Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
A trecut iarna, s-au stricta drumurile, a inceput sa imi bata toba de la gropi. Si bate din ce in ce mai rau. Am cautat "gume" de alea in care e prinsa, dar nu am gasit nimic original GM, si ce am gasit a fost la 9,45 RON bucata, si am nevoie de 5. De aceea, daca aveti idei din ce as putea sa le fac, sau orice alte idei... aruncati-le aici. Am incercat cu sarma, dar a tinut 2 zile, si 500 de mi nu dau pe 5 cauciuri din Turcia. Multumesc!
Skip ads

  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Incearca sa cumperi suporti de cauciuc produsi de firma Bosal , nu costa mult si sunt aproape de calitatea originala. In Timisoara gasesti produsele acestei firme de exemplu la AutoNet.

Banuies ca nu ai gasit pe stoc suportii GM , la comanda exista orice piesa originala pentru masina ta...
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Continui aici, ca sa nu deschid alt topic. Am schimbat azi gumele, si minune, tot bate. Se aude de undeva de jos. Am scos tot din porbagaj, inclusiv chestia aia de pe roata de rezerva si tot bate. Ce ar mai putea fi? Am mers la un mecanic si a zis ca sunt telescoapele ca e prea goala masina, dar si inainte am condus-o goala si nu batea nimic. Altu a zis ca pistoanele is pe gaz si nu se amortizeaza bine (?). Astept si parerile colegilor de forum. Cool
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Nimeni nu stie?
Skip ads

  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Sub puntea din spate este posibil sa fie (la vectra exista) una bucata manson metalic ce are legatura cu cablul de la frana de mana. Daca acest cablu este reglat mai slab, monsonul metalic se "balangane" si loveste puntea - metal pe metal = bataie, poca-poca...

Eu am invelit mansonul ala de metal cu un burete mai dur si nu se mai aude poca-poca...

Incearca, poate e acelasi sistem.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Sa sti ce eu am patit-o cu amortizoare noi Sachs!
Am schimbat pe fata amortizoarele si surpriza o bataie pe dreaapta? Schimbat ceva gume, inclusiv flansa...nimic tot batea.
De la ce era bataia? De la celebrul amortizor, de familie, Sachs nou nout, avea un joc in el si pana nu l-am pus pe cel vechi nu a cedat bataia.
Vrei sa sti cat a durat pana s-a indurat importatorul sa-l schimbe???? Elit Romania...
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Se auzea zgomotul si cand apasai pe masina pe loc, sau doar in mers? Multumesc.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Doar in mers si era un zgomot imposibil de indentificat-pozitionat. S-a descoperit pe buzunarul meu, adica schimband tot ce se putea, mai putin masina si la final am zis eu printr-o inspiratie divina. sa schimbe si amortizorul nou cu cel vechi. STUPIZA totala, de la el era bataia.
Am mers 2 luni cu cel vechi pana sa indurat importatoru' sa il inlocuiasca.Operatie facuta in service autorizat- nu pot sa reprosez nimic service-lui.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
1. Cred ca am patit la fel ca tine. Se aude ceva suspect la miscari bruste (plecare de pe loc mai tare, frane mai bruste etc.). Asta de cand am schimbat amortiyoarele. Si am verificat tot ce se poate. Totul e impecabil si totusi se aude.
2. Decat sa astept 2 luni mai bine imi cumpar unul nou Laughing
3. Cred ca tocmai mi-ai rezolvat o problema extrem de exasperanta. Multumesc. Wink
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Depinde cat costa ca e pretul la amortizor plus manopera si era vorba de Galaxy care cam costa fiind un Sharan.
Partea proasta e ca deja am avut distractie cu 2 producatori grei de amortizoare la 2 masini diferite.
nu prea stiu ce sa sfatuiesc pretenarii sa cumpere...
Fac, am destui km si nu ma mai mira nimic.!
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
M-am uitat azi sub masina, nu este nimic care sa bata, decat... amortizorul. daca ala e ala de langa arcul ala mare. Aveti ideea cam cat costa unul nou?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR