Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • panaramax

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 1.8l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Ai mentionat ca ai rezolvat problema cu "Service Vehicle Soon", am si eu problema ca imi apare ocazional mesajul acesta, se poate sa imi spui ce anume a fost in neregula?
Skip ads

  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
sever iulian a scris:l-am curbat la fel ca bara si de atunci nu mai am alarme false


Gata, s-a rezolvat cu senzorii! De la numar era. Very Happy
Si am si spoiler spate nou, mi l-au schimbat. Smile

Btw, am o zgarietura pe o portiera, si 2 ciupituri de la pietre in fata, cum le pot remedia? Se vede usor griul de la chit pt zgarietura si albu de la spoiler.
Am intrebat la GTT, se poate comanda o carioca corectoare in codu de culoare al masinii, dar au avut probleme cu alti clienti ca era vizibil alta nuanta.
Si-a rezolvat careva problema cu zgarieturi?
Am contactat alti 2-3 dealeri sa-i intreb de cariocile astea, ca ei nu aduc.
Mi-e ca daca aleg din targ Vitan sa fac acolo carioca la comanda (am citit ca exista asa ceva), sa nu-mi atace vopseaua... Sad

Thanks,
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
De atacat vopseua nu se va intampla, dar 100 % multumit de cariocile astea nu vei fi. Fac ele ceva, mai ascund din defect, dar tot se vede. Incearca pt ca de stricat nu ai ce.
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu am zgariat spoilerul in bordura la parcare si am fost la un atelier de vopsit masini, au facut un mix de vopsele si am corectat usor cu o spatula. Se vede daca te uiti foarte, foarte atent, mai ales ca e sub spoiler si nu frontal sau latereal.
Skip ads

  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Am fost in targ in Vitan si cu 36 lei + 37 lei am primit un spray incarcat + carioca incarcata + o rezerva (cred ca are 50-75ml) cu vopsea facuta pe loc in functie de codul masinii.
Practic am zis codul de pe eticheta de pe stalpu' masinii (partea soferului).
Spray-ul l-am folosit sub masina/sub prag ca am frect-o usor de o bordura delimitatoare de prin parcari. E ok.
Carioca am folosi-o pe spoiler fata, unde m-a pocnit o pietricica si am incercat si pe o mica zgarietura. Pe spoiler a iesit bine, l=a zgarietura nu-s multumit, dar nici n-am avut rabdarea necesara.
Ideea e ca n-ai sanse cu carioca sa faci ca retusul zgarieturii sa arate bine.
Cred ca doar daca dai cu o pensula super fina (unu-2-3 fire de par, ceva de genu)... si cu rabdare, o poti rezolva.
O sa caut si pensula asta si mai incerc... Smile
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Eu am umplut o zgarietura destul de lunga si urata(pana la chit) la un Clio pe care l-am avut mai demult in felul urmator :
dadeam cu carioca,asteptam putin,dadeam cu carpa...ramanea putina culoare in zgarietura,mai dadeam odata cu carioca,mai asteptam...dadeam cu carpa sa curat ce era pe dinafara si in final a iesit de nu se vedea decat daca te uitai foarte,foarte atent.Culoarea cariocii nu a fost exacta,masina era o nuanta de rosu caramiziu si tot a iesit foarte bine as putea spune.
  • alichi_c

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ampera 2013 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Ai mentionat ca ai rezolvat problema cu "Service Vehicle Soon", am si eu problema ca imi apare ocazional mesajul acesta, se poate sa imi spui ce anume a fost in neregula?
salut
este vorba de urmatorul lucru
Insignia 2009-Onwards A20DTC, A20DTH, A20DTJ
Leakage in vacuum system causing DTC´s: P003A (00), P0299 (00), P2263 (00).
Loss of power and “Service Vehicle Soon” on, DTC´s P003A (00), P0299 (00), P2263 (5B) set. Vacuum
checks carried out and found either a missing or damaged vacuum pipe blanking cap for the EGR
cooler (see picture).
This is because the plug does not fit properly or might be damaged during Assembly/Service.
In case of complaint please fit a new blanking plug to EGR cooler. Use kit with part number:
90325253
asta a fost la mine au la service nota de la reprezentanta cu problema asta dar poate fi si alt motiv
resetare din calculator dupa revizie a oil live depinde mai poate fi si
Turbocharger - Loss of power, trouble code P003A, P0299 and P2263 set

Vehicles:
Astra-J 2010 – Onwards A20DTH Insignia 2009 – Onwards A20DTC, A20DTH, A20DTJ

Complaint:
Loss of power, “Service Vehicle Soon” message comes up in info display. Trouble code P 003A (00), P0299 (00) and P2263 (5B) might be set.

Cause
Mismatch of turbocharger.
Due to a front crash, the compressor housing of the turbocharger (T/C) could be out of alignment after being hit by the radiator fan causing a mismatch of the turbocharger rod.

Remedy:
In case of complaint please clarify in detail whether vehicle has been involved in a front end crash. If so, the compressor housing of the T/C might be touched by the radiator fan causing a mismatch of the T/C.

sper sa fie doar resetul ca la mine a durat 4 luni pana au rezolvat problema asta
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Se poate ca textul (denumirea melodiei) de pe display sa scrolleze stanga dreapta la CD500?
Vad doar cine canta, numele melodiei nu-l vad.

Thanks,
Skip ads

  • stemi

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
x678001 a scris:Se poate ca textul (denumirea melodiei) de pe display sa scrolleze stanga dreapta la CD500?
Vad doar cine canta, numele melodiei nu-l vad.

Thanks,


Mie CD500 imi afiseaza tot. Daca nu-ti afiseaza inseamna ca este de la tine (CD sau mp3). Aceste informatii sunt scrise in melodie / pe CD. Daca formatul nu este respectat , sau daca pur si simplu informatia nu a fost scrisa atunci nici aparatul nu-ti poate afisa.

Iti recomand sa folosesti Portable Mp3tag 2.46 daca problema este de la mp3-uri.
Succes
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Campanie Opel(rechemare service) pentru Sport Tourer an fabricatie 2010 - se schimba reperul 9012141(campania are codul 11P021 sau ceva de genul) butonul de deschidere al haionului.
  • sebastian_dorca

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
A mai avut cineva probleme cu reglajul scaunului de la sofer pe verticala? Am schimbat doua motorase si amandoua se blocau la pozitia de minim jos. Pana la urma au rezolvat-o romaneste: cu o saiba care sa impiedice coborarea pana la nivelul minim Smile
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
La radio cd500 este vreo setare de face singur fine tunning la postul care-l asculti? Uneori nu se mai aude clar postu si apas pe butonul alocat ca si cum face un search, si se aude mult mai bine.

Apropo de jentzile de tabla, le-am pus si arata urat fara capacelele din mijloc, unde pe cele de vara sunt cu logo opel. Exista capacele si pentru jante de tabla?

Capace mari pt 16", noi, originale, doar la dealeri?

Thanks
Skip ads

  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
x678001 a scris:La radio cd500 este vreo setare de face singur fine tunning la postul care-l asculti? Uneori nu se mai aude clar postu si apas pe butonul alocat ca si cum face un search, si se aude mult mai bine.

Apropo de jentzile de tabla, le-am pus si arata urat fara capacelele din mijloc, unde pe cele de vara sunt cu logo opel. Exista capacele si pentru jante de tabla?

Capace mari pt 16", noi, originale, doar la dealer

Thanks
Si eu am aceeasi problema la Dvd 800 navi iar dupa ce apas butonul corespunzator postului se aude bine fara interferente .
Care o fi explicatia Question
  • sebastian_dorca

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Mi-a aparut pe bord "Particulate filter full. Check owner' manual". Nu am apucat sa ma uit in manual sa vad despre ce e vorba. Din cate stiam eu isi face regenerarea filtrului de particule singur. A mai aparut la cineva mesajul asta? Si daca da,ce e de facut?
  • deleted-64571

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut!
Trebuie sa mergi cu masina turata peste 2000/rotatii si sa incerci sa nu o lasi sa scada pe cat posibil sub aceasta valoare pana cand iti dispare mesajul din bord.
  • sebastian_dorca

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
cosmind27 a scris:Salut!
Trebuie sa mergi cu masina turata peste 2000/rotatii si sa incerci sa nu o lasi sa scada pe cat posibil sub aceasta valoare pana cand iti dispare mesajul din bord.


S-a rezolvat. Merci.
  • kis lorand

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Ieri nu am reusit sa deschid portbagajul manual, se deshide numai de pe telecomanda cei de la opel mures au promis remediere in 5-7 zile neavand piesa de schimb in stoc.Am auzit ca se intampla destul de des.Weekend placut
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Da, este o problema la masinile fabricate pana la 2010. Noua pisesa (un switch - cotact) are problema de design rezolvata.

Si la mine a murit acum un an Wink
  • pancea77

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
salutare tuturor.

sint fericitul detinator al unui opel insignia sport 130cv.Am masina de 1 an de zile,si am cumparato cu 7600 de km la bord,iar acum am ajuns cu ea la 15.000km.
pot spune ca sint super multumit,desii am avut o problema cu ea.Mi sau zgariat discurile de frina spate intrun hal fara de hal,iar nesimtiti de la reprezentanta de unde am cumparato au incercat sa ma fraiereasca spunindumi ca sint piese consumabile si mi le vor schimba doar daca platesc(mentionez ca masina are garantie(.Am fost nevoit sa sun la OPEL ESPANA,sa le spun ce probleme am ,si credetima ca am avut masina reparata(discuri si placute de frina schimbate( in mai putin de 48 de ore.
Am ajuns la concluzia ca este foarte important sa fii activ pe siteurile unde se discuta despre problemele fiecarei masini,si asa poti invata foarte multe lucruri de care nici idee nu poti avea.
Bafta tuturor si sper sa ne mai auzim,dar fara probleme majore.
  • blitz
  • **
  • 99 mesaje
  • din 27 Feb 2010
  • Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Alta tara
  • blitz

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut. am o mare nedumerire. am fost pana saptamana trecuta 2 saptamani in Romania si am alimentat doar de la OMV. Prin ultimele zile , inainte de a pleca inapoi in DE, am inceput sa aud un vajait ciudat din zona turbinei din cand in cand (tind sa cred ca daca o turez mai tare decat este deja turata sunetul tinde sa dispara). Termocupla nu este ca m-am uitat. cateodata dureaza mai mult cateodata dureaza doar 1-2 secunde. Putere de la motor nu pierd, trepidat nu trepideaza nimic. Acum ca sunt iar in DE incepe sa faca din ce in ce mai rar dar totusi inca mai face . ma puteti ajuta cumva va rog ? am o Insignia automatic de 160 PS cu 44.000 Km. pana sa vin acum in Ro nu am avut o problema cu ea. multumesc anticipat.
PS : sunetul mai sus amintit apare daor cand motorul este deja cald si indiferent ca sunt pe autostrada si rulez cu 180 Km/h sau stau la semafor
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR