(e) - 3.800 LEI / TICHET - se va scãdea din preþul autoturismului achiziþionat ºi va fi suportat de Administraþia Fondului pentru Mediu.
Art.5 - Plata preþului de cãtre Cumpãrãtor se va face astfel: - la data semnãrii prezentului Contract achitã un avans de 11.500 EUR (echivalentul în
LEI la cursul de vânzare al [editat] din ziua efectuãrii plãþii).
- diferenþa de plata in suma de 8.376 EUR (echivalentul în LEI la cursul de vânzare al [editat] din ziua efectuãrii plãþii) se va face in termen de cel mult 5 (cinci) zile calendaristice de la data la care a fost înºtiinþat de Vânzãtor cã Produsul a ajuns pe stocul Opel Southeast Europe.
TERMENE ªl CONDIÞII DE LIVRARE:
Art.6 -Autoturismul va fi livrat în termen de cea. 14 zile lucrãtoare de la data încasãrii integrale a preþului Produsului. La livrare Cumpãrãtorul se obligã sã achite contravaloarea Pachetului servicii livrare (cheltuieli legate de numere provizorii, carte de identitate, pregãtire înainte de livrare) în valoare de 300 LEI + TVA pentru fiecare autoturism în parte.
RECEPÞIA PRODUSULUI :
Art.7 - Livrarea ºi respectiv recepþia Produsului se va face în Cluj-Napoca, la sediul Vânzãtorului, în prezenþa reprezentantului Vânzãtorului ºi a Cumpãrãtorului.
Recepþia Produsului se va face pe baza documentelor care atestã caracteristicile tehnice ºi constructive ale Produsului (Anexa 1 ºi 2 la prezentul Contract).
DREPTURILE ªl OBLIGAÞIILE PÃRÞILOR:
Art. 8 - Drepturile ºi obligaþiile Vânzãtorului:
- sã comande Produsul de la furnizorul General Motors Southeast Europe, în baza angajamentelor asumate de Cumpãrãtor în baza prezentului act;
- sã solicite furnizorului Opel Southeast Europe sã livreze Produsul doar dupã confirmarea achitãrii preþului acestuia în totalitate de cãtre Cumpãrãtor;
- sã livreze Produsul conform descrierii din Anexa 1 ºi 2, corespunzând standardelor normale de funcþionare;
- sã livreze Produsul la termenul de livrare stabilit, în cazul în care apar situaþii care exced voinþa Vânzãtorului ºi care determinã prelungirea termenului de livrare convenit cu Cumpãrãtorul, Vânzãtorul are dreptul de a prelungi acest termen de livrare a Produsului cu cel mult 7 zile lucrãtoare, cu obligaþia de a aduce la cunoºtinþa Cumpãrãtorului acest aspect;
- sã asigure service-ul Produsului în perioada de garanþie (care este de 24 luni de la data livrãrii fãrã limitã de km conform celor menþionate în cartea de garanþii)
- sã asigure service-ul Produsului în perioada post-garanþie, asistenþa service fiind asiguratã într-un termen minim de la primirea unei cereri de intervenþie din partea Cumpãrãtorului. Eventualele detalii ale asistenþei service post-garanþie vor putea fi stabilite ulterior de pãrþi.
Art.9 - Drepturile ºi obligaþiile Cumpãrãtorului:
- sã recepþioneze ºi sã preia Produsul în bunã stare de funcþionare conform specificaþiilor din Anexa 1 ºi 2;
- sã achite integral preþul Produsului;
- La livrare Cumpãrãtorul se obligã sã achite contravaloarea Pachetului servicii livrare (cheltuieli legate de numere provizorii, carte de identitate, pregãtire înainte de livrare) în valoare de 300 LEI + TVA pentru fiecare autoturism în parte.
- sã prezinte în termenul prevãzut de Ghidul de finanþare a Programului de stimulare a înnoirii parcului auto naþional pe anul 2010 (dar nu mai târziu de 15 iunie 2010) documentele menþionate în acesta; în caz contrar va suporta contravaloarea tichetului(lor) valoric(e) - 3.800 LEI / TICHET - ce au fost scãzute din preþul autoturismului achiziþionat.
- sã garanteze achiziþia ºj plata Produsului cu suma de 11.500 EUR;
- sã respecte condiþiile ºi termenele de service ºi întreþinere în perioada de garanþie a
- Produsului, în conformitate cu cartea tehnicã ºi cu prescripþiile tehnice ale acestuia;
- sã nu efectueze intervenþii de service asupra Produsului decât în cadrul atelierelor
- specializate agreeate / autorizate OPEL, pe întreaga perioadã de garanþie a Produsului.
REZILIEREA CONTRACTULUI:
Art.10 - Rezoluþiunea prezentului Contract în mod unilateral este interzisã, pentru rezoluþiunea acestuia fiind necesar acordul ambelor pãrþi, în mod expres ºi în scris.
RÃSPUNDERE CONTRACTUALÃ:
Art.11 - Pãrþile sunt obligate sã respecte ºi sã ducã la îndeplinire prezentul contract cu bunã-credinþã ºi întocmai cu prevederile acestuia.
Art.12 - în cazul în care una din Pãrþi încalcã în mod culpabil cu intenþie obligaþiile care îi revin potrivit prezentului act, cealaltã parte este îndreptãþitã sã solicite obligarea acesteia la plata de daune interese, dupã notificarea prealabilã a Pãrþii în culpã ºi dacã aceasta nu s-a conformat respectãrii ºi / sau îndeplinirii obligaþiei sale în termen de 5 zile de la data primirii notificãrii.
Penalitãþile în cazul unor debite restante ale uneia sau alteia din pãrþi se convin a fi de 0,1% / ziua de întârziere ºi se calculeazã de la data scadenþei la plata acestuia, convenitã conform prezentului act sau de la data la care partea în culpã a fost notificatã de existenþa debitului.
Art.13 - Cumpãrãtorul este obligat sã achiziþioneze ºi sã plãteascã integral Produsul, conform prevederilor de mai sus din prezentul act. în cazul în care Cumpãrãtorul nu achitã la scadenþã diferenþa din preþul Produsului, respectiv nu achiziþioneazã (sub orice formã) Produsul într-un termen de cel mult 5 zile calendaristice de la data primirii unei notificãri în acest sens din partea Vânzãtorului sau nu achiziþioneazã (sub orice formã) Produsul într-un termen de cel mult 5 zile calendaristice de la Data scadenþei de platã a diferenþei de preþ, Vânzãtorul are dreptul de a rezoluþiona de plin drept prezentul contract, fãrã acordarea unui alt termen de graþie, fãrã altã procedurã ori notificare ºi fãrã intervenþia instanþei de judecatã, în acest caz, de asemenea, Vânzãtorul are dreptul de a pãstra garanþia în cuantum de 500 EUR cu titlu de daune-interese pentru nerespectarea de cãtre Cumpãrãtor a obligaþiei sale de a achiziþiona Produsul pânã la data convenitã cu Vânzãtorul.
Art. 14 - Nerespectarea de cãtre Cumpãrãtor a prevederilor referitoare la întreþinerea ºi exploatarea Produsului, respectiv nerespectarea termenelor ºi condiþiilor prevãzute în cartea tehnicã ºi certificatul de garanþie al acestuia, sau efectuarea oricãror operaþiuni / intervenþii de service asupra Produsului în altã parte decât la ateliere specializate agreeate / autorizate OPEL, duce la pierderea garanþiei ºi îl exonereazã pe Vânzãtor de orice rãspundere privind Produsul, calitatea lucrãrilor efectuate ºi comportamentul ulterior al Produsului.
FORÞA MAJORÃ:
Art. 15 -Aºa cum este reglementatã de legea românã, în cazul apariþiei sale, forþa majorã exonereazã de rãspundere pentru neîndeplinirea obligaþiilor contractuale din cauza forþei majore partea care o invocã, în cazul în care aceasta notificã în termen de 48 de ore de la producerea ei cealaltã parte contractualã. Pãrþile reintrã în drepturile ºi obligaþiile contractuale la încheierea situaþiei de forþã majorã, încetarea situaþiei de forþã majorã urmând a fi notificatã obligatoriu de partea care a invocat-o în termen de 48 de ore de la încetarea acesteia.
LITIGII:
Art.16 - In cazul apariþiei unei probleme litigioase, pãrþile convin sã încerce rezolvarea diferendului pe cale amiabilã, prin negocieri. Dacã acestea nu duc la nici un rezultat, instanþa competentã a soluþiona respectivul litigiu va fi instanþa de la sediul Vânzãtorului.
DISPOZIÞII FINALE:
Art.17 - Pãrþile nu au dreptul sã facã nici o modificare unilateralã a Contractului. Orice modificare a acestuia se va realiza prin negocieri între pãrþi, modificãrile fiind consemnate în acte adiþionale la prezentul act.
Art.18 -Anexa 1ºi 2 fac parte integrantã din prezentul Contract.
Prezentul Contract are 18 articole ºi 2 anexe ºi s-a încheiat astãzi, 29.04.2010, la Cluj-Napoca, în 2 exemplare cu valoare de original fiecare, câte unul pentru fiecare parte.
VÂNZÃTOR CUMPÃRÃTOR
[editat]
reprezentatã prin ^5^ \
[editat] Administrator

[editat la cererea autorului]
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Fratica, stergeti datele personale, nu-i necesar sa le imparti in eter....
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Zenith a scris:
Lucifer_The a scris:Situatia este destul de delicata. Pana la urma aceasta taxa adica TVA-ul este taxa clientului final - nu pe cei de la Opel trebuie sa-i injuri si pe ratatii aia din PDL. Ce bine-mi pare ca a iesit iar Basescu ca sa moara toti prostii de l-au votat de foame!
Ca sa revin la subiect - ori ii platesti ori nu o mai cumperi...



Ca mare dreptate ai.... ca daca iesea Tamara cu termopanu' aveam acum opel cu tva 9%, un plin pe luna gratis, impozit 2% si 2 milioane de bugetari nesimtiti care frunzareau 2 hartii..

Cat de retard poti sa fi ca sa sa faci asemenea afirmatii?


Alt frustrat al mineriadelor si mogulilor! In mintea ta retarda tot Iliescu si Ceausescu e de vina...faliment placut - fac pariu ca esti somer sau bugetar. Nu stiu ce dracu cauti pe topicurile cu Insignia, asta e masina pentru moguli nu pentru sarantoci ca tine.
  • Zenith

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
uite pe bogatu' unde era, ma, insignia aia care zici tu ca ai, e a lui vecinu' nu a ta, asa ca revino pe pamant si viseaza in continuare, si ca sa înveselim atmosfera iti spun o gluma: stii bancul cu timpu?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Lucifer, Zenith, restul, va potoliti voi sau va potolesc eu?
Skip ads

  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@vectragts1
Multam. Nici la tine nu se precizeaza cat e tva. Avand in vedere ca ai platit in 22 si ei nu au adus masina pana in 30, mi se pare o magarie fara margini sa nu faca TOT ce le sta in putinta sa nu platesti inca 1000 eur.
Pacat de masina la asa dealeri.
  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Nu fi trist, nu ti-a fost dat de sus. Sun multe alternative. Eu recomand un Renault Fluence, Skoda Octavia (facelift), Ford Mondeo sau Peugeot 408 (desi cred ca nu e aparut la noi in tara inca). Uite iti dau un link cu imagini a tuturor marcilor cu modelele lor. Dupa ce te-ai hotarat psihologic, dai "o geana" la ei pe pagina. Succes!

http://www.netcarshow.com/
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze pt. eroare.Am pus datele personale pt. ca eram foarte nervos.Am fost plecat in week-end.Rog moderatorii sa stearga datele daca se poate.Va multumesc.Intre timp am primit semnale favorabile.Nu prea au ce sa-mi faca.Vor suporta ei.Sper sa fie asa am primit asigurari 90%
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Cod a scris:Nu fi trist, nu ti-a fost dat de sus. Sun multe alternative. Eu recomand un Renault Fluence, Skoda Octavia (facelift), Ford Mondeo sau Peugeot 408 (desi cred ca nu e aparut la noi in tara inca). Uite iti dau un link cu imagini a tuturor marcilor cu modelele lor. Dupa ce te-ai hotarat psihologic, dai "o geana" la ei pe pagina. Succes!

http://www.netcarshow.com/

S-ar putea sa nu fie nevoie, mersi oricum.Renault facut in Turcia nu cred ca as cumpara oricum.Sper sa se rezolve.
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
vectragts1 a scris:Imi cer scuze pt. eroare.Am pus datele personale pt. ca eram foarte nervos.Am fost plecat in week-end.Rog moderatorii sa stearga datele daca se poate.Va multumesc.Intre timp am primit semnale favorabile.Nu prea au ce sa-mi faca.Vor suporta ei.Sper sa fie asa am primit asigurari 90%.


FORÞA MAJORÃ:
Art. 15 -Aºa cum este reglementatã de legea românã, în cazul apariþiei sale, forþa majorã exonereazã de rãspundere pentru neîndeplinirea obligaþiilor contractuale din cauza forþei majore partea care o invocã, în cazul în care aceasta notificã în termen de 48 de ore de la producerea ei cealaltã parte contractualã. Pãrþile reintrã în drepturile ºi obligaþiile contractuale la încheierea situaþiei de forþã majorã, încetarea situaþiei de forþã majorã urmând a fi notificatã obligatoriu de partea care a invocat-o în termen de 48 de ore de la încetarea acesteia.
LITIGII:
Art.16 - In cazul apariþiei unei probleme litigioase, pãrþile convin sã încerce rezolvarea diferendului pe cale amiabilã, prin negocieri. Dacã acestea nu duc la nici un rezultat, instanþa competentã a soluþiona respectivul litigiu va fi instanþa de la sediul Vânzãtorului.
DISPOZIÞII FINALE:
Art.17 - Pãrþile nu au dreptul sã facã nici o modificare unilateralã a Contractului. Orice modificare a acestuia se va realiza prin negocieri între pãrþi, modificãrile fiind consemnate în acte adiþionale la prezentul act.


Nu te lasa! Sigur castigi, pentru ca:
1. Forta majora n-o pot invoca, legea romana fiind destul de clara in privinta definirii ei (se refera la calamitati si dezastre naturale, stari de razboi, revolte armate , etc.)
2. Ai la indemana acel art. 17, care in situatia data, ii cam leaga de maini. La negocierea IMPUSA de acest articol, tu nu cedezi nici un cent. Ameninta-i si cu daune interese, in fond tu puteai sa investesti acesti bani intr-o afacere care sa-ti aduca profit, in nici un caz sa pierzi (acel 5%).
3. Ai pret ferm, exprimat in valoare absoluta in euro si este specificat in mod expres ca TVA-ul este inclus in acel pret (respectiv etape de plata).

Eu zic sa nu-i actionezi inca in instanta, ci sa le propui solutionarea cf. primei fraze din art. 16 din contract. Daca nu se "lasa", ia-ti un avocat bun si castigi. Noroc!
  • Dante66

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Exact aceeasi problema ca vectragts1 am avut-o si eu, in sensul ca au vrut sa imi bage pe gat si marirea TVA-ului .... dupa ce m-am certat cu ei "la cutite" am platit masina la TVA-ul vechi.

Parerea mea este ca nu trebuie sa inghitim toate cacaturile de la reprezentante, cu putine amenintari se rezolva ...
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
crybabyro a scris:@luc1979
Revenind la concedii la Opel; sotia a lucrat pana acum vreo doi ani in industria auto si isi aminteste ca in august nu se faceau livrari pentru gm.
LE : astazi am primit detalii despre fabricarea masinii : saptamana 33 16-20 august incepe fabricarea si in saptamana 36 6-10 septembrie e in ungaria. Deci se lucreaza si in August(sau asa dau ei estimarea productiei).


La mine e masina comandata de firma si nu stiu nici macar cine e dealerul. Mi-au dat doar un termen:18 octombrie! Ei zic ca au comandat masina pe 18 mai, desi nu cred sa fie termenul chiar 5 luni.
Un amic de la un dealer mi-a spus ca vacanta la fabrica este 18iulie-18 august.
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@luc1979 : eu am comandat in 14 iunie si temenul a fost dat la 4 luni; ulterior am aflat ca masina se fabrica in saptamana 33 16-20 august si ajunge la Gyor in saptamana 36 6-10 sept. De la Gyor pana la Sibiu dracu stie cat poate sa faca.
La tine avand in vedere ca, comanda e data cvu o luna mai repede e cam ciudat.
Vrajeala ca in intre 18.07 si 18.08 nu se lucreaza e cam ciudata. astia de la Sibiu zic ca de fapt aia e perioada in care trec de la un model la altul\, in care upgradeaza liniile de fabricatie si alte chestii d'astea. Probabil multi si au concedii in perioada aia dar de fabricat nu cred sa se opreasca. Sotia imi spunea ca in august fabrica de bucsaraie nu livra nimic catre GM. Poate isi faceau ceva stocuri mai tapene sau cine stie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR