Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Sunt comparati aproximative. Modelele OPEL nu au corespondenta directa in ''tripleta germana'' BMW, Audi, Mercedes, ex: seria 3 vs C classe vs A4 aicea nu intra nici Astra H, Golf 5,6
Totusi nu poti pune o Insignia langa o seria 3, vorbind strict de dimensiuni mai degraba langa seria 5
Skip ads

  • all3ex_wly

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2010

  • Mesaj Privat
gcristians a scris:eu am condus 2 ani vectra c , am condus si am mers si cu bmw 320d 150 cp , dar nu o sa te simti niciodata in cutia aia ca intr-o vectra + interiorul foarte vechi si urat la bmw , senzatia o ai de la tractiunea spate ca te impinge si ca poate fuge mai tare , dar tot mai bine te simti la volanul unei vectre mai ales daca e full .



referitor la ce am ingrosat eu...sti cum se spune:"vulpea daca nu ajunge la struguri spune ca sunt acrii."asa si tu

nici macar nu incerc sa te contrazic.fiecare este cu pasaricile lui.pasrica mea a zburat pe la foarte multe masini si acum s-a oprit la Bmw.nu spun ca opel nu este bun,dar hai sa fim seriosi.Bmw nu urmareste confortul cum il urmareste vectra/insignia de la o masina.nu se pupa confortul cu sportivitatea 100%.exista un compromis,dar bmw nu il face decat la seria 5,iar la seria 7 deja se vorbeste doar de confort<are si alte calitati,dar asta urmareste in primul rand>.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
gcristians a scris:eu am condus 2 ani vectra c , am condus si am mers si cu bmw 320d 150 cp , dar nu o sa te simti niciodata in cutia aia ca intr-o vectra + interiorul foarte vechi si urat la bmw , senzatia o ai de la tractiunea spate ca te impinge si ca poate fuge mai tare , dar tot mai bine te simti la volanul unei vectre mai ales daca e full .

hai las-o ,daca si bmw-ul mai este ,,o cutie'' loganul ce mai este?
ps: ai mers in portbagaj sa inteleg?,nu mi-o lua in nume de rau dar bwm-ul tot bmw e ,sa nu mai vorbim de audi,vectra este o masina buna dar sa fim seriosi ,
cred ca ai inteles ce vreau sa spun
  • gcristians

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
seria 1 cu astra
Skip ads

  • gcristians

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Stefan_BC a scris:
gcristians a scris:eu am condus 2 ani vectra c , am condus si am mers si cu bmw 320d 150 cp , dar nu o sa te simti niciodata in cutia aia ca intr-o vectra + interiorul foarte vechi si urat la bmw , senzatia o ai de la tractiunea spate ca te impinge si ca poate fuge mai tare , dar tot mai bine te simti la volanul unei vectre mai ales daca e full .

hai las-o ,daca si bmw-ul mai este ,,o cutie'' loganul ce mai este?
ps: ai mers in portbagaj sa inteleg?,nu mi-o lua in nume de rau dar bwm-ul tot bmw e ,sa nu mai vorbim de audi,vectra este o masina buna dar sa fim seriosi ,
cred ca ai inteles ce vreau sa spun


m-am referit la spatiul interior, si oricum bordul e urat fata de al vectrei
  • all3ex_wly

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2010

  • Mesaj Privat
gcristians a scris:

m-am referit la spatiul interior, si oricum bordul e urat fata de al vectrei

pai este mai mare si ca dimensiuni vectra c...e normal sa fie mai mult spatiu.compar-o cu seria 5 daca vrei sa vb de spatiu
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
BMW e BMW . Punct. Merg cu ambele marci dar numai BMW iti aduce bucuria de a conduce. La drum BMW-ul isi arata mecanica. Chiar daca are doar 284 CP. Cool
  • gcristians

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel atunci ce mai cauti aici frate? ia-ti bmw
Skip ads

  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am Opel, mandru de el, tata are tot Opel, pe care l-am condus si eu mult timp si inca il mai conduc, tot mandru si satisfacut..dar cand urc intr-un BMW, parca se schimba treaba... BMW este o masina sportiva in general, pentru asta construita. Daca unei masini ii facem cu o remapare 200 de cai...zicem ca are 200 de cai, dar nu ca este sportiva...mai e mult pana acolo. Ca si placere de condus, as opta pentru BMW tot timpul. Despre motoare, din cate stiu sunt bune, si nu am auzit de problema turbinei la diesel...dar...dupa cum bine stim, din pacate, masinile se mai si strica. Gandeste-te serios ca preturile pieselor si manoperei sunt cu mult mai mari decat la Opel.
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
gcristians a scris:pirvu_daniel atunci ce mai cauti aici frate? ia-ti bmw

Nu se pune problema asa! E vorba de clasa. Nu poti compara BMV cu Opel! Asta e clar. Oricat de multe Opeluri am avea noi. In viata trebuie sa fii realist Cauta si vei gasi!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
gcristians a scris:pirvu_daniel atunci ce mai cauti aici frate? ia-ti bmw

Poate pentru ca una din masinile pe care le am (si favorita) e Opel iar asta e un club al posesorilor si iubitorilor de Opel. La fel si BMW E60. Si nici unul din Opel-urile pe care le-am condus nu se compara ca dinamica, confort, placere de a conduce si performante cu E60-ul.
Ca sa nu mai fiu Esti OFF TOPIC pentru colegul nostru Audi-ul il va costa mai putin la intretinere. Dar e departe ca senzatii de BMW. Daca iimi aduc bine aminte la ora asta problemele specifice 320d-ului s-au rezolvat dupa noiembrie 2003 o data cu facelift-ul.
P.S. Si nu sunt "frate" cu tine.
  • all3ex_wly

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2010

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:
gcristians a scris:pirvu_daniel atunci ce mai cauti aici frate? ia-ti bmw

Poate pentru ca una din masinile pe care le am (si favorita) e Opel iar asta e un club al posesorilor si iubitorilor de Opel. La fel si BMW E60. Si nici unul din Opel-urile pe care le-am condus nu se compara ca dinamica, confort, placere de a conduce si performante cu E60-ul.
Ca sa nu mai fiu Esti OFF TOPIC pentru colegul nostru Audi-ul il va costa mai putin la intretinere. Dar e departe ca senzatii de BMW. Daca iimi aduc bine aminte la ora asta problemele specifice 320d-ului s-au rezolvat dupa noiembrie 2003 o data cu facelift-ul.
P.S. Si nu sunt "frate" cu tine.


unii chiar nu vor sa accepte realitatea.nu are rost sa iti bati capul "frate".si daca nu aveam bmw si doar conduceam unul tot apreciam masina asta.de fapt asa am fost convins sa imi cumpar un bmw,conducand masina varului meu.am condus mercedes c class din 2007,acelasi an ca a mea.intr-adevar este confortabil dar este altceva.nu este sport mai deloc.toate masinile sunt bune.acum fiecare depinde ce vrea de la ea.
Skip ads

  • gcristians

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
mai terminati baieti cu sportu , ce intelegeti voi prin "sport" ?daca vrei sport iti iei un coupe cu multi cai , nu tractorase de diesel care ziceti voi ca sunt sport. ce sport faci tu cu 320d
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Toata lumea este de acord ca bmw este mai dinamic fata de vectra la aceeasi putere. Se pune intrebarea daca se merita sa faci atatea compromisuri doar pentru aceasta dinamicitate.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Probabil colegul nostru deja a ales ce masina isi doreste asa ca noi discutam in van. E clar ca Opel Vectra C 2.0 DTI e mai ieftin de intretinut. Dar si diferentele sunt enorme fata de Audi 1.9 Tdi si E46 320 d. Gabi puncta foarte bine partea cu compromisurile. Dar si cati din posesorii de Vectra C nu fac compromisuri cand le intretin sau repara? Cati merg cu anvelope second, cati si le repara in spatele blocului, cati nu aleg la piese pe cele mai ieftine etc etc.?
Pentru colegul gcristians nu toata lumea are bani de coupe-uri. Sau a trecut de varsta aia. Iar sport nu inseamna neaparat coupe. Si cu siguranta nu coupe cu tractiune fata. Senzatia de sportivitate e mai accentuata intr-adevar intr-un coupe dar asta nu inseamna ca e mai rapid. Multe din masinile pe care le avem nu discuta cu Opel Astra Bertone chiar daca sunt limuzine.
  • gcristians

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
varsta nu cred ca exista pentru asta , vad des in un batranel de 60+ ani, cu un seria 6 cabrio , si da foarte bine . de bani e adevarat dar varsta nu conteaza . intre vectra 2.0 si 320d a-si alege bmw doar pentru motor , in rest ext+int nu ma refer la spatiu nu se compara cum arata .vectra e in fata . chiar daca o fi el mai "sportiv" si etc.
  • all3ex_wly

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2010

  • Mesaj Privat
gcristians a scris:mai terminati baieti cu sportu , ce intelegeti voi prin "sport" ?daca vrei sport iti iei un coupe cu multi cai , nu tractorase de diesel care ziceti voi ca sunt sport. ce sport faci tu cu 320d


am avut si coupe si m-am saturat de masina in 2 usi.este foarte incomoda,dar mi-am facut danblaua si cu masina coupe.iar daca vrei sa vezi ce afce tractorasul 2.0d te invit cand vrei tu la o plimbare.poate un versus.
  • craetos

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
nici un bmw sau audi coupe, fabricatie pana in 2003, nu face ce stie sa faca un bertone turbo...am avut bmw 320 benzina coupe si audi a3 1.8. nu se compara cu z20let-ul...adrenalina pe care mi-o da turbo-ul asta, bmw si cu audi nu mi-o ofereau impreuna. insa daca as avea de ales o masina fabricata dupa 2008, probabil as alege bmw, aici mi se pare ca opelul a ramas putin in urma (ma refer strict la coupe-uri)
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Pune TURBO si pe 320 benzina, sau Audi si fa atunci comparatie( daca mai poti)
  • gcristians

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
all3ex_wly a scris:
gcristians a scris:mai terminati baieti cu sportu , ce intelegeti voi prin "sport" ?daca vrei sport iti iei un coupe cu multi cai , nu tractorase de diesel care ziceti voi ca sunt sport. ce sport faci tu cu 320d


am avut si coupe si m-am saturat de masina in 2 usi.este foarte incomoda,dar mi-am facut danblaua si cu masina coupe.iar daca vrei sa vezi ce afce tractorasul 2.0d te invit cand vrei tu la o plimbare.poate un versus.


eu am 1.8 benzina , si m-am dat cu 320d 150cp de pe loc l-am dat , din mers m-a luat . si stiu ce poate 320d stai linistit ca e o masina foarte comuna aproape ca loganu , ma refer la modelul vechi 2003.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR