Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
salut! am o omega b din 94 cu 2.0 16v si 136cp si incerc sa ii fac un tuning cat de cat modest, pt ca doresc sa ma opresc cu acest motor la 150 cp. voi incerca sa scot 14cp in plus numai din admisie si evacuare. pana acum am montat un radiator de mv6, cu debit mai mare,am curatat si slefuit admisia pe interior cu smirgher,i-am pus bujii ngk si un kit admisie home-made + filtru sport. filtrului i-am facut o caracasa din tabla striata de aluminiu, pt ca sa scap de problema cu aerul cald, care intra in admisie, de la radiator. am mai montat o toba finala sport dar care nu ajuta prea mult, pt ca toba de mijloc si catalizatorul sunt cam infundate si nu are o evacuare asa cum ar trebui. acum as dori sa-i montez un catalizator sport magna flow si un traseu din teava de inox cu o singura toba finala sport. stie cineva vre-un atelier prin ploiesti care imi poate face traseul de evacuare din inox? am inteles ca acest motor nu poate functiona in regim turbo, fara schimbarea componentelor. as incerca sa-i pun un compresor mecanic eaton, dar va rezista acest motor la asa ceva? voi reusi sa scot acesti 14 cp in plus din modificarea admisiei si evacuarii? eventual ii voi face si niste serpisori custom.




Skip ads

  • wolfmxn

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut, noutati ceva sau ai abandonat proiectul?
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
da ,sunt noutati. am reusit saptamana trecuta sa-i fac un tuning gratis. am rupt cureaua de distributie in mers si s-a facut varza tot motorul. Sad am zis sa ii iau alt motor ca sa nu mai muncesc sa-l fac p-asta. posibil sa ii pun un 2.2 16v de pe un facelift, dar sa vedem cum ajunge bugetul alocat. Very Happy
  • BLONDU_69

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
sal ai schimbat catalizatorul si eu sunt din ploiesti si am un omega lafel numai k e alb Smile si eu ash vrea sa ii aduc cv modificari dar ink nu m-am apucat de ea decat i-am facut un set de pleoape Wink
blonduzzu_69 si mai vb pe mess
!BFT!
Skip ads

  • BLONDU_69

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
sal ai abandonat ? ai mai modificat cv ? intra poe emss sa vb eu la a mea i-am pus finala sport si am renuntzat la catalizator
  • VEMANIS

  • Mesaje scrise: 834
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Daca nu ai schimbat motorul, poti sa te uiti la prezentarea masinii mele. Am modificat toata evacuarea. Rezultatele sunt uimitoare. Numai bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR