Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nene, soferii turcaleti pun la camioane si autocare ulei de amestec(2T, de Trabant, de drujba, de scuter, de motoare in 2 timpi, tot aia e). Soferii din zona mea daca au camionul lor, il mai ating si cu ulei de amestec.
Doar ca e un litru la un plin de camion.
Skip ads

  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. am motor 2,2 dth / 2001 si pina am schimbat furtunul dinyre filtrul de aer si senzorul de debit consuma cam 10.5 l /100 , dupa schimb 8,5 -8,7 l /100. schimb vitezele la 2000-2300 turatii si nu depasesc voit 100 km/h. acest consum l-am facut in regim mixt , urban-extraurban.
  • rami

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
oare sa creasca consumul daca nu am catalizator?
  • roby200487

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Frontera 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Si eu am frontera 2.0 sport din 1993 lA MINE CONSUMA 15.5 IARNA, roti 235/75/15 ! mi se pare exagerat! debitmetrul mi-a spus cienva ca e bun cine a facut test, la sonda nu sa uitat! Nu am eroare in bord! Sa fie sonda dusa?
Skip ads

  • thunder rock

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Da cam ce consum ai vrea la masina asta?Pe opel vectra ca de acolo-i preluat motorul consuma 12 La cate fiare are de miscat e logic si mai mult decat corect consumul.
  • radu_moto14

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Frontera 1993 C24NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
thunder rock a scris:Da cam ce consum ai vrea la masina asta?Pe opel vectra ca de acolo-i preluat motorul consuma 12 La cate fiare are de miscat e logic si mai mult decat corect consumul.


Sustin, sunt fost proprietar de Opel Vectra A motor 2.0i consum 11-14 in oras, si actual proprietar de Frontera 2.4i consum 14-16.
  • pentium

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003 17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2011

  • Mesaj Privat
ai consum normal pt masina asta..nu-i mai crede pe toti care au consum de 10%... atat are un logan in oras cu motor de 1.4... daca vrei consum mic in oras ia diesel
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Mr. Green ieri am ramas in "pana prostului" Laughing . Am fost convins ca s-a stricat instalatia de GPL si m-am dus la service unde au constatat ca ... nu mai am gaz Shocked . Motivul: un consum de 26% (90 litri - 344 km).
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
He he..16-17 la 2.5 TDS..Se respecta..Dar m-am bagat si pe unde e zapada mai mare,cu LOW,+ ca in ultima saptamana am mers cu 4x4 H cam 80% din timp..Dar merita,face toti banii!
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Si eu ma vaitam cu 12-15 de GPL Laughing
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
8-9% in exterior- 2.3tdi
10-11% in oras- tot 2.3-u
In ambele cazuri, iarna. Mr. Green

A, zicea un coleg mai sus ca 1.4mpi consuma 10, ne minti, consuma 6 in afara si 8 in oras, asta daca mergi ca omu nu ca mosu...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
No, nu ar fi mai corect sa le faceti un consum la ora, asta cand va dati cu ele pe langa sosea? In fond, sunt niste tractorase. Laughing
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Joi, am mers doar pe asfalt in afara localitatii si a iesit 20%. Cand mi-a iesit 26% am mers si 4x4 LOW prin zapada pana la faruri.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Stelea, tu parca ai Simexuri pe ea, cum merge nene cu ele, in special pe zapada, mai bine decat cu unele de strada?
Ai simtit vreo crestere a consumului?
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pai de cand a venit zapada am trecut pe Simexuri (si asta e un motiv de crestere a consumului).
Acum depinde la ce te referi cand spui zapada. Niste cauciucuri de iarna se comporta mai bine pe zapada si gheata, dar cand zapada depaseste 15 - 20 cm numai cu Simexuri te descurci. Bineinteles ca nici cu BFG-urile nu mie rusine. A-ti vazut la televizor masinile 4x4 care au intervenit in anumite zone izolate, erau echipate cu simexuri, TSL-uri, BFG-uri etc., in principal cauciucuri de offroad. Insa, cand dai de gheata - mai exat polei - si crampoanele nu mai au ce sa prinda, nu mai fac nici ele fata.
Una peste alta e a doua iarna pe care o fac pe simexuri. Anul trecut de curiozitate sa vad cum se comporta pe toate tipurile de conditii (uscat, umed, zapada, gheata) si am fost foarte multumit,cu exceptia pe polei si cand sub zapada e gheata (din cauza crampoanelor mari rupe zapada si da de gheata). Anul asta am trecut pe simexuri cand s-a anuntat cod galben si portocaliu.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Asta am vrut sa stiu, cred ca urmatoarele gume pe Fronterica mea vor fi Simexuri, decat 10 ani gaina mai bine 1 an cocos Laughing am ramas de 3 ori in zapada cu anvelopele mele, nu mai rezist Mr. Green
Deaia ma interesa si consumu ca eu fac si drumuri mai lungi cu ea, cateodata si 5-6-700km intr-o zi. Acum cu tocitu, sper sa tina cateva zeci de mii...
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Simexurile originale (Silverstone) sunt usoare, foarte aderente, se pot echilibra, dar pe asfalt le vei tocii foarte repede.
Cele resapate sunt mai dure, foarte grele, te vor tine mai mult pe asfalt, mai putin aderente, nu prea se pot echilibra (asta inseamna viteza de deplasare mica). Eu le-am echilibrat, dar o singura roata a iesit pe 0; restul 10 + 15, 20 + 25 si 15 + 50. Practic nu mai avea loc sa mai puna plumbi. Si asta pe janta de 16", pe jenti de 15" e si mai trist. Recomand jenti de aliaj, ca daca mai ai si jenti de otel, schimbi roata cu stivuitorul.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Am inteles, asta inseamna ca ma arde si mai tare atat la consum cat si la demaraj...
Sa vad ce MTuri gasesc care sa mearga bine in zapada mare si o sa pun in balanta...
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu daca ar fi sa-mi cumpar cauciucuri noi mi-as lua All-Terrain T/A KO de la BFGoodrich. Insa datorita drumurilor pe care merg nu se merita ... e pacat sa rup un cauciuc nou ... nu se merita, cel putin atata timp cat lucrez unde lucrez si merg prin tot felul de prosti. Asa ca sunt nevoit sa merg pe SH, resapate etc. ca sa nu fie paguba mare. Pana acum am stricat doua seturi de cauciucuri Crying or Very sad
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
stelea a scris: nu se merita, cel putin atata timp cat lucrez unde lucrez si merg prin tot felul de prosti.................. Pana acum am stricat doua seturi de cauciucuri Crying or Very sad

Stelea,esti padurar,topograf pt Google Earth,sau umbli numai prin albii de rau...Spune-ne,sa stim si noi,ca pe mine unul m-ai facut curios..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR