Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Poliþist blocat în trafic ºi atacat de patru tineri

Un poliþist a fost urmãrit ºi atacat de patru tineri în urma unei ºicanãri în trafic. Oamenii legii spun cã, în noaptea de sîmbãtã spre duminicã, în jurul orei 02.00, Bogdan Cojocaru, în vîrstã de 26 de ani, agent de poliþie în localitatea constãnþeanã Crucea, se deplasa pe direcþia Hîrºova - Constanþa la volanul unui autoturism marca Cielo, în care se mai afla ºi Ancuþa Grecu, de 21 ani. Din cercetãrile efectuate a reieºit faptul cã în satul Dorobanþu, un grup format din mai multi tineri, dintre care au fost identificaþi Gabriel Gheorghiu, de 21 ani, din comuna Nicolae Bãlcescu, Elvis Aurelian Bostanã, de 28 ani, din comuna Mihail Kogãlniceanu, Marius Þãranu, de 24 ani, din Constanþa, ºi Eugen Lungu, de 27 ani, din Constanþa, i-a blocat drumul poliþistului. În timpul audierilor, Bogdan Cojocaru a declarat cã a încetinit autoturismul, moment în care unul dintre indivizi a lovit maºina cu un obiect. Poliþistul nu a oprit, însã a fost urmãrit ºi ajuns din urmã de cãtre cei patru tineri, cu o maºinã marca Volskwagen, condus de Gabriel Gheorghiu, în comuna Mihail Kogalniceanu. Aici, atacatorii au reuºit sã îl opreascã ºi i-au provocat avarii la geamul portierei stânga spate, parbriz ºi geam portiera stânga faþã, prin lovire cu corpuri dure. Mai mult, Elvis Aurelian Bostanã s-a apropiat de portiera conducãtorului auto, unde, prin geamul deschis, a încercat sã îi aplice acestuia lovituri cu pumnul. Pentru a se apãra, poliþistul a folosit un spray iritant-lacrimogen. Bogdan Cojocaru a menþionat cã, dupã ce a folosit spray-ul, a demarat în trombã, plecînd de lîngã agresor ºi observînd în oglinda retrovizoare faptul cã acesta a cãzut pe carosabil. Cîteva minute mai tîrziu, a fost solicitatã intervenþia unei ambulanþe care l-a transportat pe Bostanã la Spitalul Clinic Judeþean de Urgenþã Constanþa, unde a fost operat. Totodatã, în urgenþa spitalului a ajuns ºi Ancuþa Grecu, care avea mai multe leziuni la nivelul feþei, fãrã a rãmîne însã internatã. Cercetãrile în acest caz sînt efectuate sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lîngã Tribunalul Constanþa. Anchetatorii încearcã acum sã afle împrejurãrile exacte în care tînãrul internat a suferit leziunile cu care s-a ales.


In articolul de mai sus apare o problema cu care ne-am confruntat o mare parte dintre noi: tranzitarea cu autoturismul a unui sat printre betivi cu comportament de primate. Faptul ca in acest caz una din victime este un politist nu are nicio relevanta. La fel de bine putea fi un doctor, inginer, profesor, lacatus sau pescar.
De multe ori am trecut cu teama printre betivii care se manifestau violent pe marginea cate unui drum national. Atata timp cat se bat doar intre ei in afara carosabilului le doresc sa se omoare pana la ultimul, insa destul de des primatele in cauza sunt pe asfalt si cauta cate un strain in fata caruia sa-si umfle muschii. Probabil ca asta e din cauza lipsei de ocupatie si a comunitatii mici unde fiecare maimutoi cauta sa se cocoate cat mai sus in ierarhia haitei. De cele mai multe ori prefera sa atace trecatorii nevinovati deoarece asa nu intimpina opozitia din partea localnicilor, ba chiar isi gasesc imediat si sustinatori dornici sa dea un pumn in spatele anonimatului.

Credeti ca sunt solutii pentru diminuarea acestui comportament deosebit de periculos?
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Tocmai sambata trecuta am avut parte de violenta rurala. Toata lumea vroia sa dea in toata lumea, ca-n filmele americane. Bineinteles ca dupa ce-au dat intr-un prieten de al meu veniti pe la spate au fugit care pe unde au apucat.
Problema principala e alcoolul, niciodata sa nu stati pe la discoteci dupa ora 2, zici ca se transforma din oameni in supermani. Solutii nu exista atat timp cat au o educatie subtire si multe frustrari care razbesc la betie.
Acum ii caut pe cei 2 batmani Evil or Very Mad
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Si povestea de mai sus e tot de sambata trecuta.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cazuri dinastea-s in fiecare sambata. Ca acum s-au nimerit sa se razboiasca cu un politist si s-a ajuns in presa asta e, ghinionul lor. Fac pariu ca scandalul a inceput de la o discoteca sateasca Laughing
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
da, solutia chinezeasca. Stransi pe un stadion, bagat mitraliera in functiune. Impusti doi iepuri dintr-o lovitura:
- scapi de dobitoci
- dai de lucru la industria de aparare (creeezi locuri de munca)

Poate sunt cam radical, dar m-am saturat de nesimtire...
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Pai mai dai de munca si la gropari ; pompe funebre Smile
solutie radicala dar cea mai buna .
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Clientul fidel al ºoselelor nocturne rãspunde ascultãtorilor: la orele apropiate de închiderea BarDeZi-urilor sau a discotecilor din diverse sãtuce, apar pe ºosele diverse coji care se deplaseazã pânã în satul vecin sau pânã dupã dealul din apropiere. De obicei coaja e 1300, plinã ochi cu Kinderi matoliþi dupã un Schlossgold sorbit în grup.
Pe ce cã ºoselele sunt înguste, ajungând în spatele lor, ºoferul de multe ori reacþioneazã la sfaturile dibace ale pasagerilor ºi începe sã facã jonglerii la volan.
Mi-a intrat în reflex, când întâlnesc asemenea cazuri, depãºesc sau mã despart cumva de ei, cât se poate de repede.
Mi se întâmplã însã sã mai întâlnesc ºi grupuri contondente ce ameninþã prin sate sau oraºe cã aruncã cu diverse obiecte spre maºinã. Nu ºtiu dacã unii au chiar aruncat, dar din cauza gravitaþiei ºi învârtelii Pãmântului nu au nimerit elefantul, ºtiu cã e total neplãcut ºi mai ºtiu cã pe traseele importante din þarã, dacã nu i s-a inflamat vreunui colonel glanda sã scoatã echipaje sã dormiteze pe strãzi, patrularea sau supravegherea ºoselelor principale, dar nu numai, în mod static sau mobil, nu are loc nicidecum.
Dupã ora 22 nu gãseºti þipenie de caschetar pe ºoselele patriei. Traficul de multe ori este însã mai intens ca ziua.

Soluþia? Am zis-o, o susþin în continuare: amenzi mult mai mari, mãsuri mult mai drastice, pârnaie mult mai lungã, despãrþirea de cei dragi mult mai dureroasã.

P.S. Poate unii ºtiu ºi au observat, litera de lege în þara sa, neamþul, cel tânãr, refuleazã ori de câte ori are ocazia sã sarã de graniþele Schengen (sã le zicem aºa), poposind prin Croaþia ºi þãrile limitrofe îºi face de cap ºi e huliganul serii, rupe, urlã, sparge, în grup. Acasã însã demonstreazã un comportament exemplar. Om e ºi el, dar asta nu înseamnã cã are voie sã-ºi manifeste toate dorinþele liber. Sancþiunile din þara sa îi diminueazã considerabil elanul.
La noi, din cauza câtorva copii de mahãri ce îºi fac de cap liniºtiþi, legile sunt astfel construite pentru a putea fi eludate oficial. Astfel sar calul nu doar puii de mahãri, ci ºi plevea cu patru clase, pentru cã sunt la acelaºi nivel intelectual ºi de civilizaþie, ultimul fiind cãlãuzit sau blocat de cãtre pãrinþi.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Sat Barbulesti, in apropiere de Urziceni! Renumit si in jud. limitrofe pentru agresiunile fizice de care au parte soferii nevinovati! In proportie de 90% este locuit de mancatori de seminte tuciurii, iar acestia isi fac veacul pe marginea soselei! Cu ceva ani in urma aveau o tactica extrema! Isi impingeau propii copii in fata masinilor sau in laterala lor, dupa care prin scandal si batai, determinau soferul sa scoata sume frumoase de bani! Sincer....de cate ori am trecut prin aceasta localitate mergand la pescuit, aveam morcovul infipt! Viteza mult sub limita, atentie sporita si toate cele! Personal nu am avut incidente dar 2 amici de ai mei au patit-o in Barbulesti! Cauciucuri taiate si geamuri sparte!
La intrebarea daca sunt solutii, este greu de raspuns ....chiar si din partea celor de la MIRA!
Skip ads

  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ca bine zicea JE ....sa ai o arma si sa te apuci de ei (asta bineinteles daca iti dau motive) si sa vezi ce zboara ciorile...uita de bate, cutite etc.
Trebuie sa fii radical cu oameni de genul lor.....
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
jE a scris:da, solutia chinezeasca. Strani pe un stadion, bagat mitraliera in functiune. Impusti doi iepuri dintr-o lovitura:
- scapi de dobitoci
- dai de lucru la industria de aparare (creeezi locuri de munca)

Poate sunt cam radical, dar m-am saturat de nesimtire...

Pacat ca nu se poate aplica. Evil or Very Mad
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
si eu subscriu la treaba cu ...impuscatul sau mai bine legat de masina si plimbat pina se satura sa se mai dea mare cutitar sau altceva in satul lui,eu preventiv am in masina 1 bucata baston telescopik,1 bucata spray paralizant adevarat,si poate daca mai fac rost de ceva lei in viitor 1 bucata GLOCK 9/19mm ca se pare ca e nevoie de dotare pe zi ce trece! poate par radikal dar asta e realitatea
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
de multe ori se pacalesc tocmai acei babuini.caz concret..un grup de prieteni au plecat la pescuit in delta.vreo 25 intr-un autobuz plus inca 3 masini a cate 5 ocupanti.....cum s-a facut cum nu ca la un moment una din autoturisme avea avans de vreo 3-4km.in localitatea ciorani din prahova hop vreo 6-7 betivi pe drum oprind masini....spargand geamuri si tot tacamul..ghinion a avut si colegul care era primul....dar nu pt mult timp..in 2-3minute au venit si restul de 35 de persoane din celalate 3 masini....va dati seama ce trezirea brusca la realitate au avut cei 6-7 betivi dupa mama de bataie luata chiar la ei acasa.....
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Iar colegul tau pe banii cui si-a reparat masina?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu conteaza, satisfactia cred ca a fost pe masura Laughing .
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
colegul a avut doar un geam spart.de vectra a(30ron)...dar nu a mai contat...distractia a fost pe masura...
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Este buna si solutia cu impuscatu dar nu mai sunt acele timpuri mai ales in UE,cel mai bine ar fi ca nenorocitii astia de guvernanti sa faca legea sa functioneze si sa fie cat mai aspra ,oricum este mult de discutat pe aceasta tema dar..............poate si voi a-ti auzit cum unii din jurul vostru spun 'domnule daca eram si eu guvernant si eu furam ' sunt multi cu astfel de conceptii, ca atunci cand sunt la putere se cred superman-i, acei care fac fapte fara de lege le fac pentru ca legea este slaba si ineficienta in Romania, si ei stiu asta.
Exemplu :
Va aduceti aminte cum aratau peluzele stadioanelor din Anglia pline de batai in grup ale huliganilor ,acest lucru este deja istorie ,oare de ce ,pentru ca legea este facuta de asa natura incat daca calci stramb ai sfeclit-o.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ca sa te gandesti ca faci un set de legi si masuri drastice, mai intai trebuie sa ai o politie capabila sa le aplice, ca daca nu are cine aplica sanctiunile, degeaba sunt drastice. Si cand ma refer la a avea politie, ma refer in primul rand la un aspect: verticalitatea politistilor, adica sa aiba puterea de a refuza spaga si mita
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Perfect de acord tot de guvernantii imbecili tine si asta, dar nu se vrea acest lucru si ei stiu de ce nu vor.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
indy, de regula intr-un sat sunt 3-4 politisti. Cam ce control crezi ca ar putea avea aia? Probabil ca ar trebui sa cheme mascatii zilnic in fata carciumei sa faca ordine.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
In Cosereni sapt trecuta , noaptea , au vrut sa opreasca un GL de Buzau , aruncand dintr-un copac ... o piatra . Defapt un ditai bolovanul care i-a spart trapa si i-a facut-o tandari

Nu-i decat 5.000 de lei sau putin peste o trapa la masina aia , insa omul n-a oprit
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR