Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Va salut. Eu am o vectra a din 95, motor 1,6 seria X16SZ si nu am ABS. Am vazut insa ca unele mai vechi insa cu motor mai mare au ABS. Pot face in vreun fel sa ii pun abs fara sa modific prea mult cum a fost facuta ea din fabrica? Astept opinii de la cei care au facut acest lucru, cat a costat manopera, piesele, si daca se poate sa imi zica practic ce a trebuit modificat/adaugat. Va multumesc mult
  • CV13BOT

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 1994 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut eu am un vectra a 1994 1.6 C16NZ si a iesit masina cu ABS din fabrica . Eu zic ca e putin complicat trebuie sa schimbi foarte multe piese , adica : Pompa de frina , rulmentile de roata , 4 senzoare ABS , capurile de planetara , Pompa ABS , Toate Conductele de frina , Si o gramada de piese electrice pentru ABS . Adica dupa parerea mea nu prea merita , costa o gramada de bani . Daca gasesti un vectra din dezmamrari care are ABS atunci va fi mai ieftin , pentru ca piese nou noute sunt scumpe numai Pompa de ABS nou este cam 4000 Ron
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
am un prieten care are o tigra din 96 cu abs si mia zis ca i s-a stricat pompa de abs si ca sa nu mai dea banii pe una care e vreo 250 euro mi-a zis k a scoso de tot. Mi-a zis ca a scos senzori sau nu stiu ce de la roata. Din cauza asta am intrebat in acest topic care sunt de fapt componentele abs-ului, adica ce piese trebuie eu sa schimb ca sa pot avea abs... o pompa din aia si senzori la roti? vreau sa-mi zica cineva care sunt concret piesele necesare pentru abs. Nu imi explic de ce ar trebui schimbate si conductele !?
  • macheta

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ai nevoie de:
1, calculator de abs
2, pompa de abs
3,regulator de franare
4, senzori la toate rotile
5,traseu electric de la senzori la calculatorul de abs
6,conducte de frana de la regulatorul de abs la toate rotile sau modificarea celor existente
7,unul sau mai multi meseriasi care sa le monteze
8,mai mult ca sigur ca ai nevoie de autorizare de la RAR sau de la ARR pt ca e vorba de dispozitivul de franare ceea ce este foarte important.
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
mai bine o las balta cu ABS-ul, cred ca ma voi apuca de cautat niste discuri pe spate in loc de tamburi.am citit pe forum pe aici ca sunt usor de schimbat si nu trebuie facuta nici o adaptare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR