Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Adi M

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2009

  • Mesaj Privat
[/quote] Sal. Vezi ca ai in CONFIG setari pentru modul sport si altele si apoi o sa vezi ca se simte ceva Idea[/quote]


Multumesc pentru raspuns ,dar am cunostinta si am aplicat toate setarile. La service au schimbat si modulul de comanda flexy ride, cu acelasi rezultat. Cred ca ori diferentele sunt foarte mici intre cele trei moduri de condus, fie nu prea le-a iesit functia si au lasat-o asa. Oricum e clar : bani impuscati !
Skip ads

  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Sal. Incearca sa mergi cu viteza constanta (autostrada) apoi treci din modul confort in sport si vei simti diferenta . Nu ma refer la iluminarea bordului Idea Intr-adevar diferentele sunt mici dar totusi se simt .
  • Danelu

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Adi M

ce motorizare ai?


Ultima modificare facuta de Danelu la Vin 16 Dec, 2011 10:52 am, modificat de 2 ori in total
  • Danelu

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Adi M a scris:
Sal. Vezi ca ai in CONFIG setari pentru modul sport si altele si apoi o sa vezi ca se simte ceva Idea[/quote]


Multumesc pentru raspuns ,dar am cunostinta si am aplicat toate setarile. La service au schimbat si modulul de comanda flexy ride, cu acelasi rezultat. Cred ca ori diferentele sunt foarte mici intre cele trei moduri de condus, fie nu prea le-a iesit functia si au lasat-o asa. Oricum e clar : bani impuscati ![/quote]

Amortizoarele devin mai rigide si simti aproape orice denivelare.Deci cel mai usor iti poti da seama pe un drum prost.De asemenea, raspunsul motorului la pedala de acceleratie este mai promt.Eu la diesel in treapta a-2-a am un mic"delay" pana se simte turbina, cu setarea standard.Acel "delay" nu mai este prezent pe setarea "Sport".Asta ca exemplu.Exista 5 setari la modulul sport,setari care pot fi accesate din configuratorul de bord.
Skip ads

  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Azi am fost in service pentru ca avea zgomot in fata, dreapta. Conluzia: amortizor dreapta fata, dar nu aveau pe stoc Sad. Am 26700 km.cam repde având in vedere ca nu am umblat pe drumuri proaste. Mașina cumpãratã pe 08.05.2011
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu am 65k km fãrã probleme de genul ãsta. Și nici vreun alt coleg de pe forum (ãsta sau insignia-enthusiasts) nu sa plânsul pânã acum. Cred cã ai avut ghinion.
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Protektor a scris:Azi am fost in service pentru ca avea zgomot in fata, dreapta. Conluzia: amortizor dreapta fata, dar nu aveau pe stoc Sad. Am 26700 km.cam repde având in vedere ca nu am umblat pe drumuri proaste. Mașina cumpãratã pe 08.05.2011

Ai incercat sa tragi de filtrul de aer? Poate zgomotul e de la celebra bucsa buclucasa?
crybabyro a scris:Salutare.
@nikigiurca a avtu dreptate. Dupa ungerea busonului care tine de caroserie carcasa filtrului de aer e din nou liniste in masina.
Poze inainte si dupa operatie.

Probabil ca "operatia" putea fi mai "fina" dar am preferat sa fie un da sau nu categoric(cred ca se putea rezolva si doar cu un pic de ulei picurat cu grije)
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu nu incerc nimic cat e in garantie, pentru asta am cumparat masina noua, nu sa stau cu nasul in ea. Am fost la garantie si ei au spus ca e amortizorul si asta e suficient, daca dupa schimbare persista zgomotul, ma duc si ii stresez din nou. Am platit si garantia extinsa si incazul asta ei sa rezolve, nu fac compromisuri cu mine si pe banii mei. Scuze de tonul ferm, dar trebuie sa ne obisnuim si noi romanii, daca platim ceva, atunci, cine vinde, aia da dea; ce am cumparat, nu?
Skip ads

  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@protektor : ai dreptate..dar ce te faci cand mesterii e bucatari? Si nu te rezolva nici la prima, nici la a doua vizita?
eu unul nu am timp sa mai pierd cu masina in service; ce pot drege eu prefer sa o fac, unde nu pot nici nu incerc.
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Protektor a scris:Eu nu incerc nimic cat e in garantie, pentru asta am cumparat masina noua, nu sa stau cu nasul in ea. Am fost la garantie si ei au spus ca e amortizorul si asta e suficient, daca dupa schimbare persista zgomotul, ma duc si ii stresez din nou. Am platit si garantia extinsa si incazul asta ei sa rezolve, nu fac compromisuri cu mine si pe banii mei. Scuze de tonul ferm, dar trebuie sa ne obisnuim si noi romanii, daca platim ceva, atunci, cine vinde, aia da dea; ce am cumparat, nu?
Salutare ! Ai perfecta dreptate ! Si eu am "extinsa" tot din acelasi motiv . Ar fi bine sa ne respecte si ei ...
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
din ce am citit eu despre garantia extinsa, am inteles ca acopera doar motorul si cutia. anul viitor imi expira garantia de 2 ani si vreau sa o prelungesc, costa 450 euro. cei care o aveti, ce scrie la voi?
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Sunt doua tipuri de garantie extinsa : confort si gold(asta include cica tot, la fel ca in cazul garantiei de 2 ani).
Se poate opta pentru 1, 2 sau 3 ani.
In decembrie e reducere 16% din valoarea primei de asigurare(garantia extinsa e un soi de asigurare).
Pentru gold 3 ani am platit 650eur(2866 lei).
Skip ads

  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Si eu as fi interesat sa am o lista cu toate componentele masinii care sunt in garantie si care nu sunt, atat in aia standard de 2 ani cat si in cele extinse confort si gold....
Aveti idee cum putem intra in posesia lor? La GTT am intrebat, nu mi-au raspuns...
Thanks,
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pentru 2 ani am platit 430 euro si extide garantia trenului de rulare pana la 80000 km si restul masinii cu inca 2 ani ( tot ce inseamna masina, nu numai motor si cutie, adica si parte electrica). La cumparare am primit 2 ani masina si 50000 km tren rulare. La gold nu m-am interesat.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
nu sunt sigur 100% dar din ce am discutat cu un reprezentant opel, acesta mi-a spus ca aceste garantii extinse nu sunt ,,date de opel,, totul se face printr-o firma care iti asigura anumite piese de pe masina
acum intreb pe cei care deja ati incheiat un contract de garanitie extinsa cu cine l-ati incheiat(cine este trecut ca fiind cel ce se ocupa de garantie)
PS
crybabyro a scris:Sunt doua tipuri de garantie extinsa : confort si gold(asta include cica tot, la fel ca in cazul garantiei de 2 ani).

iti zic eu ca si in perioada celor 2 ani sunt anumite peiese de pe masina care nu se schimba in garantie daca depasesti un anumit numar de km (ex telescoape masina avea mai mult de 50K si s-au inlocuit contracost)
  • kis lorand

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Anul trecut in noiembrie ar fi expirat garantia de 2 ani dat de producator , spre norocul meu am prelungit garantia , iar anul asta in ianuarie s-a dus naibii diferentialul (insignia 2.0 awd) si l-au schimbat pentru ca masina avea garantie extinsa gold.
In alta ordine de idei amintesc faptul ca am stat fara masina vreo 2 luni ,dar in fine s-a rezolvat asa ca eu zic ca a meritat.
  • terim

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut,
Este primul meu mesaj pe acest forum, ma bucur sa va cunosc.

Intradevar garantia existinsa nu este o propriuzis o garantie ci o asigurare suplimentara acordata de o firma de asigurari prin care sunt despagubite pagubele care sunt incluse in functie de tipul ei, comfort si gold.
Am un document care explica destul de pe larg ce include fiecare din ele. Din pacate nu am vazut o posibilitate sa il pot atasa.
Poate ma ajuta cineva, eventual un administrator.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@terim
urca acel document pe un site de upload si pune aici link-ul, sau pur si simplu copy paste la text in casuta de mesaj
  • terim

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Cu copy/paste nu merge pentru ca are 12 pagini, e pe doua coloane si ar iesi o bulibaseala maxima.
Link-ul il pun mai jos, banuiesc totusi ca expira destul de repede.

http://www.mediafire.com/?zyym93ymf7bby5a
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Daca va duceti la orice dealer de Opel va va da acel contract sa-l cititi si nu veti fi obligati sa-l semnati. "Cere si ti se va da!" Very Happy.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR