Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salutare,

problema cu rugina la Astra modelul vechi (<95) mi se pare 'clasica'.
As vrea sa stiu ce solutii ati aplicat pt a scapa de rugina definitiv.

Mie imi apare in zona busonului de benzina si sub el, in fiecare vara o duc la tinichigerie: o curata, o da cu chit si pune vopsea - peste 1-2 luni incepe sa dea la loc rugina...

Trebuie decupata zona respectiva si pusa tabla noua?
Sau se poate aplica un tratament mai special pe tabla existenta care sa aiba un rezultat mai bun?

multam
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Depinde de cat este de ruginita zona respectiva sau de dimensiunea portiunii ruginite, daca rugina a apucat sa perforeze tabla, daca a aparut intr-o zona de rezistenta a caroseriei... De retinut ca fiecare interventie cu flacara oxoacetilenica(autogen) pe caroserie va favoriza ruginirea zonei respective prematur de aceea recomand ca pentru perforari de dimensiuni reduse sa nu fie sudat un petic de tabla.
Ca protectie incearca sa cureti tabla bine apoi aplica un strat de zinc (eu am folosit un spray) inainte de a aplica vopsea pe portiunea afectata de rugina (vopsitorul meu recomanda sa fie curatat zinc-ul aplicat cu diluant inainte de vopsire).
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
- nu apare in zona de rezistenta: apre deasupra rotii din spate, la braul aparatorii, si in jurul busonului de benzina
- cred ca rugina a strapuns tabla: la inceput apar niste 'bubite' in vopsea care apoi dau in rugina; cred ca in ele e apa?!
- la tinichigerie trata doar partea vizibila in exterior: smirgheluit pana la metal, apoi aplica ceva chit gri care trebuia aplicat rapid ca se intarea (cica era ceva mai special, punea diluant in el parca) apoi vopsea si era gata in ~1 ora... nu cred ca a fost un tratament de durata impotriva ruginii.

Deci trebuie decupata portiunea respectiva sau sa incerc si cu spray cu zinc + vopsit, eventual pe ambele parti ale tablei?
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Asta este "boala" lor, ruginesc in zona aripilor de pe spate, trebuie sa vad cat este de ruginita pentru a-mi face o parere, orice remediu vei alege (sudura sau curatare+chituire) dupa reparatie "pompeaza" pe interior ceva antifon. Ca sa intelegi la ce ma refer, eu dupa ce am curatat exteriorul si dupa ce am vopsit zona exterioara unde aveam acces, prin interior -dat fiind accesul dificil la zona unde a aprut rugina- am diluat 1l de antifon intr-o sticla de plastic cu dopul gaurit si am pompat antifonul in asa fel incat acesta sa ajunga si in zona respectiva(dublura interioara a aripii) pentru asta am fost nevoit sa desfac tapiseria de pe spate...
Skip ads

  • horheus

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema am si eu @ caravan din 92 Sad. Am decupat acum 1 an partile ruginite de la aripile din spate si am schimbat pragurile, dar rugina a aparut din nou. Intr-adevar, flacara oxiacetilenica are un impact negativ asupra lucrarii. Cel mai bine se preteaza la astfel de interventii sudura electrica in puncte si atmosfera de dioxid de carbon, insa meseriasii care stiu sunt putini si e scump.

Am inteles ca se gasesc in comert numai jumatati de aripa sau ma rog, numai partea care rugineste. Stie cineva mai multe despre acest lucru? Si daca da, cam cat costa? Planuiesc sa o vopsesc toata in vara si as fi curios sa stiu ca pot rezolva problema asta, ca bani de una mai noua n-am Sad.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat jumatatea inferiara de aripa, am gasit kituri speciale pt. asa ceva (ieftine, 500 mii bucata), de sudat a fost in puncte cu argon, si teoretic nu ar trebui sa rugineasca prea repede, insa oricum, tabla la care s-a lucrat nu se compara cu tabla originala.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
la mine pe calibra e varza, la aripa stanga spate, am deja gaura, si tot pasaju ala din juru rotii e compromis. Tre sa fac ceva urgent, si nu stiu unde sa ma duc. In dreapta abia a inceput sub busonu de benzina. Chestia cu antifonu se face dupa reparatie ? ideea e ca accesul pe interior la dublura aripii este foarte anevoios.
  • horheus

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@sandumbogdan: bogdane, stiu ca esti din Iasi, me2.. asa ca te inrteb unde ai rezolvat problema? daca la G&P, cat a costat? ai mai vz udneva in zona kiturile respective. multumesc
Skip ads

  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
TOX, mai bine faci ceva din fibra frumos, evazat pe aripi !
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
@ tox eu am facut chestia cu antifonul dupa ce am curatat bine zona(nu a fost nevoie sa repar) insa inainte de antifonare pe interior am dat cu Zinc spray <un tub intreg mi-a ajuns sa dau int. ext. ambele aripi spate stg. dr.> si la kadett accesul este dificil insa dupa ce am dat cu spray-ul au inceput sa apara picaturi de solutie in zona ext. inferioara mai exact pe roata Smile.
Am terminat cu zinc-ul la int. am continuat pe ext. apoi a urmat antifonul pe int (am folosit sticla "minune" cu dopul gaurit) iar pe exterior am dat antifon 3M cu pistolul. La mine mai era si o alta problema cauzata de pneurile mai "late" 205/50 R15 asa ca "buza" aripii era ridicata/lipita catre interior (metoda clasica) iar in partea respectiva am adaugat peste zinc si antifon un mastic special de etansare tot de la 3M.
O astfel de operatie am mai facut si la primul meu Kadett acum trei ani dupa ce sudasem petice la aripile de pe spate si inca nu a aparut rugina...
P.S. Rog nu incercati aceasta "operatie" in garajul sau curtea unui prieten fiindca la mine s-a scurs si zinc-ul si antifonul care a fost in surplus pe interior Smile
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
da. se pare ca va fi o operatiune rezolvabila mai pe caldura si sa nu fie ud pe jos , si cred ca voi avea nevoie de ceva ajutor. se ofera cineva, sar cu lada de bere daca e nevoie. Deja la mine a inceput sa se vada NASPA, si am impresia ca s-a perforat si contra-aripa, adica se cam vede in interior
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
La cati bani ai investit in masina nu cred ca se merita sa o vinzi numai pentru asta, dau si eu o mana de ajutor in limita timpului disponibil (din pacate numai in weekwnd)
Skip ads

  • misshell

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Calibra 1991 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
aceeasi problema la calibra...unde pot fi gasite semiaripi pt reparatie? sandumbogdan,sti tu?!
  • radu_print

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
in principiu gasiti segmenti de reparatie la orice magazin de piese auto, costa undeva pe la 50-60 de lei bucata (inclusiv pragurile).
Daca se sudeaza in argos si cu o mana priceputa, se izoleaza si se vopsesc corespunzator, in mod normal cativa ani nu ar trebui sa mai apara problema.
In plus, am vazut pe "autoa" ca sunt contraaripi din plastic (aparatoare de noroi), care fac mai mult decat orice izolatie Wink
si la mine se vor intzmpla astea cum se mai incalzeste vremea Smile
  • dany_m2v

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2008

  • Mesaj Privat
www.autokarma.ro - au preturi relativ acceptabile si livreaza in toata tara la un cost destul de mic zic eu.
  • rave

  • Mesaje scrise: 503
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salutare
Azi am spalat masina dupa mai mult de o luna de "abstinenta" datorata noroiului si zapezii si am observat pete maronii pe praguri Evil or Very Mad . Sterg mai puternic cu o carpa si era vorba de niste puncte de rugina pe lateralul pragului si sub el. Pragurile si semiaripile spate le-am schimbat candva in vara si m-a enervat la culme faptul ca dupa nici macar un an a inceput sa rugineasca iara Rolling Eyes . Plus ca, din cate am vazut vopsitorul nu mi-a vopsit partea de sub prag, era neagra, in grundul cu care le-am cumparat...acolo era mai extinsa rugina dar nici pe departe sa fie gaurita tabla.

M-ar interesa niste sfaturi pentru problemele astea pe care sa le pot aplica singur, pe o zi mai calduroasa. Se poate rezolva fara sa dau cu peria de sarma pana la tabla? pentru ca asa cum sunt punctele distantate cred ca va trebui sa dau jos vopseaua de pe jumatate de prag... . Dar daca e musai fac si asta. Apoi? Ce solutii imi recomandati inainte de a aplica eventualul chit, grundul si vopseaua. Eventual si dupa vopsire. Ulei cu vaselina am deja in interiorul pragului Razz

Multumesc
  • been

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
sal
eu am reusit sa repar petele de rugina acasa.
iti trebuie o bormasina si o perie de sarma rotativa ca sa cureti bine.eu pe unde a mai fost impuscata tabla am aplicat chit cu fibra de sticla.super tare!inlocuieste tabla de minune.apoi slefuit bine si in final am aplicat la semiaripile din spate colant negru.
  • been

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
in pragare si fetele de usi bagi ulei cu vaselina amestecat putin cald
  • luxdomini

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Dac a scris:Salutare,
problema cu rugina la Astra modelul vechi (<95) mi se pare 'clasica'.
As vrea sa stiu ce solutii ati aplicat pt a scapa de rugina definitiv.
Mie imi apare in zona busonului de benzina si sub el, in fiecare vara o duc la tinichigerie: o curata, o da cu chit si pune vopsea - peste 1-2 luni incepe sa dea la loc rugina...
Trebuie decupata zona respectiva si pusa tabla noua?
Sau se poate aplica un tratament mai special pe tabla existenta care sa aiba un rezultat mai bun?
multam


Exista o solutie de protectie care am folosit-o la Ford-ul parintilor pentru o problema relativ similara (rugina era la aripa drepata)
Am gasit un spray super super bun pt asta : WD-40 (http://www.wd40.com) il gasesti cam peste tot. E ieftin din cate tin minte (l-am folosit in vara) si il poti folosii si ptu alte cateva enshpe mii de questii Smile

Dar doar protejeaza de rugina. solutia asta , desi buna , este doar de protectie.
Hope it helps !
  • sagat

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
frate nu te mai incurca cu chit si vopsit doar locul si la mine a fost mancata rau de tot am un opel f 1993 dar eu am cumparat semiaripi mi-a decupat a chituito si vopsea pe toata a iesit super si nu mai am probleme cu ea
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR