Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cauciucurile sunt imbatrinite, in special cele de pe fata... uita-te pe marginea lor, pe lateral si-o sa vezi niste crapaturi destul de mici, dar enervante la rulaj... am patit-o si eu... le-am schimbat si am rezolvat problema... simti la turatia aia pentru ca atunci intra in rezonantza, la mine facea intre 1500-1800 de ture, in orice viteza, dar daca o lasam scoasa din viteza nu se mai auzea asa de tare... Nu stiu e explicatie mai stiintifica, dara daca ai diferite cauciucurile pe fata si pe spate, mergi la o vulcanizare si schimba fata ci spatele
Skip ads

  • leontet

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc pt sugestie, s-ar putea sa fie intr-adevar asta cauza. Crapaturi nu vad pe lateralul anvelopelor (dar asta nu inseamna ca n-ar exista - e posibil sa nu stiu dupa ce sa sa ma uit), dar sunt uzate pana la limita acceptabilului. Oricum trebuie deci schimbate, asa ca... sper sa dispara si zgomotele ciudate odata cu inlocuirea anvelopelor - mi-era teama sa nu fie vreo problema prin motor sau cutia de viteze (si asta "obosita").

Inca o data, multumesc pt raspuns!

T.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
np

atat timp cat se aude si cand e scoasa din viteza, nu sunt probleme de motor sau cutie... schimba cauciucurile si ne mai auzim... Smile
  • leontet

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
errrrrr... sper ca e doar o greseala de tastare si ai vrut sa scrii "atat timp cat NU se aude cand e scoasa din viteza...", altfel sunt in bucluc pt ca intr-adevar vuietul nu se aude cand masina e scoasa din viteza (si chiar daca e bagata in viteza, dar nu accelerez)...
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu e nici o greseala de tastare... dar tot pe cauciucuri pariez... ramane de vazut daca am dreptate sau nou... trebuie sa iei in considerare ca parerile noastre pe forum sunt fara sa vedem masina
  • cipi2ooo

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Cumva simti si in volan rezonanta asta? Si in scaun? La mine se intampla pe la 2100 de ture si dispare pe la 2250 dar eu o simt in toata masina.M-am gandit ca ar putea fi de pe la toba.Sa atinga de caroserie pe undeva sau mai grav de pe la ambreiaj, volanta descentrata (daca se poate asa ceva). Daca ai noutati asteptam cu nerabdare. Cool
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu nu o simt in volan... Esti sigur ca la turatie o simti sau la o anumita viteza, ca daca e de la viteza, e vorba de roti prost echilibrate
  • cipi2ooo

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2006

  • Mesaj Privat
La turatia respectiva indiferent de treapta. Nu e ceva exagerat dar si eu sunt chitibusar. Fac armasar din tzantar. Embarassed
Skip ads

  • leontet

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Eu unul simt vibratia in volan! De fapt, o simt in volan inainte de a putea s-o aud si, aproape evident, dispare din volan dupa ce nu mai poate fi auzita. Si da, sunt absolut sigur: apare NU la o anumita viteza, ci la o anumita turatie (1700-1900rpm, cu maxim de intensitate la 1800) - am verificat special in diferite trepte de viteza...
  • cipi2ooo

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am citit ca ar fi o problema comuna la Astra si ca s-ar rezolva cu un chit de reparatie de nustiu de care si ca s-ar gasi la reprezentanta.
  • leontet

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Am citit si eu asa ceva pe un forum OPEL - nu sunt sigur daca aici sau altundeva. Cel ce gasise solutia dadea si numarul de catalog al reperului ce trebuia montat pt indepartarea zgomotului in cauza. Problema este ca nu stiu daca vibratia de care se vorbea in respectivul topic e totuna cu adevaratul vuiet pe care il am eu la masina - sincer, mi s-a parut ca nu. Oricum, intre timp mi-am facut o programare la o reprezentanta OPEL de aici (Constanta) pt joi dupa-amiaza. O pun pe tester, ii povestesc si de vuiet (eventual iau mecanicul la o tura) si sa vedem ce iese. Nu prea am mari sperante, sunt cam aerieni la prima impresie baietii... Va tin la curent cu mersul evenimentelor.
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ma cam indoiesc sa te rezolve cu testerul...
prin TIS sunt probleme cu simptomele pe care le spui tu:
1 - vibratii in volan pe la 1500-1800rpm, care dispar dupa 2000rpm. Se adauga o greutate in plus pe o planetara. (Field Remedy: 1349 - Front axle shaft - Humming noise)
2 - vuiet (nu cel de turbina), ceva legat de galeria de admisie. (Field Remedy: 1568 - Whistling noise from turbocharger. This noise normally occurs during the boost phase.)
Skip ads

  • leontet

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
In legatura cu testerul, m-am gandit ca poate daca problema e de la motor vreunul din senzori ar putea fi suparat de vuietul cu pricina si ar arata ceva... dar sincer ma indoiesc sa fie asa. Oricum, incercarea moarte n-are.

In alta ordine de idei, scuza-mi ignoranta, dar nu stiu de la ce vine "TIS"... E cumva manualul de reparatii? Daca da, de unde as putea sa-l descarc si eu in format electronic? Nu de alta, dar prefer sa merg la mecanic cu propria-mi solutie: sa ma contrazica daca stie mai bine, nu-i nici o suparare (ba dimpotriva!). Insist pe aspectul asta pt ca descrierea de la punctul 1 din raspunsul tau, @chiciuc, este exact ceea ce mi se intampla mie. Din pacate sunt afon intr-ale reparatului de masini, asa ca nu inteleg solutia oferita...

Mai am 12 ore pana la tester... sa vedem ce iese...
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
uite aici ce spune TIS-ul. Opel TIS = Opel Technical Information System - e softul lor de service care are si q&a, si tot ce vrei sa stii despre masina. Instructiuni pt prosti cum sa demontezi/reasamblezi

ai 2 documente:
Field Remedy 1349 - Front axle shaft - Humming noise.mdi
Field Remedy 1568 - Turbocharger.pdf
  • leontet

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
@chiciuc,

Mii de multumiri pt link si mai ales pt documente! Sunt supercalifragilistice! Am priceput pana si eu ce e de facut, unde si cum! Si n-am demontat in viata mea ceva la vreun motor de masina!

Banuiesc ca greutatea suplimentara de montat poate fi cumparata la comanda, vad ca exista un numar de identificare a reperului.

In doua ceasuri o sa stiu si cat costa greutatea asta si cred ca in curand voi purcede la montare - doar eu si cu mine insumi!!!

Inca o data, mii de multumiri!!!
  • leontet

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
La tester nimic de interes pt problema ridicata iitial in acest topic. Mai ciudat a fost faptul ca am dat vanzatoarei magazinului din reprezentanta OPEL codurile din TIS ale greutatii suplimentare (incercand sa aflu cat costa) si raspunsul a fost ca nu exista un asemenea reper!!! DUH, m-a facut pilaf: nu mai inteleg nimic!

Voi continua cautarile...

Multumesc pt suport si informatii!!!
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
am cautat in EPC (programul de identificare piese auto pt opel) si exista, chiar e denumit kit...
  • cipi2ooo

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Alta reprezentanta Opel.Cand faci treaba cu unii cand faci treaba cu altii.La GTT imi ziceau ca maneru de care am nevoie vine cu tot cu fata de usa si ma costa 350 E iar la Dibas mi-au dar doar maneru cu 100 lei. La dibas era 3 RON surubu si dadeau minim 50 bucati ,m-am dus la GTT si am luat 20 de bucati CU 0.5 RON Poate s-o gasi un dealer mai destept sa ne lumineze si pe noi.
  • leontet

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
M-am cam prins de faza cu necesitatea incercarilor repetate in diferite locuri de pe cand aveam Cielo - reprezentanta era aceeasi cu cea a Opel-ului. Ce m-a lasat fara replica in cazul de fata e ca femeia s-a dus la calculator, a inceput sa butoneze codurile pe care i le dadusem ("part no." si "catalog no."), dupa care s-a intors la mine si mi-a zis ca respectivele coduri trebuie sa fie incorecte, ca nu le primeste programul. Cand i-am descris despre ce piesa e vorba, mi-a spus ca nu a avut in magazie niciodata asa ceva... Mai stiu in Constanta un magazin care aduce piese de OPEL la comanda (cred ca se numeste "Europarts" - pe str. Mircea, pt cei eventual interesati), au si ei program pe calculator, ba mai mult iti arata si poza piesei dupa ce o identifica in baza de date. Ma duc maine la ei cu codurile in mana, sper sa obtin un pret...

@chiciuc ONLY:
Spune-mi si mie, rogu-te, de unde pot cumpara softurile din care te informezi - am fost la OPEL pe site si nu se pomeneste nicaieri de asa ceva... Nu de alta, dar am deja impresia pregnanta ca va trebui sa-mi gasesc singur cauzele probelmelor pe care le voi avea cu masina, ca si codurile pieselor necesare pt reparatii. Si daca tot te-am deranjat cu intrebarea asta, poate stii cu mare aproximatie si cam cat costa...
  • cipi2ooo

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Ok ! Cine este dispus sa imparta TIS-ul si cu noi? Cool
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR