Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • alin_cristian32

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Am un opel tigra din 95 si cred ca are ceva probleme la bord.In timp ce merg se aude un tacanit f enervant in bord.Cu cat creste viteza se aude si mai tare.Am schimbat astazi cablul de la kilometraj si degeaba Stie cineva de la ce ar putea fi?
Skip ads

  • alin_cristian32

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mi-am dat seama!Sigur este de la ceasurile din bord.Problema este acum ca as vrea sa fac o comada pe net dar nu gasesc nici un site care sa ma ajute.Puteti sa ma ajutati?! Crying or Very sad
  • victor_xx25

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
alin_cristian32 a scris:Mi-am dat seama!Sigur este de la ceasurile din bord.Problema este acum ca as vrea sa fac o comada pe net dar nu gasesc nici un site care sa ma ajute.Puteti sa ma ajutati?! Crying or Very sad

aceeasi problema o am si eu frate,cu cat cresc viteza se aude tacanitul mai insistent..dar mie mi se pare ca tacanitul se aude in partea dreapta a masinii,,..nu imi dau seama ce poate fi...te rog scrie aici ce ai rezolvat sa fac si eu la fel...poate e de la ceasurile alea din bord!poate se pot repara in vreun fel... Rolling Eyes
  • alin_cristian32

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu am desfacut bordul, m-am uitat la ceasuri si nu cred ca pot fi reparate. Cred ca s-au uzat rotitele si scapa cand se invart.M-am interesat la dezmembrari si este cam 1mil, sau 1mil 5 sute ceasurile la mana a doua.Eu vroiam sa iau ceva nou ,sa comand pe vreun site dar nu am gasit nimik....
O sa anunt dak rezolv ceva.
Skip ads

  • Al3x_v18

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1996 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut . sunt si eu proprietar de Tigra A din 96 .... si eu am fost nevoit sa imi schimb cablul de kilometraj ... si va inteleg ce vreti sa spuneti cu acel tacanit incredibil de enervant ... de multe ori dau muzica tare sa nu il mai aud.... daca afla cineva ceva care ar putea fi buba sunt numai ochi si urechi . electricianul si mecanicul care mi-a schimbat cablul au zis ceva de genu e inca nou si mai lasa-l sa se uzeze putin.... degeaba .

Mai am o problema eu cu al meu motor de 1.4 ecotec , cand incerc sa o calc da semne ca se ineaca , sfaturi de la mecanic : bujiile daca nu sunt astea or fi fisele si daca nici astea nu sunt atunci bobina de inductie ... ! PARERI Stiti si voi ceva ...?

Multumesc
  • magnifiqo

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am acceeasi problema...si acum cand ii dau pedala se aud mai des....Inainte, incredibil poate, oscila suneta ala intre 130-160 km/h.. Deci DOAR atunci se auzea, cateodata nu depaseam 130 sa nu se auda ala, ori mergeam cu peste 160 Smile....
  • blacktiger

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1996 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
dap deci schimbam ceasurile astai rezolvarea ok ms
  • magnifiqo

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Si eu le-as schimba @blacktiger si le-as schimba cu unele de corsa B, dar nush cum arata....tinand cont ca am si inele cromate. Si ar da bine bine
Skip ads

  • Andrash

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1996 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
si mie mi se aude un tacanit si pe langa asta trepieaza acul da am auzit ca e de la cablul de kilometraj nu de la ceasuri (alea au fost desfacute nu demult cand mi-am montat plasma si erau in regula)
  • alin_cristian32

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Tacanitul vine de la cablu.Fie ca e nou sau uzat tot se aude.Tot ce trebuie sa ii faceti este sa bagati ffff multa vaselina pe el si se rezolva.
  • costelus

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2009

  • Mesaj Privat
aceeasi problema o am shi eu ieri iam schimbat cablu de kilometraj si se aude un tacanit shi cum accelerez se aude mai tare spunetimi sigur ce e de facut Mad
  • soimulrao

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1996 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2008

  • Mesaj Privat
problema zgomotului ciudat ...in mare parte se transmite din cutia de viteze ...in ea exista o priza din care pleaca cablul de kilometraj......indiferent ca il schimbi sau ceasurile degeaba toata oscilatia o transmite priza respectiva ...trebuie schimbata....astfel scapati de zgomotul acela urat ptr timpane..succes
Skip ads

  • costelus

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2009

  • Mesaj Privat
salut eu iam schimbat cablu de kilometraj cu unul original de opel tigra,pt ca cumparasem o facatura de cablu de kilometraj si de cand lam schimbat nu mai am probleme cu tacanitul din bord
  • AndreeaNlco

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2007

  • Mesaj Privat
si eu am patit la fel de cand l`am schimbat. mi s`a spus ca mi`au inlocuit cablul cu unul mai lung decat trebuie si din cauza asta se aude sunetul, si ca un cablu original de opel tigra ar rezolva problema.
  • magnifiqo

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
soimulrao...ai dreptate...si pe la schimbator se auzea tacanitul ala.....eu nu i-am facut nimic si tot se aude...cand ma infing la ea de tot Smile pana la rosu .
  • soimulrao

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1996 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2008

  • Mesaj Privat
magnifiqo a scris:soimulrao...ai dreptate...si pe la schimbator se auzea tacanitul ala.....eu nu i-am facut nimic si tot se aude...cand ma infing la ea de tot Smile pana la rosu .



problema sigur este de la priza respectiva din cutie.......dar mai poate fi o problema destul de majora ...cateva loturi de cabluri de ambreiaj ...au avut o mare problema aceea in care sunt foarte solicitate cu timpul materialul de protectie cauciuc se strange pe cablul otelit datorita temperaturii ce duce la uzura prematura a prizei provocand acel zgomot....
  • Gabelu88

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
salut
am schimbat cablul recent pt ca se rupsase,pana sa-l schimb nu tzacanea nmc...dupa tzacane si mai si oscileaza..Cablul e de vina sigur?sau nu l-am pus bn....o sa incerc si faza cu vaselina..
Bafta
  • costelus

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sal am un opel tigra din 95 motor14 fara ac shi de cand a venit frigul numi mai baga caldura imi baga doar putin aer cald cat sa mentin parbrizul.va rog spuneti-mi ce sai schimb ca o sa inghet in ea
  • soimulrao

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1996 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2008

  • Mesaj Privat
costelus a scris:sal am un opel tigra din 95 motor14 fara ac shi de cand a venit frigul numi mai baga caldura imi baga doar putin aer cald cat sa mentin parbrizul.va rog spuneti-mi ce sai schimb ca o sa inghet in ea


verifica termostatul......aeroterma ...sunt mai multi factori
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
daca tot va schimbati ceasurile nu vindeti folia cu cifre (turatii si KM) sau unde as putea gasi unele cu fundal negru , viteza 220Km/h

p.s. si ace transparente daca aveti,cumpar Razz
salut,o seara buna
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR