Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • ovidiu andrei

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2003 2.0 ydth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2009

  • Mesaj Privat
salut, am un vectra c 2002 ydth,101 cai de care sunt multumit.Dar as vrea ceva cu mai multi cai si ma gandeam la 318 sau 320 de la bmw sau audi a4.Am citit pe aici si am vazut ca 320 are probleme cu turbina.Intrebarea ar fii:daca vand opelu si mai pun ceva banii ce ar fii mai indicat sa iau dintre cele mentionate,si aici ma refer la fiabilitate adica sa nu aiba probleme de astea majore gen turbina la 320 sau turbina e o problema rara si majoritatea sunt in regula?Multumesc
Skip ads

  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
de ce nu-ti iei tu o vectra mai noua cu 150 de caluti? si poti sa-i faci o remapare la maiandrei si o duci la 200.

Gandeste-te ca vectra este o masina pe care o stii, ii cunosti fitele. stii de unde sa-ti iei piese.

bmw inseamna piese mai scumpe, manopera mai scumpa.
Audi la fel.

Probleme de turbina eu am auzit mai des la audi decat la bmw.

bafta.
  • ovidiu andrei

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2003 2.0 ydth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2009

  • Mesaj Privat
mai noua ma gandeam la un gts dar tare mi as dori un bmw ca imi plac de cand ma stiu,doar ca am vazut aici unele opinii care ziceau ca 320 are tot felu de probleme si de asta am facut comparatia intre cele 3
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Tot felul de probleme are orice masina. Zic sa-ti iei ce-ti place tie, aia e cel mai important.
Skip ads

  • ovidiu andrei

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2003 2.0 ydth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2009

  • Mesaj Privat
pai mie mi place 320 doar ca m a cam speriat lumea de pe aici zicand ca are tot felu de probleme
  • gcristians

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
pai vectra c face parte din alta clasa fata de seria 3 . spatiul o sa fie mult mai mic in interior mai ales in spate, te ai gandit la asta?este mult mai mic seria 3 .
  • AdryanX

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 16DA :))
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
o vectra c e destul de indicata cred eu , spatiu mai mult , putere ok la motorul de 1.9 150 cp si daca nu te satisfac 200 cu o remapare , precum si colegul zicea.Dar si la vectra exista mici problemute cum ar fi Tija Swirl sau volanta dubla ,care din cate stiu eu e si la bmw , acum depinde si ce vrei de la masina
, toate masinile au probleme ideea e sa o alegi pe cea cu cele mai mici probleme si pe cea pe care o cunosti , in cazul tau vectra c iti e destul de cunoscuta
in opinia mea 320 e46 nu e chiar un model reusit dar totul depinde de gusturi , audi A4 arata mai bine cred eu

poate nici una din cele 3 nu va fi cea norocoasa , totul conteaza pana o vezi pe cea care iti place dupa aia nu mai e nimik de genul probleme , toate se pot rezolva dar placerea de o conduce nu se poate rezolva
bafta si da-ne si noua vesti despre ce ai hotarat
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am avut BMW 320D- 136 cp, cumparat din Germania, cand am luat-o avea 185.000km am condus prin tara pana am dus-o la 240.000km, fara nici o problema la motor, dupa care am vandut masina ( de 3 ani ) si acum vad masina circuland prin oras nu stiu cati km are, dar cred ca e sarita de 300 mii
Dupa acel bmw am mai luat altu cu 100.000km ,tot din Germania care are acum 260.000km, probleme motor tot zero, nici vorba de turbina, ( vezi masinile pe topicul de prezentare a Vectrei https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=20)
La bucse , si ce tine de drumul prost evident ca vor fi probleme.
Eu de abia astept sa scap de leasing la Vectra si jur ca pana pot si ma va tine buzunarul numai si numai BMW o sa am.
Am condus vre-o 4 luni si Audi A4 2.0 benzina automat ,tinuta de drum excelenta , dar e departe de sentimentul pa care il ofera un BMW
Skip ads

  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Tot felul de probleme are orice masina. Zic sa-ti iei ce-ti place tie, aia e cel mai important.

De acord.Probleme are orice masina.Ia-ti masina care iti place si nu te mai lua dupa gura lumii.
  • AutoDAX

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Vectra bate E46 doar la dimensiunea spatiului interior. ATAT.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Si la pretul de achizitie. Laughing
  • AutoDAX

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Ar fi culmea sa nu fie asa; lucrurile bune costa mai mult.
Skip ads

  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
La Audi A4 sunt probleme cu volanta, turbina si EGR. Motoarele diesel sunt foarte fiabile sunt comparabile cu motoarele opel Y20DTH.
  • all3ex_wly

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2010

  • Mesaj Privat
ovidiu andrei a scris:salut, am un vectra c 2002 ydth,101 cai de care sunt multumit.Dar as vrea ceva cu mai multi cai si ma gandeam la 318 sau 320 de la bmw sau audi a4.Am citit pe aici si am vazut ca 320 are probleme cu turbina.Intrebarea ar fii:daca vand opelu si mai pun ceva banii ce ar fii mai indicat sa iau dintre cele mentionate,si aici ma refer la fiabilitate adica sa nu aiba probleme de astea majore gen turbina la 320 sau turbina e o problema rara si majoritatea sunt in regula?Multumesc


Ca posesor de bmw iti dai seama ce masina iti spun sa alegi......
important este ca atunci cand te hotaresti sa o iei p cea care iti place sa nu faci urmatoare schimbare prea curand mai ales ca masina este o investitie proasta.oricum am mers cu A4<140 cp> si vectra C<150 cp>.sunt confortabile amandoua,dar ce iti ofera bmw nu gasesti la nici una.condu fiecare masina si apoi simti ce spun eu/Wink
bafta
  • gcristians

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
eu am condus 2 ani vectra c , am condus si am mers si cu bmw 320d 150 cp , dar nu o sa te simti niciodata in cutia aia ca intr-o vectra + interiorul foarte vechi si urat la bmw , senzatia o ai de la tractiunea spate ca te impinge si ca poate fuge mai tare , dar tot mai bine te simti la volanul unei vectre mai ales daca e full .
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am avut de a face cu un 320D din 2002.
In afara de felul in care statea pe curbe e sub Vectra la orice capitol.
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Un BMW va fi peste un OPEL oricand la orice capitol. Am avut 320d( 136cp) din 2000 care era cu multe clase peste Vectra C DTI 2004, ca sa vorbesc despre masini care au fost la mine.
Daca cineva mi-ar oferi un 318 din 2008, pe Vectra 1.8 actuala tot din 2008 , asi accepta pe loc.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu comparam Vectra/Signum 2005 1.9 CDTI 150 cp cu 320D 136 cp 2002.
Asa am vazut eu comparatia asta.

Bineinteles ca un BMW din 2008 e altceva fata de un Vectra C proiectat in 2002 si fabricat in 2008.

Si bineinteles ca BMW e altceva in toate aspectele, inclusiv cel financiar. Laughing
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Comparatia corecta e Vectra cu seria 5, si Astra cu seria 3.

tonytm a scris:Eu comparam Vectra/Signum 2005 1.9 CDTI 150 cp cu 320D 136 cp 2002.

Eu personal asi lua 320d-ul.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Atunci seria 1 cu ce-l mai compari? Cu Corsa? Hai sa fim seriosi, Vectra/Insignia se compara cu seria 3. Iar BMW 318 din 2008 se compara cu Insignia 1.8 din 2008, nu? Asta la specificatii, ca la pret e undeva in dreptul Insigniei de 1.6T 180CP si chiar 2.0T 220CP.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR