Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • craetos

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
kzz a scris:Pune TURBO si pe 320 benzina, sau Audi si fa atunci comparatie( daca mai poti)

pai sa-i pun eu turbo? pe a mea nu am pus eu turbo, a fost pus din fabrica...legat de ce spune @gcristians, bmw urile pisicuta au ajuns noua dacia, iar 320 dupa anu 2000, la fiecare 200 metrii e imposibil sa nu vezi unul
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Gabi puncta foarte bine partea cu compromisurile. Dar si cati din posesorii de Vectra C nu fac compromisuri cand le intretin sau repara? Cati merg cu anvelope second, cati si le repara in spatele blocului, cati nu aleg la piese pe cele mai ieftine etc etc.?

Cand am spus de compromisuri m-am referit nu numai la costul de intretinere. Ca familist ma gandesc si la ceilalti pasageri din masina si sunt genul celui care, la o masina noua, se uita prima data cat loc este in spate si apoi cum sta la volan. Cand trebuie sa-ti tii familia in masina la un drum de mai mult de 5 ore pe sens si il faci cel mai rar o data la 2 luni, dinamica este ultimul lucru la care te gandesti, mai ales ca pe drumurile din romanica, si y20dth merge sub potential.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
gcristians a scris:eu am 1.8 benzina , si m-am dat cu 320d 150cp de pe loc l-am dat , din mers m-a luat . si stiu ce poate 320d stai linistit ca e o masina foarte comuna aproape ca loganu , ma refer la modelul vechi 2003.

Nu a stiut ala sa ii dea sau avea masina ceva ca e mai rapid tractorasul ala decat coupe-ul tau. Poti sa cauti si specificatiile tehnice daca nu ma crezi. Asta era doar ca fapt divers. Wink
Poate ne spune colegul nostru ce a ales. Opel-ul Vectra C e superior la multe capitole E46-ului dar parca e prea mare diferenta intre y20dth si tractorasul de pe 320d.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
kzz a scris:Comparatia corecta e Vectra cu seria 5, si Astra cu seria 3.

tonytm a scris:Eu comparam Vectra/Signum 2005 1.9 CDTI 150 cp cu 320D 136 cp 2002.

Eu personal asi lua 320d-ul.


Pentru ca e BMW? Pe mine ma depasesc chestiile astea. N-ai spatiu in 320, e zgomotos, n-are nimic de infotainment (navi), motoru trage mai slab...cum am zis, doar ca sta mai bine-n curbe.

+ ca designul e banal iar masina e la fel de comuna ca o dacie.

Cum am mai zis, BMW e altceva, dar acum nu trebuie exagerat.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Tonytm, hai sa il lasam sa isi aleaga masina linistit. Oricare ar fii ea. Ca asa la cate probleme citesti pe acest forum ca are 1.9 CDTi parca nici nu as avea curaj sa am o masina cu motorul asta.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Si la cat se bine isi aleg unii masinile cand le cumpara pe-aici prin Romania, nici nu ma mira ca au atatea probleme.
Eu n-as pune baza in "cate probleme citesti pe forum", cred ca cel putin 50 % n-au ales bine de la inceput.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Tonytm, hai sa il lasam sa isi aleaga masina linistit. Oricare ar fii ea. Ca asa la cate probleme citesti pe acest forum ca are 1.9 CDTi parca nici nu as avea curaj sa am o masina cu motorul asta.


Oricat de fitos e motorul asta are un lucru bun. Nu te lasa in drum Laughing
Fitele lui au alte neajunsuri. + ca majoritatea problemelor apar la multi multi km.
Deci nicio frica cu el Evil or Very Mad

Eu am zis deja initiatorului topicului ca toate au probleme. In cazul de mai sus nu exemplificam probleme ci doar chestii evidente pe care le-am observat eu si banuiesc ca si multi altii.

Te simti mai in siguranta intr-un XEL? Laughing
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Te simti mai in siguranta intr-un XEL? Laughing

Atata timp cat am bidonul de 5 l de ulei la mine cand plec pana la Bucuresti da. Laughing Glumeam, eu sunt unul din norocosii carora nu le consuma ulei. Si nici el nu te lasa in drum. Stiu ca e un motor de nadejde dar la cat sunt astea de priceputi in service(cel putin in Craiova) sincer mi-ar fii frica sa imi iau Z19DTH cand auzi de atatea probleme cu el. Cand voiam sa imi iau Alfa 159 parca pe forumul lor nu era asa.
Ca sa fiu on topic intre un Vectra C Z19DTH si E46 320d as alege Vectra fara discutie.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Asa zic si eu dar pentru unii brandul sau afinitatile din copilarie Laughing conteaza mai mult in alegere.
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:
kzz a scris:

tonytm a scris:Eu comparam Vectra/Signum 2005 1.9 CDTI 150 cp cu 320D 136 cp 2002.

Eu personal asi lua 320d-ul.


Pentru ca e BMW? Pe mine ma depasesc chestiile astea. N-ai spatiu in 320, e zgomotos, n-are nimic de infotainment (navi), motoru trage mai slab...cum am zis, doar ca sta mai bine-n curbe.

+ ca designul e banal iar masina e la fel de comuna ca o dacie.

Cum am mai zis, BMW e altceva, dar acum nu trebuie exagerat.

Are si BMW infotainment (navi), poate avea dotarile unui Vectra oricand, spatiul intradevar e mai mic dar nu cu mult, despre motor nu comentez fiindca nu am condus CDTI, dar ma indoiesc sa bata CDTI 150cp un 320d 150cp hai poate pe cel de 136cp.
CDTI 150 cp a aparut cred ca in 2005, cand 320d-ul deja avea 163cp
Iar despre design fiecare ce ii place, dar cand facem comparatie sa comparam aceeias an de fabticatie

Singurul motiv pt care multi nu isi iau BMW ci Opel sunt BANII , cel putin la mine e asa.
da las'ca cersc eu mare...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Singurul motiv pentru care nu-mi iau McLarenF1 sunt banii... Normal ca banii sunt un factor foarte important, nu?

Cat despre spatiu, or fi la fel de late, dar VectraC bate seria 3 la locurile din spate si la portbagaj din orice pozitie.

Iar despre motor, as vrea sa-i lasam sa vorbeasca pe cei care au motor de nou, nu cei care au cumparat masina cu "80mii de km condusi de o bunicutza". Personal, am 60mii de km cu 1.9 150CP, tuning la 200CP de vreo 50mii de km si motorul nu are nici pe dracu (in afara de un suierat la turbo de care sunt aproape sigur ca are legatura cu un caine luat acu vreun an si ceva).

Se conduce BMW3 mai bine? Da, cu siguranta, are tractiune spate si amortizoare de 1000RON bucata. E mai ieftina VectraC la intretinere? Oho, muuult mai ieftina. La reprezentanta BMW ti se cere 200RON ora de manopera. Asta e, fiecare cu cat poate.

@kzz
Ai vrut o balena mai mare ca BMW318i, mai ieftina ca BMW318i cu vreo 50%, cu putere mai mare decat a unui BMW318i. Si acum esti frustrat ca un BMW318i se misca cel putin la fel de bine ca Vectra ta. La noi in Moldova este o vorba: "cu un ochi la faina si unul la slanina".
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
CDTI de 150 CP sunt si din 2004 , daca conteaza ...
Ce nu inteleg eu in aceasta comparatie ...
De ce se compara o marca destinata clasei medii ( OPEL ) si doua marci de lux ( BMW si AUDI ) ?
Pai de la Audi la Mercedes mai e un pic . Hai ca comparam si cu Mercedes daca tot comparam.
Intr-o societatea normala la cap, cu un comportament pe masura, fiecare are masina pe care si-o permite si care reflecta nivelul sau social.
Esti om de afaceri, esti un mare bogatas, esti un mare director de multinationala, esti fiu de mare bogatas, esti un doctor superdestept etc....
iti poti lua BMW si Audi.
Altfel, e ridicol spre penibil spre ipocrizie.
Oameni de 23-25-28 ani care abia au un loc de munca stabil si un pic bine platit isi trag imediat BMW la mana II si se imprumuta de bani de revizie.
Senzatia pe care o traiesti cand te priveste lumea pe strada e nepretuita.
eu mi-as dori pe viitor o comparatie OPEL vs Bentley vs Jaguar
Skip ads

  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:@kzz
Ai vrut o balena mai mare ca BMW318i, mai ieftina ca BMW318i cu vreo 50%, cu putere mai mare decat a unui BMW318i. Si acum esti frustrat ca un BMW318i se misca cel putin la fel de bine ca Vectra ta. La noi in Moldova este o vorba: "cu un ochi la faina si unul la slanina".

M-a luat ameteala, nu inteleg de ce asi fii fustrat, eu doar am vrut sa zic ca marca BMW e superioara marci OPEL.
offtopic:In 2008 cand am cumparat Vectra am gandit cu, capul nu cu inima ca atunci BMW 320 aveam in loc de Opel, am vrut masina noua in garantie, de familie ,fara surprize , ca la cat a costat Vectra atunci (2008) luam BMW seria 3 modelu nou cu vre-o 60-70 mii km, colegul Slash a punctat foarte bine.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu am chef sa caut acum, dar sunt sigur ca gasesc cel putin 10 mesaje de ale tale in care iti arati nemultumirea fata de Vectra ta si nu pierzi nici o ocazie sa o arati. De ce nu ti-ai luat BMW?

@Slash
Comparatia se face pentru ca pretul unei Vectra este acelasi cu a unui BMW3, echivalent in dotari, dar mai vechi cu vreo 2-3 ani. Discutie care apoi aluneca in derizoriu pentru ca fiecare are experiente diferite cu masinile respective si pareri diferite despre costurile ulterioare achizitionarii.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
M-am luminat, acum inteleg rationamentul

Deci daca pretul unei Vectra C este acelasi cu BMW 5 ( cu vreo 5-6 ani mai veche ) sau cu al unui Jaguar ( cu vreo 10 ani mai veche ) sau cu al unui Aston Martin ( cu vreo 15 ani mai veche ) , se poate face comparatie.
E misto !
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nemultumirea mea se leagad e motorul de 1.8 de pe masina si cred ca in mesajele respective le-am descris. Nu vad de ce nu asi fi sincer in ami arata nemultumirea , in aceias masura altii cu masini identice sunt foarte multumiti.
Cred ca am zis mai sus de ce nu am luat BMW.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Deci ai facut o alegere, nu esti multumit de alegerea facuta si o mai si spui in gura mare? Eu as numi asta frustrare.
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
La fel ca si tine, numai ca tu nu o spui ci recurgi la remapari, dez-mapari, si iar re-re mapari, asi zice ca si tu esti nemultumit de masina.
Crede-ma ca daca asi fi chiar asa de nemultumit de masina cum crezi tu asi vinde-o maine.
Toate alegerile mele gresite sa se lege de masini in viata asta si voi fii cel mai fericit om de pe lume.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
La mine e altceva, eu eram foarte multumit si inainte cu 150CP, sunt si mai multumit acu cu 200CP. Si daca as putea, as fi chiar extaziat sa am 300CP. Si daca ai citit cu atentie, nu de masina m-am plans. Cat despre masina ta, exact asta am si sugerat, ca nu esti chiar asa nemultumit de masina pe cat te plangi si ca ai exact ceea ce ai platit. Si nu ai nici o garantie ca BMW-ul ala SH de doi ani nu ar fi avut probleme. Experienta ta anterioara norocoasa cu un singur BMW nu garanteaza absolut nimic. Cum ar spune un fost sef american de-al meu, "What are you bichin' about? Get over it!".
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris: Cat despre masina ta, exact asta am si sugerat, ca nu esti chiar asa nemultumit de masina pe cat te plangi si ca ai exact ceea ce ai platit.

Foarte corect nici eu nu puteam s-o spun mai bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR