Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • ovy106

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2009

  • Mesaj Privat
salut sunt un membru nou.am un vectra b din 96 ,motor x18xe.problema :becul cu check engine se aprindea din cand in cand,consum destul de mare 12-13 in oras.am fost la tester raspuns sonda lamda defecta,am cumparat sonda ,azi am montat-o dupa ce am plecat de la service in 6 km s-a aprins din nou.dati-mi o idee ce sa mai curat sau unde sa mai caut problema,meseriasul mi-a garantat ca sonda functioneaza corect acum.ce sa fac? Sad
Skip ads

  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salut
daca ai pus o sonda Bosch, dar universala,nu o sa-ti mearga.Aceasta trebuie sa fie ORIGINALA,dedicata tipului de motor cu care este echipata masina.Sonda lambda defecta iti poate da si daca injectoarele nu functioneaza corect sau daca ai pierderi de gaze pe evacuare.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
[editat] a scris:salut
daca ai pus o sonda Bosch, dar universala,nu o sa-ti mearga.Aceasta trebuie sa fie ORIGINALA,dedicata tipului de motor cu care este echipata masina.Sonda lambda defecta iti poate da si daca injectoarele nu functioneaza corect sau daca ai pierderi de gaze pe evacuare.



@Mariusnapcori Scuze ca ma bag aici in seama ... Sonda Lambda mi-a dat si mie eroare la tester dar am un consum normal la Vectra B, z18xe. Eu am racordul ala de toba flexibila spart, se poate sa dea eroare din cauza aia?

Mersi.
  • ovy106

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2009

  • Mesaj Privat
din prostia mea am pus o sonda recomandata de cei de la paneuro, o sonda universala BOSAL.varianta lor:daca e universala merge sigur la orice masina,doar sa aiba patru fire ca cea de pe masina mea.daca as sti ca sigur sonda e de vina fac un sacrificiu si iau una originala.(NGK 0442 OT-AFL-3C3)
din cate am aflat asta ar fi cea mai buna.in rest motorul merge perfect .merge rotund are putere se tureaza...tot ok.poate vine mosu si rezolva problema.
Skip ads

  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pt. ''inspectoratul''
Da, se poate.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
[editat] a scris:pt. ''inspectoratul''
Da, se poate.


Mersi mult
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ovy106 a scris:din prostia mea am pus o sonda recomandata de cei de la paneuro, o sonda universala BOSAL.varianta lor:daca e universala merge sigur la orice masina,doar sa aiba patru fire ca cea de pe masina mea.daca as sti ca sigur sonda e de vina fac un sacrificiu si iau una originala.(NGK 0442 OT-AFL-3C3)
din cate am aflat asta ar fi cea mai buna.in rest motorul merge perfect .merge rotund are putere se tureaza...tot ok.poate vine mosu si rezolva problema.

daca ai drum prin Ploiesti ,suna-ma si am sa-ti fac un test la sonda lambda, sa vedem ,grafic, cum lucreaza.
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
@Mariusnapcori Scuze ca ma bag aici in seama ... Sonda Lambda mi-a dat si mie eroare la tester dar am un consum normal la Vectra B, z18xe. Eu am racordul ala de toba flexibila spart, se poate sa dea eroare din cauza aia?

Mersi.[/quote]

cel mai bine este sa gasesti pe cineva in zona ta care sa-ti faca un test grafic la sonda lambda unde sa vezi raspunsul lor.
Skip ads

  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai ... acuma 3-4 saptamani imi dadea sonda erori dar valorile erau foarte mici si tipul a spus ca mai am multi km de facut innainte sa fiu nevoit sa o schimb. O sa incerc sa schimb racordul ala si sa vad ... Mersi inca o data.
  • ZAMFIR88

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2009

  • Mesaj Privat
si eu am avut o eroare sonda lamda, am sters eroarea si nu s-a mai aprins,dar consumul e undeva la 15% in zile bune.am tot motot x18xe
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
eu am z18xe, nu cred ca este o diferenta foarte mare. La mine consumul este undeva intre 9-12% in fct de stilul de condus. 15% mi se pare destul de mult, poate ar trebui sa schimbi sonda ca ... in 6luni iti recuperezi investitia prin benzina Smile
  • alin_for_you

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2010

  • Mesaj Privat
sau posibil sa fie senzorul de la axu cu came ca de la ala mi se aprinde si mie cheita si lam schimbat si nu sa mai aprins io am x20xev
Skip ads

  • Radumdb

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu o problema cu beculetul galban "aprins". Am pus in ghilimele pt ca nu mi se aprinde mereu, cand conduc masina in fluctuati de turatii nici o problema, dar cand ma duc cu ea constant sa zicem la 3000 de ture vreo 2 km maxim mi se aprinde beculetul galben, oare sa fie sonda lambda? Opel vectra b 1 1.6 16v motor X16Xel

Precizez ca consumul nu mia crescut si nici felul in care imi trage motorul, doar ca se aprinde beculetul galben
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR